Προς το περιεχόμενο

20 χρόνια από το λανσάρισμα του iMac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

"Την αλήθεια" έγινε φίλε. Μου έφτιαξες την μέρα, δεν υπερασπιζόσαστε την Apple λέει, καθόλου τι λες τώρα. 

Καλημέρα. Δεν έχω λόγο να υπερασπιστώ την Apple. Αλλά δεν είμαι και τυφλός να μην βλέπω τόσα χρόνια τι παίζει μαζί της.

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
16 hours ago, Plapoutas said:

Τέλος για να ησυχάσουν τα Fanboys γιατί νομίζετε ότι η Apple ανακάλυψε τον τροχό. Ο Jobs προσέλαβε τον Bob Belville και ο Gates τον Charles Simonyi ουσιαστικά και οι δύο ήταν της Xerox, δεν το κλέψανε. Κανείς δεν είπε ότι το κλέψανε, το αντέγραψαν με την βοήθεια υπαλλήλων της Xerox. Και μετά ο Jobs γνωστός για τέτοιες ενέργειες, πήγε να βγάλει το μάτι του Gates ισχυριζόμενος ότι του έκλεψε το UI που δημιούργησε η εταιρία του. Με την ίδια λογική θα μπορούσε ο Gates να κάνει το ίδιο αφού και αυτός με την βοήθεια της Xerox έφτιαξαν το UI για τα Windows. Γιαυτό μην βλέπετε μόνο την μία πλευρά του νομίσματος. Καλή σας μέρα. 

Συνήθως αυτές οι "αναλύσεις" δεν αποσκοπούν στο να ησυχάσουν τα fanboys αλλά στο να χαρούν οι haters μεταξύ τους! Κάτι σαν group therapy.  😛 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Συνήθως αυτές οι "αναλύσεις" δεν αποσκοπούν στο να ησυχάσουν τα fanboys αλλά στο να χαρούν οι haters μεταξύ τους! Κάτι σαν group therapy.  😛 

Μάλλον το αντίθετο, να ησυχάσουν τα Fanboys που ισχυρίζονται ότι αντιγράφουν την Apple ή ότι της κλέψανε το UI. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Μάλλον το αντίθετο, να ησυχάσουν τα Fanboys που ισχυρίζονται ότι αντιγράφουν την Apple ή ότι της κλέψανε το UI. 

Νομίζω ότι ανάποδα ξεκίνησε το όλο θέμα ότι η Apple εκλεψε την xerox και τώρα κοιτάς να το μπαλώσεις...

η ιστορία είναι ο μεγαλύτερος κριτής και ότι και να γράψεις δεν μπορείς να την αλλάξεις.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Νομίζω ότι ανάποδα ξεκίνησε το όλο θέμα ότι η Apple εκλεψε την xerox και τώρα κοιτάς να το μπαλώσεις...

η ιστορία είναι ο μεγαλύτερος κριτής και ότι και να γράψεις δεν μπορείς να την αλλάξεις.

Όπως σου είπα και ποιο πάνω, η Apple αντέγραψε το UI από την Xerox με βοήθεια ενός υπάλληλου της. Δεν είπα ότι το "έκλεψε" όπως ισχυρίζεσαι. Ναι καλά η ιστορία, η ιστορία που παραποιείτε εσείς. Τεσπα, πίστευε εσύ την δική σου "Ιστορία" για την τρομερή και φοβερή Apple και άσε εμάς τους υπόλοιπους να βλέπουμε και τα άλλα κομμάτια της ιστορίας της τεχνολογίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Plapoutas said:

Όπως σου είπα και ποιο πάνω, η Apple αντέγραψε το UI από την Xerox με βοήθεια ενός υπάλληλου της. Δεν είπα ότι το "έκλεψε" όπως ισχυρίζεσαι. Ναι καλά η ιστορία, η ιστορία που παραποιείτε εσείς. Τεσπα, πίστευε εσύ την δική σου "Ιστορία" για την τρομερή και φοβερή Apple και άσε εμάς τους υπόλοιπους να βλέπουμε και τα άλλα κομμάτια της ιστορίας της τεχνολογίας. 

Ο κυρ Μήτσος ήταν θυμάμαι που τότε σκούπιζε τα βράδια στα κεντρικά της Xerox και έριχνε κλεφτές ματιές στις οθόνες. Μετά τον πήραν στις τουαλέτες της apple και μετέφερε την τεχνογνωσία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ο κυρ Μήτσος ήταν θυμάμαι που τότε σκούπιζε τα βράδια στα κεντρικά της Xerox και έριχνε κλεφτές ματιές στις οθόνες. Μετά τον πήραν στις τουαλέτες της apple και μετέφερε την τεχνογνωσία... 

Ότινανε το σχόλιο σου αποδεικνύει ακόμη μια φορά την αμάθεια και τον τεχνολογικό αναλφαβητισμό των Fanboys της Apple. Λέγε εσύ τα δικά σου, ότι του φανεί που λένε, ε έτσι είσαι και εσύ. Καλή συνέχεια σου εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Plapoutas said:

Ότινανε το σχόλιο σου αποδεικνύει ακόμη μια φορά την αμάθεια και τον τεχνολογικό αναλφαβητισμό των Fanboys της Apple. Λέγε εσύ τα δικά σου, ότι του φανεί που λένε, ε έτσι είσαι και εσύ. Καλή συνέχεια σου εύχομαι.

Μας έχουν πει να σας λέμε πάντα "ναι ο,τι πεις" οπότε ακολουθούμε τους κανόνες. Είναι πιο επικίνδυνος ο εκνευρισμός των haters από αυτόν των fanboys. :) 

Η μεγαλύτερη "αμάθεια" προκαλείται εσκεμμένα, για λόγους που δεν μπορούν να αναλυθούν εδώ. Εξάλλου τα έχουμε συζητήσει "αναλυτικά" και παλιότερα... 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρονια πολλα λοιπον για ενα απο  τα πιο iconic  τεχνολογικα προιοντα, μνημειο   συγχρονου design αναλογα  με την εποχη του και τα τελευταια χρονια επιτομη της αισθητικης για μια κατηγορια που εβγαζε παντα τετραγωνα χοντροκομενα  και  ασχημα κουτια που ντρεποσουν να τα εχεις εκτεθειμενα σε κοινη θεα .

Την ποιοτητα και την κατασκευαστικη του αρτιοτητα  απολαμβανουν εκατομμυρια κατοχοι  του ανα τον κοσμο και η εμπειρια χρησης που εχουν  απογειωνεται  παντα σε συνδυασμο με το λειτουργικο τους .

Αποτελει το αντικειμενο ποθου  και παθους για εκατομμυρια αλλους  που το εκδηλωνουν με διαφορετικους  τροπους μερικοι εκ των οποιων χρηζουν ψυχολογικης  και σε πιο βαριες περιπτωσεις  ψυχιατρικης αντιμετωπισης .

 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Όπως σου είπα και ποιο πάνω, η Apple αντέγραψε το UI από την Xerox με βοήθεια ενός υπάλληλου της. Δεν είπα ότι το "έκλεψε" όπως ισχυρίζεσαι. Ναι καλά η ιστορία, η ιστορία που παραποιείτε εσείς. Τεσπα, πίστευε εσύ την δική σου "Ιστορία" για την τρομερή και φοβερή Apple και άσε εμάς τους υπόλοιπους να βλέπουμε και τα άλλα κομμάτια της ιστορίας της τεχνολογίας. 

17 ώρες πριν, Plapoutas είπε

Τέλος για να ησυχάσουν τα Fanboys γιατί νομίζετε ότι η Apple ανακάλυψε τον τροχό. Ο Jobs προσέλαβε τον Bob Belville και ο Gates τον Charles Simonyi ουσιαστικά και οι δύο ήταν της Xerox, δεν το κλέψανε. Κανείς δεν είπε ότι το κλέψανε, το αντέγραψαν με την βοήθεια υπαλλήλων της Xerox. Και μετά ο Jobs γνωστός για τέτοιες ενέργειες, πήγε να βγάλει το μάτι του Gates ισχυριζόμενος ότι του έκλεψε το UI που δημιούργησε η εταιρία του. Με την ίδια λογική θα μπορούσε ο Gates να κάνει το ίδιο αφού και αυτός με την βοήθεια της Xerox έφτιαξαν το UI για τα Windows. Γιαυτό μην βλέπετε μόνο την μία πλευρά του νομίσματος. Καλή σας μέρα. 

Εχεις δίκιο microsoft και apple παρεουλα πήραν τους υπαλλήλους της xerox....  Χέρι χέρι  . 

Μια και είσαι πάντα εντός θέματος όσον αφορά την Apple  , μήπως και το design  των imac το αντέγραψε και αυτό από την xerox? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα μια τέτοια συζήτηση περί Apple και... "ΙΒΜ συμβατών" (χαχα που το θυμήθηκα, Wintel έγινε αργότερα) καταλήγει σε φαγωμάρα. Δεν είχα ποτέ κανένα προϊόν της Apple, αλλά respect σε πολλά προϊόντα που έχει βγάλει γιατί είναι σταθμοί στο χώρο της πληροφορικής. Πολύ θα ήθελα να είχα σήμερα ένα Mac Classic ή ένα τυρκουάζ iMac να κοσμεί το γραφείο μου...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2018 στις 9:35 ΜΜ, ignome4 είπε

Ήμουν μικρός τότε αλλά θυμάμαι που ένα καταστήματα απέναντι από το Πολυτεχνείο τους είχε φέρει και  είχε κάτι τεράστια banner στις βιτρίνες και κάθε φορά που περνούσα πήγαινα και τους χάζευα ,ήμουν τρέλα εντυπωσιασμένος! 🤓 

Τι μου θύμισες τώρα! Εγώ  τότε πήγαινα στην κορελκο που ήταν εκεί κοντά κ πηγαίναμε με παρέα κ τα χαζευαμε συχνά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Plapoutas είπε

Όπως σου είπα και ποιο πάνω, η Apple αντέγραψε το UI από την Xerox με βοήθεια ενός υπάλληλου της. Δεν είπα ότι το "έκλεψε" όπως ισχυρίζεσαι. Ναι καλά η ιστορία, η ιστορία που παραποιείτε εσείς. Τεσπα, πίστευε εσύ την δική σου "Ιστορία" για την τρομερή και φοβερή Apple και άσε εμάς τους υπόλοιπους να βλέπουμε και τα άλλα κομμάτια της ιστορίας της τεχνολογίας. 

Εξακολουθείς και έχεις την δικιά σου θεωρία ενώ η πραγματικότητα είναι διαφορετική(δημοσίευσα αν πρόσεξες ένα σύνδεσμο που λέει ακριβώς την αλήθεια).

Και υπάρχει πρόβλημα αν υπερασπίζομαι την Apple?Κοίταξε και αρκέσου στο δικό σου λειτουργικό με τα χιλιάδες προβλήματά του και μην ασχολείσαι με τους άλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2018 στις 2:27 ΠΜ, Xzidique είπε

Δεν ξέρω αν πρόσεξε κανένας τον τρόπο που o Jobs προωθεί τα προϊόντα στο βίντεο της ανάρτησης. Χρησιμοποιούσαν καλύτερο Hardware σε σχέση με τα PC εκείνης της εποχής και τα έκαναν benchmark με τα καλύτερα PC. Δυστυχώς αυτό έχει αλλάξει, γιατί το μόνο που κράτησαν τα Mac από τότε είναι μόνο η όμορφια και το design, γιατί δεν υπάρχει modularity/upgradability, δεν είναι οι ταχύτεροι υπολογιστές, (ένα Xiaomi notebook air έχει καλύτερο επεξεργαστή γραφικών και σχεδόν αντίστοιχο επεξεργαστή i7-8550 στην μισή τιμή). Βέβαια μπορείτε να μου πείτε πως το Macbook Pro έχει καλύτερη οθόνη, καλύτερο trackpad και καλύτερο ήχο, αλλά και πάλι σε προγράμματα εκτός Apple ecosystem (Final Cut, Logic Pro) το macbook δεν αποδίδει όσο θα έπρεπε, για να δικαιολογήσει την διπλάσια διαφορά τιμής σε σχέση με το Xiaomi. Αλλά μάλλον έκανα λάθος που έκανα σύγκριση με το Macbook Pro, θα έπρεπε να το συγκρίνω με το Macbook Air που είναι ίδια κατηγορία τιμής με το Xiaomi. Τελικά αυτό που καταλαβαίνω είναι πως η Apple πουλάει το ecosystem (macOS, Exclusive software), brand, και σε γενικές γραμμές σταθερότητα και plug n play (το core audio είναι φανταστικό ότι usb audio μπει απάνω παίζει μπάλα instantly). Εύχομαι το συγκριτικό που έκανε ο Jobs στα Laptops τους να το ξαναδώ σε κάποιο announcement από τα μοντέρνα mac τους. Βέβαια με την ευχή θα μείνω γιατί η Apple δεν έχει ανάγκη να κάνει κάτι τέτοιο. 

ΥΓ. Το πρώτο mac που είδα ποτέ στην ζωή μου ήταν ένα Macintosh Original σε φιλικό σπίτι, βέβαια δεν μου έκανε εντύπωση γιατί εγώ είχα την Amiga 500 που ήταν καλύτερο μηχάνημα εκείνη την εποχή (1992). Πλάκα είχα πάθει με το Powerbook G4 όταν είχε αγοράσει ο θείος μου (που ακόμα έχει) που ήταν απίστευτο Laptop, και όταν κυκλοφόρησε ο πρώτος imac το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν το "τι είναι αυτό το καρακιτσαριό" γιατί είχα τον πύργο μου με AMD 266mhz (3dnow yeah), CD-Rom 16x και την Riva TNT που έπαιζε σε 1024x768 στα 32bit ότι έβγαινε με υποστήριξη για Direct X (Need for Speed - Star Wars Jedi knight - Unreal - Quake - Motorhead - Command & Conquer - MS Flight Simulator).

Δεν θα ξαναδείς λογικά τέτοιου είδους συγκρίσεις στους υπολογιστές. Πέρασαν οι εποχές... Τώρα το λεφτά είναι στα οικοσυστήματα. Εκεί έχουν έσοδα, εκεί θα γίνονται οι επενδύσεις κατά κύριο λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...