Προς το περιεχόμενο

"Θέλω ένα πελατολόγιο"


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Τις τελευταίες μέρες, έχω δύο άτομα που μου ζητάνε ένα πελατολόγιο. Τους είπα ότι θα μπορώ να το δουλέψω από Σεπτέμβρη, λόγω διακοπών, είναι οκ με αυτό.

Όταν φτάσω σε φάση να μιλήσω με αυτούς, ξέρω πάνω κάτω ότι αντιμετωπίζω άτομα που στο μυαλό τους έχουν ένα πρόγραμμα, που βάζεις το όνομα, πατάς ένα κουμπί και βγάζει τα στοιχεία του πελάτη. Το θέμα μου είναι ότι εγώ δεν μπορώ να δουλέψω με δεδομένα επαγγελματία, επειδή μετά θα θέλει και το ανάλογο support κλπ και εγώ λόγω χρόνου, δεν μπορώ να προσφέρω πολλά πολλά. Αυτό φυσικά και θα το κάνω reflect στην τιμή. 

Δεν έχω ιδέα τι να ζητήσω για το πρόγραμμα που θα τους δώσω. Σκέφτομαι ότι αν είναι κάτι local, με μια local database που αν γίνει κάτι στο pc, χάθηκαν όλα, θα χρέωνα 150. Αν κάνω κάτι που να είναι online, να προσφέρει ασφάλεια των δεδομένων του πελάτη καθώς και πρόσβαση από οπουδήποτε, να το έβαζα κοντά στα 250-300. 

Δεν θέλω να κάνω προσφορά σε τιμή χώμα αλλά ούτε και μια προσφορά που για την εμπειρία μου, είναι μεγάλη. Μιλάμε πάντα για ένα βασικό πελατολόγιο, όχι πολλές φανφάρες, αν είναι online κατά πάσα πιθανότητα θα στηριχτεί στο Heroku, οπότε αν απαιτείται παραπάνω από το free plan, θα πρέπει να πληρώνει ο πελάτης, ετήσιο fee για το domain και το Heroku plan.

Αν μου έρθει και άλλος κόσμος, θα καταλήξω να κάνω ένα template που να αλλάζω ελάχιστα πράγματα για να μην φτιάχνω το ίδιο πράγμα κάθε φορά και να μην έχει τρελή συντήρηση. Σκέφτηκα και docker όμως δεν έχω εμπειρία, soooo 😕

Επεξ/σία από Dinos_12345
Typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Αν κάνω κάτι που να είναι online, να προσφέρει ασφάλεια των δεδομένων του πελάτη καθώς και πρόσβαση από οποιαδήποτε, να το έβαζα κοντά στα 250-300.

Αυτά τα δύο που έκανα bold δεν θα έπρεπε να βρίσκονται στην ίδια πρόταση αλλιώς κοροϊδεύεις ή τον πελάτη ή τον εαυτό σου. :P

Κατά τα άλλα δεν έχω άποψη. Good luck!

Edit: Και μιας και μιλάμε για δεδομένα πελατών, πρέπει να λάβεις υπόψιν σου GDPR κτλ.

Επεξ/σία από Ilias95
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ilias95 είπε

Αυτά τα δύο που έκανα bold δεν θα έπρεπε να βρίσκονται στην ίδια πρόταση αλλιώς κοροϊδεύεις ή τον πελάτη ή τον εαυτό σου. :P

Κατά τα άλλα δεν έχω άποψη. Good luck!

Edit: Και μιας και μιλάμε για δεδομένα πελατών, πρέπει να λάβεις υπόψιν σου GDPR κτλ.

Κοίτα. Υπάρχουν Ruby gems για να βάλω στο rails που μπορούν να κανονίσουν αρκετά μεγάλο κομμάτι της ασφάλειας για εμένα. Ασφάλεια δεδομένων, εννοούσα από απώλεια, όχι από Intruder. Επίσης, για αυτό έγραψα εδώ, επειδή είμαι φοιτητής και είναι η πρώτη δουλειά που μου έρχεται. I don't wanna shit the bed. Το project δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο σαν functionality, είναι κυριολεκτικά ένα interface για να χτυπάς μια βάση.

Μπορείς να εξηγήσεις γιατί το gdpr έχει εφαρμογή σε κάτι τέτοιο; Δεν είμαι εταιρία που να έχω dpo και προφανώς δεν έχω τα λεφτά για δικηγόρο. 

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα εννοείς backup. Πάντως και desktop εφαρμογή να κάνεις, μπορείς (πρέπει!) απλά να έχεις ένα καλό backup plan.

Για το GDPR δεν έχω ιδέα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον που να ξέρει. Μπορεί να λέω και βλακείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Ilias95 είπε

Άρα εννοείς backup. Πάντως και desktop εφαρμογή να κάνεις, μπορείς (πρέπει!) απλά να έχεις ένα καλό backup plan.

Μίλησα με ένα φίλο και κατάλαβα ότι οι τιμές που έχω στο OP, είναι πολύ χώμα. Μάλλον θα προτείνω κάτι σε desktop εφαρμογή και επειδή θα το έχει πολύ καιρό και είναι εργαλείο δουλειάς, σκέφτομαι να μην δεχθώ κάτι κάτω από 15€ την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Αν κάνω κάτι που να είναι online, να προσφέρει ασφάλεια των δεδομένων του πελάτη καθώς και πρόσβαση από οπουδήποτε, να το έβαζα κοντά στα 250-300. 

 

Αν φτιάξεις custom πράγματα και τα ανεβάσεις σε έναν server (γιατι προς τα εκει προσανατολίζεσαι, το να τα έχει τοπικά ο άνθρωπος και να μπορεί να χάσει όλο το πελατολόγιο του ανα πάσα στιγμή είναι πολυ κακο κατα την αποψη μου)  250-300 ευρώ είναι πολύ λίγα...

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία σε κοστολόγια  άλλα εγώ για να κάνω κάτι ανάλογο (το οποίο φαίνεται πολύ απλο,στην ουσία 5-6 APIs) και να είναι όλο custom γράφοντας ανάλογο κώδικα και για την ασφάλεια της εφαρμογής θα χρέωνα κοντά στα 900...

Επεξ/σία από makisvisual
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πάντα είναι θέμα προδιαγραφών. Ο πελάτης μπορεί να είναι κάποιος που ΞΕΡΕΙ , κάποιος που ξέρει λίγο , κάποιος που δεν ξέρει να εκφράσει σωστά αυτο που θέλει κτλ.

Εδώ ερχονται τα Requirement specifications τα οποία μετατρέπονται σε Functional και Technical specifications. Τα δύο πρώτα documents απαιτουν μπρος πίσω με τον πελάτη μέχρι να κλείσουν και συμφωνηθούν - γίνουν sign off. Αν δεν υπάρχει αυτό ο πελάτης μπορεί να πει ζητήσει οτιδήποτε κατα την διάρκεια του development χωρίς extra χρέωση . Το detail design και τα technical specifications είναι συνήθως internal documents.

Στην περιπτωσή σου που μιλάμε για ένα απλό project πρέπει να πάρεις σαφή requirements. Ακόμα και αν μιλάμε για εναν πίνακα στην βάση. ΠΧ μερικές ερωτήσεις

- Τι load αναμένεται να έχει η βάση

-Πόσοι χρήστες θα το χρησιμοποιούν ταυτόχρονα και ποιος ο ρόλος τους

-Απο τι πλατφόρμες χρειάζεται να το χρησιμοποιούν

-Τι λειτουργικο τρέχουν αυτες οι πλατφόρμες

-Πόσο ευαίσθητα ειναι αυτά τα δεδομένα

-Ταχύτητα αλλαγής των δεδομένων μέσα στην μέρα

-Τι αντίκτυπο θα έχει οποιαδήποτε καταστροφή των δεδομένων μετά το τελευταίο backup

-Πόσο γρήγορα και ευκολα πρέπει να καταχωρούνται οι πληροφορίες

-Ποιο το κόστος που μπορουν να διαθέσουν για τις τεχνολογίες του προιόντος

-Υπάρχει υπάρχον πελατολόγιο που χρειάζεται να περαστεί αυτόματα

-Πότε πρέπει να παραδοθεί το software

-Χρειάζεται high availability

κτλ κτλ

Όταν θα έχεις σωστές προδιαγραφές μετά θα σου είναι ευκολο να σκεφτείς τις τεχνολογιές για να καλύψεις τις ανάγκες του πελάτη.

Εδώ θα χρειαστεί να σκεφτείς φυσικά τον χρόνο που πρέπει να παραδοθεί - development testing - τις δικές σου γνώσεις πάνω στις τεχνολογίες κτλ.

Προσωπικά 150 ευρω μου φαινονται λίγα ... αλλα μπορεί να είμαι εγω

Επεξ/σία από Aztec
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που δίνετε. Σίγουρα θα ρωτήσω τι έχει στο μυαλό του από άποψη κόστους. Σκεφτόμουν κάτι σε 450-500 για το offline, monolithic application που θα κρατάει ένα backup κάθε τόσο και κοντά στο χιλιάρικο για web app. Νομίζω το πιο σημαντικό είναι να λύσω αυτό που είπε ο @Aztec

Ο τρόπος που με έκανε approach ο ένας, παραπέμπει σε πελάτη που δεν ξέρει ούτε τι θέλει, ούτε πόσο κοστίζει. 

Δεν έχω κάνει έναρξη για να μπορώ να πάρω νόμιμα, ότι πάρω. Ο πελάτης το ξέρει οπότε και προσπαθώ να μην μιλήσω με τιμές που είναι ανά ώρα (έτσι λέω να υπολογίσω το τελικό κόστος αλλά χωρίς να ξέρει ο πελάτης ότι δουλεύω με Χ ευρώ την ώρα) και το σημαντικότερο, να δώσω χαμηλότερη τιμή από μία εταιρεία ή έναν freelancer που έχει να πληρώσει και το ΤΕΒΕ κλπ.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πελατολογιο που να πατας το ονομα και να βγαινει καρτελα με τα στοιχεια κανεις και σε access.

 

Πρεπει να απαντηθουν οι ερωτησεις του aztec διαφορετικα δεν βγαινει συμπερασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε οτι αφορα το gdpr και το privacy by design, η εφαρμογη θα πρεπει να μπορει και να κανει export για καθε χρηστη ολα τα στοιχεια τα οποια εχει αποθηκευμενα και τον αφορουν, ενω πρεπει να ειναι και σε τετοια μορφη που να επιτρεπεται portability. Αλλα αυτα ειναι πραγματα που θα σου δωσει στις προδιαγραφες ο πελατης σου, αφορα το business κι οχι τον developer. Εσυ θα φτιαξεις αυτο που θα σου ζητησουν.

Επεξ/σία από bahamut_zero
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ιστορία, μια φορά που μου ζήτησαν κάτι αντίστοιχο (σχολή πολεμικών τεχνών που ήθελε ο shifu να ξέρει πότε έληξε ο μήνας του κάθε μαθητή), έγραψα τη μια formula που χρειάζεται στο google spreadsheet, του έδειξα και σε ποια στήλη να βάζει τι και τέλος. Εντάξει, έβαλα και ένα conditional if για να κοκκινίζουν οι μπαταχτσήδες :P. Το resume είναι ότι εγώ δούλεψα 10 λεπτά, ο «πελάτης» μου έφερε ένα μπουκάλι σπιτικό ρακόμελο και ήμασταν και οι δύο χαρούμενοι! :P

Από εκεί και πέρα...

Τα λεφτά που σκέφτεσαι να ζητήσεις είναι κατά τη γνώμη μου εξωπραγματικά. Και ο λόγος είναι απλός. Freeware desktop εφαρμογές πελατολογίου υπάρχουν άπειρες. Επί πληρωμή άλλες τόσες. Online εφαρμογές πελατολογίου σίγουρα υπάρχουν με λίγα ευρώ το χρόνο και (φαντάζομαι) ακόμα και δωρεάν. Και μην ξεχνάς ότι το google spreadsheets είναι πάντα εκεί (δωρεάν με availability, redundancy κτλ που αποκλείεται να έχεις ποτέ σε custom web app).

Αν όντως σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι (προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο να κάνεις πελατολόγιο γιατί σίγουρα υπάρχουν πιο ενδιαφέρουσες και λιγότερο κορεσμένες ιδέες) θα πρέπει να κάνεις ένα web app το οποίο να πουλάς ως service με το μήνα/χρόνο. Αλλά θα πρέπει να έχεις κάποια features που όντως να πείσουν τον άλλο να έρθει στην πλατφόρμα σου + ανταγωνιστική τιμή. Αυτός είναι ο τρόπος που βγάζεις λεφτά με το software. Φτιάχνεις κάτι μια φορά και το πουλάς σε πολλούς. Αλλά θες πολλούς πελάτες + να πληρώσεις το κόστος του να φτιάξεις το service μόνος σου.

Σημείωση: αυτά δεν στα λέω για να μην το δοκιμάσεις. Αν βρεις ανθρώπους να στα δώσουν τα λεφτά αυτά εννοείται να τα πάρεις, απλά εικάζω ότι μόλις ακούσουν πάνω από 50-100€ θα τους δεις να αλληθωρίζουν.

Τέλος ένα δύο σχόλια ακόμα που δεν σχετίζονται απαραίτητα με το πελατολόγιο app.

Πόσα λεφτά να ζητήσεις; Όσα πιο πολλά μπορείς φυσικά! Τι θα πει δεν θέλεις να ζητήσεις περισσότερα από κάποιον που έχει περισσότερα έξοδα από εσένα; Το ακριβώς ανάποδο πρέπει να κάνεις. Η πιάτσα χαλάει όταν ρίχνεις τις τιμές, όχι όταν τις ανεβάζεις ;) Στο ελεύθερο επάγγελμα, πουλάς το τομάρι σου όσο πιο ακριβά μπορείς.

Πόσα λεφτά θα πάρεις τελικά; Αν είναι η πρώτη σου δουλειά, εννοείται ότι θα φας τάπα από άποψη χρημάτων. Και δεν αναφέρομαι στο ενδεχόμενο να μη σε πληρώσουν (που πάντα παίζει), αλλά στο πραγματικό ωρομίσθιο που θα έχεις. Αποκλείεται να μπορέσεις να εκτιμήσεις σωστά τις ώρες δουλειάς (θα χρειαστεί να μάθεις πολλά πράγματα) και αν το κάνεις αποκλείεται ο πελάτης σου να θέλει να στις πληρώσει. Παρόλα αυτά, κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σημαντικό να πληρώνεσαι ενώ μαθαίνεις (έστω και λίγο) παρά να μην πληρώνεσαι καθόλου (που ισοδυναμεί με το να πληρώνεις εσύ).

ΥΓ. all that being said, τo να φτιάξεις μια εφαρμογή πελατολογίου πχ σε Rails που να υποστηρίζει πολλούς χρήστες και να την κάνεις deploy σε ένα VPS είναι μια πάρα πολύ καλή πρώτη εφαρμογή για να αποκτήσεις εμπειρία.

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pmav99 είπε

Τα λεφτά που σκέφτεσαι να ζητήσεις είναι κατά τη γνώμη μου εξωπραγματικά. Και ο λόγος είναι απλός. Freeware desktop εφαρμογές πελατολογίου υπάρχουν άπειρες. Επί πληρωμή άλλες τόσες. Online εφαρμογές πελατολογίου σίγουρα υπάρχουν με λίγα ευρώ το χρόνο και (φαντάζομαι) ακόμα και δωρεάν. Και μην ξεχνάς ότι το google spreadsheets είναι πάντα εκεί (δωρεάν με availability, redundancy κτλ που αποκλείεται να έχεις ποτέ σε custom web app).

Αν όντως σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι (προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο να κάνεις πελατολόγιο γιατί σίγουρα υπάρχουν πιο ενδιαφέρουσες και λιγότερο κορεσμένες ιδέες) θα πρέπει να κάνεις ένα web app το οποίο να πουλάς ως service με το μήνα/χρόνο. Αλλά θα πρέπει να έχεις κάποια features που όντως να πείσουν τον άλλο να έρθει στην πλατφόρμα σου + ανταγωνιστική τιμή. Αυτός είναι ο τρόπος που βγάζεις λεφτά με το software. Φτιάχνεις κάτι μια φορά και το πουλάς σε πολλούς. Αλλά θες πολλούς πελάτες + να πληρώσεις το κόστος του να φτιάξεις το service μόνος σου.

Σημείωση: αυτά δεν στα λέω για να μην το δοκιμάσεις. Αν βρεις ανθρώπους να στα δώσουν τα λεφτά αυτά εννοείται να τα πάρεις, απλά εικάζω ότι μόλις ακούσουν πάνω από 50-100€ θα τους δεις να αλληθωρίζουν.

Γνωρίζω πως υπάρχουν ήδη πολλές επιλογές αλλά αφού ήρθε ο πελάτης, ίσως δεν ξέρει ότι υπάρχουν ή θέλει κάτι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του. Προσωπικά, πιστεύω πως ισχύει το πρώτο.

Δεν με ενδιαφέρει τόσο να το κάνω σαν project, όσο το να μάθω πράγματα μέσα από αυτό το project όσον αφορά τα web apps. Σκέφτηκα να το κάνω σε SaaS όμως θα θέλει πολύ καιρό για να γίνει κάτι το οποίο να πείσει κάποιον, να εμπιστευτεί τα δεδομένα του σε εμένα. Σκέφτηκα αντί για SaaS, να κάνω μία εφαρμογή πελατολογίου, μία φορά και μετα να αλλάζω σε αυτή την εφαρμογή, ότι πρέπει να αλλάξω για τον εκάστοτε πελάτη. Ούτως ή άλλως, δεν σκοπεύω να το κάνω για πολύ κόσμο και ούτε να το πάω επαγγελματικά, μιας και το web με έχει ξενερώσει και πάω προς Android. 

 

2 ώρες πριν, pmav99 είπε

Πόσα λεφτά θα πάρεις τελικά; Αν είναι η πρώτη σου δουλειά, εννοείται ότι θα φας τάπα από άποψη χρημάτων. Και δεν αναφέρομαι στο ενδεχόμενο να μη σε πληρώσουν (που πάντα παίζει), αλλά στο πραγματικό ωρομίσθιο που θα έχεις. Αποκλείεται να μπορέσεις να εκτιμήσεις σωστά τις ώρες δουλειάς (θα χρειαστεί να μάθεις πολλά πράγματα) και αν το κάνεις αποκλείεται ο πελάτης σου να θέλει να στις πληρώσει. Παρόλα αυτά, κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σημαντικό να πληρώνεσαι έστω και λίγο ενώ μαθαίνεις παρά να μην πληρώνεσαι καθόλου (που ισοδυναμεί με το να πληρώνεις εσύ).

Καταλαβαίνω πως υπάρχει και το ψάξιμο στην μέση, λέω πως καθαρές ώρες, σε Rails, θα μου βγούν γύρω στις 30. Δεν βάζω μέσα το ψάξιμο, αυτό είναι δικό μου πρόβλημα και όχι του πελάτη. Είναι η πρώτη μου δουλειά, από τα συμφραζόμενα νομίζω κάνει μπαμ, και θέλω να μην κάνω shark τον εαυτό μου, με την έννοια, μην σκιστώ στην δουλειά για 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το θέμα "προστασία" στη πρόσβαση της πληροφορίας, με ένα σύστημα χρηστών ξεμπερδεύει κανείς.  Επίσης πρέπει να υπάρχει μια γνωστοποίηση σε κάθε πελάτη ότι θα κρατηθούν στοιχεία και ο σκοπός της κράτησής τους, καθώς και ότι παρέχεται δικαίωμα να μην χρησιμοποιηθούν μετά από αίτημα του πελάτη. Αυτά είναι τα τυπικά, η ασφάλεια και η συμμόρφωση με τους κανόνες.

Τώρα για το πώς θα φτιάξεις το πρόγραμμα είναι ένα θέμα που για την όλη φύση της δουλειάς είναι δευτερεύον! Οπωσδήποτε με κάποιο τρόπο θα το φτιάξεις, πχ xml αρχείο με κωδικοποιημένα δεδομένα. Μια βάση των 500 γραμμών πάνω κάτω, αλλά και στις 2000 ή 3000 να πάει πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα!

Το παρακάτω αποτελεί "μύθευμα", αλλά μπορεί να έχει μια αξία!

Το πρωτεύον ζήτημα λέγεται με μια λέξη "ρίξιμο". Δηλαδή πρέπει να καταλάβεις ότι ο πελάτης σου θέλει να σε ρίξει, να κάνεις όσα περισσότερα μπορεί να ζητήσει με μια αρχική συμφωνία μιας φαινομενικά μηδαμινής σε απασχόληση δουλειά. Έτσι θα σε βάλει να συμφωνήσεις σε μια τιμή και μετά θα σε απασχολεί μήνες μέχρι να δηλώσει ότι αυτό που έκανες είναι της απολύτου ικανοποίησής του. Και φυσικά έχουμε και το πολύ σοβαρό, "λεφτά υπάρχουν αλλά όχι για σένα". Δηλαδή θα κάνεις όλη την εργασία και θα πληρωθείς κάτι έναντι αν είσαι τυχερός, θα μείνεις με κάτι καφέδες κέρασμα (γιατί θα πηγαίνεις συνέχεια για μερεμέτια). Επίσης αυτό που δίνεις δεν είναι προϊόν με αριθμό σειράς, αλλά ένα εργαλείο που δεν δεσμεύει τον αγοραστή να μην το χρησιμοποιήσει αλλού, ή ακόμα και να το χαρίσει σε φίλους του. Θα πας μια μέρα να πιέσεις να πάρεις τα λεφτά σου και θα δεις ότι έχει ένα άλλο πελατολόγιο από ένα άλλο θύμα σαν και σένα! Και θα σου πει ότι είχε προβλήματα με το δικό σου πρόγραμμα και ότι σκέφτεται να σου κάνει αγωγή, οπότε συμφωνείς να μην ζητήσεις άλλα χρήματα και φεύγεις!

Επίσης μια άλλη πονηριά είναι να σου κάνει κάποιος συζήτηση για ένα μεγάλο crm που σκέφτεται να βάλει, και ότι θα χρειαστεί μόνιμο προσωπικό, και καλά, και αφού σε μπουχτίσει για το περιβάλλον εργασίας, σου πετάει στο τέλος και ένα "α! τι θα έλεγες να έρθεις από τη δευτέρα να δούμε για ένα πελατολόγιο, κάτι να κάνουμε μέχρι την ώρα της δουλειά μας;". Τώρα εσύ σκέφτεσαι να μην του ζητήσεις λεφτά, αφού η μεγάλη δουλειά είναι μετά και σου κάνει την τιμή να σε βάλει μέσα. Αυτός δεν κάνει κουβέντα για λεφτά, κάνει την δουλειά του και μετά από μέρες όταν επικοινωνείς μαζί του, σου λέει ότι λόγω υποχρεώσεων το ζήτημα του CRM αναβάλλεται. Φυσικά δεν μπορείς να ζητήσεις λεφτά για κάτι που "προσφέρθηκες" να κάνεις αφού "ευγενικά" στο ζήτησε!

 

 

 

Επεξ/σία από solarpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, solarpower είπε

Για το θέμα "προστασία" στη πρόσβαση της πληροφορίας, με ένα σύστημα χρηστών ξεμπερδεύει κανείς.  Επίσης πρέπει να υπάρχει μια γνωστοποίηση σε κάθε πελάτη ότι θα κρατηθούν στοιχεία και ο σκοπός της κράτησής τους, καθώς και ότι παρέχεται δικαίωμα να μην χρησιμοποιηθούν μετά από αίτημα του πελάτη. Αυτά είναι τα τυπικά, η ασφάλεια και η συμμόρφωση με τους κανόνες.

Τώρα για το πώς θα φτιάξεις το πρόγραμμα είναι ένα θέμα που για την όλη φύση της δουλειάς είναι δευτερεύον! Οπωσδήποτε με κάποιο τρόπο θα το φτιάξεις, πχ xml αρχείο με κωδικοποιημένα δεδομένα. Μια βάση των 500 γραμμών πάνω κάτω, αλλά και στις 2000 ή 3000 να πάει πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα!

Το παρακάτω αποτελεί "μύθευμα", αλλά μπορεί να έχει μια αξία!

Το πρωτεύον ζήτημα λέγεται με μια λέξη "ρίξιμο". Δηλαδή πρέπει να καταλάβεις ότι ο πελάτης σου θέλει να σε ρίξει, να κάνεις όσα περισσότερα μπορεί να ζητήσει με μια αρχική συμφωνία μιας φαινομενικά μηδαμινής σε απασχόληση δουλειά. Έτσι θα σε βάλει να συμφωνήσεις σε μια τιμή και μετά θα σε απασχολεί μήνες μέχρι να δηλώσει ότι αυτό που έκανες είναι της απολύτου ικανοποίησής του. Και φυσικά έχουμε και το πολύ σοβαρό, "λεφτά υπάρχουν αλλά όχι για σένα". Δηλαδή θα κάνεις όλη την εργασία και θα πληρωθείς κάτι έναντι αν είσαι τυχερός, θα μείνεις με κάτι καφέδες κέρασμα (γιατί θα πηγαίνεις συνέχεια για μερεμέτια). Επίσης αυτό που δίνεις δεν είναι προϊόν με αριθμό σειράς, αλλά ένα εργαλείο που δεν δεσμεύει τον αγοραστή να μην το χρησιμοποιήσει αλλού, ή ακόμα και να το χαρίσει σε φίλους του. Θα πας μια μέρα να πιέσεις να πάρεις τα λεφτά σου και θα δεις ότι έχει ένα άλλο πελατολόγιο από ένα άλλο θύμα σαν και σένα! Και θα σου πει ότι είχε προβλήματα με το δικό σου πρόγραμμα και ότι σκέφτεται να σου κάνει αγωγή, οπότε συμφωνείς να μην ζητήσεις άλλα χρήματα και φεύγεις!

Επίσης μια άλλη πονηριά είναι να σου κάνει κάποιος συζήτηση για ένα μεγάλο crm που σκέφτεται να βάλει, και ότι θα χρειαστεί μόνιμο προσωπικό, και καλά, και αφού σε μπουχτίσει για το περιβάλλον εργασίας, σου πετάει στο τέλος και ένα "α! τι θα έλεγες να έρθεις από τη δευτέρα να δούμε για ένα πελατολόγιο, κάτι να κάνουμε μέχρι την ώρα της δουλειά μας;". Τώρα εσύ σκέφτεσαι να μην του ζητήσεις λεφτά, αφού η μεγάλη δουλειά είναι μετά και σου κάνει την τιμή να σε βάλει μέσα. Αυτός δεν κάνει κουβέντα για λεφτά, κάνει την δουλειά του και μετά από μέρες όταν επικοινωνείς μαζί του, σου λέει ότι λόγω υποχρεώσεων το ζήτημα του CRM αναβάλλεται. Φυσικά δεν μπορείς να ζητήσεις λεφτά για κάτι που "προσφέρθηκες" να κάνεις αφού "ευγενικά" στο ζήτησε!

Εδώ κολλάει το "Ο καμμένος φυσάει και το γιαούρτι" :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να τελειώνεις, πήγαινε εδώhttps://codecanyon.net/category/php-scripts βρες ένα αντίστοιχο PHP script σε ένα framework που ψιλό-ξέρεις (ή που θέλεις να μάθεις) που κάνει τη δουλειά που θες, αγόρασέ το, ξήλωσε ότι άλλο άσχετο με το δικό σου αντικείμενο υπάρχει μέσα (πχ δημιουργία τιμολογίων κλπ) και κάνε τη μετάφραση και είσαι έτοιμος...

Μετά πες του ότι είτε αγοράζει ένα hosting πακέτο και του το κουμπώνεις εκεί, ή απλά του το εγκαθιστάς σε local apache/mysql σερβεράκι και τελείωσες. 

Τί Ruby και SaaS και Docker γράφεις... Δεν βλέπω τον λόγο να ανακαλύψεις τον τροχό, ειλικρινά, ειδικά για κάτι που θα σου πάρει πολύ περισσότερες ώρες απ'όσες υπολογίζεις, και φυσικά επειδή όπως λες και εσύ δεν τους βλέπεις διατεθειμένους να πληρώνουν.  

Κάνε τη δουλειά σου με minimum κόστος χρήματος και χρόνου, πάρε το χαρτζιλίκι σου, μάθε και 2-3 πραγματάκια στην πράξη, και είσαι έτοιμος.

 

Σχετικά με GDPR που ειπώθηκε, επειδή είμαι DPO σε εταιρία, το κομμάτι του compliance αφορά την επιχείρηση και όχι τον προγραμματιστή, δεν είναι δική σου ευθύνη. Αν η επιχείρηση δεν σου πετάξει ατάκες "privacy by design" κλπ, κάνε την πάπια? Γιατί? Γιατί όταν ξυπνήσουν, που ΟΦΕΙΛΑΝ να είχαν ξυπνήσει πολύ πριν τις 25 Μαϊου που μπήκε σε ισχύ η Ευρ. οδηγία, θα σου ζητήσουν να το φτιάξεις τότε, οπότε θα χρεώσεις αντίστοιχα. Thank me later :)

Επεξ/σία από polaki
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...