Προς το περιεχόμενο

Σε σαουδαραβικό fund ελπίζει ο Musk να στηρίξει την έξοδο της Tesla από το χρηματιστήριο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Muchacho είπε

Mπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί υπάρχει τόση επιθετικότητα προς την TESLA και τον Elon Musk?

Δεν ξέρω για τους αλλους, αλλα εγω εχω αλλεργία στους παπατζες και τους μαρκετίστες που υποτιμουν μεθοδικά τη λογική μου. Κατ'αλλα εχω δηλώσει πολλάκις οτι τον θαυμάζω σαν πωλητή (κυριολεκτικά) αλλά απο αυτόν δεν θα ψώνιζα ουτε οδοντογλυφίδα. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, isay είπε

Δεν ξέρω για τους αλλους, αλλα εγω εχω αλλεργία στους παπατζες και τους μαρκετίστες που υποτιμουν μεθοδικά τη λογική μου. Κατ'αλλα εχω δηλώσει πολλάκις οτι τον θαυμάζω σαν πωλητή (κυριολεκτικά) αλλά απο αυτόν δεν θα ψώνιζα ουτε οδοντογλυφίδα. 

Για ποιον λογο τον χαρακτηριζεις "παπατζα"? Εγω τον θεωρω visionary τον Elon Musk με αντισυμβατικη σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

ο Musk αναφέρει το ιστορικό συνάντησης με ομάδα του κρατικού επενδυτικού ταμείου του βασιλείου της Σαουδικής Αραβίας και η οποία όπως αναφέρει είναι πολύ πιθανόν να στηρίξει την προσπάθεια εξόδου της Tesla από το αμερικανικό χρηματιστήριο

Λες;; 😂

 

4XpB.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Για ποιον λογο τον χαρακτηριζεις "παπατζα"? Εγω τον θεωρω visionary τον Elon Musk με αντισυμβατικη σκεψη.

Ακριβώς τα ίδια μπορεί να πει κάποιος και για τους Έλληνες πολιτικούς.....     

Λεφτά Υπάρχουν - Funding Secured

Είναι θέμα του τι είναι ο καθένας διατεθειμένος να πιστέψει. 

Επεξ/σία από Whargoul
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Muchacho said:

Mπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί υπάρχει τόση επιθετικότητα προς την TESLA και τον Elon Musk?

Γιατί ούτε η apple δεν κατάφερε να ανοίξει αυτοκινητοβιομηχανία. Δεν φτάνουν μόνο τα τρελά όνειρα, πρέπει να πατάς και στο έδαφος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Για ποιον λογο τον χαρακτηριζεις "παπατζα"? Εγω τον θεωρω visionary τον Elon Musk με αντισυμβατικη σκεψη.

Οταν βρεις χρόνο και διάθεση δες τα παρακατω θεματα και θα καταλαβεις γιατί ο ιδιος ειναι εκπληκτικος παπατζής (και εκπληκτικός πωλητής)  και γιατί οι φανατικοι ακολουθοι του, είναι ειτε αφελείς ή πληρωμένοι αρθρογράφοι

https://www.insomnia.gr/forums/topic/668908-το-thread-της-tesla/

https://www.insomnia.gr/forums/topic/682075-το-24-των-παραγγελιών-του-model-3-της-tesla-έχουν-ακυρωθεί-σύμφωνα-με-εταιρεία-ανάλυσης/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Για ποιον λογο τον χαρακτηριζεις "παπατζα"? Εγω τον θεωρω visionary τον Elon Musk με αντισυμβατικη σκεψη.

Δεν ειμαι εναντιος του Μασκ αλλα μου δημιουργουνται ερωτηματικα--->

Χρηματιστηριο (απ την ωρα που η εταιρια σου δεν ειναι κολοσσος να το κανει υποχρεωτικα), δεν πας για να εξασφαλησεις ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ απο επενδυτες??? Σιγουρα.

Αρα, τωρα -κ αφου τους βρηκες- τι ξαναψαχνεις επενδυτες να ΦΥΓΕΙΣ απ το χρηματιστηριο???

Δλδ, λιγο πιο μετα τι θα κανει? Θα ξαναθελει χρημα κ θα ξαναμπει στο χρηματηστηριο? Κ πιο μετα θα μπαινοβγαινει καπως?

Κ αν δεχτει σαουδαραβικα κεφαλαια, οι φιλτατοι σαουδαραβες δεν θα ειναι τα αφεντικα της Τεσλα? Σιγουρα θα ειναι. Αρα τι τους εμποδιζει να βαλουν κοληματα στην αναπτυξη της, αν αυτο συμφερει καλυτερα τις πατροπαραδοτες εταιριες που ειναι 100% δικες τους, τις πετραιλαικες, κ τους κανουν το χοντρο κομποδεμα??? Τι τους εμποδιζει να κανουν ολα τα Τεσλα υβριδικα κ να μη βγαζουν καθαρα ηλεκτροκινητο?? Τι τους εμποδιζει απ το να επενδυσουν κ στην spaceX κ να δουμε κ καμια κυρια με μπουρκα αστροναυτισσα ?? (αλλα χωρις να ειναι στα χειριστηρια του πυραυλου, αφου απαγορευεται στην χωρα τους να οδηγουν)

Αλλα μαλλον τελικα τσαμπα μιλαμε. Θυμασαι που σαουδαραβας αγοραζε κ τον Παναθηναικο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για καθε tesla υπαρχει και μια spaceX. Οπως και να εχει ο τυπος αδικει τον ευατο του με την συνεχη του εκθεση στα μιντια.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι παπατζας μετά από μια τέτοια κίνηση 

https://bigthink.com/big-think-tv/elon-musk-gives-teslas-patents-to-open-source-movement

 

Εμένα μου κάνει για μεγάλο παιδί που προσπαθεί ότι βάλει στο μυαλό του να το πετύχει, άλλες φορές τα καταφέρει άλλες όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Παπατζα δεν τον λες, απλά είναι λίγο τρόμπας όπως και ο Τραμπ!

 

Τα Tesla τα θεωρώ χαμένη υπόθεση που φαίνεται ότι είναι κιολας. Θα είχε νόημα όλη αυτή η κίνηση όταν το όχημα θα είναι 100% τροφοδοτούμενο από τον ήλιο! Μέχρι τότε δεν υπάρχει καμία τρομερή καινοτομία, και η ποιότητα τους δεν δικαιολογεί την τιμή τους (σε πολλά Tesla 3 ο πίσω προφυλακτήρας φεύγει/ξεκολλάει  γιατί δεν είναι καλά πιασμένος!!).  Βέβαια δεν πας από το 0 στο 100, σιγά σιγά γίνονται όλα. 

Πιστευω ότι με μαλακιες τύπου Boring company και Σαουδάραβες, χαλάει την εικόνα του.

 

Επεξ/σία από leonidas_fs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nomedor είπε

Δεν νομίζω ότι είναι παπατζας μετά από μια τέτοια κίνηση 

https://bigthink.com/big-think-tv/elon-musk-gives-teslas-patents-to-open-source-movement

 

Εμένα μου κάνει για μεγάλο παιδί που προσπαθεί ότι βάλει στο μυαλό του να το πετύχει, άλλες φορές τα καταφέρει άλλες όχι 

Δεν τις έκανε open-source. Απλά είπε σε tweet ότι δεν θα κυνηγήσει δικαστικός όποιον τις χρησιμοποιήσει, in good faith.... Συνέχισε μετά από αυτή τη δήλωση να καταθέτει πατέντες. 

Αναφορά σε κείμενο

.....Tesla will not initiate patent lawsuits against anyone who, in good faith, wants to use our technology.

Ανάλογα μπορείς να πεις και για την Toyota που άφησε ανοικτές τις πατέντες τις, 6000+, στα Fuel cell υδρογόνου. Ουσιαστικά αυτό βολεύει τις εταιρείες καθώς έτσι θα δημιουργήσουν μια κρίσιμη μάζα για να σπρώξει την τεχνολογία/προϊόν τους. Δεν είναι για το καλό του κόσμου και μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...