Προς το περιεχόμενο

προβλημα οθονης(?) laptop


Syrianos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Syrianos77 είπε

Σίγουρα το reflow είναι μια προσωρινή λύση και συνήθως το προτείνω σε ακριβά μηχανήματα, όμως δεν είναι τόσο σύντομη η ζωή του 'οπως λες. Εχω κάνει reflow σε northbridge πριν 4 μήνες και παίζει ακόμα !

ανεβάζω βασικές φωτός,  ζητώ συγγνώμη για το αλουμινόχαρτο, μου έχει τελειώσει η ταινία και σημερα ειναι όλα κλειστα! μόνο εγω δουλεύω :-D 

IMG_4712.JPG

IMG_4713.JPG

IMG_4723.JPG

IMG_4729.JPG

απο την αρχη ειχα την καρτα ως outsider.... αλλα το troubleshooting εκει με πήγε... διαβασα και καμποσα αρθρα χθες το βραδυ και οι περισσοτεροι ελεγαν για καρτα γραφικων... δεν ειχα τιποτα να χασω, μιας και ο πελατης οταν μου το παρέδωσε, ήταν βέβαιος οτι θα καταλήξει στην ανακύκλωση... :) ειναι το δεύτερο reflow που κάνω, έχω ξεκινήσει προσφατα μαγαζί service στη σύρο και ειμαι ο μόνος που κάνει reflow εδώ και δεν τα στέλνει στην Αθήνα! μέχρι στιγμής έχω 2/2 επιτυχία με τον μικρο σταθμο smd rework! θα ήθελα πολύ να πάρω έναν σωστό "φούρνο", αλλά  ξεπερνάει το χιλιάρικο....

Το 2-3 μέρες το είπα γιατί αυτό στους 180 δεν ήταν κανονικό reflow, απλά ζέσταμα του τσίπ ήταν, κανονικά το reflow πάει μέχρι 240~ σε lead free τσιπάκια (όπως σε αυτήν την περίπτωση) και πρέπει να ακολουθήσεις και κάποιους χρόνους για να μην γίνει κάρβουνο το τσίπ. πχ δες αυτά τα lead free reflow profile.

Άλλο το northbridge που έχει θέμα στις κολλήσεις με την μητρική και άλλο οι κάρτες G86 κτλπ που είχα κατασκευαστικό θέμα μέσα το τσίπ, πέραν αυτού άλλες και οι θερμοκρασίες των 2 τσιπακιών. Το reflow σε κάρτες κρατάει απο 1-2 μήνες μέχρι όσο πάει, δεν είναι μόνιμη λύση δηλαδή. Πρόταση μου θα ήταν μην ασχοληθείς με reflow σε τέτοια προβληματικά τσιπάκια γιατί θα στα ξαναφέρνουν και ξανά και ξανά, πλέον οι κάρτες αυτές οι παλιές είναι φθηνές, πάρε μια απέξω και άλλαξε την.

Καλή επιτυχία με το μαγαζί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nikos903 είπε

Το 2-3 μέρες το είπα γιατί αυτό στους 180 δεν ήταν κανονικό reflow, απλά ζέσταμα του τσίπ ήταν, κανονικά το reflow πάει μέχρι 240~ σε lead free τσιπάκια (όπως σε αυτήν την περίπτωση) και πρέπει να ακολουθήσεις και κάποιους χρόνους για να μην γίνει κάρβουνο το τσίπ. πχ δες αυτά τα lead free reflow profile.

Άλλο το northbridge που έχει θέμα στις κολλήσεις με την μητρική και άλλο οι κάρτες G86 κτλπ που είχα κατασκευαστικό θέμα μέσα το τσίπ, πέραν αυτού άλλες και οι θερμοκρασίες των 2 τσιπακιών. Το reflow σε κάρτες κρατάει απο 1-2 μήνες μέχρι όσο πάει, δεν είναι μόνιμη λύση δηλαδή. Πρόταση μου θα ήταν μην ασχοληθείς με reflow σε τέτοια προβληματικά τσιπάκια γιατί θα στα ξαναφέρνουν και ξανά και ξανά, πλέον οι κάρτες αυτές οι παλιές είναι φθηνές, πάρε μια απέξω και άλλαξε την.

Καλή επιτυχία με το μαγαζί :)

Σε ευχαριστω θερμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...