Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Opera σε Linux Mint


thant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σε ένα usb φλασακι εγκατέστησα τα linux mint 19 και απο εκει μπουταρει ενα παλιό λαπτοπ χωρις σκληρό δίσκο.

Προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα οτι το λειτουργικό δεν εχει ενσωματωμένο τον opera browser.

Αφού κατέβασα την εφαρμογή απ την επίσημη ιστοσελίδα έκανα διπλό κλικ για εγκατάσταση αλλά κάπου κολλάει και δεν προχωράει. 

Εδω να πω οτι στο προηγούμενο λειτουργικό (ΑΝΤΙΧ) με αυτόν τον τρόπο ειχα καταφέρει να εγκαταστήσω τον όπερα.

Μιας και γνωρίζω λίγα πράγματα απο το λινουξ μπορείτε να μου πείτε κάποια λύση ή αν θέλει κάποια εντολή στο τερματικό; Κάπουα βίντεο που ειδα δεν με βοήθησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thant είπε

Προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα οτι το λειτουργικό δεν εχει ενσωματωμένο τον opera browser.

Για πες μου ποια λειτουργικα συναντησες με ενσωματωμενο opera browser που σε εξεπληξε το γεγονος οτι το linux mint 19 δεν το ειχε ? :)

Αν κρινω λοιπον απο τις κινησεις σου , διακρινω τεχνικες windows..αυτα δεν δουλευουν εδω περα :)

Θα σου πω πως γινεται εγγυημενα μιας και μολις το εκανα σε live iso / vm.

1.Κατεβαζεις το deb αρχειο απο το σαιτ
2.Ανοιγεις τερματικο
3.Πας στον φακελο που κατεβηκε , κατα πασα πιθανοτητα στον "~/Downloads"
4.Xτυπας ενα "sudo dpkg  -i  <opera-blabla.deb> (καταλαβαινεις τι εννοω με το blabla).Στον κωδικο που θα ζητησει πριν εκτελεσει την εντολη βαζεις τον κωδικο του χρηστη.
5.Θα πεταξει ενα παραθυρο που θα σε ρωταει αν θες να ενημερωνει τον opera μαζι με το συστημα..επιλεγεις YES/ΝΑΙ εκει περα..και γινεται η εγκατασταση.
6.Αν πας στο menu-internet , θα δεις το εικονιδιο του.Ετοιμο εγκατεστημενο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mphxths είπε

Για πες μου ποια λειτουργικα συναντησες με ενσωματωμενο opera browser που σε εξεπληξε το γεγονος οτι το linux mint 19 δεν το ειχε ? :)

Νομίζω παλιότερα σε κάποιο ubuntu, lubuntu, xubuntu, δεν θυμάμαι. Εντάξει μπορεί να κάνω και λαθος.:huh:

 

21 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αν κρινω λοιπον απο τις κινησεις σου , διακρινω τεχνικες windows..αυτα δεν δουλευουν εδω περα :)

Πολυ καλά διακρίνεις. Καταραμένα λινουξ, ας όψεται η ανάγκη..:P

 

21 λεπτά πριν, mphxths είπε

Θα σου πω πως γινεται εγγυημενα μιας και μολις το εκανα σε live iso / vm.

Νομίζω βρήκα κατι παρόμοιο και δεν τα κατάφερα γιατι μου πέταγε το μήνυμα οτι δεν εχω τα απαραίτητα δικαιώματα ή κάτι τέτοιο.

Θα προσπαθήσω ξανά αύριο και θα επανέλθω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αφήσει χώρο στο φλασάκι για να μπορούν να εγκατασταθούν επιπλέον εφαρμογές (π.χ. ο opera) ή όχι;
Συνήθως το πρόγραμμα που πάει να γράψει το linux iso στο στίκ θα σε ρωτήσει αν θες να αφήσει κενό χώρο και πόσο, αν δεν το κάνεις νομίζω ότι μπουτάρεις μεν κανονικά αλλά δεν μπορείς να σώσεις τίποτα επιπλέον εκεί. (ρυθμίσεις, εφαρμογές, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mphxths είπε

1.Κατεβαζεις το deb αρχειο απο το σαιτ
2.Ανοιγεις τερματικο
3.Πας στον φακελο που κατεβηκε , κατα πασα πιθανοτητα στον "~/Downloads"
4.Xτυπας ενα "sudo dpkg  -i  <opera-blabla.deb> (καταλαβαινεις τι εννοω με το blabla).Στον κωδικο που θα ζητησει πριν εκτελεσει την εντολη βαζεις τον κωδικο του χρηστη.
5.Θα πεταξει ενα παραθυρο που θα σε ρωταει αν θες να ενημερωνει τον opera μαζι με το συστημα..επιλεγεις YES/ΝΑΙ εκει περα..και γινεται η εγκατασταση.
6.Αν πας στο menu-internet , θα δεις το εικονιδιο του.Ετοιμο εγκατεστημενο.

Έκανα τη διαδικασία μέχρι εκει που βαζω τον κωδικό μου. Μετα μου πετάει οτι δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο (φωτο 1). Εδω να πω πως οταν πληκτρολογώ των κωδικό δεν μου τον εμφανίζει καθόλου, ούτε με αστεράκια. Ετσι πρέπει να είναι;

1

image.jpg

 

 

Πάντως οταν επιχειρώ με διπλό κλικ πανω στην εφαρμογή, χωρις τερματικά και εντολές, με σταματάει στην παρακάτω εικονα (φωτο 2).

Να πω οτι το διπλό κλικ δεν το κάνω επειδή γνωρίζω τεχνικές windows αλλα εχω δει βιντεος που κάνουν την εγκατάσταση και με αυτόν τον τροπο..

2.

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jim_p είπε

Μαλλον εισαι σε 32αρι mint και πας να βαλεις 64αρι πακετο, που δεν γινεται. Καλα τα λεω?

Τι λες τώρα; έχω κάνει τέτοια πατάτα;:P

Ναι εχω 32αρι mint αλλά δεν έψαξα και πολύ με το setup που κατέβασα αν είναι 32 η 64.

θα το κοιτάξω και θα επανέλθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Ακυρα ολα. Ξεκινα απο την αρχη, της αρχης του νηματος.

Κατεβασε ΜΧ λινουξ, εχει προεγκατεστημενο screen capture. Δωσε τις ιδιες εντολες. Τα σφαλματα που σου εμφανιζει τα κανεις capture με το προγραμματακι. Ανεβαζεις τις φωτο στο ινσομνια. Και βουαλα νημα ευρωπαϊκων προδιαγραφων.

Επαγγελματικαι δουλειαι! :D

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες μετά απο αρκετό ψάξιμο έβγαλα άκρη.

Ψάχνοντας στο google οδηγήθηκα στο φόρουμ του opera οπου εκει λενε οτι για κάποιο λογο οι προγραμματιστές εχουν σταματήσει πλέον να βγάζουν εκδοση 32 bit για linux. 

Εκει υπήρχε ενα λινκ με την τελευταία έκδοση (46) για 32 bit. Την κατέβασα και την εγκατέστησα, ολα καλα.

Για την ιστορία η εγκατάσταση έγινε χωρίς τερματικό και εντολές.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.👍

ΥΓ: Η νύχτα με την μέρα σε ταχύτητα.. ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...