Προς το περιεχόμενο

προβλημα οθονης(?) laptop


Syrianos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα laptop παλιο, το οποίο ενώ κάνει boot και ακούγονται οι ήχοι των windows, η οθονη δείχνει νεκρή... του έβαλα εξωτερικό monitor, όμως ούτε εκεί δείχνει. Το άνοιξα, αποσυνδεσα την οθόνη από τη μητρική, πάλι δεν δείχνει τίποτα στην εξωτερική οθόνη, ωστόσο το boot των windows γίνεται κανονικά

inverter, οθόνη ή vga? Αν ήταν τα δυο πρώτα, θα έπρεπε να δείχνει σε εξωτερική.... Αν είναι η vga, δεν θα έπρεπε να bootάρει... και δυστυχώς δεν έχω τίποτα spare... καμια ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βαλε φακο και δες την οθονη αν δειχνει

δλδ απλα αν εχει εικονα η δεν εχει φως?

αν εχει εικονα αλλα οχι φως ειναι inverter

αν δεν εχει τπτ ειναι vga μπανει στα windows αλλα δεν εχει εικονα ουτε φως

Επεξ/σία από postfire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να bootari δεν είναι κάρτα γραφικών. Για να μην δείχνει ούτε σε εξωτερική οθόνη δεν φταίει το inverter. Πιθανώς να είναι και κάτι απλό όπως ο πυκνωτής που δίνει τάση για το σήμα της εικόνας. Θα πρέπει να το ανοίξεις και να ανεβάσεις μερικές καθαρές φωτογραφίες εδώ ωστε να το δούμε και να σου πούμε. Πιο λαπτοπ είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, rayven18 είπε

Για να bootari δεν είναι κάρτα γραφικών. Για να μην δείχνει ούτε σε εξωτερική οθόνη δεν φταίει το inverter. Πιθανώς να είναι και κάτι απλό όπως ο πυκνωτής που δίνει τάση για το σήμα της εικόνας. Θα πρέπει να το ανοίξεις και να ανεβάσεις μερικές καθαρές φωτογραφίες εδώ ωστε να το δούμε και να σου πούμε. Πιο λαπτοπ είναι;

Ένα compal fl90... κινεζια δεκαετίας και βάλε... θα μου πεις τώρα γιατί ασχολούμαι; Ε, πρέπει... έβαλα φως στην οθόνη αλλά δεν δείχνει τίποτα... με έχει μπερδέψει τρομερά το γεγονός ότι δεν δείχνει ούτε σε εξωτερική οθόνη, ενώ το ακούω ότι bootάρει κανονικά το ρημάδι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Graphics adapter
NVIDIA GeForce 8600M GT - 256 MB
99.9999999% έψησε κάρτα.
 
Αν θες να κάνεις άλλες δοκιμές πάρα ταύτα κάνε τα παρακάτω:
α) Άλλαξε πάστες.
β) Βγάλε ρεύμα, μπαταρία, μπαταρία CMOS και κράτα πατημένο το πλήκτρο power για 10 δεύτερα, μετά γύρνα ρεύμα / μπαταρίες και δες.
γ) Δες μες τις μνήμες μια μια, δηλαδή βγάλε πρώτα την μια, δες αν αλλάξει κάτι, βγάλε μετά την άλλη και βάλε την πρώτη.
δ)Δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό αν έχεις.
 
Αν θες να σιγουρέψεις το οτι είναι η κάρτα γραφικών βγάλε την ψήκτρα, κύκλωσε την κάρτα γραφικών με αλουμινόχαρτο και άσε να φαίνεται μόνο το τσιπάκι της, μετά πιάσε ένα σεσουάρ για τα μαλλιά και ζέστανε το τσίπ για 30-40 δεύτερα, μετά απευθείας βγάλε το αλουμινόχαρτο, βάλε ψήκτρα, βίδωσε την, βάλε ρεύμα και πάτα το power να δεις αν δώσει εικόνα. Αν μπορείς να κάνεις κανονικό reflow βέβαια ακόμα καλύτερα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το ακούς να ανοίγει κανονικά δεν έχει θέμα η κάρτα. Εαν είχε πεθάνει, δεν θα άκουγες το boot, απλα θα πετούσε μπλε οθόνη και θα έκανε restart για πάντα, η δεν θα άνοιγει. 2 πράματα σκέφτομαι:
1) Πολλά λαπτοπ 10ετίας είχανε ενα τσιπ το οποίο έκανε την εναλλαγή των γραφικών, αλλα δεν μπορώ να το βρώ το σχηματικό της μητρικής για να σου πω αν όντως υπάρχει
2)Αυτό είναι και το πιο πιθανό που φαντάζομαι, μιάς και μπουτάρι κανονικα. Υπάρχει ενα σημα 3.3v το οποίο φεύγει απο το super i/o chip όταν δώσει η κάρτα γραφικών το οκ. Αυτό είναι στην ουσία το image_enable για να ξεκινήσει να δίνει εικόνα η κάρτα γραφικών στα περιφερειακά. Δεν είναι απίθανο να έχει χαθεί αυτο το σήμα, μου έχει τύχει πολλές φορές σε παλιά λαπτοπ να πεθαίνει το super i/o. Για να το αλλάξεις λίγο δύσκολο και δεν αξίζει, γιατί θέλει και επαναπρογραμματισμό με ειδικό programmer. Απο εμένα δεν αξίζει να το πάς πουθενά εκτός αν θέλεις να ασχοληθείς μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nikos903 είπε
Graphics adapter
NVIDIA GeForce 8600M GT - 256 MB
99.9999999% έψησε κάρτα.
 
Αν θες να κάνεις άλλες δοκιμές πάρα ταύτα κάνε τα παρακάτω:
α) Άλλαξε πάστες.
β) Βγάλε ρεύμα, μπαταρία, μπαταρία CMOS και κράτα πατημένο το πλήκτρο power για 10 δεύτερα, μετά γύρνα ρεύμα / μπαταρίες και δες.
γ) Δες μες τις μνήμες μια μια, δηλαδή βγάλε πρώτα την μια, δες αν αλλάξει κάτι, βγάλε μετά την άλλη και βάλε την πρώτη.
δ)Δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό αν έχεις.
 
Αν θες να σιγουρέψεις το οτι είναι η κάρτα γραφικών βγάλε την ψήκτρα, κύκλωσε την κάρτα γραφικών με αλουμινόχαρτο και άσε να φαίνεται μόνο το τσιπάκι της, μετά πιάσε ένα σεσουάρ για τα μαλλιά και ζέστανε το τσίπ για 30-40 δεύτερα, μετά απευθείας βγάλε το αλουμινόχαρτο, βάλε ψήκτρα, βίδωσε την, βάλε ρεύμα και πάτα το power να δεις αν δώσει εικόνα. Αν μπορείς να κάνεις κανονικό reflow βέβαια ακόμα καλύτερα.

Το έχω κάνει βίδες, έχω την κάρτα γραφικών στο χέρι, έχω μηχάνημα θερμού αέρα... 178 βαθμοί για τρία λεπτά είναι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nikos903 είπε

Ναι, και λιγότερο απο 3 λεπτά, με ένα λεπτό ζέσταμα στους 180 πρέπει να δείξει αν είναι η κάρτα. Απλά να ζεσταθεί το τσίπ.

Έψησα στους 185, έβαλα κ φλουξ, μονταρω και ελπίζω να παίξει... ενημερώνω l8r :-)

40 λεπτά πριν, rayven18 είπε

Αφου το ακούς να ανοίγει κανονικά δεν έχει θέμα η κάρτα. Εαν είχε πεθάνει, δεν θα άκουγες το boot, απλα θα πετούσε μπλε οθόνη και θα έκανε restart για πάντα, η δεν θα άνοιγει. 2 πράματα σκέφτομαι:
1) Πολλά λαπτοπ 10ετίας είχανε ενα τσιπ το οποίο έκανε την εναλλαγή των γραφικών, αλλα δεν μπορώ να το βρώ το σχηματικό της μητρικής για να σου πω αν όντως υπάρχει
2)Αυτό είναι και το πιο πιθανό που φαντάζομαι, μιάς και μπουτάρι κανονικα. Υπάρχει ενα σημα 3.3v το οποίο φεύγει απο το super i/o chip όταν δώσει η κάρτα γραφικών το οκ. Αυτό είναι στην ουσία το image_enable για να ξεκινήσει να δίνει εικόνα η κάρτα γραφικών στα περιφερειακά. Δεν είναι απίθανο να έχει χαθεί αυτο το σήμα, μου έχει τύχει πολλές φορές σε παλιά λαπτοπ να πεθαίνει το super i/o. Για να το αλλάξεις λίγο δύσκολο και δεν αξίζει, γιατί θέλει και επαναπρογραμματισμό με ειδικό programmer. Απο εμένα δεν αξίζει να το πάς πουθενά εκτός αν θέλεις να ασχοληθείς μόνος σου.

Κατεληξα σε ψήσιμο τελικά, και εγώ είχα έντονες αμφιβολίες αν φταίει η κάρτα επειδή μπουταρει.. ωστόσο μετά από ψάξιμο χθες βράδυ σε διαφορά ξένα φορουμς, όλοι εμφάνισαν λύσεις μετά από ψήσιμο... οποτε το έκανα, περιμένω να κρυώσει λίγο η κάρτα και ξεκινάω μοντάρισμα και εν συνεχεία ενημερώνω το φόρουμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μια δυο μέρες όμως θα δουλέψει με αυτό το mini reflow...

Τώρα λύσεις, είτε αλλάζεις το τσιπάκι με καινούργιο αν ξέρεις απο reball (και όσο κρατήσει το καινούργιο) ή αλλάζεις μητρική ή χτυπάς κανονικό reflow όταν κλείσει πάλι και όσο αντέξει μετά (και μετά καπάκι reflow όταν ξαναχαλάσει), αλλα με τα reflow έχε στα υπόψιν οτι εκτός απο το τσιπάκι ψήνεις και την μητρική, δηλαδή μην κάνεις reflow άν έχεις στο πλάνο αλλαγή τσιπακιού.

Τώρα το αν αξίζει την όλη φασαρία αυτό το λάπτοπ εσύ το ξέρεις.

Καλό ξεμπέρδεμα.

 

PS. Έχει MXM κάρτα αυτό ή απάνω στην μητρική είναι το τσιπάκι; Στην πρώτη περίπτωση μπορεί να κάτσει καμια φθηνή mxm απο ali.

Επεξ/σία από nikos903
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ περίεργο που μπούταρε, αφού βρήκες το πρόβλημα τουλαχιστον είσαι εντάξει. Δές ενα σχετικό άρθρο που έκανα για τις κάρτες γραφικών όσο αναφορα το reballing. Reballing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos903 είπε

Για μια δυο μέρες όμως θα δουλέψει με αυτό το mini reflow...

Τώρα λύσεις, είτε αλλάζεις το τσιπάκι με καινούργιο αν ξέρεις απο reball (και όσο κρατήσει το καινούργιο) ή αλλάζεις μητρική ή χτυπάς κανονικό reflow όταν κλείσει πάλι και όσο αντέξει μετά (και μετά καπάκι reflow όταν ξαναχαλάσει), αλλα με τα reflow έχε στα υπόψιν οτι εκτός απο το τσιπάκι ψήνεις και την μητρική, δηλαδή μην κάνεις reflow άν έχεις στο πλάνο αλλαγή τσιπακιού.

Τώρα το αν αξίζει την όλη φασαρία αυτό το λάπτοπ εσύ το ξέρεις.

Καλό ξεμπέρδεμα.

PS. Έχει MXM κάρτα αυτό ή απάνω στην μητρική είναι το τσιπάκι; Στην πρώτη περίπτωση μπορεί να κάτσει καμια φθηνή mxm απο ali.

Σίγουρα το reflow είναι μια προσωρινή λύση και συνήθως το προτείνω σε ακριβά μηχανήματα, όμως δεν είναι τόσο σύντομη η ζωή του 'οπως λες. Εχω κάνει reflow σε northbridge πριν 4 μήνες και παίζει ακόμα !

ανεβάζω βασικές φωτός,  ζητώ συγγνώμη για το αλουμινόχαρτο, μου έχει τελειώσει η ταινία και σημερα ειναι όλα κλειστα! μόνο εγω δουλεύω :-D 

IMG_4712.JPG

IMG_4713.JPG

IMG_4723.JPG

IMG_4729.JPG

8 λεπτά πριν, rayven18 είπε

Πολυ περίεργο που μπούταρε, αφού βρήκες το πρόβλημα τουλαχιστον είσαι εντάξει. Δές ενα σχετικό άρθρο που έκανα για τις κάρτες γραφικών όσο αναφορα το reballing. Reballing

απο την αρχη ειχα την καρτα ως outsider.... αλλα το troubleshooting εκει με πήγε... διαβασα και καμποσα αρθρα χθες το βραδυ και οι περισσοτεροι ελεγαν για καρτα γραφικων... δεν ειχα τιποτα να χασω, μιας και ο πελατης οταν μου το παρέδωσε, ήταν βέβαιος οτι θα καταλήξει στην ανακύκλωση... :) ειναι το δεύτερο reflow που κάνω, έχω ξεκινήσει προσφατα μαγαζί service στη σύρο και ειμαι ο μόνος που κάνει reflow εδώ και δεν τα στέλνει στην Αθήνα! μέχρι στιγμής έχω 2/2 επιτυχία με τον μικρο σταθμο smd rework! θα ήθελα πολύ να πάρω έναν σωστό "φούρνο", αλλά  ξεπερνάει το χιλιάρικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το reballing και το reflow σε flip chip bga δεν συνιστάται, ειδικά οταν βλέπω σε καταστήματα να ζητάνε 50-100 ευρω για τέτοιες δουλειές θέλω να σκίσω τα πτυχία μου και τους 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rayven18 είπε

Πάντως το reballing και το reflow σε flip chip bga δεν συνιστάται, ειδικά οταν βλέπω σε καταστήματα να ζητάνε 50-100 ευρω για τέτοιες δουλειές θέλω να σκίσω τα πτυχία μου και τους 😂

Αφού υπάρχουν άμυαλοι και πιστεύουν τέτοια πράγματα , το γελοίο της υπόθεσης είναι πως με τα ίδια χρήματα αγοράζουν καινούργια κάρτα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...