Προς το περιεχόμενο

Επιλογή cloud και απορίες για project


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, elorant είπε

Έτσι ακριβώς είναι αδερφέ. Γι αυτό θα πάμε όλοι στο Azure να σωθούμε, να πάρεις κι εσύ το bonus σου.

Νομίζω απάντησε ο άνθρωπος πως ήδη πήγε στο AWS , μην αρχίσουμε τα ίδια. Αν διαφωνείς κάπου μπορείς να αντιπαραθέσεις τη γνώμη σου.

ΥΓ βγήκαν τα αποτελέσματα,  μπορείς να δεις τι τζιραρει το Azure. 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις εγώ το μπόνους μου θα το πάρω. Για τους υπόλοιπους δε ξέρω 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, άλλα μάλλον δεν καταλάβατε ότι δεν είμαι ιδιώτης και δεν έχω ένα web app που έχει ελάχιστη κίνηση. Το web app μου είναι μια paid εφαρμογή που αυτή την στιγμή μου φέρνει τζίρο από συνδρομές γύρω στα 100Κ τον χρόνο. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, θέλω να το κάνω όσο πιο secure γίνεται. 

Επέλεξα το AWS καθαρά και μόνο διότι, είναι πιο οικονομικό από Google Cloud & Azure. Στην παρούσα φάση εχω ενα VPS & Aurora RDS και λειτουργεί μια χαρά! Με τον καιρό, θα δω πως θα κινηθώ και εαν εξίζει να αλλάξω το VPS σε κάτι άλλο τύπου serverless!

Εαν έχετε κάποια πρόταση, είμαι ανοιχτός να την ακούσω!

Ποιο web app ειναι αυτο αν επιτρεπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, giotis1982 είπε

Νομίζω απάντησε ο άνθρωπος πως ήδη πήγε στο AWS , μην αρχίσουμε τα ίδια. Αν διαφωνείς κάπου μπορείς να αντιπαραθέσεις τη γνώμη σου.

ΥΓ βγήκαν τα αποτελέσματα,  μπορείς να δεις τι τζιραρει το Azure. 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις εγώ το μπόνους μου θα το πάρω. Για τους υπόλοιπους δε ξέρω 

Από την στιγμή που δουλεύεις στην Microsoft η άποψη σου έχει μηδέν αξιοπιστία. Επιπλέον, δεν είπες τίποτα σχετικό με το thread. Απλά παρέθεσες κάποια γενικά χαρακτηριστικά που είναι αμφίβολλο αν τα χρειάζεται αυτός που ρώτησε. Κι όπως σου έχω πει και στο παρελθόν, άλλα κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, το 99% αυτών που γράφεις μπορεί να τα βρει κάποιος και εκτός Azure.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, elorant είπε

Από την στιγμή που δουλεύεις στην Microsoft η άποψη σου έχει μηδέν αξιοπιστία. Επιπλέον, δεν είπες τίποτα σχετικό με το thread. Απλά παρέθεσες κάποια γενικά χαρακτηριστικά που είναι αμφίβολλο αν τα χρειάζεται αυτός που ρώτησε. Κι όπως σου έχω πει και στο παρελθόν, άλλα κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, το 99% αυτών που γράφεις μπορεί να τα βρει κάποιος και εκτός Azure.

Κρίμα που δεν καταλαβαίνεις το χιούμορ. 

Δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε τα έχουμε ξαναπεί. Δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι triggered και να προσπαθείς να μου την πεις. Μεγάλο παιδί είσαι. 

Το τι κάνει το Azure ή το Cloud γενικά είναι επίσης γνωστό και ο καθένας κρίνει με τις ανάγκες του. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έλα ρε καημένε που θα με πατρονάρεις κιόλας. Μπαίνεις σε ένα thread, λες δέκα άσχετες χαριτωμενιές και έχεις και την αξίωση να σε πάρουμε στα σοβαρά γιατί εσύ ξέρεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, elorant είπε

Έλα ρε καημένε που θα με πατρονάρεις κιόλας. Μπαίνεις σε ένα thread, λες δέκα άσχετες χαριτωμενιές και έχεις και την αξίωση να σε πάρουμε στα σοβαρά γιατί εσύ ξέρεις καλύτερα.

Κώστας σωστά; Πρέπει να μεγαλώσεις φίλε,  μη γίνεσαι turbo με την πάρτη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μάλλον εσύ πρέπει να ωριμάσεις αδερφέ και να κοιτάξεις να λες την αποψούλα σου μόνο όταν είναι τεκμηριωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In before the lock.

On topic. Εγώ πρόσφατα παραμετροποίησα μια εγκατάσταση (με staging & production environment) σε AWS Fargate & autoscaling triggers. Είναι ένας από τους λόγους που πας στο cloud Πιστεύω μαζί με κάποιες άλλες ευκολίες (π.χ. πολλά και διάφορα services κάτω από τον ίδιο λογαριαμσό, regions, logging Κτλ) αλλά μπορώ να πω ότι όσο ώριμο και αν θεωρείται το AWS, με απογοήτευσε ότι δεν είναι ομαλά κάποια service integration (π.χ. SNS - Fargate, δεν μπορείς να δώσεις δικαιώματα στο security group και πρέπει να το κάνεις ορίζοντας νέα λ-function.)

 

Τελικά ότι σε βολεύει (και έχει μέλλον, δεν πας σε κανένα νέο μικρό cloud provider), μας κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giotis1982 Φίλε προς τι η αναφορά του ονόματος; Γνωρίζεσαι με το παιδί ή υπονοείς κάτι;
Αν δε σου έχει πει ο ίδιος το όνομά του και δε σου έχει δώσει άδεια να το δημοσιοποιήσεις είσαι μεγάλος τρόμπας και θα έπρεπε να επιληφθεί του θέματος κάποιος mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν έχει σημασία το όνομα, μην δημιουργούμε θέμα εκεί που δεν υπάρχει. Δεν δημοσίευσε δα και το ΑΦΜ μου. Μιλήσαμε κάποια φορά prv και συστηθήκαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...