Προς το περιεχόμενο

Η Valve ετοιμάζει πιθανότατα τρόπο αναπαραγωγής παιχνιδιών Windows στο Linux


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, athasbill είπε

Όταν θα πάρετε χαμπάρι πως η microsoft το μόνο που κάνει, σε συνδυασμό με πλήθος άλλων εταιριών software και hardware, είναι να σας δένει και να σας αρμέγει, τότε θα καταλάβετε πως το gnu/linux είναι μια εξαιρετική επιλογή για το μεγαλύτερο μέρος των χρηστών Η/Υ.

Θα συμφωνήσω πως για τα παιχνίδια είναι μονόδρομος τα win.

Και μη ξεχνιόμαστε....Ακόμα και αν τα win10 δίνονται δωρεάν από αναβάθμιση των win7, win8, η μικρομαλακή έχει βρει τον τρόπο να τα παίρνει από άλλού (store, από τις πωλήσεις των λαπτοπ με win10). Δεν βάζω τις δικιακές της πλατφόρμες που προσφέρουν υπηρεσίες και σαφώς πρέπει να τις πληρώσεις.

Όσοι αγνοούν, καλώς χαίρονται με την παρούσα κατάσταση.

Κάνει τα πάντα εκτός από παιχνίδια. Αυτή είναι η αλήθεια. Το αν ξέρεις να το κάνεις, έχει να κάνει με το πόσο χρόνο διαθέτεις. Άλλωστε και στα win δε διαθέτεις χρόνο, ώστε να μάθεις κάποιο πρόγραμμα ή διαδικασία;

κατι σαν τον γαμο δηλαδη, τι να κανουμε ρε φιλε να μην παντρευομαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και σιγουρα αυτα τα θεματα ανοιγουν αντιπαραθεση μεταξυ W & L OS Το Steam OS δεν ηταν αυτο που περιμενα .Περιμενα τον Lord Gabien να κατεβαινει κατω στην γη και να παραχωρει το steam OS και με θρησκευτικη ευλαβεια να γινομουν linux game  αποστολος :D .Εχουν περασει απο οσο θυμαμαι 2-3 με χρονια ισως και παραπανω ,ενω  οι παιδικες ασθενειες εχουν μεινει και ειναι κληρονομικες  Δυστηχως δεν εχουν εστιασει στο μεγαλυτερο προβλημα που εχει το Linux  και αυτο ειναι οι drivers για καλυτερη αποδοση του Hardware  περιμενα μια πλατφορμα οπως το Steam να εχει φωνη στους OEM  οπως  και στους  Game developers. τουλαχιστον για την δικια της εκδοχη  Linux OS Περα απο τον προσωπικο μου, υπερ- ενθουσιασμο  εχει κανει μεγαλη προοδο οχι ως προς Steam OS αλλα γενικοτερα στην κοινοτητα του Linux  (μεσω του πακετου του-εφαρμογη)oπου πραγματικα καποιος μπορει να κανει setup ενα παιχνιδι χωρις να ψαχνει μια βδομαδα τις ρυθμισεις στο on the fly porting που(πολυ καλα ) κανει το WINE ,γιατι το play on linux απετυχε και πολλα αλλα απροβλεπτα που για εναν μεσο PC gamer θα ηταν αποκρουστικα .

Επεξ/σία από Xeri83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liberostelios είπε

1. Ναι, τα περισσότερα DE έχουν ενσωματωμένη υποστήριξη για Google account και υποστηρίζουν και τα αρχεία.

2 και 3. Όχι και όχι.

4. Το FM έχει έκδοση για Linux. Τα άλλα μάλλον όχι (δεν το χω ψάξει). Το Wine, ωστόσο, δεν είναι εξομοίωση (βασικά η σωστή λέξη είναι προσομοίωση) και δε σου ρίχνει το framerate. Διάβασε καλύτερα περί τίνος πρόκειται.

5. Στο Linux μπορείς να απεγκαταστήσεις όλες τις εφαρμογές που δε σου κάνουν, όπως το gterminal/Konsole κλπ. Αντίθετα, στα Windows δεν μπορείς να απεγκαταστήσεις το command prompt. Βέβαια, αν θες να καταργήσεις το terminal από Linux, τότε σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνεις τι είναι ένα λειτουργικό σύστημα και ότι κακώς ασχολείσαι με το να βάλεις Linux.

Γενικά, είναι σαφές ότι δεν εξήγησες ποτέ για ποιό λόγο θες να πας σε Linux κάνοντας χρήση Windows! Συνήθως, όταν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις 2-3+k σε εφαρμογές για να κάνεις τη δουλειά σου (τόσο κάνουν τα προγράμματα που ανέφερες και υποθέτω ότι τα πλήρωσες) δεν είσαι το κυρίως target group του Linux.

Όσο για τη διαπύστωσή σου, βασίζεται στην ίδια λογική με αυτή που προσπαθείς να αντικρούσεις. Προσπάθησε να επαναπροσδιορίσεις τις ανάγκες σου και αν τα Windows σε καλύπτουν τόσο τέλεια, κακώς ασχολείσαι και γράφεις κατεβατά για κάτι που ξέρεις ότι δε θες να κάνεις.

Φιλικά, πάντα...

 

Απαντάω σε σενα γιατι κάνεις actual διαλογο. O λόγος που σκεφτομουνα να παω σε Linux ειναι γιατι ειναι πιο ελαφρά. Ναι δεν ξερω σχεδον τιποτα γιαυτα. Ετσι κι αλλιώς το σσχολιό μου δεν απεθυενεται σε ατομα οπως εσυ που κανουν διαλογο και προσπαθουν ευγενικά να εξηγήσουν ή να διαφωνήσουν. Πάντα φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Το λες/υποθέτεις, δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι ισχύει...

Συμφωνείς και για αυτό που έγραψα για τα Windows Phone? Ίδια λογική είναι...

Κάνω την εκτίμησή μου με βάση την εμπειρία μου στο θέμα και αυτά που έχω δει από την MS. Το φοβόντουσαν το Linux για αυτό παλιά απειλούσαν με μηνύσεις σε developers για κλεμμένο κώδικα (αν θες έχω και links). Όταν είδαν ότι δεν γίνεται να το αφανίσουν κοίταξαν να το εκμεταλλευτούν, και αρχικά το καταέκλεψαν από τεχνολογικής απόψεως. Σε δεύτερη φάση το αγκάλιασαν και πλέον αποτελούν ένας από τους υποστηρικτές και χρηματοδότες του, πάντα για το δικό τους όφελος φυσικά. Αν δεν υπήρχε εκτιμώ ότι θα είχαν την δυνατότητα να έχουν πιο επιθετική πολιτική με το προϊόν τους. Θα ήταν subscription model? Θα ήταν ότι δεν θα άφηναν pirated versions όπως τώρα? Θα ήταν ότι θα είχανε ενσωματώσει ακόμη πιο δυναμικά συστήματα παρακολούθησης και συλλογής πληροφοριών για τους χρήστες τους? Κάτι από όλα αυτά θα ήταν, ίσως και όλα. Η MS έχει δείξει πολλάκις στο παρελθόν ποια είναι και ποια μεθοδολογία ακολουθεί στρατηγικά, οπότε η εκτίμησή μου βασίζεται σε αυτό, όχι σε προσωπικές πεποιθήσεις. Μακάρι να μην ήταν έτσι τα πράγματα. Είναι όμως και φαίνεται από τα πάντα γύρω από αυτή την εταιρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφοντας στο θέμα μας σε linux (native) έχω δοκιμάσει το Euro truck simulator 2, το war thunder και το kerbal space program :)

 

Σε σχέση με τα windows το ETS2 και το war thunder έχουν λιγότερα fps(10-15 fps), και νομίζω πως φταίει ότι στα windows έχω κάνει προφίλ για το κάθε παιχνίδι και κάνει κάποιες βελτιώσεις (+ oc στην gpu). Παρόλα αυτά τα παιχνίδια παίζονται κανονικά και με το χειριστήριο που έχω.

Έχω amd gpu και μόλις τελειώσουν οι διακοπές θα κάνω update το kernel για τυχόν βελτιώσεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, CyberMarco είπε

Υπάρχει κάποια λύση για προγράμματα CAD σε Linux?

Αν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου επαγγελματικά, σου προτείνω το DraftSight. Δεν είναι δωρεάν, ούτε και open source. Είναι όμως σούπερ. Για απλά πράγματα υπάρχουν εργαλεία όπως το LibreCAD που είναι δωρεάν και open source. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, Rzarector said:

Κάνω την εκτίμησή μου με βάση την εμπειρία μου στο θέμα και αυτά που έχω δει από την MS. 

Δεν μου απαντάς αν ισχύει το ίδιο με τα Windows Phone και το Android όμως... 😛

Τώρα για την εμπειρία κτλπ, υποθέσεις...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μεγαλύτερη πρόκληση είναι ότι τα περισσότερα παιχνίδια έχουν γραφτεί για Direct Χ το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε Linux μόνο μέσω Emulation.

 

Οπότε οι επιλογές είναι 3:

 

1) Wine Emulator

2) www.playonlinux.com

3) Steam Play wrapper βασισμένο στο Wine

 

Πάντος νομίζω ότι είναι πολύ  καλή επιλογή για Gamers. Μακάρι να ανοίξουν το OS ώστε ο καθένας να μπορεί να κάνει built το δικό του Steam Machine.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Antiriad είπε

H μεγαλύτερη πρόκληση είναι ότι τα περισσότερα παιχνίδια έχουν γραφτεί για Direct Χ το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε Linux μόνο μέσω Emulation.

Οπότε οι επιλογές είναι 3:

1) Wine Emulator

2) www.playonlinux.com

3) Steam Play wrapper βασισμένο στο Wine

Πάντος νομίζω ότι είναι πολύ  καλή επιλογή για Gamers. Μακάρι να ανοίξουν το OS ώστε ο καθένας να μπορεί να κάνει built το δικό του Steam Machine.

4. Lutris + dxvk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ff7lucas είπε

κατι σαν τον γαμο δηλαδη, τι να κανουμε ρε φιλε να μην παντρευομαστε;

Να πω την αλήθεια 16 χρόνια παντρεμένος, δεν μπορώ να το πω αυτό που υπαινίσσεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows μέχρι να παγώσει ο ήλιος. Και κανένα Macbook ώστε να φαινόμαστε alternative φραγκατοι και "περιποιημένοι".😛

Όλα σε ένα νοικοκυρεμενα....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ThReSh είπε

Δεν μου απαντάς αν ισχύει το ίδιο με τα Windows Phone και το Android όμως... 😛

Τώρα για την εμπειρία κτλπ, υποθέσεις...

Ποιες υποθέσεις ρε φίλε, με βάση την ιστορία μιλάω. Με βάση το τι έχει γίνει τα τελευταία 20 χρόνια. Αυτό δεν είναι υποθέσεις, είναι η πραγματικότητα. Αν δέσεις τον σκύλο με λουκάνικα τι πιστεύεις ότι θα γίνει? Είναι απλώς μια υπόθεση να πούμε ότι θα τα φάει ε? Σου απαντώ και για το Windows Phone και το Android λοιπόν αφού τόσο σε καίει. Δεν είναι το ίδιο γιατί είναι δύο προϊόντα τα οποία λειτουργούν ανταγωνιστικά και με την λογική του μονοπωλίου. Έτσι επιβίωσε το ένα από τα 2. Το Linux δεν έρχεται σαν προϊόν ούτε με την λογική μονοπωλίου όπως τα Windows. Έρχεται σαν μαξιλαράκι για όλους μας και κάτι που θα συνεχίσει να υπάρχει όσο λίγοι και αν το χρησιμοποιούν γιατί δεν είναι προϊόν που πρέπει να πουλήσει. Το Linux δημιουργήθηκε για την ελευθερία μας.

2 ώρες πριν, Med_ss_ είπε

2018 και κάτι..

5a560edbc66f8.jpeg

browse this https://store.steampowered.com/linux#p=0&tab=TopSellers

Επεξ/σία από Rzarector
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Tokyo είπε

Νομίζεις το έγραψα για να σας κραξω αλλα απλά λέω την αλήθεια. Δεν έχω γνωρίσει πάνω από δέκα άτομα στη ζωή μου που να χρησιμοποιούν λινουξ και αυτά τα δέκα είναι σαν τους wow gamers της εφηβείας μου. Αλλά βλέπεις οποίος έχει τη μύγα....

😘

BTW οταν λες μας δουλεύεις για ποιους μιλάς; Το μόνο δούλεμα που μας ρίχνεις είναι που λες πως είσαι χρήστης λινουξ ενώ όλοι ξέρουμε πως σε καθημερινή βάση χρησιμοποιείς windows ακόμα και για να σερφαρεις :)

Janaaa

Ρε παλικάρι (Tokyo), όχι άλλα γιαπωνέζικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...