Προς το περιεχόμενο

20 χρόνια από το λανσάρισμα του iMac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίος ο iMac,άνθρωπος που έγραψε ιστορία ο Steve Jobs με τις ιδέες του αλλά η φοβερη κατασκευή της apple ήταν ο Macintosh το 1984 που είχε γραφικό περιβάλλον όταν οι υπόλοιποι παιδευομασταν με το DOS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Capt.staros είπε

Γνωστο οτι το πανυγυρι με τα παραθυρα, μεταξυ αλλων ξεκινησε απο την xerox. Οι αλλοι απλα αντεγραψαν, ο καθενας με τον δικο του τροπο.

Τον τρόπο της microsoft μπορείς να μου εξηγήσεις?

 

2 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Δεν το έκλεψε, το δανείστηκε από την Xerox με αντάλλαγμα να επιτρέψει στην Xerox να αγοράσει μετοχές, έτσι ένας από την Xerox πήγε στην Apple τότε για τον Lisa τον υπολογιστή για να τον βοηθήσει στο UI. Επειδή ο άλλος από πάνω ισχυρίζεται ότι η Microsoft αντέγραψε ενώ είχε πληρωμένο ΛΣ. Θέλω να καταλήξω ότι η Apple δεν πάει πίσω, έχει αγοράσει, δανειστεί, "εμπνευστεί" κατά καιρούς αρκετές τεχνολογίες που πολλοί πιστεύουν ότι απλά δημιούργησε η ίδια σαν εταιρία.  

Πάλι καλά που ο bilakos έφτιαχνε προγράμματα για την lisa εκείνη την εποχή και μπόρεσε να έχει πρόσβαση στο gui γιατί windows δεν θα είχαμε. 

Οπωs  πάλι καλά που ο smit ήταν στο board τηs apple την εποχή που έφτιαχνε το iphone γιατί το android θα έβγαινε πολύ διαφορετικό στην αρχη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, atheatos είπε

Τον τρόπο της microsoft μπορείς να μου εξηγήσεις?

Πάλι καλά που ο bilakos έφτιαχνε προγράμματα για την lisa εκείνη την εποχή και μπόρεσε να έχει πρόσβαση στο gui γιατί windows δεν θα είχαμε. 

Οπωs  πάλι καλά που ο smit ήταν στο board τηs apple την εποχή που έφτιαχνε το iphone γιατί το android θα έβγαινε πολύ διαφορετικό στην αρχη.

Με την ίδια λογική, πάλι καλά που υπάρχει και το Android, γιατί το iPhone σήμερα θα ήταν όπως πριν 10 χρόνια από θέμα Features όπως πχ Notification, Swipe Actions και βάλε. Η μία εταιρία ανέκαθεν δανειζόταν ιδέες από την άλλη. Αν δεν υπήρχε ο ανταγωνισμός, δεν θα είχαμε τις συσκευές που έχουμε σήμερα.

Υ.Γ. Schmidt λέγετε ο άνθρωπος όχι Smit αν εννοείς τον Eric.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Τον τρόπο της microsoft μπορείς να μου εξηγήσεις?

Δεν ξερω, δεν ημουν μπροστα και εχουμε δει και διαβασει δεκαδες αναφορες που πολλες φορες αυτο αναιρουνται. ΤΟ σιγουρο ειναι οτι GUI και ποντικι ξεκινησαν απο την XEROX. Οι οποιοι μαλιστα βοηθησε τους υπολοιπους(ηλιθια κινηση). Τωρα αν το σεναριο οτι  ο gates εκλεψε τον jobs που εκλεψε την xerox αληθευει, δεν το γνωριζω και λιγη σημασια εχει μιας και τα ευσημα πηγαινουν στην xerox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Capt.staros είπε

Δεν ξερω, δεν ημουν μπροστα και εχουμε δει και διαβασει δεκαδες αναφορες που πολλες φορες αυτο αναιρουνται. ΤΟ σιγουρο ειναι οτι GUI και ποντικι ξεκινησαν απο την XEROX. Οι οποιοι μαλιστα βοηθησε τους υπολοιπους(ηλιθια κινηση). Τωρα αν το σεναριο οτι  ο gates εκλεψε τον jobs που εκλεψε την xerox αληθευει, δεν το γνωριζω και λιγη σημασια εχει μιας και τα ευσημα πηγαινουν στην xerox.

Οπως και τα εύσημα, μιας και για αυτα μιλάμε δυστυχώς τόση ώρα, για τον  imac πάνε στο δάνειο της microsoft... Αν το πάμε όπως το θέλετε. Ελπίζω τώρα να μπήκαν τα πράγματα στη θέση τους.

Το δέντρο τελικά έχει καταστρέψει το δάσος... 

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gianniskks είπε

Ίσως η μοναδική εταιρεία στην οποία θυμόμαστε το λανσάρισμα συσκευών της, 20 ετη μετά. Πέρσι λέγαμε για τα 10 χρόνια από το iphone. Η εταιρεία έχει προσφέρει κατά καιρούς μοναδικά προϊόντα. Θα συμφωνήσω με τον φίλο που είπε ότι το ipod τη έδωσε ώθηση αλλά ο Imac ήταν που την έβαλε ξανά στο παιχνίδι, το ipod της έδωσε boost και το iphone την έστειλε στην κορυφή δίχως δεύτερο. Όσο για το δάνειο του Bill Gates στην Apple (150εκ) διαβάστε λιγάκι το παρασκήνιο. Το ποσό δόθηκε με αντάλλαγμα την απόσυρση μήνυσης της apple σε βάρος της MS. Βέβαια το βάφτισαν «επένδυση» (και όχι δάνειο όπως αναφέρθηκε) αλλά η ουσία ήταν αυτή. 

Ε καλά μην υπερβάλουμε και τόσο ... η "μοναδική" εταιρεία που θυμόμαστε λανσαρίσματα... δηλαδή η ΙBM τι είναι τεχνολογικά κάνα γατάκι? Κανείς δεν θυμάται δλδ τα thinkpads ας πούμε? H Texas Instrument δλδ τι είναι με το handheld calculators καμία ασήμαντη εταιρεία? Επειδή η apple τα βάφει όλα με εντυπωσιακά χρώματα και εξαιρετικό design (και καλά κάνει αφού πουλάει) δεν θα μηδενίσουμε όλο το τεχνολογικό χώρο .... 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gthe είπε

Ε καλά μην υπερβάλουμε και τόσο ... η "μοναδική" εταιρεία που θυμόμαστε λανσαρίσματα... δηλαδή η ΙBM τι είναι τεχνολογικά κάνα γατάκι? Κανείς δεν θυμάται δλδ τα thinkpads ας πούμε? H Texas Instrument δλδ τι είναι με το handheld calculators καμία ασήμαντη εταιρεία? Επειδή η apple τα βάφει όλα με εντυπωσιακά χρώματα και εξαιρετικό design (και καλά κάνει αφού πουλάει) δεν θα μηδενίσουμε όλο το τεχνολογικό χώρο .... 

Τι θες να πεις δηλαδή ότι υπάρχουν και άλλες εταιρίες εκτός την Apple που κατασκεύαζαν υπολογιστές? 😮 Εγώ διαβάζω συνεχώς εδώ μέσα ότι αν δεν ήταν η Apple δεν θα υπήρχε καμία άλλη συσκευή. 🙄 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, Plapoutas said:

Τι θες να πεις δηλαδή ότι υπάρχουν και άλλες εταιρίες εκτός την Apple που κατασκεύαζαν υπολογιστές? 😮 Εγώ διαβάζω συνεχώς εδώ μέσα ότι αν δεν ήταν η Apple δεν θα υπήρχε καμία άλλη συσκευή. 🙄 

Υπάρχει βέβαια μια διαφορά ανάμεσα στο "τι διαβάζεις" και στο "τι θέλεις να διαβάζεις"... 😛 

44 minutes ago, Plapoutas said:

Με την ίδια λογική, πάλι καλά που υπάρχει και το Android, γιατί το iPhone σήμερα θα ήταν όπως πριν 10 χρόνια από θέμα Features όπως πχ Notification, Swipe Actions και βάλε. Η μία εταιρία ανέκαθεν δανειζόταν ιδέες από την άλλη. Αν δεν υπήρχε ο ανταγωνισμός, δεν θα είχαμε τις συσκευές που έχουμε σήμερα.

Υ.Γ. Schmidt λέγετε ο άνθρωπος όχι Smit αν εννοείς τον Eric.

Το θυμάσαι πως ήταν το Android πριν την παρουσίαση του iphone??? 😳

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Κορυφαία σχεδίαση, τυχερός που μπόρεσα και βρήκα αυτόν αλλά και του 2002 και τους έχω τώρα (Άπειρες ευχαριστίες προς ξέρει ποιος)...

Έδωσε στην Apple την ώθηση που χρειαζόταν τότε για να ξεκολλήσει από τον βούρκο που είχε πέσει.

το 11 χαριζα ενα τετοιο στις αγγελιες εδω.τελικα δεν το ζητησε κανενας και πηγε ανακυκλωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Υπάρχει βέβαια μια διαφορά ανάμεσα στο "τι διαβάζεις" και στο "τι θέλεις να διαβάζεις"... 😛 

Το θυμάσαι πως ήταν το Android πριν την παρουσίαση του iphone??? 😳

Την πρώτη πρόταση την αγνοώ. Ναι θυμάμαι πως ήταν γιαυτό και ανέφερα ότι αν δεν υπήρχε ανταγωνισμός δεν θα είχαμε αυτά που έχουμε σήμερα σε όλα τα λειτουργικά συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πρώτο της υπολογιστή η apple τον έβγαλε σε κυκλοφορία το 1984 και τον ονόμαζε Macinthosh.

Η εξέλιξή του ήταν ο imac που κυκλοφόρησε το 1998.

https://en.wikipedia.org/wiki/Macintosh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως για την εποχή του ήταν εντυπωσιακό μηχάνημα και μέσα σε ελάχιστο χρόνο έγινε "εκ των ων ουκ άνευ" στα γραφιστάδικα. Ωστόσο δεν θυμάμαι να είχα εντυπωσιαστεί και πολύ  όταν το πρωτοείδα. Ποιο πολύ σαν καλοστημένη συσκευασία για να το χάψουν τα φοιτητάκια και η νεολαία μου είχε φανεί. Το μεγαλύτερο σοκ στην ζωή μου στον χώρο των υπολογιστών το πέρασα όταν πρωτοείδα την Amiga 1000. Η διαφορά στα γραφικά με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορούσε τότε ήταν ΧΑΩΔΗΣ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, anax111 είπε

Όντως για την εποχή του ήταν εντυπωσιακό μηχάνημα και μέσα σε ελάχιστο χρόνο έγινε "εκ των ων ουκ άνευ" στα γραφιστάδικα. Ωστόσο δεν θυμάμαι να είχα εντυπωσιαστεί και πολύ  όταν το πρωτοείδα. Ποιο πολύ σαν καλοστημένη συσκευασία για να το χάψουν τα φοιτητάκια και η νεολαία μου είχε φανεί. Το μεγαλύτερο σοκ στην ζωή μου στον χώρο των υπολογιστών το πέρασα όταν πρωτοείδα την Amiga 1000. Η διαφορά στα γραφικά με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορούσε τότε ήταν ΧΑΩΔΗΣ!

Καλά η Amiga έτσι και αλλιώς ήταν 5 χρόνια μπροστά από την εποχή της άνετα σε όλους τους τομείς(γραφικά-ήχο-λειτουργικό)

Απλά το κακό μάρκετινγκ της Commodore την έφαγε.

Ο iMac ακόμα και σήμερα είναι εντυπωσιακός όσον αφορά το design και την ποιότητα κατασκευής και στην εποχή του ήταν και ταχύτατος σαν μηχάνημα με ένα εξαιρετικό λειτουργικό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FELIX είπε

το 11 χαριζα ενα τετοιο στις αγγελιες εδω.τελικα δεν το ζητησε κανενας και πηγε ανακυκλωση...

Πλάκα με κάνεις... Δυστυχώς τότε δεν έψαχνα για τέτοιο, αλλά ντροπή να μην το παίρνει κανένας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, petasis είπε

Βασικά την apple την έσωσε τότε ο Gates, με τα 150 εκ. δολάρια 3-ετές δάνειο, και την παροχή του office.

Ποτέ δεν κατάφερε η apple να φτιάξει υπολογιστές (ακόμα και σήμερα εμπορεύεται υλικό με ένα ερασιτεχνικό λειτουργικό).

Ερασιτεχνικό λειτουργικό ε? Φίλε μου δεν έχω Mac, ούτε τα στηρίζω γενικότερα γιατί δεν τα βρίσκω ελκυστικά από άποψης τιμής, αλλά το να λες ερασιτεχνικό το Unix λειτουργικό της Apple που από την πρώτη μέχρι την τελευταία του έκδοση σκίζει κυριολεκτικά από κάθε άποψη, δείχνει το πόσο άσχετος είσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...