Προς το περιεχόμενο

Πιθανό πρόβλημα με μπαταρία σε laptop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εδώ και λίγο καιρό έχω το εξής laptop https://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-7-a715-71g-55ks-156-fhd-intel-core-i5-7300hq-8gb-1tb-nvidia-gtx1050-2gb-linux-p-PER.903847 του οποίου η μπαταρία κρατάει max 2 ώρες βλέποντας video στο yt ( συγκεκριμένα για να κάνω αυτή την μέτρηση το άφησα να παίζει video μόνο του χωρίς να το πειράζω).
Ψάχνοντας στο internet είδα πως με τέτοια χρήση θα έπρεπε να κρατάει 4-5 ώρες η μπαταρία,  μήπως δεν κατάλαβα καλά ? Ποια η γνώμη σας ? 
Το λειτουργικό που έχω είναι linux mint.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4 Cell μπαταρία δεν υπάρχει περίπτωση να κρατάει 4 - 5 ώρες , εδώ οι επαγγελματικές σειρές έχουν 8 Cell , αλλά δύσκολο να κρατήσουν 4 ώρες με Full Loading B)

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
40 λεπτά πριν, ss13 είπε

Με 4 Cell μπαταρία δεν υπάρχει περίπτωση να κρατάει 4 - 5 ώρες , εδώ οι επαγγελματικές σειρές έχουν 8 Cell , αλλά δύσκολο να κρατήσουν 4 ώρες με Full Loading B)

Το να βλέπεις video θεωρείται μεγάλος φόρτος ?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν ξέρω τι power management κάνει το Linux, αλλά φαντάζομαι η μέτρηση έχει παρθεί με Windows. Όπως και να έχει από την στιγμή που είναι κανονικός τετραπήρυνος ο επεξεργαστής είναι λίγο δύσκολο να βγει το 4ωρο.

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
23 λεπτά πριν, Cvermilion είπε

Το να βλέπεις video θεωρείται μεγάλος φόρτος ?

Ναι τα Videos καταναλώνουν πολλούς πόρους ( μαζί με τα παιχνίδια που εξίσου καταναλώνουν πολλούς πόρους ) , άντε 2 - 3 ώρες να αντέχει τώρα που είναι καινούργιο , μετά λογικά θα πέσει η αποδοσή της περισσότερο B)

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.