Προς το περιεχόμενο

Windows σε νέο λάπτοπ


grigoris93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, θα αγοράσω νέο λάπτοπ τις επόμενες ημέρες το οποίο έχει περασμένα Linux. Βρήκα στο νετ τη διαδικασία για να περάσω τα windows αλλά έχω κάποιες απορίες, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

1. Στο παλιό μου λαπτοπ έχω WIn7 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με Win10 μέχρι στιγμής, αλλά νομίζω θα προτιμούσα να περάσω τα 7. Αξίζει να το κάνω αυτό μιας και είναι παλιότερη έκδοση;

2. Τους drivers είναι καλύτερο να τους κατεβάσω απο πριν την εγκατάσταση και να τους περάσω μετά με στικάκι ή να περάσω τους 2-3 βασικούς έτσι και μετά να κάνω αναζήτηση απο το νέο λάπτοπ; Στην περίπτωση που περάσω τα 7 υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τους drivers, επειδή το λαπτοπ έχει βγει το τελευταίο εξάμηνο αρα είναι και βασισμένο πάνω στα 10;

3. Τέλος κάτι σε hardware, αξίζει να πάρω και έναν ssd και να αλλάξω σκληρό δίσκο εξ αρχής, αφού ούτως ή άλλως θα περάσω windows;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSD ναι εννοείται. Απλά παίζει ρόλο και η μάρκα γιατί μετά μπορεί να βγει εκτός εγγύησης επειδή ανοίχτηκε. Θα πρέπει να μιλήσεις με την αντιπροσωπεία για να σου πουν τι παίζει.

drivers για 7αρια 99% δεν θα υπάρχουν καν οπότε πήγαινε στα 10 απ ευθείας, ιδιαίτερα δε αν μιλάμε για 8ης γενιάς ιντελ χρειάζονται αλχημείες για να μπουν τα 7 και να λειτουργούν τα πάντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xristaras12 είπε

SSD ναι εννοείται. Απλά παίζει ρόλο και η μάρκα γιατί μετά μπορεί να βγει εκτός εγγύησης επειδή ανοίχτηκε. Θα πρέπει να μιλήσεις με την αντιπροσωπεία για να σου πουν τι παίζει.

drivers για 7αρια 99% δεν θα υπάρχουν καν οπότε πήγαινε στα 10 απ ευθείας, ιδιαίτερα δε αν μιλάμε για 8ης γενιάς ιντελ χρειάζονται αλχημείες για να μπουν τα 7 και να λειτουργούν τα πάντα.

Ναι 8ης γενιάς Intel έχει πάνω. Acer είναι, θα το πάρω από eshop θα τους πάρω ένα τηλ για το θέμα της εγγύησης. 

Για τους drivers έχω δει ότι τα 10 βρίσκουν αυτόματα τους τελευταίους ισχύει αυτό ή καλύτερα με τον κλασικό τρόπο από τη σελίδα του κατασκευαστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νεες πλατοφορμες δεν υπαρχει λογος για win7.

 

Για drivers κατασκευαστη site- ή IOBIT drivers.

 

Νομιζω θα ηταν καλυτερα να βαλεις το λογισμικο σε μορφη UEFI αντι legacy. Αυτο θελει λιγο ψαξιμο.(κερδιζεις σε boot time)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο SSD είναι σαφώς πιο γρήγορος από τους κλασσικούς δίσκους, οπότε σίγουρα συμφέρει.

Όσο για τους drivers στα windows 7, ισχύουν όσα ειπώθηκαν παραπάνω, για πιο σίγουρα όμως μπορείς να πας στο site του κατασκευαστή του laptop και με τον αριθμό μοντέλου να ψάξεις αν υπάρχουν drivers για windows 7.

Επεξ/σία από Hengeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τον κάνει τον SSD; Απλά για να λέει "ουαου" όταν βλέπει να ανοίγει το pc;

Άσε που το κόστος αγοράς του SSD θα ισοδυναμεί με το μισό ή το 1/3 του κόστους αγοράς του λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Υπάρχουν ssd με κόστος ανάλογο των απλών, έχουν βέβαια λίγο μικρότερη χωρητικότητα. Οπότε ουσιαστικά κανείς επιλέγει ανάλογα με το τι προτιμάει, χωρητικότητα ή ταχύτητα. Και η διαφορά ταχύτητας δεν είναι μόνο στην εκκίνηση.

Επεξ/σία από Hengeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορουμε να πουμε αν δεν ξερουμε το μοντελο και τη χρηση του

Αν εχει 1 tb μηχανικο και παει σε 128Gb ssd μπορει να του λειψει ο χωρος. Ειδικα αν ειναι απο αυτους που χωνουν μεσα οτι βρουνε.

Επισης βεβαιωσου οτι ειναι ευκολα προσβασιμο ο δισκος να τον αλλαξεις. Σε καποια laptop πρεπει να το λυσεις ολο για να βρεις το δισκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...