Προς το περιεχόμενο

Και άλλη ευπάθεια στους επεξεργαστές της αποκάλυψε η Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

η αληθεια ειναι πως ειναι παλιοι (εκλεισαν 10 χρονια) και θα τη δικαιολογουσα που δεν ασχολειται, αλλα δεν υποστηριζει καν τους νεους οποτε..

Όσο παλιοί και να ναι δεν δικαιολογηται να αφήνει τους πελάτες της με κενό ασφαλείας για τα οποίοι είναι η ίδια υπεύθυνη.Αυτο δείχνει και το ποσό εκτιμάει τους πελάτες της και την υποστήριξη που τους παρέχει.Τετοιες συμπεριφορές από εταιρείες πρέπει να καταδικάζονται με τον ανάλογο τρόπο.Εγω προσωπικά θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά εάν θα ξαναγορασω επεξεργαστή της Intel τουλάχιστον για το προσεχές μέλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το PC που έχω κάνω όλες τις βασικές λειτουργίες συν προγράμματα μουσικής και βίντεο ο αδερφός μου και είναι τεχνολογίας του 2009 κάπου,Socket 775.Δεν παίζω games γιατί έχω 2 PS4.Οπότε με αναγκάζει οχι μόνο να πάρω καινούριο CPU αλλά και motherboard λόγω ασυμβατότητας.Ολο αυτό για να έχω ασφάλεια στις συναλλαγές Paypal,Ebay,κλπ.

Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα που είχα πριν χρόνια να δώσω κάποιο σεβαστό ποσό(700-1000€) για καινούριο PC.Εχω πιο σημαντικές οικονομικές προτεραιότητες.Τα ίδια και με το android smartphone που το πήρα με την 4.4.4 και με αυτήν έμεινε,δεν έχω την επιλογή περιορισμού δικαιωμάτων στις εφαρμογές παρά μόνο "accept" σε όλα.

Ετσι λειτουργεί το "σύστημα",έχουν τον/τους τρόπους να σε αναγκάσουν να πάς στο πιο καινούριο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει βγει software update για το spectre που καλύπτει επεξεργαστές 5ετίας. Πριν λίγο καιρό βγήκε και Update αλλά για κάποιο λόγο δεν το έβαλαν στο windows update.

Το κατέβασα από εδώ:

https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q= Kb4100347

και μετά έκανα έλεγχο με το inspectre και δείχνει ότι φτιάχτηκε.

https://www.grc.com/inspectre.htm

Επεξ/σία από Guerriero4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με linux σε 4690κ,4440,και σε AMD α8-7600,οπως επισης 4790κ με windows ,αντιμετωπιζω προβλημα κενων ασφαλειας σε καποιο απο τους ανωτερω επεξεργαστες?Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2018 στις 5:41 ΜΜ, ilias.ilias είπε

Εγω με linux σε 4690κ,4440,και σε AMD α8-7600,οπως επισης 4790κ με windows ,αντιμετωπιζω προβλημα κενων ασφαλειας σε καποιο απο τους ανωτερω επεξεργαστες?Ευχαριστω.

Μη σκας για τις ευπάθειες, αν έχεις από αυτές ... είναι εξωτικές ευπάθειες   😜

Είπες θες να το τσεκάρεις για Linux ->

$ wget https://raw.githubusercontent.com/speed47/spectre-meltdown-checker/master/spectre-meltdown-checker.sh
$ sudo sh spectre-meltdown-checker.sh

και θα σου βγει κάτι σαν αυτό από κάτω ->

 

kukuruku.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mario Monti είπε

Μη σκας για τις ευπάθειες, αν έχεις από αυτές ... είναι εξωτικές ευπάθειες   😜

Είπες θες να το τσεκάρεις για Linux ->

$ wget https://raw.githubusercontent.com/speed47/spectre-meltdown-checker/master/spectre-meltdown-checker.sh
$ sudo sh spectre-meltdown-checker.sh

και θα σου βγει κάτι σαν αυτό από κάτω ->

kukuruku.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2018 στις 6:13 ΜΜ, Istros είπε

Μονο Intel αλλα πρόσεχε τι αρχεία έχεις στον υπολογιστή σου μη τα δεις στο ίντερνετ και μην πληκτρολογείς κωδικούς τραπέζης η paypal και στα σηκώσουν όλα.

intel-meltdown-spectre-patch.png

Η καινούργια cpu της intel

i1qb9t7jvbpd41pok2px.jpg

ΠΙστευεις οτι η AMD που σου πουλάει η σου πούλαγε επεξεργαστή ιδιο στα μισά λεφτα θα ειναι καλύτερη σε ασφάλεια?  

Δεν ειμαι μαστερ στο θέμα κουβεντα να γίνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mastoras007 είπε

ΠΙστευεις οτι η AMD που σου πουλάει η σου πούλαγε επεξεργαστή ιδιο στα μισά λεφτα θα ειναι καλύτερη σε ασφάλεια?  

Δεν ειμαι μαστερ στο θέμα κουβεντα να γίνετε

Οι επεξεργαστές της Intel έχουν κενά ασφαλείας από την κατασκευή τους όπως τα spectre,meltdown και L1TF με τα οποία μπορεί κάποιος να αποκτήσει πρόσβαση σε υπολογιστη που εχει επεξεργαστη Intel και πρόσβαση στα δεδομένα του χρήστη.Αντιθετα οι επεξεργαστες της Amd δεν έχουν αυτά τα κενά.Αυτα τα κενά είναι σχεδόν σε όλους τους επεξεργαστές της εδώ και μια δεκαετια,μόνο οι καινούργιοι 9ης γενιάς που θα βγουν λογικά θα είναι απαλλαγμένοι από τα κένα αυτά.Η Intel έχει βγάλει patch για spectre και meltdown αλλά οι παλιοί επεξεργαστές χάνουν μέχρι και 40% απόδοση.Επισης σε επεξεργαστές 10ετιας δεν έχει βγάλει patch και τους άφησε έρμαιο της τύχης τους.Παρα το patch που έβγαλε ανακαλύφθηκε καινούργιο κενό ασφαλείας και επεται και συνέχεια.μπορει να υπάρχει κ άλλο.Η Amd δεν έχει αυτά τα κενά.Δεν έχει σχέση ούτε με την τιμή ούτε με τα χιλιόμετρα ούτε με τίποτα αλλο.Απλα οι μηχανικοί της Amd έκαναν καλύτερη δουλειά και δεν άφησαν κενά.Συμπερασμα οι επεξεργαστές της intel έχουν κενά ασφαλείας λόγω κακής κατασκευής ενώ οι αντίστοιχοι της Amd δεν έχουν κενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ ότι θα λυθεί με patch που θα έχει Performance impact... 

Και ήταν too good to be true να έχεις ένα προ 5ετίας high end σύστημα που έπαιζε μέχρι και spectre/meltdown σφαίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 hours ago, mastoras007 said:

ΠΙστευεις οτι η AMD που σου πουλάει η σου πούλαγε επεξεργαστή ιδιο στα μισά λεφτα θα ειναι καλύτερη σε ασφάλεια?  

Δεν ειμαι μαστερ στο θέμα κουβεντα να γίνετε

Whataboutism? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, mastoras007 said:

what

Έτσι λέγεται όταν σε μια συζήτηση λέμε "γιατί οι άλλοι/προηγούμενοι καλύτεροι είναι?!"... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...