Προς το περιεχόμενο

Identify the screenshot - Βρες ποιό παιχνίδι είναι - Topic v2


Greygore
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από NickTG,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 656
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Yep, το Odin Sphere είναι. Μου είχε κάνει εντύπωση που μου το έδειχνε ένας φίλος και μου είχε μείνει το μέρος που κάνεις load (που έβαλα πιο πριν) με την σκηνή που πέφτει στην καρέκλα. ^_^ 

Bάζεις!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και δεν έχει βάλει κανείς τίποτα εδώ και 1,5 μήνα, να βάλω εγώ μια screenshot από ένα παιχνίδι που έπαιζα σήμερα το μεσημέρι;

 

game2.jpg

Επεξ/σία από emmanuel5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι, σωστά, είναι το Primal Rage της Atari. Πρωτοκυκλοφόρησε ως arcade στα μέσα της δεκαετίας του '90 (αν συχνάζατε στα "ουφάδικα" την εποχή εκείνη δεν υπήρχε πιθανότητα να μην το είχε πάρει το μάτι σας) και σύντομα εμφανίστηκαν home ports για όλες τις κονσόλες και τους υπολογιστές, ακόμη και για gameboy!

Η συγκεκριμένη screenshot είναι από την έκδοση για PC, η οποία ήταν καταπληκτική, σχεδόν ίδια με το ηλεκτρονικό, ειδικά σε Pentium με 16 MB RAM (για το 1995 θεωρούνταν high end σύστημα) . Σήμερα βέβαια, όπως και με το Killer Instict που ανέφερες, τα γραφικά του φαίνονται υπερβολικά πιξελιασμένα , αλλά το απλό, γρήγορο και "αιμοβόρο" gameplay με πίδακες αίματος κάθε φορά που χτυπούσατε τον αντίπαλό σας και fatalities τύπου Mortal Kombat εξακολουθεί να παραμένει το ίδιο διασκεδαστικό όπως και πριν από 25 χρόνια.

Δεν υπάρχει για την ώρα στο gog, αλλά αξίζει να το αναζητήσετε σε κάποιο abandonware site, καθώς παίζει άψογα σε σύγχρονα PCs μέσω DOSBox (στον υπολογιστή μου δεν έτρεχε αν δεν είχα εγκαταστήσει και το patch για την DOS έκδοση).

Επεξ/σία από emmanuel5
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, emmanuel5 είπε

King Kong: The Videogame???  😄 😄 😄

 

1 λεπτό πριν, GhostRiderLSOV είπε

Εμένα σε άλλο μου φέρνει, που δεν είχε μόνο πίθηκο. :P

Ελάτε σας παρακαλώ να τελειώνουμε, όλοι το ξέρουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tobajara είπε

 

Ελάτε σας παρακαλώ να τελειώνουμε, όλοι το ξέρουμε :P

Εσείς που είστε κάποιας ηλικίας 😜, εμείς που ακόμα τα κοντεύουμε τα -άντα δεν το ξέρουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, GjokerR said:

Εσείς που είστε κάποιας ηλικίας 😜

image.png.66dba2a34c5d78b863508b89e1435f6f.png

Πέρα της πλάκας :P  (σαν δεν ντρέπεσαι να μας λες και μισοπεθαμένους να 'ουμ...) νομίζω είναι κάποια έκδοση του Rampage;

Επεξ/σία από Greygore
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά! Είναι το πρώτο Rampage που βγήκε και η έκδοση νομίζω είναι για DOS, αν και τράβηξα ένα γρήγορο screenshot από site που το έπαιζες μέσω browser.

Βάζει ο Greygore!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω ένα επίσης (θεωρητικά) εύκολο, τουλάχιστον όσο αφορά το franchise στο οποίο βασίζεται. Για όσους το έχουν παίξει, ίσως απο τα πιο... περίεργα entries στην ιστορία του συγκεκριμένου franchise :P  (έχει κάποιο κομμάτι cropped μια και ο τίτλος του παιχνιδιού εμφανίζεται στο window bar).

image.png.bbba27eb0daf43ad1ea8c2d5278b7b5a.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Indiana Jones and his Desktop Adventures. Ένα όντως περίεργο παιχνίδι που κυκλοφόρησε η Lucas Arts το 1995-6, το οποίο κάθε φορά έφτιαχνε και μια μίνι περιπέτεια με πρωταγωνιστή τον Ιndy (μάλιστα στο κουτί του παιχνιδιού διαφήμιζε το ότι κάθε παρτίδα διαρκούσε λιγότερο από μια ώρα). Μην φανταστείτε φυσικά κάτι σε στυλ Diablo! Ο κόσμος του παιχνιδιού αποτελούνταν από λίγες σχετικά οθόνες και τις περισσότερες φορές έπρεπε απλώς να βρεις κάποιο αντικείμενο που εμφανίζονταν κάθε φορά και σε διαφορετικό σημείο του χάρτη. Ομοίως και οι εχθροί, πυρομαχικά, διάφορα εμπόδια κτλ εμφανίζονταν κάθε φορά σε random σημεία. Όπως είπα, κάτι σαν το Diablo, αλλά σε πολύ μικρότερη κλίμακα.

Μου το είχε δώσει ένας φίλος μου σε μια δισκέττα και το είχα παίξει λίγο, αλλά γρήγορα το βαρέθηκα. Στο ίδιο ακριβώς στυλ ήταν και το Yoda Stories που κυκλοφόρησε λίγο αργότερα, μίνι περιπέτειες με πρωταγωνιστή τον Luke Skywalker. Και μ' αυτό ασχολήθηκα ελάχιστα. Πάντως, θυμάμαι ότι σε πολλούς φίλους μου είχαν αρέσει.

Επεξ/σία από emmanuel5
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...