Προς το περιεχόμενο

Sedan η suv?


Fotis Deutschland

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Fotis Deutschland είπε

Για πείτε γνώμες!Ειμαι ανάμεσα σε Volkswagen tiguan και Volkswagen Passat.

προσωπικά θα χτύπαγα το  tiguan ... ομορφότερο εμφανισιακά (για μένα) με μεγάλους χώρους και πάει  στους ελληνικούς κ@λ@δρόμους πιο άνετα

vfxely7lzklffuwp5hpv.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το νέο Passat είναι πιο ωραίο . Καλο είναι να κανείς ένα test drive και με τα δυο . Νομίζω ότι έτσι θα βρεις την απάντηση σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5d Golf. 

Γενικα τα SUV τα θεωρω υπερεκτιμημενα σαν αυτοκινητα. Δεν ειναι πραγματικα off-road, δεν ειναι το ιδιο καλα στο δρομο σαν οδηγηση με τις αντιστοιχες "κουρσες", ειναι παντα πιο ακριβα απο τα μοντελα στα οποια εχουν βασιστει (το Tiguan ειναι φτιαγμενο στην πλατφορμα του Golf) και συνηθως ειναι και αρκετα πιο αβολα για τους επιβατες επειδη ειναι πιο "ορθιες" οι θεσεις. Αλλα ειναι πουλ μουρ τα περισσοτερα για αυτο εχουν και τοση απηχηση.

Αν καποιος θελει χωρους που δε τους δινει το sedan, το estate ειναι σαφως καλυτερη επιλογη, χανει λιγο σε ομορφια αλλα δεν εχει κανενα απο τα μειονεκτηματα του SUV προσφεροντας παρομοιους χωρους. Το SUV το χρειαζονται αυτοι που ενδιαφερονται ακομα και για την λιγη ground clearance που προσφερει, οπως ενας φιλος που εχει εξοχικο σε περιοχη με χωματοδρομους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fotis Deutschland είπε

Ανάμεσα σε Golf και Tiguan τι λετε;Δεν έχω οικογένεια να πω.

Εαν εχεις σκοπο να κανεις οικογενεια παρε το tiguan.Εαν δεν εχεις σκοπο,παρε το golf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλά παίζουν ρολο. Σε τι δρόμους θα το οδηγας? Αν εκει που μενεις ειναι χαλια οι δρομοι τοτε το SUV εχει πλεονεκτημα για αρχή. Μετα τι ηλικια εχεις και τι θες απο ενα αυτοκινητο?  Γκαζια? σταθεροτητα ? Κοντρες? Αν δεν εχεις τετοια κατα νου τοτε και τα δυο ισάξια. Επισης που κινεις το αυτοκινητο? Εχει ευκολα παρκαρισμα? Γιατι συνηθως το SUV ειναι πιο δυσκινητο. 

 

Εγω προσωπικα που εχω οδηγησει και τα δυο θα επελεγα ενα μικρο SUV. Η ευκολια να μπαινω βγαινω , η ψηλη θεση και η καλη ορατοτητα, καθως και οι μαλακες αναρτησεις στους χαλια δρομους με κανουν να το προτιμαω. Παλια που ήμουν σε φαση τρελας θα σου λεγα το golf για τα γκαζια και το χαμηλο κεντρο βαρους αλλα το βαρεθηκα πια.

Επεξ/σία από RedGL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προτεραιότητά σου είναι οι χώροι θα πας σε sedan/station.

Aν προέχει η ταχύτητα θα πας σε χατσμπακ/roadster.

Αν θες κρατήματα και καλή συμπεριφορά θα πας σε χατσμπακ/στέισον.

Αν το μόνο που κάνεις είναι να ανεβαίνεις λαγκάδια και να οργώνεις χωράφια θα πάρεις ένα κανονικό all terrain.

Για οτιδήποτε άλλο σου κάνει το SUV ή το crossover.

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αν καποιος θελει χωρους που δε τους δινει το sedan, το estate ειναι σαφως καλυτερη επιλογη, χανει λιγο σε ομορφια

Eυτυχώς υπάρχουν και πανέμορφα estate (με το αντίστοιχο βαλλάντιο φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι χρήση θα κάνεις και πως οδηγείς αλλά χωρίς οικογένεια το suv τι να το κάνεις? 

Άστο για αργότερα και πάρε κάτι να το χαρείς. 

Εγώ ούτε με οικογένεια δεν θα έπαιρνα τέτοιου είδους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο πρακτικά αυτοκίνητα , ειδικά αν έχεις οικογένεια,  είναι τα  λεγόμενα Estate , Variant , Break , Station ,Caravan (όπως  θέλει  τα λέει ο κάθε κατασκευαστής τα αντίστοιχα μοτέλα του)

Όσον αφορά το δίλημμα  Golf ή Tiguan  για χρήση σε  πόλη με σοβαρό δήμαρχο  και δημοτικές υπηρεσίες,  χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις θα προτιμούσα τη Γκόλφω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Αν προτεραιότητά σου είναι οι χώροι θα πας σε sedan/station.

Aν προέχει η ταχύτητα θα πας σε χατσμπακ/roadster.

Αν θες κρατήματα και καλή συμπεριφορά θα πας σε χατσμπακ/στέισον.

Αν το μόνο που κάνεις είναι να ανεβαίνεις λαγκάδια και να οργώνεις χωράφια θα πάρεις ένα κανονικό all terrain.

Για οτιδήποτε άλλο σου κάνει το SUV ή το crossover.

Eυτυχώς υπάρχουν και πανέμορφα estate (με το αντίστοιχο βαλλάντιο φυσικά).

Δε διαφωνω απλα στην Ελλαδα το estate θεωρειται "νεκροφορα". Ωστοσο ειναι πολυ πιο πρακτικο και δε χανει σε τιποτα απο το αντιστοιχο σενταν. Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι στην Ευρωπη ειναι περισσοτερα τα estate απο τις "λιμουζινες". Βεβαια εκει τους νοιαζει πρωτα να τους βολευει και μετα να το δει η γειτονισσα. Ποσοι στην Ελλαδα θα ειχαν λεφτα για πχ Σειρα 5 και θα την επαιρναν estate? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...