Προς το περιεχόμενο

LAPTOP FUJITSU LIFEBOOK A555 SSD


Dr4In

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, εχω το laptop απο το παρακατω Link https://www.e-shop.gr/laptop-fujitsu-lifebook-a555-156-fhd-intel-core-i5-5200u-4gb-500gb-amd-r7-m260-2gb-no-os-p-PER.923411

Ο σκληρος του δισκος δυστυχως σερνετε δεν ειναι οπως στην αρχη, η Ram ειναι στα 4GB αλλα οταν ανοιγω Task Manager οταν κολλαει βλεπω οτι ο σκληρος ειναι στο 100% απο windows store κλπ.

Σκεφτομαι να κανω αναβαθμιση και να βαλω SSD μπορω να κανω αυτο εδω? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λειτουργικό του έχεις βάλει ; Ο δίσκος πόσο κενό χώρο έχει ; Για τρέξε αυτό λίγο

http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/Hard-Disk-Sentinel.shtml

δώσε μας το Health / Performance του δίσκου , επίσης το μοντέλο του που αναγράφεται πάνω αριστερά της αναφορας του Hdd Sentinel . Τι Antivirus του έχεις ; Τι προγράμματα έχεις εγκατεστημένα στο φορητό ;

Ναι μπορείς να βάλεις δεύτερο σκληρό επάνω  B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα παρόμοιο fujitsu πολύ παλιότερο από το δικό σου. Μου είχε βγάλει την πίστη μέχρι που του άλλαξα τον δίσκο. Το σενάριο να χρειάζεσαι πραγματικά δύο δίσκους σε λάπτοπ το βρίσκω λίγο extreme. Άνοιξε το καπάκι από την κάτω πλευρά, κάτω αριστερά και θα δεις τον παλιό δίσκο. Ξεβίδωσε ό,τι βίδες χρειάζεσαι, βγάλε τον και βάλε ssd. Είναι απλό. Νομίζω ότι το μοντελο σου είναι υτό της φωτογραφίας Fujitsu-Lifebook-A555-9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ss13 είπε

Τι λειτουργικό του έχεις βάλει ; Ο δίσκος πόσο κενό χώρο έχει ; Για τρέξε αυτό λίγο

http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/Hard-Disk-Sentinel.shtml

δώσε μας το Health / Performance του δίσκου , επίσης το μοντέλο του που αναγράφεται πάνω αριστερά της αναφορας του Hdd Sentinel . Τι Antivirus του έχεις ; Τι προγράμματα έχεις εγκατεστημένα στο φορητό ;

Ναι μπορείς να βάλεις δεύτερο σκληρό επάνω  B)

Ο δισκος ειναι 1TB και εχει πανω απο 500GB ελευθερα, το health του σκληρου ειναι 100%. Για Antivirus ειχα το Windows Defender αλλα το απενεργοποιησα εχθες για να ελαφρυνει το PC.

Γενικα το Laptop τρεχει μονο mozilla, facebook, skype, και κανενα youtube, ειναι με το παραπανω αρκετος για τετοια δουλεια. Το μονο κακο του ειναι τα 4GB Ram.

5 ώρες πριν, fujitsuA530 είπε

Έχω ένα παρόμοιο fujitsu πολύ παλιότερο από το δικό σου. Μου είχε βγάλει την πίστη μέχρι που του άλλαξα τον δίσκο. Το σενάριο να χρειάζεσαι πραγματικά δύο δίσκους σε λάπτοπ το βρίσκω λίγο extreme. Άνοιξε το καπάκι από την κάτω πλευρά, κάτω αριστερά και θα δεις τον παλιό δίσκο. Ξεβίδωσε ό,τι βίδες χρειάζεσαι, βγάλε τον και βάλε ssd. Είναι απλό. Νομίζω ότι το μοντελο σου είναι υτό της φωτογραφίας Fujitsu-Lifebook-A555-9.jpg

Απλα για να μην παει χαμενος ο 1TB σκληρος ηθελα να τον κρατησω μεσα, μπορω βεβαια να τον βαλω σε αλλο PC αλλα αν ειναι οντως αργος δεν ξερω που θα χρησιμευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προγράμματα που τρέχεις με τον επεξεργαστή που έχεις , τον δίσκο που τρέχει στις 5.400 rpm είναι όλα πρόβλημα ( όλα αυτά που είπες χρησιμοποιούν πολλούς πόρους ) , ακόμα εαν το φορητό δεν έχει καλές θερμοκρασίες , θα κολλάνε όλα , τρέξε αυτό

https://filehippo.com/download_hwmonitor/

ανέβασε να δούμε τις θερμοκρασίες που έχει .

Απενεργοποίησε τον Flash Player , θα δεις μεγάλη διαφορά

http://www.tomsguide.com/us/flash-click-to-run-how-to,news-20422.html

ακόμα , αφαίρεσε ότι τρέχει στην εκκίνηση

https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963902.aspx

http://www.makeuseof.com/tag/manage-windows-startup-programs-autoruns/

σίγουρα θα είναι λίγο καλύτερα τα πράγρατα μετά από τα παραπάνω B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασιες ελεγξα, παιζει στα 50-60 ο CPU και η motherboard και ο σκληρος στους 40

Νομιζω ειναι ενταξει για laptop χωρις καποια εξτρα ψυξη.

Flash Player δεν μπορω να απενεργοποιησω δυστυχως γιατι εκει που μπαινει η μανα μου το χρησιμοποιει το Site.

Ολα τα αλλα τα εχω κανει, μαλλον με SSD θα λυθουν χερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Flash Player το απενεργοποιείς για να τρέχει όποτε χρειαστεί , άρα μπορείς να τον απενεργοποιήσεις , όποτε τον χρειάζεται η μητέρα σου θα λειτουργεί κανονικά , κάνε τη διαδικασία χωρίς φόβο , σε ρώτησα πριν , τι λειτουργικό έχεις ; B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dr4In είπε

Απλα για να μην παει χαμενος ο 1TB σκληρος ηθελα να τον κρατησω μεσα, μπορω βεβαια να τον βαλω σε αλλο PC αλλα αν ειναι οντως αργος δεν ξερω που θα χρησιμευε

Πάρε μια θήκη και κάνε τον εξωτερικό για αποθήκη και back-up. Δεν θα πάει άχρηστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ss13 είπε

Το Flash Player το απενεργοποιείς για να τρέχει όποτε χρειαστεί , άρα μπορείς να τον απενεργοποιήσεις , όποτε τον χρειάζεται η μητέρα σου θα λειτουργεί κανονικά , κάνε τη διαδικασία χωρίς φόβο , σε ρώτησα πριν , τι λειτουργικό έχεις ; B)

Windows 10 εχει 64bit 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ιδιο laptop εχω. Σιγουρα το προβλημα του ειναι στον σκληρο και οχι καπου αλλου πχ στο bios; Απο την πρωτη μετα παει αργουτσικα, δηλαδη γραφεις κατι στον browser, και τα εμφανιζει ολα μαζι μετα, σαν να κολαει. Το κανει και σε εσας;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2018 στις 6:49 ΜΜ, Dr4In είπε

Windows 10 εχει 64bit 

Παντού υπάρχουν παράπονα για τα Updates των Windows 10 που δημιουργούν καθυστερήσεις - κολλήματα στα μηχανήματα ,  φυσικό είναι εαν δουλεύουν οι ενημερώσεις , με δίσκο στις 5.400 rpm να κολλάνε όλα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Το ιδιο laptop εχω. Σιγουρα το προβλημα του ειναι στον σκληρο και οχι καπου αλλου πχ στο bios; Απο την πρωτη μετα παει αργουτσικα, δηλαδη γραφεις κατι στον browser, και τα εμφανιζει ολα μαζι μετα, σαν να κολαει. Το κανει και σε εσας;

Απο οσο το εχω δουλεψει δεν ειχα τετοιο θεμα, αλλα παει 100% ο δισκος οταν υπαρχει μια χ-ψ εργασια στον browser οπως να ανοιξει ενα Link πχ σε συγκεκριμενα site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γραφω μια διευθυνση στον browser και την εμφανιζει αργοτερα. Επισης εχει αργο boot. Τι να πω; Τοσο ατυχος ειμαι πια.

2.5" sata III παιρνουμε; Οτιδηποτε σε αυτο;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Γραφω μια διευθυνση στον browser και την εμφανιζει αργοτερα. Επισης εχει αργο boot. Τι να πω; Τοσο ατυχος ειμαι πια.

2.5" sata III παιρνουμε; Οτιδηποτε σε αυτο;

Ναι αρκει να ειναι 2.5 αν υπαρχει ψαξε για Western Digital Black αν θες μηχανικο, αν και σου προτεινω SSD καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...