Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά ήχου PS3 σε ακουστικό bluetooth


fingolfingr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Οι λίγες ελευθερες ώρες που εχω είναι την νύχτα. ΤΗν νύχτα όμως δεν μπορω να παίξω λόγω ήχου (κοιμόνται τα παιδιά κλπ). Υπάρχει καποιος τρόπος ή καποιο app ώστε να μπορώ να ακουω εφε, μουσική και γενικώς τα παντα από bluetooth ακουστικό αντί για τα ηχεία της TV; Εχω δεί την επιλογή στο μενου και αγόρασα ενα ακουστικό το οποιο ήταν συμβατό με PS3 αλλά όπως φαίνεται είναι μόνο για το voice chat.

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον η τηλεόραση σου έχει έξοδο για ακουστικά αγοράζεις αυτό  και μετά μπορείς να συνδέσεις οποιοδήποτε Bluetooth ακουστικό. 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάρει τα sony playstation wireless Stereo headset 2.0 και τα είχα συνδέσει με το ps4 μου. Κατέβασα το σχετικό app από ps store και μετά από τις ρυθμίσεις της κονσόλας κατάφερα να έχω ήχο μόνο στα ακουστικά. (Το app ίσως να μην είναι απαραίτητο διότι είχε περισσότερο έτοιμες ρυθμίσεις για δημοφιλείς παιχνίδια πχ  uncharted ). Ξανά λέω ότι τα συνδέσα σε ps4 και πείραξα απλά τις ρυθμίσεις, φαντάζομαι ότι κάπως έτσι είναι και σε ps3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/8/2018 στις 12:59 ΠΜ, Bourdoulas είπε

Εφόσον η τηλεόραση σου έχει έξοδο για ακουστικά αγοράζεις αυτό  και μετά μπορείς να συνδέσεις οποιοδήποτε Bluetooth ακουστικό. 

Αυτή φαίνεται να είναι η καλύτερη λυση. Και βασικά ειναι η καλύτερη λύση για εμενα γιατί πολύ απλά θα μπορώ να το χρησιμοποιώ στα παντα και όχι μόνο στο PS3.

 

PS: Στο αρχικό παραλλειψα να αναφέρω ότι το PS3 είναι με cfw. Λϊγο μετα το ανοιγμα του θέματος βρήκα ενα θέμα στο reddit που αναφέρε ότι μπορώ να πετύχω αυτό που ήθελα (ήχο παιχνιδιου από το bluetooth) με χρήση 2 αρχείων dev_blind.pkg και  libaudio.sprx. Εγκατασταση το ένα, αντιγραφη του αλλου σε προστατευμενο φακελο μεσω multiman. Το εκανα και δούλευει παρόλα αυτά η ποιοτητα ήχου είναι σαν αυτή του voice chat. Χαμηλής ποιοτητας δηλαδή και μονοφωνικός ηχος οπότε χανεται η ατμόσφαιρα.

 

Οπότε σε καθε περιπτωση θα προχωρήσω στην λύση που δωθηκε στην αρχη

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2018 στις 9:46 ΠΜ, fingolfingr είπε

Αυτή φαίνεται να είναι η καλύτερη λυση. Και βασικά ειναι η καλύτερη λύση για εμενα γιατί πολύ απλά θα μπορώ να το χρησιμοποιώ στα παντα και όχι μόνο στο PS3.

PS: Στο αρχικό παραλλειψα να αναφέρω ότι το PS3 είναι με cfw. Λϊγο μετα το ανοιγμα του θέματος βρήκα ενα θέμα στο reddit που αναφέρε ότι μπορώ να πετύχω αυτό που ήθελα (ήχο παιχνιδιου από το bluetooth) με χρήση 2 αρχείων dev_blind.pkg και  libaudio.sprx. Εγκατασταση το ένα, αντιγραφη του αλλου σε προστατευμενο φακελο μεσω multiman. Το εκανα και δούλευει παρόλα αυτά η ποιοτητα ήχου είναι σαν αυτή του voice chat. Χαμηλής ποιοτητας δηλαδή και μονοφωνικός ηχος οπότε χανεται η ατμόσφαιρα.

Οπότε σε καθε περιπτωση θα προχωρήσω στην λύση που δωθηκε στην αρχη

Ευχαριστώ

Γιατί να πάρεις αντάπτορα και δεν παίρνεις απευθείας ασύρματα ακουστικά; Ξεκινάνε από 10€ μέχρι όσο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zio10 είπε

Γιατί να πάρεις αντάπτορα και δεν παίρνεις απευθείας ασύρματα ακουστικά; Ξεκινάνε από 10€ μέχρι όσο θες.

Και πως να συνδέσω τα ακουστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, zio10 είπε

Γιατί να πάρεις αντάπτορα και δεν παίρνεις απευθείας ασύρματα ακουστικά; Ξεκινάνε από 10€ μέχρι όσο θες.

Γιατί δεν μεταφέρει ασύρματα τον ήχο το PS3. Ακόμα και με το hack η ποιότητα του ήχου είναι αστεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Και πως να συνδέσω τα ακουστικά;

Συνδέεις με καλώδιο τον πομπό των ακουστικών με την τηλεόραση και ασύρματα τα ακουστικά με τον πομπό.

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Γιατί δεν μεταφέρει ασύρματα τον ήχο το PS3. Ακόμα και με το hack η ποιότητα του ήχου είναι αστεία. 

Τον ήχο από την τηλεόραση θα παίρνουν, από το ps δηλαδή. Δεν χρειάζεται να τον μεταφέρει ασύρματα το ps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαιτήσεις τρομερες δεν εχω μιας και δεν θα εχω δυνατά τον ήχο. Παρόλα αυτά είμαι πιο εξοικιωμένος με τα bluetooth παρα με τα ασυρματα οποτε πιστευω ότι είναι καλύτερη επιλογή ο ανταπτορας του Βουρδουλα. Σε λίγες μερες λεει θα είναι και σε προσφορά οποτε....

 

Η αλήθεια όμως είναι ότι από όταν είδα την λύση αυτή σκεφτομαι ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω και σε αλλα εκτός του PS3. Εχω 2 tv (σαλονι και κρεβατοκάμαρα) και η γυναίκα μερικά βράδια θέλει να δεί καμια ταινια στην tv αλλα λόγω παιδιων.... βλέπει στο tablet με ακουστικά. Αν ισχύει και αυτό που γράφει το bluetooth ότι μπορεί να συνδεθεί με 2 ταυτόχρονα..... θα είναι game changer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...