Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia επανεφηύρε τα γραφικά και ανακοίνωσε τις νέες GPUs GeForce RTX 2070, 2080 και 2080 Ti


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 413
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Άρα με λίγα λόγια μου λες ότι σε 5-6 μήνες θα έχει την τιμή που θα έπρεπε να έχει όταν κυκλοφόρησε και στην υγειά των κορόιδων που θα πάνε να την αγοράσουν ακριβότερα...

Κοίτα υπάρχουν 3 κατηγορίες αυτών που αγοράζουν ακριβά. Η μία είναι τα κορόιδα. Δηλαδη υπάρχουν:

1) οι πολλοί πλούσιοι, που δεν τους νοιάζει. Πιθανότατα από κορόιδα τα παίρνουν και αυτοί. :D 😛

2) αυτοί που τον θέλου τώρα γιατί πραγματικά τους αρέσει πολύ. Ξέρουν ότι πληρώνουν παραπάνω για το χρόνο που θα το έχουν νωρίτερα. Δεν μπορείς να τους πει κορόιδα γιατί για αυτός ο χρόνος που θα το έχουν νωρίτερα αξίζει αφού πραγματικά τους αρεσει.

3) αυτοί που δεν έχουν καταλάβει γιατί πληρώνουν παραπάνω και ούτε έχουν καταλάβει ότι σε λίγο καιρό θα το πάρουν πιο φθηνά. Αυτοί ναι είναι κορόιδα.

αν ξέχασα κάποια κατηγορία πείτε μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Οι τιμές στην Ευρώπη από την Nvidia:

1259€ η 2080ti

849€ η 2080

639€ η 2070

Βλεπω αμα ειναι τις 2080 να ξεκιναν σε σκρουτζομαγαζα απο 900

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ο Retromaniac, φίλε μου, μόνο fan boy δεν είναι... απλά έχει ενθουσιαστεί τόσο πολύ από τα τα video που είδε που ξεχνάει την ουσία...

Πραγματικά έχω ενθουσιαστεί. Αυτή την τεχνολογία, που οι περισσότεροι αγνοουν, σαν developer την ξέρω χρόνια και έχω φτιάξει ακόμη και μικρές software υλοποιήσεις σαν προσπάθεια για την παλιά demo scene (κάντε ένα search αν θέλετε να δείτε τι είναι αυτό).

Για μένα είναι ένα όνειρο που γίνεται πραγματικότητα γιατί ξέρω ότι ειναι ΜΟΝΟΣ τρόπος να φτάσεις την πραγματικότητα. Ο κλασσικός τρόπος (rasterizer) δεν μπορεί να το κάνει ΟΣΟ δυνατές και να γίνουν οι κάρτες γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΡΟΠΟ να υπολογίσεις σωστά όλα αυτά που πρέπει να υπολογίσεις.

Σημείωσε ότι εγώ θα περιμενω και μάλλον θα πάω για την 2070.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Αρκετά για να κρεμάσει το site της nvidia απο την κίνηση και να μαζευτούν ένα σωρό Impulse buyers κυρίως παιδάκια με την πιστωτική του μπαμπά.... ξέρουν τι κάνουν αυτοί!!

Και μην νομίζεις ότι ειναι τυχαίο που η RTX 2070 που ειναι η "φθηνότερη" είναι σε "notify me" mode ... δεν ξέρανε δηλαδή ότι τόσο στην αρχή όσο και σε βάθος χρόνου αυτό θα ειναι το μοντέλο που θα πουλήσει περισσότερα κομμάτια ; χθες βγήκαν στην πιάτσα;; επίτηδες το βάζουν έτσι για να πάρεις μια απο τις άλλες δύο τις πιο ακριβές!! γιατί δεν θες είσαι στην αβεβαιότητα και να περιμένεις... υπάρχουν κορόιδα εκει έξω αυτά αρμέγουν τόσο καιρό...  

Επίσης αν θες να τον δικαιολογήσεις που λέει starting at 499$ ότι ακριβώς επειδή λέει "starting at" εννοεί την μικρότερη κάρτα άσχετα αν το λέει στο καπάκι με το που περιγράφει την μεγάλη κάρτα τότε πάλι ψέματα λέει αφού τις πουλάει 599$ !!!

founders θα πεις!

Ναι founders! έχεις διαθέσιμες απο τις άλλες;

Όχι αλλά με founders ξεκινάει να πουλάει άρα με founders "starting at" 

και κάτι μου λέει ότι όταν μπουν και οι άλλες κανένας δεν θα τις έχει στα 499...

Το μάθανε το κόλπο πια δυστυχώς έτσι ειναι εφόσον βρίσκουν κάνουν δεν πρόκειται πια να δει κανένας κάρτα γραφικών σε λογική τιμή γίνανε και αυτές Niche αγορά... όπως τα ποδήλατα και οτιδήποτε άλλο χομπιστικό που το προϊόν κοστίζει πάνω απο 10 φορές την πραγματική του αξία.... 

Εφόσον λέει "starting", ο λογικός, σώφρων άνθρωπος σκέφτεται ότι προφανώς εννοεί διαφορετικά μοντέλα της σειράς RTX και η συγκεκριμένη τιμή αντιστοιχεί στο entry μοντέλο. Ο παρανοϊκός ή πολύ βιαστικός, αμέσως βγάζει συμπέρασμα ότι η Ti η οποία είναι η top κατηγορία και άρα η πιο ακριβή, κοστίζει 499$. Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να περιμένουμε ότι οι 2070 και 2050 είναι... ακριβότερες από την Ti εφόσον η Ti που κρατούσε στα χέρια του ξεκινούσε από 499.

Τώρα όσο αναφορά για τα παιδάκια με τις πιστωτικές του μπαμπά, τον Jensen τον έχω για σοβαρό και έξυπνο άνθρωπο ώριμης ηλικίας που τρέχει την δική του πολυεθνική και όχι ως στόκο ο οποίος προσπαθεί να κοροιδέψει παιδάκια με τόσο ηλίθιο και ανεγκέφαλο τρόπο. Μόνο βρέφη ή διανοητικά καθυστερημένοι θα μπορούσαν να πέσουν με αυτή την υποτιθέμενη μπλόφα. Ούτε καν παιδάκια.

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Αρκετά για να κρεμάσει το site της nvidia απο την κίνηση και να μαζευτούν ένα σωρό Impulse buyers κυρίως παιδάκια με την πιστωτική του μπαμπά.... ξέρουν τι κάνουν αυτοί!!

 

Τώρα σοβαρά είναι επιχείρημα αυτό; Θα μπει δηλαδή και θα δει ότι έκανε 700$ λάθος, αλλά από κεκτημένη ταχύτητα ή επειδή τώρα ενθουσιάστηκε και δεν μπορεί να κάνει πίσω, θα την πάρει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα απλό συγκριτικό για την x70 σειρά:

GTX 570 release price $349

GTX 670 release price $399

GTX 770 release price $399

GTX 970 release price $329

GTX 1070 release price $379

RTX 2070 release price $499

 

Η έλλειψη ανταγωνισμού και το γεγονός (προσωπική άποψη) ότι κατά την περίοδο της bitcoin τρέλας, η ζήτηση των ακριβών καρτών εκ μέρους των gamers δεν μειώθηκε και ανέδειξε πως υπάρχουν κι άλλα περιθώρια κέρδους για την NVIDIA, έφερε την τρελή αυτή διαφορά στις τιμές.

Εφόσον ο κόσμος αγοράζει, γιατί να την λανσάρουν με χαμηλότερη τιμή?? Πετάμε και μερικές μαρκετινίστικες φανφάρες του στυλ επανεφήυραμε τα γραφικά και τρέξε βλάκα να κάνεις preorder μην τυχόν και χάσεις την ευκαιρία.

Επεξ/σία από NickTheGreek
  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τώρα σοβαρά είναι επιχείρημα αυτό; Θα μπει δηλαδή και θα δει ότι έκανε 700$ λάθος, αλλά από κεκτημένη ταχύτητα ή επειδή τώρα ενθουσιάστηκε και δεν μπορεί να κάνει πίσω, θα την πάρει;

Δεν σημαίνει αυτό impulse buyer... 

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις τι  κάτι σκέψου ότι είσαι στο κρεβάτι με την γυναίκα σου και σου τρίβεται.. εσύ ανάβεις μετά σου λέει ωχ νομίζω μου ήρθε περίοδος... εσύ συνεχίζεις γιατί ε... ειναι αργά πια τώρα...  :P 
 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Δεν σημαίνει αυτό impulse buyer... 

Για να σου δώσω να καταλάβεις τι  κάτι σκέψου ότι είσαι στο κρεβάτι με την γυναίκα σου και σου τρίβεται.. εσύ ανάβεις μετά σου λέει ωχ νομίζω μου ήρθε περίοδος... εσύ συνεχίζεις γιατί ε... ειναι αργά πια τώρα...  :P 
 

Εντάξει το εχεσες. Καταρχήν είναι παράλογο να δεις 700$ διαφορά και να συνεχίσεις γιατί απλά πηγές εκεί με αφορμή μάλιστα την φθηνή τιμή. Και κατά δεύτερον ο παραλληλισμος σου είναι τελείως απρεπης και δεν είμαι και σεμνοτυπος...

Πες καλύτερα ότι είπες κάτι λάθος παρά να συνεχίζεις να λες επιχειρήματα που δεν στέκουν στην λογική (και στο δημοσιο ήθος)

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι ότι ο πρώτος μου υπολογιστής είχε μια κάρτα γραφικών CGA με ανάλυση 640×200 4bit και 16 χρώματα.Ευγε στην Nvidia ελπίζω να ακολουθήσει ,και η Amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε

Δεν σημαίνει αυτό impulse buyer... 

Για να σου δώσω να καταλάβεις τι  κάτι σκέψου ότι είσαι στο κρεβάτι με την γυναίκα σου και σου τρίβεται.. εσύ ανάβεις μετά σου λέει ωχ νομίζω μου ήρθε περίοδος... εσύ συνεχίζεις γιατί ε... ειναι αργά πια τώρα...  :P 
 

Ο impulse buyer θα αγοράσει την κάρτα σε οποιαδήποτε τιμή. Δεν χρειάζεται να του πεις ότι κάνει 499 και μετά στο site 1200. Θα την αγοράσει έτσι κι αλλιώς αν έχει τα χρήματα. Οπότε πάλι δεν κερδίζεις τίποτα με τον να τον "κοροϊδέψεις".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Εντάξει το εχεσες.

Δεν το έχεσα απλά προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις το concept του impulse buying (και του άλλου που κρύβουν ένα προϊόν για να πάρεις τα ακριβότερα αλλά δεν θυμάμαι τον όρο)χωρίς να καθίσω να γράψω σεντόνι εναλλακτικά google 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TopicStrarter είπε

Δεν το έχεσα απλά προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις το concept του impulse buying (και του άλλου που κρύβουν ένα προϊόν για να πάρεις τα ακριβότερα αλλά δεν θυμάμαι τον όρο)χωρίς να καθίσω να γράψω σεντόνι εναλλακτικά google 

Ούτε εσύ φένεται ότι έχεις καταλάβει το concept του impulse buyer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, D.Luffy είπε

Ο impulse buyer θα αγοράσει την κάρτα σε οποιαδήποτε τιμή. Δεν χρειάζεται να του πεις ότι κάνει 499 και μετά στο site 1200. Θα την αγοράσει έτσι κι αλλιώς αν έχει τα χρήματα. Οπότε πάλι δεν κερδίζεις τίποτα με τον να τον "κοροϊδέψεις".

ναι και πως θα τους μαζέψεις όλους; αν πεις χαμηλή τιμή!!!!

Στην λαχαναγορά γιατί φωνάζουν "τρελάθηκε το αφεντικό και τα δίνει τζάμπα";;; τα δίνει τζάμπα; ; όχι απλά έτσι μαζεύεις κόσμο αυτά ειναι κλασικές τακτικές. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill987 είπε

Μάλιστα , ~700€ για την 2070 που περιμέναμε .....

Λιγη υπομονη .. ποτε δεν ξερεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...