Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το tablet Xiaomi Mi Pad 4 Plus με οθόνη 10,1 ιντσών και μπαταρία 8620mAh


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

18 λεπτά πριν, Superuser είπε

Συγγνώμη αλλά να συμπληρώσω;

Είμαστε και 'μεις που έχουμε σχέση με την τεχνολογία αλλά θέλουμε κάτι απλά να δουλεύει γι αυτόν τον λόγο που το αγοράσαμε

Έχουμε δουλειές, χόμπι, οικογένειες, φίλους, σχέσεις κ.α και δεν θέλουμε να χαραμίζουμε τον πολύτιμο χρόνο μας με φλασαρίσματα,μπακαπς,μπαγκς κ.τ.λ..

Δε νομίζω να υπάρχει συσκευη των 800 ευρώ που να μη δουλευει για τον λόγο που την αγοράζει κάποιος. Από εκει και πέρα είναι καθαρά η εμπειρια χρησης που μπορει να σε κερδισει ή να σε κάνει να πας αλλού. Να δεχτω οτι το iOS δειχνει πιο όμορφο απο το Android αλλά μέχρι εκεί. Αν βαζεις την εμφανιση σε 2η μοιρα, δεν βρισκω τον παραμικρο λογο να δωσει καποιος τα διπλα λεφτά για να κάνει αρκετά λιγότερα πράγματα.

Τα φλασαρίσματα δεν αναγκάζεται κάποιος να τα κάνει, απλά υπάρχει η δυνατότητα για κάποιον που θέλει ελευθερια επιλογων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Δε νομίζω να υπάρχει συσκευη των 800 ευρώ που να μη δουλευει για τον λόγο που την αγοράζει κάποιος. Από εκει και πέρα είναι καθαρά η εμπειρια χρησης που μπορει να σε κερδισει ή να σε κάνει να πας αλλού. Να δεχτω οτι το iOS δειχνει πιο όμορφο απο το Android αλλά μέχρι εκεί. Αν βαζεις την εμφανιση σε 2η μοιρα, δεν βρισκω τον παραμικρο λογο να δωσει καποιος τα διπλα λεφτά για να κάνει αρκετά λιγότερα πράγματα.

Τα φλασαρίσματα δεν αναγκάζεται κάποιος να τα κάνει, απλά υπάρχει η δυνατότητα για κάποιον που θέλει ελευθερια επιλογων.

εγώ πάντως να σε ενημερώσω κάνω τα πάντα με το ios. δεν μου έχει χρειαστεί κάτι ώστε να πω δεν το έχει. είναι ανάλογα την δουλεια που κάνει ο καθένας και τι θέλει από ένα κινητό τηλέφωνο. Δεν μπορεί κάποιος να βγάζει άχρηστο ένα λειτουργικό που είναι πολύ πιο resource friendly και πολύ πιο easy to operate από ένα android. Όπως επίσης έχει 5 χρονια αυτή την στιγμή offical os updates που κανένα κινητό (εταιρία) δεν έχει.

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Οτι έιναι σάπια σαν τα vista. Απλά

καλα εσύ..

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexakos89 είπε

εγώ πάντως να σε ενημερώσω κάνω τα πάντα με το ios. δεν μου έχει χρειαστεί κάτι ώστε να πω δεν το έχει. είναι ανάλογα την δουλεια που κάνει ο καθένας και τι θέλει από ένα κινητό τηλέφωνο. Δεν μπορεί κάποιος να βγάζει άχρηστο ένα λειτουργικό που είναι πολύ πιο resource friendly και πολύ πιο easy to handle από ένα android. Όπως επίσης έχει 5 χρονια αυτή την στιγμή offical os updates που κανένα κινητό δεν έχει.

καλα εσύ..

Το ανεφερα ήδη πως είναι ανάλογα με το τι θέλει κάποιος.

Το άχρηστο το έβαλα σε σημεια στιξης επειδή το Android αναφερθηκε σα σαπίλα.

Το θέμα είναι πως στο Android (στο software κομμάτι) μπορει καποιος να βρει τα πάντα. Στο iOS δεν υπάρχει αυτό. Αν παρεις πχ 1000 τυχαια ατομα και ρωτησεις τι προγραμματα θελει ο καθένας, το Android μπορει να καλύψει όλες τις αναγκες (μεχρι και σουιτες για hacking πχ) ενώ το iOS είναι πολύ περιοριστικο στα δικαιωματα που δίνει στις εφαρμογες οπότε πολλές δεν μπορούν να μεταφερθουν, προφανως και απλά προγραμματα τύπου players, browsers, εργαλεια office, που μπορουν να καλυψουν τις αναγκες του 99% δεν εχουν τέτοια θέματα. Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός πως στο software κομμάτι που είναι η ραχοκοκαλιά ενός smartphone, ενα Android ακόμα και 2.3 δεν έχει τους περιορισμούς του νεότερου iOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Το ανεφερα ήδη πως είναι ανάλογα με το τι θέλει κάποιος.

Το άχρηστο το έβαλα σε σημεια στιξης επειδή το Android αναφερθηκε σα σαπίλα.

Το θέμα είναι πως στο Android (στο software κομμάτι) μπορει καποιος να βρει τα πάντα. Στο iOS δεν υπάρχει αυτό. Αν παρεις πχ 1000 τυχαια ατομα και ρωτησεις τι προγραμματα θελει ο καθένας, το Android μπορει να καλύψει όλες τις αναγκες (μεχρι και σουιτες για hacking πχ) ενώ το iOS είναι πολύ περιοριστικο στα δικαιωματα που δίνει στις εφαρμογες οπότε πολλές δεν μπορούν να μεταφερθουν, προφανως και απλά προγραμματα τύπου players, browsers, εργαλεια office, που μπορουν να καλυψουν τις αναγκες του 99% δεν εχουν τέτοια θέματα. Αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός πως στο software κομμάτι που είναι η ραχοκοκαλιά ενός smartphone, ενα Android ακόμα και 2.3 δεν έχει τους περιορισμούς του νεότερου iOS.

Το android επειδή είναι ανοιχτό έχει το κακό του μη ασφαλές λειτουργικού. Ιδίως όταν βάζεις λογαριασμό google που σε παρακολουθεί όλη την ώρα. ποιος κάνει hacking αν μια εταιρία τον παρακολουθεί δεν ξέρω. και πες ότι κανεις είναι 2% του πλυθησμου αυτό. Οποτε το ios καλύπτει ένα 97% του πλανήτη σε λειτουργιες. Με την ασφάλεια του κλειδωμένου λειτουργικού και με την συνεχή υποστήριξη.

Κανένα λειτουργικό δεν είναι σάπιο. Και τα 2 έχουν και τα καλα τους και τα κακά τους.

 

 

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

εγώ πάντως να σε ενημερώσω κάνω τα πάντα με το ios. δεν μου έχει χρειαστεί κάτι ώστε να πω δεν το έχει. είναι ανάλογα την δουλεια που κάνει ο καθένας και τι θέλει από ένα κινητό τηλέφωνο. Δεν μπορεί κάποιος να βγάζει άχρηστο ένα λειτουργικό που είναι πολύ πιο resource friendly και πολύ πιο easy to operate από ένα android. Όπως επίσης έχει 5 χρονια αυτή την στιγμή offical os updates που κανένα κινητό (εταιρία) δεν έχει.

καλα εσύ..

"Resource friendly"εχω Galaxy S7 και δεν εχω κανενα θεμα παντως στην πραξη. "Easy to operate" ναι εμεις βλεπουμε κωδικα για να το χειριστουμε. Το οτι το Android ειναι πολυ πιο παραμετροποιησιμο δεν το κανει γριφο! Ελεος, επιλογη ειναι δεν εισαι υποχρεωμενος να βαζεις widgets στην οθονη ουτε να αλλαζεις εικονιδια ή να βαζεις δυο προγραμματα να τρεχουν ταυτοχρονα στην οθονη!! Θεια μου στο χωριο χειριζεται ανετα Android... Υποτιματε τους εαυτους σας με τα στερεοτυπα αυτά...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fytotech είπε

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. 

Για κάποιον που είναι άσχετος με την τεχνολογία το iOS είναι ιδανικό. Τα έχει όλα κλειδωμένα και ξεμπερδεύει. Γι'αυτό έχει και τεράστια επιτυχία παγκοσμίως. Οι περισσότεροι είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι. 

Αλλά σε ένα forum τεχνολογίας που γράφεις, το iOS είναι περιοριστικό. 

Με λίγα λόγια, στον πατέρα μου έχω iPhone και ξεμοερδεύω. Εγώ έχω OnePlus κι αλλάζω κάθε μέρα ROM. 

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. 

Για κάποιον που είναι άσχετος με την τεχνολογία το iOS είναι ιδανικό. Τα έχει όλα κλειδωμένα και ξεμπερδεύει. Γι'αυτό έχει και τεράστια επιτυχία παγκοσμίως. Οι περισσότεροι είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι. 

Αλλά σε ένα forum τεχνολογίας που γράφεις, το iOS είναι περιοριστικό. 

Με λίγα λόγια, στον πατέρα μου έχω iPhone και ξεμοερδεύω. Εγώ έχω OnePlus κι αλλάζω κάθε μέρα ROM. 

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. 

Για κάποιον που είναι άσχετος με την τεχνολογία το iOS είναι ιδανικό. Τα έχει όλα κλειδωμένα και ξεμπερδεύει. Γι'αυτό έχει και τεράστια επιτυχία παγκοσμίως. Οι περισσότεροι είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι. 

Αλλά σε ένα forum τεχνολογίας που γράφεις, το iOS είναι περιοριστικό. 

Με λίγα λόγια, στον πατέρα μου έχω iPhone και ξεμοερδεύω. Εγώ έχω OnePlus κι αλλάζω κάθε μέρα ROM. 

Επειδή έχεις Oneplus έγραψες το post τρεις φορές; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, panathatube είπε

"Resource friendly"εχω Galaxy S7 και δεν εχω κανενα θεμα παντως στην πραξη. "Easy to operate" ναι εμεις βλεπουμε κωδικα για να το χειριστουμε. Το οτι το Android ειναι πολυ πιο παραμετροποιησιμο δεν το κανει γριφο! Ελεος, επιλογη ειναι δεν εισαι υποχρεωμενος να βαζεις widgets στην οθονη ουτε να αλλαζεις εικονιδια ή να βαζεις δυο προγραμματα να τρεχουν ταυτοχρονα στην οθονη!! Θεια μου στο χωριο χειριζεται ανετα Android... Υποτιματε τους εαυτους σας με τα στερεοτυπα αυτά...

Καταρχήν εννοείται όταν ένα iphone του 2013 δηλαδή 5 ετών τρέχει λειτουργικό του 18 χωρίς θέμα ναι εννοείται είναι resource friendly. με ποια έκδοση είσαι official? oreo? και εκεί θα μείνει. γιατί pie δεν θα παει.2 ετών κινητό. 

όπως επίσης το ότι το χειρίζεται η γιαγιά σου δεν σημαίνει ότι ένα android είναι πιο easy to operate. έρευνες το δείχνουν και όχι εγώ.και επειδή πριν πάρω iphne είχα και android το επιβεβαιώνω 

Despite all the promises by Android phone makers to streamline their skins, the iPhone remains the easiest phone to use by far

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Το android επειδή είναι ανοιχτό έχει το κακό του μη ασφαλές λειτουργικού. Ιδίως όταν βάζεις λογαριασμό google που σε παρακολουθεί όλη την ώρα. ποιος κάνει hacking αν μια εταιρία τον παρακολουθεί δεν ξέρω. και πες ότι κανεις είναι 1% του πλυθησμου αυτό. Οποτε το ios καλύπτει ένα 97% του πλανήτη σε λειτουργιες. Με την ασφάλεια του κλειδωμένου λειτουργικού και με την συνεχή υποστήριξη.

Την παρακολούθηση την ελεγχεις ευκολοτερα σε ενα ανοικτο λογισμικό. Εγω πχ εχω firewall που απαγορευει την χρηση internet σε καθε προγραμμα που εγκαθιστώ, πρεπει να βαλω χειροκινητα αυτο που θελω στη Whitelist. Επίσης κλεινει την προσβαση σε καθε google διεργασια, ακόμα και στον download manager που κατεβάζει τα updates (υπαρχουν και προγράμματα που παρακολουθούν και εμφανίζουν τα πακέτα που μεταφέρονται μέσω WiFi για να δεις αν οντως μεταφέρονται δεδομένα σου, κάτι που σε iOS δεν πρόκειται να εμφανιστει γιατι δεν υπάρχει η δυνατοτητα απο το λειτουργικο). Όσο για την ασφαλεια πλεον πρεπει να παραχωρηθουν δικαιωματα για τα πάντα σε κάθε εφαρμογη ξεχωριστα.  Η ασφαλεια εχει να κανει κυριως με το γνωστικο επιπεδο παντως. (το μονο θετικο σε iOS σε αυτο το σημειο ειναι που ουσιαστικα ειναι αχρηστη η συσκευη με ανοικτο το Find My iPhone).

Η δική μου ενσταση εχει να κάνει με το κοστος και οχι με τις δυνατότητες. Τα Java Phones επαιρναν προγραμματα και ουσιαστικα ηταν smartphones χωρις το multitasking, όταν ανοιξαν και αλλο οι δυνατοτητες τους η τιμη 3πλασιαστηκε αλλά πλεον ειχες εναν φορητο υπολογιστη στην τσεπη και ηταν και επισημα smart. Το iOS ειναι το πρωτο λειτουργικο που το πήγε λίγο ανάποδα.

Τωρα για τα updates θα ειχαν νοημα αν οντως καποιος αλλαζει μια φορα στην τριετια - τετραετια κινητο, δεν ξερω κατά πόσο το εφαρμοζει κάποιος.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γεμισει η αγορα .. ωραιο και φτηνο για μεσο χρηστη . Αλλα συν 100€ θα παιρνεις Ipad που για Internet απλα δεν παιζεται. Αλλα αν φτασει στα 200€ θα ειναι δελεαρ βεβαια. Τιμια διαφορα και τιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xaerialtwistx είπε

Την παρακολούθηση την ελεγχεις ευκολοτερα σε ενα ανοικτο λογισμικό. Εγω πχ εχω firewall που απαγορευει την χρηση internet σε καθε προγραμμα που εγκαθιστώ, πρεπει να βαλω χειροκινητα αυτο που θελω στη Whitelist. Επίσης κλεινει την προσβαση σε καθε google διεργασια. Όσο για την ασφαλεια πλεον πρεπει να παραχωρηθουν δικαιωματα για τα πάντα σε κάθε εφαρμογη ξεχωριστα.

Η δική μου ενσταση εχει να κάνει με το κοστος και οχι με τις δυνατότητες. Τα Java Phones επαιρναν προγραμματα και ουσιαστικα ηταν smartphones χωρις το multitasking, όταν ανοιξαν και αλλο οι δυνατοτητες τους η τιμη 3πλασιαστηκε αλλά πλεον ειχες εναν φορητο υπολογιστη στην τσεπη και ηταν και επισημα smart. Το iOS ειναι το πρωτο λειτουργικο που το πήγε λίγο ανάποδα.

Τωρα για τα updates θα ειχαν νοημα αν οντως καποιος αλλαζει μια φορα στην τριετια - τετραετια κινητο, δεν ξερω κατά πόσο το εφαρμοζει κάποιος. Η ασφαλεια εχει να κανει κυριως με το γνωστικο επιπεδο παντως. (το μονο θετικο σε iOS σε αυτο το σημειο ειναι που ουσιαστικα ειναι αχρηστη η συσκευη με ανοικτο το Find My iPhone)

και σου ξαναλέω. Για να έχεις το κεφαλι σου ήσυχο κατεβάζεις εφαρμογές κλείνεις διεργασίες κλείνεις πορτες βάζεις whitelist ένα σωρο πράγματα. Όπως είδες κλείνεις το location history και αυτή ακόμα τραβάει δεδομένα. καταλαβαίνεις ότι δεν είναι σοβαρή εταιρία. Να της δώσεις το δικαίωμα να το καταλάβω Και ποσα αλλα στο play store που περνάνε μεσα από εφαρμογές. τι bitcoin miners, data mining και ένα σωρο. όταν λοιπόν ένας χρηστης που κάνει την δουλεια του θέλει κάτι σταθερό και χωρίς πολλά πολλά. το ανοίγω δηλαδή και δεν το ξανακλείνω,ούτε κάνω επανεκινηση,έχω κάμερα,κανενα κόλλημα θα πάει σε ios.

Συμφωνώ ότι το ανοιχτό λειτουργικό το κανεις ότι θες αλλα δεν το χρησιμοποιούν όλοι γι αυτό. και οι περισσότεροι με android τα βασικά κάνουν άντε να κατεβάσουν καμια σπασμένη εφαρμογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tokyo είπε

Να είσαι φανμπου αλλά όχι και τόσο ρε κλάπα.

Χαχα! Δεν είμαι, απλά ανάμεσα από 10, osx, ios, android ,linux απλά ΔΕΝ θα διάλεγα τα 10. Ίσως τα ltsb αλλά ποτέ τα σημερινά 10ρια

3 λεπτά πριν, busellatos είπε

Θα γεμισει η αγορα .. ωραιο και φτηνο για μεσο χρηστη . Αλλα συν 100€ θα παιρνεις Ipad που για Internet απλα δεν παιζεται. Αλλα αν φτασει στα 200€ θα ειναι δελεαρ βεβαια. Τιμια διαφορα και τιμη. 

200Ε αποκλείεται να φτάσει (δυστυχώς)  μιας και η αγορά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο των κινητών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Χαχα! Δεν είμαι, απλά ανάμεσα από 10, osx, ios, android ,linux απλά ΔΕΝ θα διάλεγα τα 10. Ίσως τα ltsb αλλά ποτέ τα σημερινά 10ρια

200Ε αποκλείεται να φτάσει (δυστυχώς)  μιας και η αγορά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο των κινητών

γιατί όμως.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κινητό I phone και δεν είμαι fan της Apple . Η αλήθεια εινια όμως ότι τα καλύτερα λεφτά που εχω δώσει ποτέ είναι για το I pad air 2 που εχω εδώ και 4 χρόνια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...