Προς το περιεχόμενο

Bloomberg: MacBook Air με Retina οθόνη και Mac mini Pro ετοιμάζει για φέτος η Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Το όμορφα είναι υποκειμενικό αλλά πιο δυνατά; Πιο ακριβά ναι αλλά πιο δυνατά;

Το πιο ακριβό είναι υποκειμενικό επίσης . Για τους Αμερικανούς είναι πάμφθηνα ! Όσο για την ομορφιά είναι απόλυτος αντικειμενικό ότι είναι τα πιο όμορφα ! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, panosveto12 είπε

Τωρα θα σας μάθει η Apple τι πάει να πει laptop και Desktop ! Έτσι εταιριαρα μου !!! 

Μακ μίνι μπρο και τα μυαλά στο μπλέντερ. Θα μας δείξει το ντεσκλαπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panosveto12 είπε

Το πιο ακριβό είναι υποκειμενικό επίσης . Για τους Αμερικανούς είναι πάμφθηνα ! Όσο για την ομορφιά είναι απόλυτος αντικειμενικό ότι είναι τα πιο όμορφα ! 

Όχι απαραίτητα, οι Αμερικάνοι απλά πετάνε την πιστωτική πάνω στο ταμείο και φουσκώνουν και άλλο τα χρέη τους, ότι είναι ακριβά είναι, ότι είναι όμορφα και αυτό είναι, ότι είναι αποδοτικά είναι υποκειμενικό ανάλογα την χρήση, άμα είχαν καλύτερη ψύξη θα ήταν τούμπανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι αναβαθμιση που επρεπε να ειχε γινει εδω και 4 χρονια που εχει ξεφυγει ο ανταγωνισμος σε συνδυασμο μεγεθους, bezel,  οθονης, αυτονομιας, δυναμης.

 

Εδω τι γραφαμε πριν 3.5 χρονια:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/569025-δοκιμάζοντας-το-νέο-macbook-12-ιντσών-με-retina-οθόνη-video/?do=findComment&comment=54013524

Στις 18/5/2015 στις 4:05 ΜΜ, haHa είπε

Το νεο dell xps 13 καταφερε σε σασι 11" να χωρεσει(λογω  ανυπαρκτων bezel) οθονη 13.3" οπως του air.

Χωρις ομως να κανει συμβιβασμους σε επιδοσεις(εχει i5 και i7 σαν του air), θυρες και αυτονομια οπως το new macbook. Κανει το air με τα τεραστια bezel να φαινεται αλλης εποχης: 

post-62876-0-57788500-1431958284_thumb.png

Eιναι αισθητα μικροτερο παρολο το ιδιο μεγεθος οθονης και βολευει απιστευτα για να το βαζεις μεσα σε μια μικρη τσαντα, να το μεταφερεις μεσα στο σπιτι, σε ταξιδια σε αεροπλανα κλπ.

post-62876-0-14246700-1431958028_thumb.png

Τελος, το dell xps 13 παρολο που ειναι μια σταλια κ ελαφρυτερο απο το air, εχει ποιοτικη οθονη ips υψηλης αναλυσης, καμμια σχεση με του air που πχ υπο γωνια δεν ξεχωριζεις τιποτα(ιδια φωτογραφια, αλλα στο air δεν φαινονται κ πολλα):

post-62876-0-85889700-1431958280_thumb.png

Εκπληκτικη ειναι κ η αυτονομια του, περι τις 14 ωρες μου βγαζει σε real world use, καλυτερα απο το macbook air.

Για $899, ειναι μια χαρα αγορα. 

 

 

Ειχα πει οτι μελλοντικα θα καταφερει και η apple να συνδυασει επιδοσεις, υπερλεπτο σχεδιασμο, ips οθονη, αυτονομια, θυρες οπως ο ανταγωνισμός και χρειαστηκαν να περασουν 4 χρονια περιπου για να τα καταφερει οπως φαινεται:
https://www.insomnia.gr/forums/topic/569025-δοκιμάζοντας-το-νέο-macbook-12-ιντσών-με-retina-οθόνη-video/?do=findComment&comment=53996814
 

Στις 11/5/2015 στις 2:30 ΜΜ, haHa είπε

Η apple δεν καταφερε να βαλει ποιοτικη ips οθονη στο air οπως εχουν χρονια οι ανταγωνιστές.

Τουλάχιστον τους ακολουθησε κ εβγαλε κ αυτη fanless υπερλεπτο laptop, που εκει εβαλε ποιοτικη ips οθονη, εστω κ αν εχει ελλειψεις σε θυρες κ υστερει λιγο σε αυτονομια σε σχεση με αλλα λαπτοπ πιο λεπτα απο το air.

Μελλοντικα θα καταφερει να συνδυασει επιδοσεις, υπερλεπτο σχεδιασμο, ips οθονη, αυτονομια, θυρες οπως ο ανταγωνισμός.

 

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το 2008 εχω προιντα της apple, οπως imac, mac mini, mac book...γενικα παντα ηταν κορυφαια, αθορυβα, χωρις ποτε καποιο προβλημα, ουτε υπερθεμανση ουτε τιποτα, τοσα χρονια αντεχουν τα παντα..ειναι εγγυηση τα προιοντα της apple, δεν ξερω για τα καινουργια αν ακομα ακολουθουνε τα υψηλα στανταρ τους, παντως ολα τα δικα μου ειναι made in usa και οχι made in china οπως ειναι τα καινουργια τους, σιγουρα θα παιζει και αυτο καποιο ρολο εστω και μικρο.....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, haHa said:

Ειναι αναβαθμιση που επρεπε να ειχε γινει εδω και 4 χρονια που εχει ξεφυγει ο ανταγωνισμος σε συνδυασμο μεγεθους, bezel,  οθονης, αυτονομιας, δυναμης.

 

Εδω τι γραφαμε πριν 3.5 χρονια:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/569025-δοκιμάζοντας-το-νέο-macbook-12-ιντσών-με-retina-οθόνη-video/?do=findComment&comment=54013524

 

 

Ειχα πει οτι μελλοντικα θα καταφερει και η apple να συνδυασει επιδοσεις, υπερλεπτο σχεδιασμο, ips οθονη, αυτονομια, θυρες οπως ο ανταγωνισμός και χρειαστηκαν να περασουν 4 χρονια περιπου για να τα καταφερει οπως φαινεται:
https://www.insomnia.gr/forums/topic/569025-δοκιμάζοντας-το-νέο-macbook-12-ιντσών-με-retina-οθόνη-video/?do=findComment&comment=53996814
 

 

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο η αππλε, βγάζει ότι θέλει όταν το θέλει, έχει attidute ότι μπορεί ανά καιρό κάποιος να βγάλει κάτι καλύτερο, αλλά δεν με νοιάζει...

Σχετικά με την καθυστέρηση αναβαθμίσεις προϊόντων έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης η Intel που έταζε 10νμ για το 16.

1 minute ago, markoliaz said:

απο το 2008 εχω προιντα της apple, οπως imac, mac mini, mac book...γενικα παντα ηταν κορυφαια, αθορυβα, χωρις ποτε καποιο προβλημα, ουτε υπερθεμανση ουτε τιποτα, τοσα χρονια αντεχουν τα παντα..ειναι εγγυηση τα προιοντα της apple, δεν ξερω για τα καινουργια αν ακομα ακολουθουνε τα υψηλα στανταρ τους, παντως ολα τα δικα μου ειναι made in usa και οχι made in china οπως ειναι τα καινουργια τους, σιγουρα θα παιζει και αυτο καποιο ρολο εστω και μικρο.....

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι ανέκαθεν ήταν made in China με εξαίρεση τα πολύ παλιά τους σύστημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανάκριβα θα πάνε τα Macbook airκαι Mac mini. Εύχομαι και στο διχιλιαρο σε 3 χρόνια να κοστίζουν.

Πολύ πληθωρισμός ρε παιδί μου. Μήπως να περιμένουμε κανένα παγκόσμιο πόλεμο;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, vagosd είπε

Καλά μην περιμένεις να είναι και enterprise server.  Το πιο πιθανό να φοράει έναν i9 από laptop και μια κάρτα γραφικών ακριβώς όμοιο με το κορυφαίο macbook pro 15 αυτή τη στιγμή 

i9; μα καλά εδώ οι insomniacs μας έχουν πρήξει ότι οι AMD είναι καλύτεροι σε επιδόσεις... 

Δεν θα ξέρουν την AMD εκεί στην Apple... κρίμα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, VaggD είπε

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο η αππλε, βγάζει ότι θέλει όταν το θέλει, έχει attidute ότι μπορεί ανά καιρό κάποιος να βγάλει κάτι καλύτερο, αλλά δεν με νοιάζει...

Σχετικά με την καθυστέρηση αναβαθμίσεις προϊόντων έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης η Intel που έταζε 10νμ για το 16.

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι ανέκαθεν ήταν made in China με εξαίρεση τα πολύ παλιά τους σύστημα. 

οχι απο μια χρονια και μετα αρχισαν ολα να ειναι made in china, αν θυμαμαι καλα απο το 2013 και μετα, πριν ηταν ολα made in usa...η τουλαχιστον τα δικα μου ειναι ολα made in usa...:)

Επεξ/σία από markoliaz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λετε οτι ειναι ακριβα. Με εναν μισθο στο εξωτερικο 2500-3000 $ ειναι μια χαρα εργαλεια.  Αν θελετε εδω το καλυτερο ,το πιο ομορφο ολοκληρωμενο ,στημενο με ακριβο λογοτυπο συμφωνα με τον μισθο των 350-600€ τοτε αλλαχτε χωρα.

Οθονη μονο να αγορασετε τετοιας κλασης θα δωσετε 1000€ για μια πλαστικουρα που τριζει . Ολα τα σαραβαλα να βαλετε μαζι ρετινα και 5 k δεν φτανουν.

 

Συστημα το οποιο βολευει γενιες και δις χρηστων ειναι καταδικασμενο να γινει οπως το windows και τωρα την apple. Αργοκινητα , ροπη στην σταθεροτητα και 1000 καλα και 1000 θεματα. 

Ωραια μηχανηματα και διαφορετικα παντως. Δυναμη διπλη μην περιμενετε εχουν φτασει στα ορια τους επεξεργαστες μπαταριες και δικτυα.   

Παραδειγμα αν βγαλει η ARM επεξεργαστη που καει το 20% απο εναν αντιστοιχο σε δυναμη της intel, που θα τρεξει ;; android pc ;; Ποσο καιρο θα κανει να βγει ενα λειτουργικο γεφυρα , το οποιο σε πολλα θα χανει στην " μεταφραση" . Απαιτουν χρονο και οι εταιρεις δεν ειναι διατεθεμενες να κανουν τοσα ρισκα. 2 φορες την πατησε η apple στο παρελθον τωρα ειναι η σειρα της. 30 χρονια αλλος σας τα επαιρνε και τα 90% απο αυτα ειναι χωματερη . 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιμενουμε να το δουμε αλλα πιστεω οτι η τιμη του θα παρει την αναφορα οπως και στα pro.

Τωρα το αλλο που συγκρινετε μηχανακια 300/400€ με mac που κοστιζουν απο χιλιαρικο και πανω με ξεπερναει.

Οσο για τους μισθους μαλλον πρεπει να κανετε μια βολτα απο χωρες της ευρωπης να δειτε μεσους μισθους και παγια εξοδα ζωης(σαφως καλυτερα απο εδω βεβαια). Δεν κυκλοφορουν ολοι με apple και εκει ο μεσος καταναλωτης ψαχνει το vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε με να μαντεψω θα βγαλουμε λαπτοπ με ΜΙΣΟ THUNDERBOLT port ή μαλλον με κανενα Port μονο ασυρματη φορτιση γιατι ειναι cool να μη μπορεις να κανεις καμια αλλη δουλεια περα απο το να μπαινεις στο facebook. 

Δε εχω βρει σχεδον κανενα ατομο που να εχει παρει macbook και να μην ανακαλυψε ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ οτι δεν εχει usb ή hdmi ή καποιο αλλο βασικο χαρακτηριστικο που κοιταει καποιος που ξερει εστω κ κατι απο υπολογιστες. Αυτο λεει πολλα για το mentality των πελατων. 

Δε ειναι τυχαιο οτι η apple εχει την ιδια ακριβως εμπορικη προσεγγιση με την luis vuitton και εχει μπουτικ που ειναι μονο show room.

Ασε με να μαντεψω θα βγαλουμε λαπτοπ με ΜΙΣΟ THUNDERBOLT port ή μαλλον με κανενα Port μονο ασυρματη φορτιση γιατι ειναι cool να μη μπορεις να κανεις καμια αλλη δουλεια περα απο το να μπαινεις στο facebook. 

Δε εχω βρει σχεδον κανενα ατομο που να εχει παρει macbook και να μην ανακαλυψε ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ οτι δεν εχει usb ή hdmi ή καποιο αλλο βασικο χαρακτηριστικο που κοιταει καποιος που ξερει εστω κ κατι απο υπολογιστες. Αυτο λεει πολλα για το mentality των πελατων. 

Δε ειναι τυχαιο οτι η apple εχει την ιδια ακριβως εμπορικη προσεγγιση με την luis vuitton και εχει μπουτικ που ειναι μονο show room.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kalmik είπε

Bασικό Μacbook Air RAM 8GB/SSD 256 με Retina πιο στενό bezel και ίδια τιμή με το παρόν μοντέλο, θα έκανε θραύση.

 

Συμφωνω  εκει ειναι το κλειδι.

Αν και δεν νομιζω να βγει στα 1000 θα εχει λιγο παραπανω. Σε καθε περιπτωση  θα αποτελει  μια καλη επιλογη για αυτους που ενδιαφερονται  και σιγουρα οχι για τους αργοσχολους του φορουμ που δεν εχουν κατι καλυτερο  να κανουν απο το να τρολαρουν στα θεματα της apple  λες και υπηρχε ποτε περιπτωση να το επαιρναν ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...