Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia επανεφηύρε τα γραφικά και ανακοίνωσε τις νέες GPUs GeForce RTX 2070, 2080 και 2080 Ti


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως πολύ βάρος στο RT, χωρίς ιδιαίτερες αναφορές στις γενικές επιδόσεις. Πλάκα θα έχει δυο+ χρόνια μετά και να έβαλε πάλι Pascal cores απλά με κολλημένο το RT κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 413
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

499 δίνουν την 2070, 999$ (1200) την 2080 ΤΙ. Γιατί το παραποιείς;

Οι τιμές αυτές είναι pre-order founders edition. Περίμενε τους OEMS...

Οι τιμές αυτές είναι για custom υλοποιήσεις (SUGGESTED Msrp), οι άλλες στο site για τις founders. Όπως και πρόπερσι, οι founders κοστολογούνται +100 και +200 στην ti έκδοση. Να συμπληρώσω ότι είναι και κάνα 100ρικο πιο πάνω από αυτές των 10ΧΧ καρτών. Τι σου κάνει η μη ύπαρξη ανταγωνισμού...

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Συμφωνώ αν και εσύ πρώτος το έθεσες με διαφορετική χρεία...

αλλά ας πάμε στο θέμα μας...πιστεύεις οτι οι νέες κάρτες δεν είναι ακριβές?

Δεν αλλάζω την χροιά. Μην  βασιζεσαι μονο στο 2ο κομμάτι βτξς απάντησης  μου.

Επίσης δεν πιστεύω ότι ακριβές. Καταρχήν υπάρχει πολύ στοκ που έχει μείνει από 1080 σε retailers. Για να φύγει αυτό πρέπει οι νέες καρτες να έχουν αρκετή διαφορά στην τιμή. Άλλιως θα φύγουν με ζημια. Η άλλη λύση θα ήταν να καθυστερήσει η Nvidia να βγάλει νέες κάρτες αλλά αυτό θα ήταν χειρότερο κατά την δικιά μου άποψη.

Επίσης, performance wise αλλά και tech wise, οι νεες καρτες έχουν πολύ μεγαλύτερο από το αναμενόμενο gap και εισαγωγουν καινοτόμες τεχνολογίες που πραγματικά κάνουν την διαφορά.

Οι τιμές πάντως θα πάνε σε msrp, δηλαδή 499 για την 2070 και αργότερα θα πέσουν. Οπότε υπομονή. Αυτοί που τις θέλουν τώρα θα τις πάρουν πιο ακριβά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα τα χρηματα παιδια...ακομα και για ατομα που δεν εχουν οικονομικο θεμα πιστευω θα το ξανασκεφτουν να τα σκασουν για αναβαθμιση απο 1080ti...εγω ειμαι σχεδον βεβαιος οτι δεν προκειται να κανω τη μεταβαση απο την pascal μου παντως και ας εχω τη δυνατοτητα... για μαλακες ψαχνουν με τετοια τιμολογηση

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης κατι σημαντικο ,τοση GPU perfomance(2080,2080ti) χρειαζεται την καταλληλη οθονη.Οι μονες που μπορουν να πανε χερι-χερι με τις υποψην καρτες ειναι 4Κ 144Hz ή Ultrawide 3440x1440 200Hz.

Oποτε στην τιμη αναβαθμισης πρεπει να συνυπολογισουμε και 1200 ευρω μινιμουμ για την αγορα καταλληλης οθονης. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν αλλάζω την χροιά. Μην  βασιζεσαι μονο στο 2ο κομμάτι βτξς απάντησης  μου.

Επίσης δεν πιστεύω ότι ακριβές. Καταρχήν υπάρχει πολύ στοκ που έχει μείνει από 1080 σε retailers. Για να φύγει αυτό πρέπει οι νέες καρτες να έχουν αρκετή διαφορά στην τιμή. Άλλιως θα φύγουν με ζημια. Η άλλη λύση θα ήταν να καθυστερήσει η Nvidia να βγάλει νέες κάρτες αλλά αυτό θα ήταν χειρότερο κατά την δικιά μου άποψη.

Επίσης, performance wise αλλά και tech wise, οι νεες καρτες έχουν πολύ μεγαλύτερο από το αναμενόμενο gap και εισαγωγουν καινοτόμες τεχνολογίες που πραγματικά κάνουν την διαφορά.

Οι τιμές πάντως θα πάνε σε msrp, δηλαδή 499 για την 2070 και αργότερα θα πέσουν. Οπότε υπομονή. Αυτοί που τις θέλουν τώρα θα τις πάρουν πιο ακριβά.

Ωραία δικαιολογία για αύξηση τιμών... έχουν στοκ οι retailers, το να κοπεί πιστωτικό δεν γίνεται...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Ωραία δικαιολογία για αύξηση τιμών... έχουν στοκ οι retailers, το να κοπεί πιστωτικό δεν γίνεται...?

Μετά θα πάει η χασουρα στην Nvidia. Γιατί να πάρει αυτή την χασουρα; Οι άλλοι παραγγείλανε γιατί υπολόγιζαν στο mining και πέσαν έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω και πολύ γκρίνια για τις τιμες. Δεν ξερω αν εχει σχεση με το οτι βγηκαμε απο τα μνημονια και θα τριπλασιασθούν οι μισθοι. Διστυχως η ελλειψη ανταγωνισμου οδηγησε σε μια μονοπολιακη κατασταση και σε αυτες τις  msrp τιμες που ανακοινωθηκαν. Φυσικα δεν περιμεναμε και κατι καλυτερο απο την  nvidia. Τωρα για τις πραγματικες τιμες στην αγορα κατω απο 1000αρι ευρώ η 2080 δεν βλεπω και η 2070 κανενα 700αρι για αρχή και φυσικά με αυτες τις τιμες δεν βλεπω να υπάρχει λογος να πεσουν και οι Pascal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pikoriko είπε

Σε κάποια αγγελία κάποιος-α προσφέρει 400 ευρό για την 1080ti. Χαχαχαχαχαχαχα

Η πλακα ειναι να βρεθει καποιος .Ρε κατι γυπες εδω μεσα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Lied είπε

Απογοήτευση..
Αν και οπαδός του RT  για το φωτορεαλισμό που μπορει να προσφέρει αλλα και τη λιγότερη δουλεια απο τους developers, στην παρουσιαση μου φάνηκε σαν απλα ενα feature με on/off και πολυ based στο πως θα το βάλουν οι devs στο game. Ταυτόχρονα εχουν αφιερώσει μεγαλο μερος του die σε specialized cores (RT+Tensor) με αποτελεσμα αυξημένο κοστος χωρις την διαρκή χρήση του.

Περιμένω και τις επιδώσεις στα κανονικα games που δεν εκμεταλεύονται το RT για να δω αν αξίζει να παω σε 2070 η σε καποια 1070ti/1080

PS: To μονο καλο, αν τελικα αποδειχτουν σε επιδώσεις σαν Pascal+RT οτι η AMD εχει μια ελπίδα να προφτάσει καποια στιγμή.

Καταρχήν μιλάμε για hybrid rendering. Όχι για καθαρό raytracing. Για αυτό δεν βλέπεις την τρομερή διαφορά. Επίσης όπως ισως ξέρεις ο φωτορεαλισμος είναι ένα άθροισμα από μικρες μικρές λεπτομέρειες που τελικά δίνουν όλες μαζί ένα πιο αληθινό αποτέλεσμα. Οπότε μην υποτιμάς αυτό που βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...