Προς το περιεχόμενο

Identify the screenshot - Βρες ποιό παιχνίδι είναι - Topic v2


Greygore
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από NickTG,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 653
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, Despotas είπε

Να δώσω μια βοήθεια:

Είναι της Ubisoft και έχει το ίδιο όνομα με παιχνίδι της Epic

Unreal

ΑΝ θυμάμαι καλά είχε 2d και 3d sections. Μπορεί και να κάνω λάθος

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Unreal ,  παλιό παιχνίδι του '90-'91 για Amiga και Atari. To είχα στην Amiga, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να να το τερματίσω γιατί κολλούσε στο δεύτερο επίπεδο λόγω χαλασμένου crack 😢 Όντως, καμία σχέση με το θρυλικό shooter της Epic.

Aν υπάρχει πάντως κάτι το εξωπραγματικό είναι τo καταπληκτικό artwork του κουτιού, πραγματικός πίνακας ζωγραφικής:

Unreal-front-cover.jpg.914727b6fbc10944a5d609ea572fecbf.jpg

 

Επεξ/σία από emmanuel5
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, όντως, γράφαμε ταυτόχρονα 😄 😄

Και έχεις δίκιο, το παιχνίδι είχε 2D επίπεδα και pseudo 3D επίπεδα στο στυλ του Space Harrier ή του Afterburner.

Eννοείται βάζεις εσύ.

Επεξ/σία από emmanuel5
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο... παραπλανητική η screenshot, καθώς το παιχνίδι δεν είναι αμιγώς RPG, αλλά μίγμα RPG\strategy. Nα δούμε αν θα το βρει κάποιος.

Επεξ/σία από emmanuel5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόκειται για το Birthrigth:The Gorgon's Alliance της Sierra, strategy\RPG του '95-'96 βασισμένο σε επιτραπέζιο παιχνίδι στρατηγικής της TSR.

H screenshot είναι από το RPG "κομμάτι" στο οποίο δημιουργούσατε μία ομάδα από ήρωες και εξερευνούσατε dungeons, πολεμούσατε τέρατα κτλ. Eξαιρετικό παιχνίδι και απ΄ όσο γνωρίζω το μοναδικό που κυκλοφόρησε ποτέ σε υπολογιστές βασισμένο στο ομώνυμο επιτραπέζιο.

Επεξ/σία από emmanuel5
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ας βάλω και εγώ ένα.

Ίσως το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ποτέ στο πρώτο μου PC. Απίστευτο το ότι γυρίζουν πίσω συναισθήματα περίπου 25 χρόνων πριν απλά σκεφτόμενος αυτόν τον τίτλο.

 

maxresdefault.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
On 13/06/2023 at 15:58, -WISE- said:

Ας βάλω και εγώ ένα.

Ίσως το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ποτέ στο πρώτο μου PC. Απίστευτο το ότι γυρίζουν πίσω συναισθήματα περίπου 25 χρόνων πριν απλά σκεφτόμενος αυτόν τον τίτλο.

 

maxresdefault.jpg

Plane Crazy σωστα; εε ρε εποχαρες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jBilly είπε

Plane Crazy σωστα; εε ρε εποχαρες...

Σωστός!! Στο πρώτο μου PC το έπαιζα και αυτό το Midtown Madness. Τρελή νοσταλγία όλα αυτά τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, -WISE- said:

Σωστός!! Στο πρώτο μου PC το έπαιζα και αυτό το Midtown Madness. Τρελή νοσταλγία όλα αυτά τα παιχνίδια.

Θυμαμε δεν ειχα καν Υ/Π τοτε και μαζεβομασταν πιτσιρικια ολη σε οπιον ητανε τυχερος και ειχε Υ/Π και λιοναμε ρετρο παιχνιδια ανελεητα ιδικα τα ΜΑΜΕ γκαμες *flashback εργονομιας* , πραγματικα το κατι μαγικο το πως ητανε η τοτε gaming εποχες, παρεαστικες λιγοτερο online related και ουτε καν η ιδεα του micro transaction και τον συνεχόμενων patch/update.

Να παραθεσω και εγω ενα παλιο γκαμε που το ελιονα σε demo αλλα ποτε δεν το αγορασα, θα τρελαθω αν το ξερει καπιος γιατι εφαγα κανα 2ωρο να το θυμηθώ εγω ο ιδιος. 

HINT PS1 ERA

image.png.1229bcd8b946484ed65f04f5547c02f9.pngimage.png.257137756e62b9ad60bba4caa79a4e9f.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...