Προς το περιεχόμενο

Στα 33 μου υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά ως Junior μηχανικός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους! Είμαι άνεργη πολιτικός μηχανικός Τ.Ε. & κάτοχος μεταπτυχιακού, που καμία σημασία δεν έχει στην Ελλάδα της κρίσης. Επειδή πέρασαν τα χρόνια & δε βρήκα δουλειά στο αντικείμενο παρά τα εκατοντάδες βιογραφικά όλα αυτά τα χρόνια (από το 2011 έως σήμερα). Κατάφερα μόνο να εργαστώ με 2 συμβάσεις στο δήμο μέσω ΟΑΕΔ & κάποια ιδιαίτερα αγγλικών που έκανα όταν & αν έβρισκα μαθητές. Η μόνη λύση που βλέπω είναι να σπουδάσω κάτι άλλο είτε σε ΙΕΚ είτε στο ΤΕΙ με κατατακτήριες, στο χώρο της υγείας ή της πληροφορικής. Θεωρείτε πως στα 35, 36, 37 θα υπάρχει η περίπτωση να με προσλάβει κάποια εταιρία για πρακτική ή ως junior ή θα μου πουν πως αποκλείομαι λόγω ηλικίας? Επίσης, υπάρχει η περίπτωση να βρω εργασία στο εξωτερικό σαν Junior μηχανικός τώρα στα 33 μου? Όποιος γνωρίζει κάτι, ας μου γράψει κάτι παρακαλώ. Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ζεις σε μικρή πόλη άνοιξε γραφείο.

Σε 6 μήνες θα έχεις πολύ δουλειά. Σιγουρο

Τα λεφτα θα έρθουν αργότερα.

Επεξ/σία από dkstopo
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβος κανεις δηλαδη σαν junior μηχανικος?

2 ώρες πριν, WorryingAngel είπε

Γεια σε όλους! Είμαι άνεργη πολιτικός μηχανικός Τ.Ε. & κάτοχος μεταπτυχιακού, που καμία σημασία δεν έχει στην Ελλάδα της κρίσης. Επειδή πέρασαν τα χρόνια & δε βρήκα δουλειά στο αντικείμενο παρά τα εκατοντάδες βιογραφικά όλα αυτά τα χρόνια (από το 2011 έως σήμερα). Κατάφερα μόνο να εργαστώ με 2 συμβάσεις στο δήμο μέσω ΟΑΕΔ & κάποια ιδιαίτερα αγγλικών που έκανα όταν & αν έβρισκα μαθητές. Η μόνη λύση που βλέπω είναι να σπουδάσω κάτι άλλο είτε σε ΙΕΚ είτε στο ΤΕΙ με κατατακτήριες, στο χώρο της υγείας ή της πληροφορικής. Θεωρείτε πως στα 35, 36, 37 θα υπάρχει η περίπτωση να με προσλάβει κάποια εταιρία για πρακτική ή ως junior ή θα μου πουν πως αποκλείομαι λόγω ηλικίας? Επίσης, υπάρχει η περίπτωση να βρω εργασία στο εξωτερικό σαν Junior μηχανικός τώρα στα 33 μου? Όποιος γνωρίζει κάτι, ας μου γράψει κάτι παρακαλώ. Σας ευχαριστώ!

αγγλια- ιρλανδια ανετα - και εισαι πολυ μικρη ακομα . κακος δεν εχεις παει για εμπειρια εξω ειδη. Αλλα και ελλαδα βλεπω παρα πολλες αγγελιες ,. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε εμιρατα-καταρ-Σαουδική με αυτη τη σειρα. 

απέκλεισε αρχικά τις ελληνικές εταιρίες (αρχιροδον-τερνα-jnp-ακτορα) και κοιτα για πολυεθνικες (emaar) που μπορείς να τις βρεις πολυ ευκολα ονλαιν στον γουγλη πατωντας gulf construction companies.

αν εισαι διατεθειμένος να βρεις δουλεια πάση θυσία (βλ. Δεν εχεις θεμα να βγεις εξωτερικό), ξεκινα τις αιτήσεις στα παραπανω, χτες. 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είμαι! Ευχαριστώ έναν-ένα για τις απαντήσεις σας. Γραφείο όμως δεν ανοίγω.. Ζω Πάτρα. Είναι μια πόλη που στηρίζεται αποκλειστικά σε δημόσιους υπαλλήλους (στρατιωτικούς, δασκάλες κλπ), δεν χτίζει κανείς τίποτα & για να γραφτώ ΤΕΒΕ-ΤΣΜΕΔΕ και λοιπές αηδίες, θέλω κάθε μήνα τον προϋπολογισμό τους κράτους. Επίσης έχω πέσει θύμα διάκρισης φύλου ουκ ολίγες φορές από μικρά γραφεία μέχρι "μεγάλες" εταιρίες, όπου προτιμούν πάντα ανδρες μηχανικούς για να μην έχουν μετά τα γνωστά άδειες εγκυμοσύνης κλπ κλπ......... Ντρέπομαι πραγματικά για την χώρα στην οποία ζω. Φυσικά & έχω μετανιώσει που επέλεξα να σπουδάσω μηχανικός & όχι δασκάλα ή νοσηλεύτρια (δουλεύουν όλες τους), αλλά ανυποψίαστη πριν την κρίση, επέλεξα κάτι που απλά μου άρεσε & τώρα το πληρώνω σχεδόν μια δεκαετία.

Ξεκίνησα λοιπόν να υποβάλλω βιογραφικά τον τελευταίο μήνα & στο εξωτερικό & να μια ιστορία που μου συνέβη προχθές. Απολαύστε.

Παίζει να έχω στείλει ήδη πάνω από 40 βιογραφικά στην Ιρλανδία & μια εταιρία λοιπόν επικοινώνησε μαζί μου,  καθώς τους ενδιέφερε το βιογραφικό μου. Την ημέρα λοιπόν που κλήθηκα για συνέντευξη (όχι μέσω Skype, αλλά με κανονική κλήση στο κινητό..!) η υπεύθυνη του τμήματος HR με την οποία & συνομίλησα μου είπε τα εξής : " Καλησπέρα σας! Εκπροσωπώ την τάδε εταιρία και μας ενδιέφερε ιδιαίτερα το βιογραφικό σας για τη θέση "Operations Manager", όμως δηλώνω σοκαρισμένη, καθώς νομίζαμε πως ήσασταν άνδρας! Δεν γνωρίζαμε ότι το ελληνικό σας όνομα ανήκει σε γυναίκα. Τώρα αλλάζουν τα πράγματα & δε θα προχωρήσουμε σε συνέντευξη, μιας & μας ενδιαφέρει άνδρας στη θέση αυτή." Τη ρώτησα λοιπόν για ποιο λόγο προτιμούν άνδρα για μια θέση manager και μου είπε με μισόλογα ότι θα περιέχει και manual work!! Και τέλος της είπα πως στην αγγελία στο indeed.com που είχα βρει τη θέση, ότι δεν έγραφε πουθενά στα requirements την προτίμηση του φύλου!!!! Απέφυγε να απαντήσει & είπε ότι αν προκύψει κάποια άλλη θέση, θα με ενημερώσουν.

Πουθενά ελπίδα? 😑😑

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργων υποδομης εχω τελειωσει αλλα το πηρα γραμμη νωρις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω λογω κρισης,οποτε εδω κ καποια χρονια δουλευω σε εργοστασιο εργατης με λιγα λεφτα στην αρχη,τωρα ικανοποιητικα. 

Οποτε η φυγε εξω,η η απλα ξεχνα το αυτο το επαγγελμα εδω. Και αντε κ επιασες δουλεια εδω στο αντικειμενο αυτο,ποσα νομιζεις θα παιρνεις? πανω απο 700 αποκλειεται. Και πολλα λεω 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, APPLEGEEK είπε

τι ακριβος κανεις δηλαδη σαν junior μηχανικος?

αγγλια- ιρλανδια ανετα - και εισαι πολυ μικρη ακομα . κακος δεν εχεις παει για εμπειρια εξω ειδη. Αλλα και ελλαδα βλεπω παρα πολλες αγγελιες ,. 

Θα σε γελάσω για το τι ακριβώς κάνει ένας Junior μηχανικός. Όμως, με συνολική προϋπηρεσία σε κατασκευαστική 6 μηνών, δεν απαιτώ, ούτε περιμένω να με καλέσουν σε πόστο υπεύθυνο, αλλά να ενταχθώ σιγά σιγά αποκτώντας ταυτόχρονα και τα technical skills που χρειάζονται στην εκάστοτε εταιρία... Στο μυαλό μου το έχω λίγο σαν "Σε παίρνουμε, σε εκπαιδεύουμε, σε κρατάμε (αν είσαι καλή)". Ιρλανδία είναι η πρώτη χώρα του εξωτερικού στην οποία ξεκίνησα να στέλνω ανελλιπώς το βιογραφικό μου εδώ & έναν μήνα & έχω φάει ΗΔΗ ένα μεγάλο άκυρο επειδή είμαι γυναίκα & όχι άντρας. Είναι για γέλια & για κλάματα μαζί, πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, WorryingAngel said:

Θα σε γελάσω για το τι ακριβώς κάνει ένας Junior μηχανικός. Όμως, με συνολική προϋπηρεσία σε κατασκευαστική 6 μηνών, δεν απαιτώ, ούτε περιμένω να με καλέσουν σε πόστο υπεύθυνο, αλλά να ενταχθώ σιγά σιγά αποκτώντας ταυτόχρονα και τα technical skills που χρειάζονται στην εκάστοτε εταιρία... Στο μυαλό μου το έχω λίγο σαν "Σε παίρνουμε, σε εκπαιδεύουμε, σε κρατάμε (αν είσαι καλή)". Ιρλανδία είναι η πρώτη χώρα του εξωτερικού στην οποία ξεκίνησα να στέλνω ανελλιπώς το βιογραφικό μου εδώ & έναν μήνα & έχω φάει ΗΔΗ ένα μεγάλο άκυρο επειδή είμαι γυναίκα & όχι άντρας. Είναι για γέλια & για κλάματα μαζί, πραγματικά.

Έλα να ανοίξουμε ένα καφέ στην Πάτρα!!! Από τα μόνα καταστήματα που ανοίγουν πλέον στην Εξωτική Πάτρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lele322 είπε

Εργων υποδομης εχω τελειωσει αλλα το πηρα γραμμη νωρις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω λογω κρισης,οποτε εδω κ καποια χρονια δουλευω σε εργοστασιο εργατης με λιγα λεφτα στην αρχη,τωρα ικανοποιητικα. 

Οποτε η φυγε εξω,η η απλα ξεχνα το αυτο το επαγγελμα εδω. Και αντε κ επιασες δουλεια εδω στο αντικειμενο αυτο,ποσα νομιζεις θα παιρνεις? πανω απο 700 αποκλειεται. Και πολλα λεω 

Συνάδελφε, νιώθω πολλές φορές με 2 πτυχία, σα να μην έχω ΚΑΝΕΝΑ πτυχίο. Ώρες ώρες μου έρχεται να κάνω μήνυση σε ολόκληρο το Τμήμα της Σχολής που σπούδασα, επειδή δεν μας άνοιξαν τα μάτια έγκαιρα. Το 2011 που ορκίστηκα, είχε ήδη μπει η κρίση & για να μην την "κάνουμε" ομαδικώς από το "μαγαζάκι" τους, μας χρύσωναν το χάπι όταν τους ρωτούσαμε για την κατάσταση. "Όλα καλά, όλα καλά, να σκέφτεστε αισιόδοξα! Υπάρχουν δουλειές, μην ακούτε τι σας λένε!!"... Με τι θράσος τα έλεγαν όλα αυτά?  Να μας γυρίσουν πίσω τη χαμένη 4ετία της ζωής μας!!!!

3 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Έλα να ανοίξουμε ένα καφέ στην Πάτρα!!! Από τα μόνα καταστήματα που ανοίγουν πλέον στην Εξωτική Πάτρα!

Δεν υπάρχει οικογένεια στην Πάτρα που να μη γνωρίζω πως τουλάχιστον ένα μέλος της διατηρεί καφέ. 'Η προποτζίδικο. Μην έρθετε πραγματικά ποτέ στην Πάτρα για δουλειά (καλά, ακούγεται σαν ανέκδοτο), είναι μια πόλη για ΖΟΜΠΙ. Περπατούν οι άνθρωποι στους δρόμους & από τα προβλήματα της (ούτως ή άλλως δύσκολης) ζωής τους, μιλούν μόνοι τους. Ακομα & νέοι άνθρωποι. Εδώ παραμένουν μόνο όσοι βρήκαν δουλειά ή παντρεύτηκαν (& τους ζουν οι γονείς τους).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, WorryingAngel said:

Δεν υπάρχει οικογένεια στην Πάτρα που να μη γνωρίζω πως τουλάχιστον ένα μέλος της διατηρεί καφέ. 'Η προποτζίδικο. Μην έρθετε πραγματικά ποτέ στην Πάτρα για δουλειά (καλά, ακούγεται σαν ανέκδοτο), είναι μια πόλη για ΖΟΜΠΙ. Περπατούν οι άνθρωποι στους δρόμους & από τα προβλήματα της (ούτως ή άλλως δύσκολης) ζωής τους, μιλούν μόνοι τους. Ακομα & νέοι άνθρωποι. Εδώ παραμένουν μόνο όσοι βρήκαν δουλειά ή παντρεύτηκαν (& τους ζουν οι γονείς τους).

Κοίτα, αν έχεις έτοιμη δουλειά ή είσαι από τους τυχερούς που είχαν προ κρίσεως και συνεχίζουν να την έχουν είναι σχετικά καλή πόλη. Αν δεν είσαι από αυτούς τότε δεν είναι τόσο εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Κοίτα, αν έχεις έτοιμη δουλειά ή είσαι από τους τυχερούς που είχαν προ κρίσεως και συνεχίζουν να την έχουν είναι σχετικά καλή πόλη. Αν δεν είσαι από αυτούς τότε δεν είναι τόσο εύκολα.

Μόνο αν έχεις δουλειά. Είναι καλά από γεωγραφική κυρίως άποψη (συνδυάζει θάλασσα & βουνό σε πολύ μικρή απόσταση), έχει πολλούς φοιτητές που είναι οι ΜΟΝΟΙ που της δίνουν ζωντάνια & το κόστος ζωής είναι χαμηλό, ενοίκια σε σχετικά καινούργιες οικοδομές σε περιοχές δίπλα στη θάλασσα ή με θέα, με λίγα χρήματα. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ όμως, είναι δράμα....... Αυτό το οποίο ζω εδώ & μια 10ετία. Ανεργία, ΟΑΕΔ, καλοκαίρια χωρίς διακοπές λόγω έλλειψης χρημάτων, μειωμένες επιλογές σε όλα, μηδενική αγοραστική ικανότητα, ελλιπής φροντίδα του εαυτού γιατί & οι γιατροί κοστίζουν κλπ κλπ κλπ.... Ζωάρα όπως βλέπεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...