Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη απο Nvidia σε AMD


raidensub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συστημα μου ειναι :

ASUS M5A97 R2.0

fx-6300

Adata 2x4 GB 1866 ram

Nvidia gtx650

Antec vp450p

Θελω να αλλαξω απο Nvidia  σε AMD κυριως για την καλυτερη υποστηριξη της AMD στα Linux. Ψαχνω για μια καρτα γραφικων λιγο καλυτερη απο αυτη που εχω, να ειναι AMD και με 2gb και να δωσω περιπου στα 80 ευρω. Δεν με ενδιαφερει να παιζω τα παιχνιδια σε high settings και παιζω σε 1080p. Μπορειτε να προτεινεται καποια μοντελα απο τα μεταχειρισμενα που να ειναι μια αναβαθμιση και να μπορει να τα δουλεψει το τροφοδοτικο μου; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μια RX 460 2GB με 75€ στα μεταχειρισμένα. Και αρκετές άλλες από RX 560 και 460 γύρω στα 100€ που μπορεί να πάνε προς τα 80€ αν δέχονται παζάρια. Η καλύτερη επιλογή πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι RX 460/560 έχουν σχετικά χαμηλή κατανάλωση και οι περισσότερες είναι με 6pin τροφοδοσία, αλλά πρόσεξε. Δεν αναφέρεις ποια οθόνη έχεις ακριβώς (εκτός το 1080p) και αυτές οι κάρτες δίνουν μόνο ψηφιακό σήμα (DVI-D, HDMI, displayport) και όχι αναλογικό, οπότε αν η οθόνη σου δέχεται μόνο αναλογικό σήμα δεν θα έχεις εικόνα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι οθόνη μου είναι VGA αλλά την έχω δουλέψει με ανταπτορα VGA σε DVI χωρίς θέμα. Και η gtx 650 που έχω τώρα DVI είναι. Καλά έκανες που το είπες όμως. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Ακόμα μια ερώτηση. Η Rx 550 είναι καλύτερη από την rx 460;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η οθονη σου εχει μονο vga τοτε δεν θα δουλεψουν αυτες οι καρτες γιατι το dvi ανταπτορακι που δουλεψες, πηγαινε σε dvi-i που ειχε η καρτα γραφικων σου.. Δηλαδη εβγαζε και αναλογικο.. Ενω οι καινουργιες καρτουλες βγαζουν μονο dvi-d, δηλαδη μόνο καθαρα ψηφιακο σημα..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το ήξερα. Ευχαριστώ.

Θα αλλάξω την οθόνη μου σε λίγο έτσι και αλλιώς. Μου δώσανε μια τηλεόραση που είναι και PC monitor και έχει πολλές συνδέσεις πίσω. Έχει VGA, HDMI, DVI και κάποια display port. Κάποια από τις συνδέσεις θα κάνει λογικά και θα στεκαρω πριν αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, raidensub είπε

Ι οθόνη μου είναι VGA αλλά την έχω δουλέψει με ανταπτορα VGA σε DVI χωρίς θέμα. Και η gtx 650 που έχω τώρα DVI είναι. Καλά έκανες που το είπες όμως. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Ακόμα μια ερώτηση. Η Rx 550 είναι καλύτερη από την rx 460;

Χειρότερη είναι. Το πρώτο νούμερο είναι γενιά κάρτας (αν και το 5 είναι απλά refresh του 4, δεν είναι νέα γενιά στην ουσία) και τα υπόλοιπα μας δείχνουν την κλάση της κάρτας. Όπως και στις nvidia, όπου 1050 είναι πιο κάτω από 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...