Προς το περιεχόμενο

DELL XPS 13 vs Lenovo Thinkpad T570


Mixalis_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα δύο παρακάτω μοντέλα, και τα δύο στο 1,5 χιλ.:

Dell XPS 13 9370 (i7-8550U/8GB/256GB/FHD/W10)   vs  Lenovo ThinkPad T570 (i7-7500U/8GB/512GB/FHD/W10)

Είναι διαφορετικές κατηγορίες βέβαια, 13,3'' το dell 15,6'' το lenovo, αλλά με ενδιαφέρουν πιο πολύ τα χαρακτηριστικά απόδοσης, και κυρίως τα πιο αδύναμα σημεία (ήμουν έτοιμος να πάω για το Lenovo YOGA920-13.9'' όταν σε ένα review είδα ότι έχει σοβαρό πρόβλημα με το wireless στα windows -> λόγος επιστροφής για τον συγκεκριμένο reviewer). Το throttle, ο θόρυβος και η θερμοκρασία, είναι βασικά σημεία για μένα. Η χρήση

Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα 2 που έβαλες, πας μονόδρομο στο Dell ασυζητητι! Και με μεγάλη διαφορά μάλιστα... Αν είσαι ανοιχτός σε άλλα μοντέλα, δώσε budget και χρήση και ρώτα στο κατάλληλο νήμα: https://www.insomnia.gr/forums/topic/677778-βοηθεια-για-αγορα-φορητου-υπολογιστη-part-2/?page=72

Edit: Όπως και να έχει, το Lenovo δεν αξίζει με την καμία τόσα χρήματα!

Επεξ/σία από Tsamjunior
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια! 

Μπάτζετ έχω βάλει τα  +/-1500, γιατί άμα αρχίσω και κάνω παραχωρήσεις προς τα επάνω στο τέλος θα φτάσω τα 2 χιλ. και δεν θέλω 😁 

Τώρα, από χρήση, θα έλεγα μάλλον πιο κοντά σε αυτό που λέμε "power usage", αλλά όχι gaming. Δηλαδή, εκτός από τα νορμαλ, browsing, ταινίες, office tasks κτλ, κάνω και coding σε heavy προγράμματα όπως Matlab και άλλα τέτοια. 

Νομίζω πάντως σε αυτό το μπάτζετ, δηλαδή γύρω στα 1500, δεν υπαρχουν και πολλά μηχανήματα να συγκρίνεις. Έτσι νομίζω, δεν είμαι σίγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Tsamjunior είπε

Από τα 2 που έβαλες, πας μονόδρομο στο Dell ασυζητητι! Και με μεγάλη διαφορά μάλιστα... Αν είσαι ανοιχτός σε άλλα μοντέλα, δώσε budget και χρήση και ρώτα στο κατάλληλο νήμα: https://www.insomnia.gr/forums/topic/677778-βοηθεια-για-αγορα-φορητου-υπολογιστη-part-2/?page=72

Edit: Όπως και να έχει, το Lenovo δεν αξίζει με την καμία τόσα χρήματα!

Σε χαρακτηριστικά το Xps αλλά σε ποιότητα κατασκευής - αντοχής Thinkpad T series χωρίς συζήτηση , δεν συγκρίνεται το ένα με το άλλο , αν θες καλό μηχάνημα , δες αυτό

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-94-DENSM35C/DELL-Workstation-Laptop-Precision-3510-15.6

κορυφαία ποιότητα κατασκευής , κορυφαία επαγγελματική σειρά της Dell , το Xps είναι πολύ πίσω σε ποιότητα κατασκευής B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο τελείως το βλέπω αυτό που λες. Η XPS είναι η κορυφαία, η premium σειρά της Dell, τα υλικά κατασκευής και το design είναι καλύτερα από κάθε άλλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να μην απαντήσω στο thread άλλα με τσιγκλας βρε άνθρωπε... Άκου εκεί premium. Όσες επιστροφές έχουν γίνει σε inspiton μέσα σε 5 χρόνια τις έκαναν τα xps τα 2 τελευταία...

Xps = throttle...  Δεν κατάφεραν να ψήξουν τον 7700 , μην περιμένεις βελτίωση στους 8ης . Τραβάνε τα ίδια watt με των 7700HQ οι 8250U και ανεβαίνουμε. Πουλ μουρ σε load και πραγματική χρήση. 

Φοβερές οθόνες , και αλουμίνιο στα 1500 ευρώ  αλλά όχι και premium... 

Xps και thinkpad T , είναι τύπου ultrabook για πολύ βαθιές τσέπες. Απλά άφησε τα στην άκρη... Δεν γίνεται αν είσαι με 70-80 βαθμούς μόλις κάνεις boost στα 3.4Ghz και να κάθεσαι να βράζεις στα 90αρια μόλις κολλήσεις 100% load για καμιά ώρα. 

 

Αν θες πραγματικά να το ζορίσεις πας σε Dell G5/G7 , Lenovo Y530/Y730 για να αντέξει τα Thermal. Και αν πραγματικά δεν θες να χάσεις το ultrabook form factor, πας στα 1800-2200 για να πάρεις razer blade 15 , rog zephyrus , Aero 15x , EVGA SC15. 

 

Τα xps δεν είναι βαριάς χρήσης. Υπολογιστής γραφείου και ultrabook πολυτελείας είναι... Όπως και τα Thinpad T , E , L .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr.Tesla είπε

Τα xps δεν είναι βαριάς χρήσης. Υπολογιστής γραφείου και ultrabook πολυτελείας είναι... Όπως και τα Thinpad T , E , L .

Δεν ξέρω αλλά όσα Thinkpad T Series έχουν πέσει στα χέρια μου ,  έχουν πολύ καλή θερμική συμπεριφορά και κορυφαία ποιότητα κατασκευής B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ss13 ακόμα δεν έχουν βάλει τερματισμένους επεξεργαστές , για να τα ζορίσουν. Μόλις δουμε 8250u και 8550u με 70-80% load τότε θα , μπορούμε να πούμε ότι είναι οκ. 

 

https://www.notebookcheck.net/Lenovo-ThinkPad-T580-i7-8550U-MX150-UHD-Laptop-Review.299796.0.html 

Σε max load 41ΔΤ + 20 ambient . Bγάζει 60-70 αλλά με θερμοκρασίες που δεν υφίστανται στην Ελλάδα ως μέσες. 

Είναι προφανώς καλύτερα από τα xps , αλλά με πολλά χρήματα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Έλεγα να μην απαντήσω στο thread άλλα με τσιγκλας βρε άνθρωπε... Άκου εκεί premium. Όσες επιστροφές έχουν γίνει σε inspiton μέσα σε 5 χρόνια τις έκαναν τα xps τα 2 τελευταία...

Xps = throttle...  Δεν κατάφεραν να ψήξουν τον 7700 , μην περιμένεις βελτίωση στουςς . Τραβάνε τα ίδια watt με των 7700HQ οι 8250U και ανεβαίνουμε. Πουλ μουρ σε load και πραγματική χρήση. 

Φοβερές οθόνες , και αλουμίνιο στα 1500 ευρώ  αλλά όχι και premium... 

Xps και thinkpad T , είναι τύπου ultrabook για πολύ βαθιές τσέπες. Απλά άφησε τα στην άκρη... Δεν γίνεται αν είσαι με 70-80 βαθμούς μόλις κάνεις boost στα 3.4Ghz και να κάθεσαι να βράζεις στα 90αρια μόλις κολλήσεις 100% load για καμιά ώρα. 

Αν θες πραγματικά να το ζορίσεις πας σε Dell G5/G7 , Lenovo Y530/Y730 για να αντέξει τα Thermal. Και αν πραγματικά δεν θες να χάσεις το ultrabook form factor, πας στα 1800-2200 για να πάρεις razer blade 15 , rog zephyrus , Aero 15x , EVGA SC15. 

Τα xps δεν είναι βαριάς χρήσης. Υπολογιστής γραφείου και ultrabook πολυτελείας είναι... Όπως και τα Thinpad T , E , L .

 

Aυτό που λες για τις θερμοκρασίες που ανεβάζει σε φουλ load συνθήκες και το throttle ως αποτέλεσμα,  δεν το ήξερα. Αλλά, αυτός δεν είναι ο ορισμός του φόρουμ; Αν δεν μπεις να γράψεις, μπορεί να είχα ψηθεί και να πήγαινα για XPS, τώρα θα το ξακασκεφτώ δύο φορές. 

Αλλά εγώ απάντησα στο σχόλιο περί ποιότητας κατασκευής. Η dell λανσάρει τα XPS ως την premium σειρά της. Λέει δηλαδή, υλικά κατασκευής + design + display  = καλύτερα από κάθε άλλη σειρά της Dell. Το είπες και μόνος σου με δυο λέξεις, ένα ultrabook πολυτελείας για office ή home δουλειά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα XPS είναι high end μηχανάκια, συνήθως απευθύνονται σε developers/επαγγελματίες. Οπότε τα συστήνω με κλειστά μάτια.

Lenovo ούτε τσάμπα να μου το έδιναν από τότε που βγήκε η ιστορία με τα rootkits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2018 στις 8:04 ΜΜ, ss13 είπε

Δεν ξέρω αλλά όσα Thinkpad T Series έχουν πέσει στα χέρια μου ,  έχουν πολύ καλή θερμική συμπεριφορά και κορυφαία ποιότητα κατασκευής B)

Μην το λές , σε T410 καθαρισμενο και με βαση ψυξης χτυπάει 75-80 βαθμούς.

Ουτε update του bios το διορθωσε.

Επεξεργαστή έχει το Μ520 2ης γενιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Μην το λές , σε T410 καθαρισμενο και με βαση ψυξης χτυπάει 75-80 βαθμούς.

Ουτε update του bios το διορθωσε.

Επεξεργαστή έχει το Μ520 2ης γενιας

Ναι , το γνωστό πρόβλημα που έχει το Thinkpad σου , ναι αλλά ένα μηχάνημα ή μια σειρά δεν είναι ο κανόνας , σε γενική ομολογία είναι ακριβά μηχανήματα μεν αλλά σκυλιά μηχανήματα δε , τώρα τσούζει λίγο η τιμή του , αυτό είναι το πρόβλημα B)

Επεξ/σία από ss13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ss13 είπε

Ναι , το γνωστό πρόβλημα που έχει το Thinkpad σου , ναι αλλά ένα μηχάνημα ή μια σειρά δεν είναι ο κανόνας , σε γενική ομολογία είναι ακριβά μηχανήματα μεν αλλά σκυλιά μηχανήματα δε , τώρα τσούζει λίγο η τιμή του , αυτό είναι το πρόβλημα B)

Εάν το ψάξει υπάρχουν αναφορές και στην Lenovo γενικά  για τη σειρά. Σαφώς και δεν εστιάζομαι στο δικό μου μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Εάν το ψάξει υπάρχουν αναφορές και στην Lenovo γενικά  για τη σειρά. Σαφώς και δεν εστιάζομαι στο δικό μου μοντέλο

Λίγο που έψαξα βρήκα

αυτό B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dell ανώτερο απλά έχε στο νου σου ότι τα xps13 δεν παίρνουν ram. Τα 8gb είναι soldered και δεν έχει καθόλου ram slots. M.2 πρέπει να παίρνουν.

Τα xps15 έχουν 2 υποδοχές για ram.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...