Προς το περιεχόμενο

Το DMP-Z1 Digital Music Player της Sony κοστίζει $7900 και διαθέτει «επεξεργαστή βινυλίου»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

«Επεξεργαστής βινυλίου» να δούμε τι άλλη π@π@ριά θα ακούσουμε. Δώσε μου τα λεφτά και θα σου κάνω ένα ηχοσύστημα που δεν θα ξεχωρίζεις το πραγματικό από την ηχογράφηση (και μιλάω μετά από πολλά χρόνια πείρας). Αλλά υπάρχουν και γεννημένοι την δεκαετία του ´90 όποτε θα τσιμπήσουν. Και κάτι ακόμη, είναι γελοίο να μιλάμε για HiEnd η και HiFi ακόμη και μέσα στην πρόταση να αναφέρουμε την λέξη mp3.

Επεξ/σία από Regulus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Regulus είπε

«Επεξεργαστής βινυλίου» να δούμε τι άλλη π@π@ριά θα ακούσουμε. Δώσε μου τα λεφτά και θα σου κάνω ένα ηχοσύστημα που δεν θα ξεχωρίζεις το πραγματικό από την ηχογράφηση (και μιλάω μετά από πολλά χρόνια πείρας). Αλλά υπάρχουν και γεννημένοι την δεκαετία του ´90 όποτε θα τσιμπήσουν.

Πόσα λεφτά μπορεί να χρειάζεται κάτι τέτοιο;

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Janoss είπε

Εγώ να σου πω την αλήθεια, την διαφορά της "ΑΚΟΥΝ" μουσικής με το "απλά" mp3, δεν την καταλαβαίνω.

Είναι απλό. Σαν να βλέπεις τον Δαυίδ του Μιχάηλ Άγγελου στο μουσείο η μια φωτογραφία του στο διαδύκτιο. Τώρα αν σου φαίνεται το ίδιο πάσο.

8 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πόσα λεφτά μπορεί να χρειάζεται κάτι τέτοιο;

Μιλάω για τα λεφτά που λέει το άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Regulus είπε

«Επεξεργαστής βινυλίου» να δούμε τι άλλη π@π@ριά θα ακούσουμε. Δώσε μου τα λεφτά και θα σου κάνω ένα ηχοσύστημα που δεν θα ξεχωρίζεις το πραγματικό από την ηχογράφηση (και μιλάω μετά από πολλά χρόνια πείρας). Αλλά υπάρχουν και γεννημένοι την δεκαετία του ´90 όποτε θα τσιμπήσουν. Και κάτι ακόμη, είναι γελοίο να μιλάμε για HiEnd η και HiFi ακόμη και μέσα στην πρόταση να αναφέρουμε την λέξη mp3.

Μηπως μου ξεφευγει κατι.Λεει καπου οτι ειναι  μονο αναπαραγωγεας MP3.Παιζει και MP3.Οπως ενα αυτοκινητο  που παει 300, μπορει να παει και 50.

Το μηχανακι ειναι digital music player τις σειρας signature.Μπορει να  αναπαραγει ασυμπιεστα αρχεια FLAC, αλλα  και ηχο υπερ-υψηλης αναλυσης  DSD.Δηλαδη SACD, οπου εκει δειχνει τα δοντια του και σου πεφτουν τα δοντια απο την ποιοτητα.Ξεκοληστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Regulus είπε

Είναι απλό. Σαν να βλέπεις τον Δαυίδ του Μιχάηλ Άγγελου στο μουσείο η μια φωτογραφία του στο διαδύκτιο. Τώρα αν σου φαίνεται το ίδιο πάσο.

 

Εμένα το ίδιο μου φαίνεται. Αν και δεν είμαι γνώστης έργων τέχνης, οπότε η άποψή μου δε μετράει.

19 ώρες πριν, a_a_a είπε

Κι εγώ δεν την καταλάβαινα μέχρι να ακούσω πραγματική μουσική από αξιόλογα μηχανήματα.. τελος πάντων γούστα είναι αυτά 

Πολύ πιθανόν και να ισχύει όπως το λες, πάντως αφού βολεύομαι με ηχεία των 60 ευρώ στο πισί και youtube, το αφήνω ως έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, toyo73 είπε

Μηπως μου ξεφευγει κατι.Λεει καπου οτι ειναι  μονο αναπαραγωγεας MP3.Παιζει και MP3.Οπως ενα αυτοκινητο  που παει 300, μπορει να παει και 50.

Το μηχανακι ειναι digital music player τις σειρας signature.Μπορει να  αναπαραγει ασυμπιεστα αρχεια FLAC, αλλα  και ηχο υπερ-υψηλης αναλυσης  DSD.Δηλαδη SACD, οπου εκει δειχνει τα δοντια του και σου πεφτουν τα δοντια απο την ποιοτητα.Ξεκοληστε.

Το DSD τι είναι? 

Το SACD είναι CD και είναι λίγο άσχετο με  το μαραφέτι της Sony αφού είναι πολυκαναλο και γενικότερα το SACD είναι είδος προς εξαφάνιση! 

Επίσης το μαραφέτι της Sony δεν έχει υποδοχή CD, άρα πως λες ότι παίζει SACD? 

Μου φαίνεται τα έχεις λίγο μπερδέψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2018 στις 7:26 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Η αληθεια ειναι επειδη μεγαλωσα με πλακες οπως ελεγε το βινυλιο ο πατερας μου την "ζεστασια" του δεν την εχω ακουσει ουτε σε flac

Ακουγες το im fenster των City και το βιολι κελαηδουσε.

😂😂😂

Το βιολί μάλλον κελαηδούσε λόγο wow and flutter effect, παράφονα

Για την είδηση, είναι γνωστό οτι η audiophile αγορά είναι από τις πιο ληστρικές, κοροϊδευτικές - placebo effect αγορές του πλανήτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2018 στις 8:53 ΜΜ, toyo73 είπε

Μηπως μου ξεφευγει κατι.Λεει καπου οτι ειναι  μονο αναπαραγωγεας MP3.Παιζει και MP3.Οπως ενα αυτοκινητο  που παει 300, μπορει να παει και 50.

Το μηχανακι ειναι digital music player τις σειρας signature.Μπορει να  αναπαραγει ασυμπιεστα αρχεια FLAC, αλλα  και ηχο υπερ-υψηλης αναλυσης  DSD.Δηλαδη SACD, οπου εκει δειχνει τα δοντια του και σου πεφτουν τα δοντια απο την ποιοτητα.Ξεκοληστε.

Κατανοητότατο, απλά είπα ότι το mp3 δεν έχει καμία σχέση με την υψηλή πιστότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2018 στις 9:30 ΜΜ, panoskatos είπε

Υπάρχει ο μουσικοφιλος μπατίρης, υπάρχει ο μουσικοφιλος μεσαίας κοινωνικής τάξης και υπάρχει και ο μουσικοφιλος που του τρέχουν από τα μπατζάκια. 

Και οι τρεις αυτές κατηγορίες κάνουν το καλύτερο δυνατό για να απολαύσουν μια από τις ομορφότερες εφευρέσεις/επινοηση του ανθρώπου, την μουσική !

Κανένας από αυτούς δεν αποδέχτηκε την ψηφιοποίηση της μουσικής και πόσο μάλλον το συμπιεσμενο και πετσοκομενο αρχείο ήχου. 

Αυτός λοιπόν που έχει σκάσει μια ολόκληρη περιουσία για ηχητικά θέλει και το αναπαραγομενο μέσο να πλησιάζει την τελειότητα,  οπότε στην συλλογή του θα υπάρχουν πολλά βινύλια αλλά και αναγκαστικά γνήσια CD μουσικής. 

Αυτός που μπορεί να δαπανησει 7000 δολάρια για έναν ενισχυτη σίγουρα δεν θέλει να κουμπώνει σε μια USB θύρα ή σε έναν σκληρό πετσοκομενα συμπιεσμενα αρχεία και να ακούει μουσική 

Με λίγα λόγια η Sony αυτό που θέλει να πουλήσει και στην τιμή αυτή είναι άκυρο και οξύμωρο. 

 

Είναι σαν να λέμε αν είσαι καλοφαγας πήγαινε να φας Goody's burger! 

Η Sony έβγαζε high end πολυκαναλους ενισχυτες όπου οι παλιότεροι προ εικοσαετίας περίπου ήταν για τα λεφτά τους πραγματικά πολύ καλοί. 

 

Δεν έβγαζε high fidelity ενισχυτες όμως σε αυτό το εύρος χρημάτων. High fidelity και MP3 δεν πάνε μαζί. 

 

Δεν έβγαζε ποτέ ας πούμε κάτι τέτοιο: 

Cary-integrated-tube-amplifier.jpg

Προφανώς σου λείπει η γνώση για τα μηχανήματα ήχου ή είσαι πολυ μικρός σε ηλικία για να έχεις αυτή την άποψη για μια απο τις εταιριες που εχουν δωσει ΠΟΛΛΑ στον ήχο. Καποτε που λές την δεκαετια 90 που οι μεγαλες γιαπωνέζικες εταιριες αντιλήφθηκαν ότι υπαρχει ψωμί στο home cinema αρχιζαν σιγα σιγα να ασχολουνται ελαχιστα με το δικαναλο ηχο και αφοσιωθηκαν στα dsp και το home cinema... Κατι βιομηχανιουλες λοιπον τσακωμενες με το r&d - οχι αδίκως λόγω των οικονομικών τους σε συγκριση με εταιριες θηρία- και «μανουλες» στην κατασκευη συστηματων με λαμπες και αλλες παγιωμενες/ξεπερασμενες τεχνολογιες (αλλα με μουσικοτητα και μπολικη παραμορφωση), αρπαξαν την ευκαιρια και εφευραν τον όρο hi-end. Απο κει και περα οι τιμες αρχιζαν να ανεβαινουν συνεχως για κατασκευες με ανούσιο overengineering π.χ. χοντρο σασι 5 ποντων για να φαινεται βαρύ στην οψη και κυκλωματική ουσια/καινοτομια μηδεν... Ασε που πολλες φορες χρησιμοποιουσαν υλικα αμφιβολου ποιοτητας. Ευτυχως δεν ηταν ολες ετσι, αλλα ηταν αρκετες αυτες που εξαπατησαν πολλους μουσικοφιλους και με την βοηθεια του τυπου τα χαλι-εντ αυτα μηχανηματα πολλες φορες στο βωμο του κερδους αποθεωθηκαν και χρυσοπληρώθηκαν.

Περιληπτικά λοιπον η παραπανω ιστοριουλα αφηγειται πως ξεκινησε η κοροιδια του hi-end και η απαξιωση σοβαρων εταιριων του χωρου οπως π.χ. Sony, Yamaha, Pioneer, Kenwood και πολλων αλλων ιαπωνικων αλλα και ευρωπαικων εταιριων απο τσαρλατανους του χωρου που ηθελαν να θησαυριζουν...

Οπότε αν θες να μάθεις λιγη ιστορια απο κορυφαια μηχανηματα ήχου mainstream εταιριων που κατεχουν τον ηχο οσο κανεις αλλος, κανε μια βολτουλα στο site vintageknob για οφθαλμολουτρο του πραγματικού hi-end...

Μετα ελα να ξανασυζητησουμε περι Sony...

Τωρα σε οτι αφορά την συσκευη και τα ακουστικά του αρθρου...Προφανως και θα ειναι κορυφαία, μας το εχει αποδειξει και σε παλιοτερες υλοποιησεις πολυ χαμηλοτερου κοστους η συγκεκριμενη εταιρια, αλλα δεν παυει να διαφωνω με το τραγικα υψηλό κόστος της νεας αυτής σειράς και να βλέπω πραγματα που διαφημιζει με τον τροπο αλλων εταιριων που κατεκρινα πριν... Μα επεξεργαστης βινυλιου; ΛΟΛ.. Μα να διαφημιζει η σονυ το τεραστιο επιχρυσο κουμπί; What??? 

Απο την αλλη βεβαια πολλοι θελουν την κοροιδια τους... οποτε σου λεει ο κολοσσός... θα αφησω αλλες χτεσινες να μου παρουν τα hi-end πελατακια; Ε οχι...

Ετσι λοιπον εγενετο DMP-Z1...

 

 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, panoskatos είπε

Το DSD τι είναι? 

Το SACD είναι CD και είναι λίγο άσχετο με  το μαραφέτι της Sony αφού είναι πολυκαναλο και γενικότερα το SACD είναι είδος προς εξαφάνιση! 

Επίσης το μαραφέτι της Sony δεν έχει υποδοχή CD, άρα πως λες ότι παίζει SACD? 

Μου φαίνεται τα έχεις λίγο μπερδέψει. 

Εσυ τα εχεις μπερδεψει λιγο φιλε.Υπαρχουν τα μεσα CD-DVD-BD-κ.α και τα αρχεια που  εχουν αυτα τα μεσα, σε καποια κωδικοποιηση.Π.χ η κωδικοιποιηση μια ταινιας DVD ειναι το MPEG-2.Του CD ειναι PCM.Ετσι λοιπον του SACD ειναι το DSD.Τετοια αρχεια παιζει λοιπον το μηχανακι.Παιζει αρχεια και οχι μεσα.Οπως μια ταινια μπορει να παιξει και ο υπολογιστης σου, χωρις να εχεις οδηγο, απλως κατεβαζοντας την ταινια σε αρχειο.Υπαρχουν λοιπον και δικαναλες εγγραφες DSD, και η διαφορες με το CD ειναι αρκετα μεγαλες σε bitrate και δειγματοληψια.Στην ουσια  ενας δισκος SACD,  ειναι ενας δισκος DVD 4.7 και 8.5.

Υπηρχε και  το DVD AUDIO σαν αντιπαλο μεσο αλλα δεν προχωρησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, toyo73 είπε

Εσυ τα εχεις μπερδεψει λιγο φιλε.Υπαρχουν τα μεσα CD-DVD-BD-κ.α και τα αρχεια που  εχουν αυτα τα μεσα, σε καποια κωδικοποιηση.Π.χ η κωδικοιποιηση μια ταινιας DVD ειναι το MPEG-2.Του CD ειναι PCM.Ετσι λοιπον του SACD ειναι το DSD.Τετοια αρχεια παιζει λοιπον το μηχανακι.Παιζει αρχεια και οχι μεσα.Οπως μια ταινια μπορει να παιξει και ο υπολογιστης σου, χωρις να εχεις οδηγο, απλως κατεβαζοντας την ταινια σε αρχειο.Υπαρχουν λοιπον και δικαναλες εγγραφες DSD, και η διαφορες με το CD ειναι αρκετα μεγαλες σε bitrate και δειγματοληψια.Στην ουσια  ενας δισκος SACD,  ειναι ενας δισκος DVD 4.7 και 8.5.

Υπηρχε και  το DVD AUDIO σαν αντιπαλο μεσο αλλα δεν προχωρησε.

Το SACD είναι CD, δεν είναι DVD. 

Εγώ δεν τα έχω μπερδέψει καθόλου, εσύ έχεις ημιτελές γνώσεις πάνω στο θεμα. 

 

SACD = Super Audio CD 

 

Δείξε μου και δέκα νέες κυκλοφορίες σε SACD. Το έχουν παρατήσει το άθλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/08/2018 at 20:17, EuphangeL said:

😂😂😂

Το βιολί μάλλον κελαηδούσε λόγο wow and flutter effect, παράφονα

Για την είδηση, είναι γνωστό οτι η audiophile αγορά είναι από τις πιο ληστρικές, κοροϊδευτικές - placebo effect αγορές του πλανήτη

Αν ζούσες τη δεκαετία του 80, εκεί να δεις. Ατελείωτα λεφτά απ’ τους Hiφιντελάδες και τελικά κανείς δεν άκουγε μουσική. Άκουγαν καλώδια, λάμπες, πυκνωτές και ‘γω δεν ξέρω τι άλλο, πάντως μουσική δεν άκουγαν. Όσο για τα blind test αναγνώρισης των ακριβών καλωδίων έναντι των φθηνών, άστα, το γέλιο και το κλάμα που έπεσε δεν λέγεται! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...