Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia επανεφηύρε τα γραφικά και ανακοίνωσε τις νέες GPUs GeForce RTX 2070, 2080 και 2080 Ti


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Το μόνο GAP ειναι στο μυαλό όσων την αγοράσουν σε αυτές τις τιμές και δεν κάνανε επιχειρηματικό πλάνο για απόσβεση μέσω Mining .....

 

Η RTX 2070  θα είναι λίγο πιο γρήγορη απο την GTX 1070 και τό ίδιο γρήγορη ή λίγο πιο αργή απο την GTX 1080  Ό,τι σας λέω που λέει και ο Τσουκαλάς :P 

 

Απλά θα είναι γρηγορότερη όπου υπάρχει raytracing δηλαδή πρακτικά σε κανένα παιχνίδι μέχρι σήμερα και σε 4,5 παιχνίδια που θα βγουν του χρόνου και εκει θα ειναι σαν κράχτης σε δύο 3 πράματα δεν θα ειναι 100% raytracing δηλαδή και αν βάλεις OFF στα options θα είναι πάλι μια πιο αργή ή ίση GTX 1080.... 

(δεν τα λέω τυχαία αυτά βάζω υπόψιν την τιμολογιακή πολιτική της Nvidia τα προηγούμενα χρόνια και το γεγονός ότι ακόμη πουλάνε τα μοντέλα GTX και στο επίσημο site της nvidia σε συγκεκριμένες μη MSRP τιμές) 

 

εδώ δεν κατάλαβες τι τιμές και για ποιες κάρτες είπαν. έχεις και άποψη για την απόδοση...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Δεν χρειάζεται να μιλάς ειρωνικά για να προσβάλλεις τη νοημοσύνη μας. Εαν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι η σημερινή φάση ήταν προσβολή σε εμάς ως καταναλωτές, τότε τουλάχιστον μην προσπαθείς να πείσεις τους άλλους για το αντίθετο. Αρκετά μας τα ζάλισαν από παντού τις τελευταίες μέρες με το μαρκετινγκ για αυτές τις παπατζες που ανακοίνωσαν.

Εντάξει φίλε όπως θες. Αν η εκφραση της άποψής μου με δημοκρατικό και κόσμιο τρόπο είναι προσβολή για την νοημοσύνη σου, ίσως είσαι λάθος forum... Υπάρχουν και forum που δέχονται μόνο μια άποψη.

Εγώ δεν υπερασπίζομαι καμία Nvidia, παρά μόνο την άποψη μου και αυτό που πιστεύω. Και αυτό κάνω καθε φορά. Για αυτό θα με δεις να μιλάω υπέρ/κατά του ίδιου ανάλογα με το τι κάνει.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποπό βλέπω κάτι φανμποϊζ της ιντελ να λένε τι ακριβές που είναι οι κάρτες επεξεργαστή της τζεφορς. Ρε παιδιά ανέβασε τιμές αλλά ανέβασε και ποιότητες. Θα βγάλει και τις 2010-20-30. Κάντε λίγο υπομονή. Θα αποδίδουν 200% περισσότερο από την 1080 τι;! Πλέον εκει είναι το ζουμί. Η 2030 θα αποδίδει τέλεια μέχρι το 2030!!!

υ.γ. χαλβαλέ, χαλαγώστε.. ❤️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, non-serviam είπε

.

Ναι ναι, οι retailers φταίνε! Αφού φταίνε τι την νοιάζει την nvidia αν έχουν χασούρα; Τα λεφτά της τα πήρε;
Πάντως έχεις τρελή σιγουριά για όλα όσα λες, λες και δουλεύεις σε σχετική εταιρία. Μπράβο παιδί μου!

Την νοιάζει γιατί αυτοί πρέπει να παραγγείλουν τις νέες κάρτες της. Αν δεν πουλήσουν τις παλιές, ποιος θα retailer θα παραγγείλει; Είδες υπάρχει εξήγηση αν δεν βιαστές να βγάλεις συμπέρασμα.

Και αυτά που λέω, τα λέω με σιγουριά γιατί διαβάζω ξένα ειδησεογραφικά τεχνολογικά site που λένε αυτό το.πραγμα. δεν το έβγαλα από το μυαλό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

16 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Όχι καμία σχέση. Οι retailers ξέρανε ότι θα βγει νέα κάρτα. Περίπου όπως ξέρανε και υποθετανε κάθε φορά.

Δεν παραγγείλανε δηλαδή πολλά κομμάτια γιατί ο λόγος ήταν αυτός. Παραγγείλανε πολλά κομμάτια γιατί νόμιζαν ότι θα συνεχιστεί η φρενίτιδα με το mining. Εδώ η Nvidia τι ευθύνη έχει;

Ξεκινάω από τα απλά...

πρώτον, κάθε χρόνο βγαίνουν νέα προϊόντα που αντικαθιστούν τα παλιότερα... πάντοτε μα πάντοτε το παλιότερο είναι και φτηνότερο...

δεύτερον, ότι μένει σε στοκ, ευθύνη έχει ο retailer ο οποίος για να ξεστοκάρει πουλάει σε τιμές κόστους... 

τρίτον, ο κατασκευαστής συνήθως κόβει πιστωτικό ανάλογα με τις αγορές του και σύμφωνα με το συμβόλαιο που έχουν υπογράψει ώστε η μείωση στις νέες τιμές των προηγούμενων μοντέλων να είναι άμεση... 

Τώρα γιατί μετά από όλα αυτά εσένα σου φαίνεται λογική η δικαιολογία για την αυξήσει τιμών και η μεταφορά οποιαδήποτε χασούρας στον πελάτη... δεν ξέρω και πάω πάσο...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, yokki είπε

εδώ δεν κατάλαβες τι τιμές και για ποιες κάρτες είπαν. έχεις και άποψη για την απόδοση...

Ακόμη και να ίσχυε το σχόλιο σου δεν αποτελεί κανένα επιχείρημα δηλαδή ακόμη και αν παρεξήγησα μια αναφορά σε μια παρουσίαση δεν με κάνει αυτόματα και άσχετο. 

 

Άρα για ποιο λόγο ειρωνεύεσαι έτσι γιατί μόνο ως ειρωνεία μπορώ να το εκλάβω. 

Όταν εσύ πήγαινες εγώ γύριζα για 5η φορά γατάκι... :P

και για να τον πιείς εντελώς δεν παρεξήγησα τιποτα πήγαινε εδώ 

 

 

και βάλτο στο 3:29:00 για όλη την εισαγωγή 

και στο 3:29:45 για το ψαχνό!!

και εκει πάτησα pause και πήγα να την αγοράσω αλλά φυσικά και έλεγε μούφες ακριβώς επειδή ήξερε ότι θα πεταχτούν πολλοί να κάνουν το ίδιο με εμένα (είχε κρεμάσει και το site της nvidia προς στιγμήν σε όλες τις χώρες σχεδόν ) 

 

Αργότερα κάπως το σουλούπωσαν φυσικά για να μην τους κράξουν... 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liverpoolman είπε

Για να καταλαβω, μια αξιοπρεπη καρτα στα 350 δεν θα βρουμε ποτε?

Όσο υπάρχουν κορόιδα ποτέ και δωρεάν διαφήμιση ποτέ το κουτί της Πανδώρας άνοιξε και δεν κλείνει... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξεκινάω από τα απλά...

πρώτον, κάθε χρόνο βγαίνουν νέα προϊόντα που αντικαθιστούν τα παλιότερα... πάντοτε μα πάντοτε το παλιότερο είναι και φτηνότερο...

δεύτερον, ότι μένει σε στοκ, ευθύνη έχει ο retailer ο οποίος για να ξεστοκάρει πουλάει σε τιμές κόστους... 

τρίτον, ο κατασκευαστής συνήθως κόβει πιστωτικό ανάλογα με τις αγορές του και σύμφωνα με το συμβόλαιο που έχουν υπογράψει ώστε η μείωση στις νέες τιμές των προηγούμενων μοντέλων να είναι άμεση... 

Τώρα γιατί μετά από όλα αυτά εσένα σου φαίνεται λογική η δικαιολογία για την αυξήσει τιμών και η μεταφορά οποιαδήποτε χασούρας στον πελάτη... δεν ξέρω και πάω πάσο...

1) Συμφωνω, δεν το χρησιμοποίησα σαν επιχείρημα 

2) ναι αλλά αν δεν ξεστοκαρει, ποιος θα αγοράσει τις νέες κάρτες της;

3) καμία χασουρα δεν πάει πουθενά. Για να ξεστοκαρει θα πουλήσει τις παλιές σε καλύτερες τιμές. Δεν είπα ότι δεν θα ρίξει τιμές. Είπα ότι θα πουλησει τις νέες ακριβότερα. Αλλά για να ξεστοκαρει θα ρίξει και τις παλιές αλλά όχι πολύ. Επειδή το στον αυτό δεν είναι πρόσφατο, έχει αγοραστεί με ακρίβες τιμές. Δεν είναι όπως αλλά στοκ που αγοράστηκαν πρόσφατα με χαμηλότερες τιμες.

Η χασουρα που έγκειται ακριβώς; Αν δεν έβγαιναν οι νέες κάρτες, οι παλιές θα είχαν ακόμη υψηλή τιμή. Οπότε τώρα (δηλαδή σε λίγο) μπορείς να αγοράσεις την παλια σε καλύτερη τιμή. Δεν χρειάζεται να πάρεις την νέα αν σε καλύπτει.

Επίσης για αυτό με το πιστωτικό, μακάρι να ήταν έτσι. Όλοι με το εμπόριο θα πιανομασταν. Ότι πούλησα το υπόλοιπο πάρτο πίσω. Αμ δεν είναι έτσι. Το μόνο προϊόν που γυρνάει πίσω είναι η εφημερίδα γιατί εκεί υπάρχει η ειδική περίπτωση του χρονικού ορίου να πουληθεί σε μια μέρα.

 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Dinosfan είπε

Κάτσε με την κονσόλα σου... Όταν καταλάβεις τι παίζει με την τεχνολογία θα καταλάβεις... Πέρα από την αντανάκλαση έχουμε φώτο ρεαλισμο και κινηματογράφισμο με απλά λόγια τα γραφικά δεν θα νε πιξελς αλλα σαν να βλέπεις ταινία 

Φωτορεαλισμός μπορείς να υπάρξει με ανάλογες engines. Και υπάρχουν παραδείγματα πολλά όπως η Cry engine. Ολα αυτά τα περί reflections μέσα σε reflections και άλλες φανφαρολογιες και το ότι το φτιαχνανε 10 χρόνια είναι παπαρολογιες για μένα! Ειδικά το ντέμο του tomb raider εκεί γελούσα. Βγάζανε τις σκιές με το RTX on και τις ξαναβαζανε με το off!!! Έλεος δηλαδή!!! Και ναι θα κάτσω με την κονσόλα μου!! 1200 φορές με αυτή παρά τα 1200€ στην RTX!! Και τα γραφικά του GOW είναι θεϊκά για τόσο χρόνων κονσόλα!!! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pcos είπε

τεχνολογία «ιχνηλάτησης ακτίνας» (ray-tracing) 😂

δεν μεταφραζονται τα παντα ολα. ειδικα οι τεχνικοι οροι

Το συγκεκριμένο μια χαρά μεταφράζεται ωραιότατη λέξη και περιγράφει ακριβώς αυτό που συμβαίνει στην πράξη.  (και ειναι και στην βιβλιογραφία έτσι) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Ακόμη και να ίσχυε το σχόλιο σου δεν αποτελεί κανένα επιχείρημα δηλαδή ακόμη και αν παρεξήγησα μια αναφορά σε μια παρουσίαση δεν με κάνει αυτόματα και άσχετο. 

Άρα για ποιο λόγο ειρωνεύεσαι έτσι γιατί μόνο ως ειρωνεία μπορώ να το εκλάβω. 

Όταν εσύ πήγαινες εγώ γύριζα για 5η φορά γατάκι... :P

και για να τον πιείς εντελώς δεν παρεξήγησα τιποτα πήγαινε εδώ 

και βάλτο στο 3:29:00 για όλη την εισαγωγή 

και στο 3:29:45 για το ψαχνό!!

και εκει πάτησα pause και πήγα να την αγοράσω αλλά φυσικά και έλεγε μούφες ακριβώς επειδή ήξερε ότι θα πεταχτούν πολλοί να κάνουν το ίδιο με εμένα (είχε κρεμάσει και το site της nvidia προς στιγμήν σε όλες τις χώρες σχεδόν ) 

Αργότερα κάπως το σουλούπωσαν φυσικά για να μην τους κράξουν... 

Ήμουν σίγουρος ότι είχες πατήσει pause και για αυτό κάναμε αυτό το διάλογο. Εγώ που απλά συνέχισα να βλέπω κατάλαβα ακριβώς.

Και μάλλον θύμωσες αφού ψηθηκες να την αγοράσεις κατευθείαν αλλά τελικά δεν μπόρεσες.

1 λεπτό πριν, pcos είπε

τεχνολογία «ιχνηλάτησης ακτίνας» (ray-tracing) 😂

δεν μεταφραζονται τα παντα ολα. ειδικα οι τεχνικοι οροι

Είναι ολοσωστη η μετάφραση

1 λεπτό πριν, mistac75 είπε

Φωτορεαλισμός μπορείς να υπάρξει με ανάλογες engines. Και υπάρχουν παραδείγματα πολλά όπως η Cry engine. Ολα αυτά τα περί reflections μέσα σε reflections και άλλες φανφαρολογιες και το ότι το φτιαχνανε 10 χρόνια είναι παπαρολογιες για μένα! Ειδικά το ντέμο του tomb raider εκεί γελούσα. Βγάζανε τις σκιές με το RTX on και τις ξαναβαζανε με το off!!! Έλεος δηλαδή!!! Και ναι θα κάτσω με την κονσόλα μου!! 1200 φορές με αυτή παρά τα 1200€ στην RTX!! Και τα γραφικά του GOW είναι θεϊκά για τόσο χρόνων κονσόλα!!! 

Εντάξει, πήγαινε λίγο δες YouTube rasterizing vs raytracing και θα καταλάβεις ότι δεν υπάρχει καμία επαφή, και δεν ήταν απλή εξαφάνιση σκιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδοστρωτήρας η Nvidia, συνεχίζει να παίζει χωρίς αντίπαλο στον χώρο των καρτών. Όσο για τις τιμές μου φαίνονται νορμάλ, μην ξεχνάμε πως για όποιον του φαίνονται πολλά υπάρχει και η επιλογή να πάει σε κάποια 1080 που παίζει σε πολύ καλές τιμές τελευταία και ταυτόχρονα είναι κτήνος. Αν κάποιος είναι Enthusiast θα τα σκάσει. Τώρα μένει να δούμε αν θα υπάρξει ανταπόκριση από τους Developers για να εκμεταλλευτούν τις νέες κάρτες τα επόμενα παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...