Προς το περιεχόμενο

Η Ινδία θα εκτοξεύσει την πρώτη της επανδρωμένη διαστημική αποστολή μέχρι το 2022


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, nefos78 είπε

Επί του θέματος να αναφέρουμε πως μεγάλος αριθμός " μυαλών' είναι Ινδοί.

Μου θύμισες τον αρχηγό της Microsoft τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

19 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Ναι γιατι στην Αμερικη δεν εχει αστεγους σε ολα τα παρκα, δεν υπαρχουν τρευλερ παρκς, ολοι εχουν να φανε κ δεν εχουν κουπονια για φαγητο, δεν υπαρχουν γκεττο, δεν υπαρχει ανεργια, δεν εχουν βιασμους παντου, ουτε φονους, ουτε μαφια.

Κ στην Ρωσσια δεν υπαρχουν φτωχοι, ουτε αλκολικοι, ουτε πεθαινουν ατομα στα παρκα το βραδυ απ το κρυο, ουτε εκει εχουν ανεργια, ουτε φευγουν μεταναστες, ουτε βιαζουν ποτε, ουτε οι γυναικες τους γινονται πορνες απ την φτωχια, ουτε μαφια εχουν, ουτε γκεττο κ εκει, ουτε ναρκωτικα.

Κ στην Κινα δεν υπαρχουν αστεγοι να ζουν σε χαρτοκουτα στους δρομους, ουτε δικτυα "ανεπισημων" φυλακων που δεν αναγνωριζονται απο το κρατος, ουτε ορφανοτροφια που αφηνουν τα κοριτσακια να πεθανουν απ την πεινα, ουτε βιομηχανια παρανομων εκτρωσεων, ουτε ναρκωτικα, ουτε αλυσιδες παρανομων κεντρων τζογου, ουτε μεταναστευση, ουτε δικτατορικη κυβερνηση ανευ εκλογων, ουτε εχουν εισβαλει σε ολα τα γειτονικα κρατη, ουτε υπαρχουν εκατομμυρια που δουλευουν για να ζουν με ενα πιατο ρυζι τη μερα.

Δεν ντρεπεται αυτη η Ινδια λεω εγω !!!!

Παντού υπάρχουν παρατράγουδα.το να είναι ο άλλος αμορφωτος,άστεγος η σε συμμορία στην Αμερική είναι επιλογή του.Το αν θα είσαι φτωχός και δεν έχεις να φας στην Ελλάδα είναι επιλογή σου.Παρολα αυτά το κράτος σου παρέχει δωρεάν μορφωση,νοσηλεία,πρόνοια όσο είναι δυνατόν σε μια χώρα σαν τη δική μας.το αν θα είσαι άνεργος,αμόρφωτοι τις,βιαστης,τεμπέλης,άστεγος,εγκληματίας είναι επιλογή σου.Ακομα και σ αυτες τις περιπτωσεις υπαρχει προνοια,δικαιωσυνη..Τι μου συγκρίνεις την Ινδία με την Ελλάδα ,την Αμερική,την Ρωσία και την Κινα?Στο ξαναλέω απλά αν τα παιδιά σου δεν έχουν να φάνε και είναι στο δρόμο θα πας διακοπές στην Χονολουλού?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Μα ακριβως αυτο λεω. Ενα ματσο χαλια ειναι (ειμαστε) ολοι. 

Η αληθεια ειναι μια---> 

α) πρωτα φτιαχνεις οπλα (πυρηνικη τεχνολογια)

β) μετα φτιαχνεις φορεις ικανους να χτυπησουν (πυραυλικη τεχνολογια)

γ) τελος κανεις κ μια "παπατζα" για τα ματια του κοσμου, να χουν να λενε κ  κατι (διαστημικη τεχνολογια)

δ) -κοιτας μπας κ κανεις παλι κανα καινουργιο οπλο με την παπατζα- (star wars κλπ) Κ παει λεγοντας.

Ολες οι χωρες που φτανουν στο γ), πρωτα περναν απ το α)+β). Ετσι εξηγειται κ γιατι εχουν τα μυρια κακα, αλλα πανε στο φεγγαρι. Αφου εχουν την τεχνολογια απο τα οπλα (που δεν μπορουν να περιμενουν ποτε), αντε να κανουμε κ την "τρελιτσα" μας για διεθνη μοστρα μουρη πανκ δλδ.

Οπως ακριβως κ τα παιδια με τους υπολογιστες--> φτιαχνει ο πιτσιρικας ενα πισι με i9 κ 1080ti κ οταν των ρωτανε οι γονεις του, τους λεει οτι με αυτο μπορει να τρεξει ΚΑΙ το προγραμματακι μαθηματικων απ το σχολειο του.....

Η αλήθεια είναι μία και άσχημη, κι εμείς ήρθαμε εδώ για να σχολιάσουμε το τι θα έπρεπε να γίνετε και όχι το τι γίνετε. Επίσης η σύγκριση των δυτικών κοινωνιών σε επίπεδο εγκληματικότητας και ανθρωπίνων δικαιωμάτων με την ινδία είναι αστεία. Και μιας που αναφέρεσαι σε σβήσιμο ρατσιστικών σχολίων, καλά θα κάνουμε να τονίσουμε το θέμα του ρατσισμού και των διακρίσεων που δεν έχει προηγούμενο στην συγκεκριμένη χώρα! Ναι, θα είμαι ρατσιστής και κακός εναντίων ανθρώπων που κάνουν μπάρμπεκιου 15χρονα κοριτσάκια μετά που τα βιάζουν και μένουν ατιμώρητοι συνήθως!...διορθώνω, μένουν ατιμώρητοι πάντα!

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Istros είπε

Παντού υπάρχουν παρατράγουδα.το να είναι ο άλλος αμορφωτος,άστεγος η σε συμμορία στην Αμερική είναι επιλογή του.Το αν θα είσαι φτωχός και δεν έχεις να φας στην Ελλάδα είναι επιλογή σου.Παρολα αυτά το κράτος σου παρέχει δωρεάν μορφωση,νοσηλεία,πρόνοια όσο είναι δυνατόν σε μια χώρα σαν τη δική μας.το αν θα είσαι άνεργος,αμόρφωτοι τις,βιαστης,τεμπέλης,άστεγος,εγκληματίας είναι επιλογή σου.Ακομα και σ αυτες τις περιπτωσεις υπαρχει προνοια,δικαιωσυνη..Τι μου συγκρίνεις την Ινδία με την Ελλάδα ,την Αμερική,την Ρωσία και την Κινα?Στο ξαναλέω απλά αν τα παιδιά σου δεν έχουν να φάνε και είναι στο δρόμο θα πας διακοπές στην Χονολουλού?

Πρωτο κ βασικοτερο---> Ινδια, Κινα, ΗΠΑ, Ρωσσια ειναι κρατη. Η Ελλαδα ενα τρισαθλιο προτεκτορατο. Δεν την εβαλα καν μεσα στο ποστ, γιατι περαν ολων των αλλων, εμεις πρεπει να χουμε αδεια των αφεντικων για να παμε διαστημα (μονο παρεουλα με τα αλλα ζωακια του αμερικανικου ζωολογικου της ΕΕ κ τα "δεξια χερια" τους). Δεν ειμαστε το ιδιο με αυτους αδερφε.

Μετα αν μου ελεγες που πρεπει να δωσουμε λεφτα, θα σου ελεγα για οπλα- ουτε ανεργια, ουτε παιδεια, ουτε διαστημα (γνωμη μου φυσικα). Εμεις εχουμε κ αλλα "επειγοντα"......

Δικιο εχεις σε αυτο που λες. διαβασε το επομενο ποπσταρισμα μου ομως. ΟΠΛΑ φτιαχνουν -που προηγουνται ολων των αλλων αναγκων- κ επι τι ευκαιρια κ διαστημικα προγραμματα.

3 λεπτά πριν, JcD είπε

Η αλήθεια είναι μία και άσχημη, κι εμείς ήρθαμε εδώ για να σχολιάσουμε το τι θα έπρεπε να γίνετε και όχι το τι γίνετε. Επίσης η σύγκριση των δυτικών κοινωνιών σε επίπεδο εγκληματικότητας και ανθρωπίνων δικαιωμάτων με την ινδία είναι αστεία. Και μιας που αναφέρεσαι σε σβήσιμο ρατσιστικών σχολίων, καλά θα κάνουμε να τονίσουμε το θέμα του ρατσισμού και των διακρίσεων που δεν έχει προηγούμενο στην συγκεκριμένη χώρα! Ναι, θα είμαι ρατσιστής και κακός εναντίων ανθρώπων που κάνουν μπάρμπεκιου 15χρονα κοριτσάκια μετά που τα βιάζουν και μένουν ατιμώρητοι συνήθως!...διορθώνω, μένουν ατιμώρητοι πάντα!

Σεβομαι αυτο που λες. Ειναι χαος εκει η κατασταση. Ακομα κ για την αστυνομια τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spectaculator είπε

Τα πάντα είναι σχετικά και οι συγρίσεις εν γένει αναπόφεκτες!

μα το νοημα ειναι να συγκρινουμε με τι ειναι καλυτερο να βελτιωθουμε, οχι με τι ειναι χειροτερο για να "τριβουμε τα γενια μας". αλλα αφου εχετς φαγωθει ολοι με τις συγκρισεις τοτε να ξερετε πως σ αυτο το θεμα οι ινδοι μας πατανε.

οπως ειπα δεν εχω παει ινδια, εχω γνωρισει ινδους που ηρθαν ελλαδα για διαφορους λογους (αναψυχη, σεμιναρια, κλπ) και ηταν πολυ μορφομενοι ανθρωποι. απο τις συνομιλιες λοιπον ειδα οτι σε διαφορους τομεις εχουν πολυ υψηλο επιπεδο (υγεια, μορφωση, κλπ) απλα ειναι σε μικρο ποσοστο της χωρας.

το θεμα ειναι ομως οτι αυτο το μικρο κομματι λειτουργει αψογα οποτε και εχουν κανει την αρχη και τωρα "απλα" πρεπει να μεγαλωσουν το ποσοστο των ανθρωπων που χουν προσβαση σ αυτες τις δομες

συγκρινε το τωρα με την ελλαδα που δεν λειτουργει ΤΙΠΟΤΑ, που χρονια τωρα εχουμε τη γνωση απο τα μυαλα αλλων ελληνων ή παραδειγματα απο αμερικες και ευρωπες, και στο τελος δεν κανουμε τιποτα διοτι θα ξεβολευτουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Μετα αν μου ελεγες που πρεπει να δωσουμε λεφτα, θα σου ελεγα για οπλα- ουτε ανεργια, ουτε παιδεια, ουτε διαστημα (γνωμη μου φυσικα). Εμεις εχουμε κ αλλα "επειγοντα"......

 

Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ, αλλά που να μιλήσεις! Εδώ για την αναβάθμιση των F16 ο αυτιάς πρώτος και όλο το δημοσιογραφικό κατεστημένο κατόπιν άρχισαν το κράξιμο. Τώρα και με την απελευθέρωση των Ελλήνων στρατιωτικών προσπαθούν να μας πείσουν ότι τα προβλήματα τελείωσαν και θα κάνουμε μπανάκια τον άυγουστο παρέα με τους κολλητούς μας απέναντι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SilverMachine είπε

Πρωτο κ βασικοτερο---> Ινδια, Κινα, ΗΠΑ, Ρωσσια ειναι κρατη. Η Ελλαδα ενα τρισαθλιο προτεκτορατο. Δεν την εβαλα καν μεσα στο ποστ, γιατι περαν ολων των αλλων, εμεις πρεπει να χουμε αδεια των αφεντικων για να παμε διαστημα (μονο παρεουλα με τα αλλα ζωακια του αμερικανικου ζωολογικου της ΕΕ κ τα "δεξια χερια" τους). Δεν ειμαστε το ιδιο με αυτους αδερφε.

Μετα αν μου ελεγες που πρεπει να δωσουμε λεφτα, θα σου ελεγα για οπλα- ουτε ανεργια, ουτε παιδεια, ουτε διαστημα (γνωμη μου φυσικα). Εμεις εχουμε κ αλλα "επειγοντα"......

Δικιο εχεις σε αυτο που λες. διαβασε το επομενο ποπσταρισμα μου ομως. ΟΠΛΑ φτιαχνουν -που προηγουνται ολων των αλλων αναγκων- κ επι τι ευκαιρια κ διαστημικα προγραμματα.

Το αν είμαστε στα χαλιά που είμαστε , προτεκτοράτο και αποικία φταίμε μόνο εμεις.πρωτα πρέπει να βρίζουμε τα μούτρα μας και μετά αυτούς που μας δανείζουν για να μπαλωσουμε τα χάλια μας.Εαν πρέπει να φτιάξει κάτι σ' αυτή τη χώρα είναι η παιδεία, να μάθουμε βασικούς κανόνες συμπεριφοράς σαν πολίτες.το μόνο που γνωρίζουμε όλοι είναι τα δικαιώματα μας,υποχρεώσεις δεν ξέρει κανένας τι ειναι!Για να αλλάξει κάτι πρέπει να ξεκινήσεις με την παιδεία και μετά από 50-60 χρόνια στις επόμενες γενιές με τη νέα νοοτροπία θα φτιάξει κάτι.Σε όλα τα κράτη υπάρχουν άνεργοι,φτωχοί,αστεγοι,εγκληματιες αλλα δεν μπορείς να συγκρίνεις τη Σουηδία η τη Γερμανία που έχουν κράτος πρόνοιας με την Ινδία.Το να στείλει η Γερμανία μια αποστολή στο διάστημα που έχει κράτος πρόνοιας δεν είναι το ίδιο με την Ινδία που υπάρχουν άλλες προτεραιότητες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου το θυμηθείτε... αυτοί θα στείλουν άνθρωπο στο διάστημα και εμείς ακόμα θα παλεύουμε με το χρέος, το κράτος, την διαπλοκή και τα συμφέροντα...

Αλλά τι λέω τώρα, τι σχέση έχει να κάνει η λειτουργία του κράτους με την διαβίωση των πολιτών του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Να μου το θυμηθείτε... αυτοί θα στείλουν άνθρωπο στο διάστημα και εμείς ακόμα θα παλεύουμε με το χρέος, το κράτος, την διαπλοκή και τα συμφέροντα...

Αλλά τι λέω τώρα, τι σχέση έχει να κάνει η λειτουργία του κράτους με την διαβίωση των πολιτών του...

Προτιμώ να ζω στην Ελλάδα και ας μην έχουμε διαστημόπλοιο παρα στην Ινδία. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ' ένα κράτος προεχουν οι πολιτες του.Να έχουν μόρφωση,παιδεία,ασφάλεια,δικαιοσύνη, πρόνοια, μόνο έτσι μπορεί να υπάρξει προοδος και ευημερια.Οταν καταφέρεις όλα αυτά μετα μπορείς να επενδύσεις και στα διαστημικά ταξίδια γιατί εδώ δεν πρόκειται για κάποια αποστολή δορυφόρου τηλεπικοινωνιών αλλά για κίνηση εντυπωσιασμού.

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...