Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: Το 47% των χρηστών Android αλλάζει σε iPhone για «καλύτερη εμπειρία χρήσης»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, dancer said:

εισαι αρκετα ενεργο μελος επομενως δε χρειαζεται να πω ενα, μπορεις να δωσεις απαντηση μονος σου.

επισης το σεναριο που εφτιαξα ειναι οτι πιο απλο θα ζητησει να κανει ενας χρηστης κινητου, δηλαδη να μεταφερει αρχεια απο το κινητο στον υπολογιστη και το αντιθετο,  αν δε κανω λαθος το icloud εχει χωρο 5giga free επομενως αν καποιος εχει πανω απο αυτο το οριο πολυ απλα και ιντερνετ να εχει δεν βλεπει τις φωτογραφιες του, επομενως το icloud δεν ειναι παντου, επομενως για κατι απλο θελει σκαλισμα και πριξιμο. δεν λεω οτι κανει ουτε φανταστικα ουτε οτι ειναι θεικο το android , ο καθενας μπορει να βγαλει τα δικα του συμπερασματα.

@stafaf

τα συμπερασματα αυτα τα βγαζεις εσυ και εγραψα κατι απλο, κανεις δεν ειπε οτι οι χρηστες android ειναι hackers, σε αυτο το θεμα οπως και σε αλλα θεματα ακουγονται συνηθως υποθετικα πραγματα χωρις καμια εμπειρια απλα ετσι για να υποθουν μπουρδες εκατερωθεν

Μιλάς για το πιο απλό πράγμα αλλά σιγά-σιγά βάζεις προϋποθέσεις, να μην έχεις Internet να έχεις πάνω από 5gb αρχεία κλπ κλπ. Επίσης θεωρείς ότι η μεταφορά με Airdrop θέλει εξειδίκευση. Προσπαθείς με το ζόρι να υποβιβάσεις το iOS με "φωτογραφικά" σενάρια.

Το να έχεις έναν υπολογιστή συνδεδεμένο με το iCloud, που σημαίνει ότι όλα τα αρχεία είναι ήδη εκεί, αλλά για κάποιο λόγο μια δεδομένη στιγμή δεν έχεις Internet, ενώ συνεχίζεις να παράγεις αρχεία στο iPhone, τα οποία θέλεις να στείλεις εκείνη τη στιγμή στον υπολογιστή αλλά δεν έχεις το καλώδιο φόρτισης μαζί για κάνεις ένα απλό copy σε PC ή Import σε Mac, αν μιλάμε για φωτό, που δεν χρειάζεται εξειδίκευση και επίσης δεν έχεις εφαρμογή file manager εγκατεστημένη ή έχεις αλλά δεν ξέρεις να τη χρησιμοποιείς γιατί χρειάζεται εξειδίκευση (!), είναι το πιο απλό πράγμα του κόσμου!!!!

 

29 minutes ago, dancer said:

εισαι αρκετα ενεργο μελος επομενως δε χρειαζεται να πω ενα, μπορεις να δωσεις απαντηση μονος σου.

Όσο ενεργό μέλος και να είμαι δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου και δεν ξέρω και από που προκύπτει το 95%, ούτε μου απάντησες τι πιστεύεις για τα ποσοστά που σε ρώτησα.
Θεωρώ ότι είσαι αρκετά έμπειρος απ' τα δύο OS ώστε να μπαίνεις στη διαδικασία να αποδείξεις κάτι που ξέρεις ότι δεν ισχύει. Το ότι δηλαδή το iOS είναι μπελάς ενώ το Android είναι απλό! Νομίζω ότι όλοι οι λογικοί χρήστες και των δύο OS, έχουν καταλάβει ότι το ένα (iOS) είναι περιορισμένο αλλά απλούστερο, ενώ το άλλο έχει πολύ λιγότερους περιορισμούς αλλά δεν είναι τόσο απλό. Μιλάμε τον μέσο όρο των χρηστών και όχι ειδικές κατηγορίες (όπως είναι οι περισσότεροι στο Insomnia), με ειδικά σενάρια. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να μου πει καποιος αν το iphone x των 1200 μπορει να κανει το παρακατω που κανω εδω και 5 χρονια σε κινητο του 2013 χωρις να κολλαει και να πηγαινουν ολα smooth? Παρακατω εχω ανοιξει mx player tapatalk play store chrome και μπορω να ανοιξω οτι εφαρμογη θελω και οσες θελω. Ενα απο τα πραγματα που κανω εδω και χρονια στο κινητο μου και ισως το 2030 μπει και στο ios. 

 

Screenshot_20180828-145559.png

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Arkin said:

Μπορει να μου πει καποιος αν το iphone x των 1200 μπορει να κανει το παρακατω που κανω εδω και 5 χρονια σε κινητο του 2013 χωρις να κολλαει και να πηγαινουν ολα smooth? Παρακατω εχω ανοιξει mx player tapatalk play store chrome και μπορω να ανοιξω οτι εφαρμογη θελω και οσες θελω. Ενα απο τα πραγματα που κανω εδω και χρονια στο κινητο μου και ισως το 2030 μπει και στο ios. 

Screenshot_20180828-145559.png

πσσσσσ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μπορει να μου πει καποιος αν το iphone x των 1200 μπορει να κανει το παρακατω που κανω εδω και 5 χρονια σε κινητο του 2013 χωρις να κολλαει και να πηγαινουν ολα smooth? Παρακατω εχω ανοιξει mx player tapatalk play store chrome και μπορω να ανοιξω οτι εφαρμογη θελω και οσες θελω. Ενα απο τα πραγματα που κανω εδω και χρονια στο κινητο μου και ισως το 2030 μπει και στο ios. 

Screenshot_20180828-145559.png

Απλά, καθημερινά πράγματα δηλαδη. Είναι πολύ παραγωγικό και χρήσιμο να έχεις ανοικτές ενημερωσεις, τις οποίες χρειάζεται να βλεπεις κιολας, να γράφεις insomnia.gr, να παρακολουθεις βίντεο και να αχνοφαινεται στο παρασκήνιο και ένα site, το οποίο δε μπορώ να καταλάβω ποιο ειναι, αφού το μεγαλύτερο μέρος του καλύπτεται από τα άλλα παράθυρα... Α! Να τονίσω ότι όλη αυτή η ιστορία γίνεται σε μια συσκευή 5,5"(?), ίσως και 6", οπότε δε μπορώ να φανταστώ τι θα γίνεται στην οθόνη του υπολογιστή σου πχ 24"... Το θέμα δεν είναι το τι κάνει το ένα ή το άλλο λειτουργικό, αλλά κυρίως σε τί χρησιμεύει στην πραξη. Έχω δουλέψει και τα 2 λειτουργικά και σου λέω ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα λες. Το καθένα έχει διαφορετική φιλοσοφία και στα 2 κάνεις τη δουλειά σου με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο... Εκεί κάπου το χανεις: όταν απαιτεις το ένα λειτουργικό να δουλεύει με τον ίδιο τρόπο που δουλεύει το αλλο. Φιλικά στο γραφω, χωρίς καμία διάθεση για καυγα. Να 'σαι καλα 😀 

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johncorfas είπε

Απλά, καθημερινά πράγματα δηλαδη. Είναι πολύ παραγωγικό και χρήσιμο να έχεις ανοικτές ενημερωσεις, τις οποίες χρειάζεται να βλεπεις κιολας, να γράφεις insomnia.gr, να παρακολουθεις βίντεο και να αχνοφαινεται στο παρασκήνιο και ένα site, το οποίο δε μπορώ να καταλάβω ποιο ειναι, αφού το μεγαλύτερο μέρος του καλύπτεται από τα άλλα παράθυρα... Α! Να τονίσω ότι όλη αυτή η ιστορία γίνεται σε μια συσκευή 5,5"(?), ίσως και 6", οπότε δε μπορώ να φανταστώ τι θα γίνεται σε μια οθόνη υπολογιστή πχ 27"... Το θέμα δεν είναι το τι κάνει το ένα ή το άλλο λειτουργικό, αλλά κυρίως σε τί χρησιμεύει στην πραξη. Έχω δουλέψει και τα 2 λειτουργικά και σου λέω ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα λες. Το καθένα έχει διαφορετική φιλοσοφία και στα 2 κάνεις τη δουλειά σου με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο... Εκεί κάπου το χανεις: όταν απαιτεις το ένα λειτουργικό να δουλεύει με τον ίδιο τρόπο που δουλεύει το αλλο. Φιλικά στο γραφω, χωρίς καμία διάθεση για καυγα. Να 'σαι καλα 😀 

Πολλες φορες βλεπω βιντεο σε youtube/mx player και εχω διπλα tapatalk και insomnia ανοιχτα οπως κανω και στον υπολογιστη. Στο ios δεν γινονται αυτα και να θελω να τα κανω. Δηλαδη σε περιοριζει παρα πολυ στο τι μπορεις να κανεις. Το ios καποτε με JB γινοταν ενα ανεκτο λειτουργικο. Χωρις JB δεν το αντεχω ουτε λεπτο. Η φιλοσοφια του ios πια ειναι? Να φυλακιζει τον χρηστη και να του δενει τα χερια? Προφανως συζητηση κανουμε εφοσον γραφουμε facts δεν υπαρχει καποια διαφωνια απλη συγκριση λειτουργικων κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dancer είπε

μπορεις να μου περιγραψεις τη διαδικασια μεταφορας αρχειων απο ios σε υπολογιστη και ταυτοχρονα να υπαρχουν και στο icloud?

αναφερομαι σε κατι πολυ συγκεκριμενο ασχετως κλειστου ανοιχτου συστηματος

Σου απαντησαν επαρκεστατα, οι υπόλοιποι, δεν χρειάζεται να προσθέσω τίποτα στα πολύ σωστά που σου είπανε για τη κακεντρεχή προσπάθεια σου για άλλη μια φορά, να ειρωνευτείς και να προκαλέσεις flame posts. Για να δουμε, θα απαντήσεις σήμερα ή σε κανα δυο μέρες μπας και ξεχαστεί το θέμα; Ξέρεις εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Μπορει να μου πει καποιος αν το iphone x των 1200 μπορει να κανει το παρακατω που κανω εδω και 5 χρονια σε κινητο του 2013 χωρις να κολλαει και να πηγαινουν ολα smooth? Παρακατω εχω ανοιξει mx player tapatalk play store chrome και μπορω να ανοιξω οτι εφαρμογη θελω και οσες θελω. Ενα απο τα πραγματα που κανω εδω και χρονια στο κινητο μου και ισως το 2030 μπει και στο ios. 

Screenshot_20180828-145559.png

Αυτό με τα χίλια παράθυρα σε μια οθονούλα των 5,5 - 6 ιντσων, όταν είχα και εγώ android smartphone που ειχανε αυτη τη δυνατότητα, το εκανα 1-2 φορές για να δω πως γίνεται, και δεν τα χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ, όπως και η πλειοψηφία των κατόχων smartphone. Τωρα αν εσύ έχεις απολυτη αναγκη από αυτή τη super wow δυνατότητα(γιατι τι πιο πρακτικό να γεμίζεις μια οθονουλα των 6 ιντσων max με παραθυρακια) μείνε με το android, κανείς δεν είπε ότι το ios καλύπτει τις ανάγκες ΟΛΩΝ των χρηστών....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfox1 είπε

Αυτό με τα χίλια παράθυρα σε μια οθονούλα των 5,5 - 6 ιντσων, όταν είχα και εγώ android smartphone που ειχανε αυτη τη δυνατότητα, το εκανα 1-2 φορές για να δω πως γίνεται, και δεν τα χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ, όπως και η πλειοψηφία των κατόχων smartphone. Τωρα αν εσύ έχεις απολυτη αναγκη από αυτή τη super wow δυνατότητα(γιατι τι πιο πρακτικό να γεμίζεις μια οθονουλα των 6 ιντσων max με παραθυρακια) μείνε με το android, κανείς δεν είπε ότι το ios καλύπτει τις ανάγκες ΟΛΩΝ των χρηστών....

Αυτή τη δυνατότητα την εχουν τα τελευταία Samsung παλιά μόνο με rom γινόταν. Κυρίως δουλεύω διπλή οθόνη μισή μισή δηλαδή αλλά κάποιες φορές έχω και παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Αυτή τη δυνατότητα την εχουν τα τελευταία Samsung παλιά μόνο με rom γινόταν. Κυρίως δουλεύω διπλή οθόνη μισή μισή δηλαδή αλλά κάποιες φορές έχω και παραπάνω. 

Ειχα και το note 5 που μπορούσε να είχε "minimize" apps όπως στο screenshot σου και αρκετα android smartphones με android 7 και ανω, που εχει τη δυνατοτητα για διπλά παράθυρα. Αλλά εμενα δεν μου χρειαστηκε ποτέ αυτη η δυνατότητα και δεν ξέρω κανενα που να μου είπε ότι αξιοποιεί αυτη τη δυνατοτητα στο κινητο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfox1 είπε

Ειχα και το note 5 που μπορούσε να είχε "minimize" apps όπως στο screenshot σου και αρκετα android smartphones με android 7 και ανω, που εχει τη δυνατοτητα για διπλά παράθυρα. Αλλά εμενα δεν μου χρειαστηκε ποτέ αυτη η δυνατότητα και δεν ξέρω κανενα που να μου είπε ότι αξιοποιεί αυτη τη δυνατοτητα στο κινητο του.

Ναι το note 5 την ειχε. Είναι τη ανάγκη εχει ο καθένας αν χρειαστεί να την χρησιμοποιήσω θέλω να έχω τη δυνατότητα να το κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι το note 5 την ειχε. Είναι τη ανάγκη εχει ο καθένας αν χρειαστεί να την χρησιμοποιήσω θέλω να έχω τη δυνατότητα να το κάνω. 

Εγώ ποτέ δεν τη χρειάστηκα αυτή τη δυνατότητα πάντως. Όπως και να χει καταλήγουμε στο συμπέρασμα, ότι κάθε λειτουργικό καλύπτει διαφορετικές αναγκες. Αναλογα με το τι θέλει και τι χρειάζεται ο καθένας προτιμά android ή ios. Δεν υπάρχει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ καλύτερο λειτουργικό, ο καθένας προτιμάει αυτο που τον βολεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος θα το φανταζόταν πριν είκοσι χρόνια ότι θα έφτανε μια εποχή που ο κόσμος θα τσακωνόταν για τηλέφωνα. Sorry μάγκες αλλά είναι ελαφρώς γελοία η κατάσταση. Πότε επιτέλους θα καταλάβετε ότι είστε καταναλωτές κι όχι οπαδοί; Πάρτε αυτό που γουστάρετε, για οποιαδήποτε κριτήρα έχει ο καθένας, κάντε την δουλίτσα σας, είτε αυτή αφορά να στέλνετε e-mails είτε να παίζετε παιχνίδια κι όταν το βαρεθείτε πάρτε κάποιο άλλο. Δεν υπάρχει λόγος να φανατίζεστε με οτιδήποτε, και τέλος πάντων όχι με προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfox1 είπε

Ασε ζουμε ενα δράμα ξημεροβραδιαζόμαστε να βλέπουμε την πορεία των μετοχών. Αμα δεις τη χρήση του κινητού μου, η πρώτη εφαρμογή σε χρήση είναι οι μετοχες😂

Αν μπαίνεις στο forum συχνά θα βλέπεις κάθε μέρα σχεδόν θέματα όπως ανέβηκε η μετοχή της Apple, αυξήθηκαν οι πωλήσεις της Apple, ρεκόρ κερδών η Apple, το τρίτο τρίμηνο ανέβηκαν οι χρήστες .... και από κάτω να χαίρονται κάποιοι λες και μαζί τα φάγαμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...