Προς το περιεχόμενο

Θα κυκλοφορήσει επίσημα και στην Ελληνική αγορά το Pocophone F1 της Xiaomi


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Arkin είπε

Μπορεις να βαλεις διπλα διπλα ενα 8 plus και ενα pocophone και να τα συγκρινεις μονος σου. Κυριως εβαλα τα χαρακτηριστικα για να δειξω το αθλιο ratio των iphone 8 plus με το εξαιρετικο των pocophone. Στα υπολοιπα διαβαζω για πολυ καλη δουλεια απο xiaomi στην οθονη και για καμερα σε συνθηκες μερας στο βραδυ υπαρχει θεμα.

Καλά, το screen-to-body των iPhone είναι παραδοσιακά χαζό και απαρχαιωμένο εδώ και αρκετά χρόνια, ήδη από την προ-bezeless εποχή (εξαιρώντας το X) φυσικά. Για την ποιότητα της οθόνης όμως θα επιμείνω ότι 3 γραμμές specs δε λένε τίποτα γι'αυτό που βλέπουν τα μάτια σου. Στην LCD μεριά θεωρώ είναι αξεπέραστες. Χρώματα, ακρίβεια χρωμάτων, φωτεινότητα. Μετά πας σε OLED και συγκεκριμένα AMOLED της Samsung που είναι οι κορυφαίες με διαφορά (γι'αυτό και η Apple ξοδεύει πολλά χρήματα για να τις βάζει στο X της). Οι υπόλοιπες OLED είναι hit or miss ως τώρα νομίζω. Με εξαίρεση ίσως το 1+6?

Βέβαια έχεις δίκιο, θέλει side by side κάτι τέτοιο. Ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βαφτίσαμε!

Επεξ/σία από Abudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, Abudi είπε

Καλά, το screen-to-body των iPhone είναι παραδοσιακά χαζό και απαρχαιωμένο εδώ και αρκετά χρόνια, ήδη από την προ-bezeless εποχή (εξαιρώντας το X) φυσικά. Για την ποιότητα της οθόνης όμως θα επιμείνω ότι 3 γραμμές specs δε λένε τίποτα γι'αυτό που βλέπουν τα μάτια σου. Στην LCD μεριά θεωρώ είναι αξεπέραστες. Χρώματα, ακρίβεια χρωμάτων, φωτεινότητα. Μετά πας σε OLED και συγκεκριμένα AMOLED της Samsung που είναι οι κορυφαίες με διαφορά (γι'αυτό και η Apple ξοδεύει πολλά χρήματα για να τις βάζει στο X της). Οι υπόλοιπες OLED είναι hit or miss ως τώρα νομίζω. Με εξαίρεση ίσως το 1+6?

Βέβαια έχεις δίκιο, θέλει side by side κάτι τέτοιο. Ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βαφτίσαμε!

Συμφωνώ αλλά επειδή διαβάζω καλά λόγια και για την οθόνη του pocophone ας μην προτρεχουμε. Στα 400 θα πήγαινα σε mi8 με amoled μιας και έχω μάθει με amoled τα τελευταία 5 χρόνια οπότε μου κακοφαινονται οι ips σε κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/8/2018 στις 10:30 ΜΜ, Razor333 είπε

Ελλαδα 399€ και πολυ σας ειναι memorandum peasants.

310 ευρώ πάντως το είδα σε site αγγελιών στο facebook άρα τα 300 ευρώ φαίνονται μια πραγματική τιμή για ελλάδα.

 

pco.jpg

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως όποιος θέλει να αγοράσει το Pocophone F1 να έχει υπόψιν του ότι δεν μπορεί να παίξει Netflix, Amazon Prime και Google Play Movies σε HD, λόγω έλλειψης του  Widevine L1 module. Και όχι δεν φτιάχνεται μόνο με ένα απλό update.

https://9to5google.com/2018/08/31/xiaomi-pocophone-f1-widevine-drm/

https://gadgets.ndtv.com/mobiles/news/xiaomi-poco-f1-no-support-for-widevine-l1-hd-video-streaming-netflix-prime-video-1909085

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, georgepppo είπε

310 ευρώ πάντως το είδα σε site αγγελιών στο facebook άρα τα 300 ευρώ φαίνονται μια πραγματική τιμή για ελλάδα.

pco.jpg

Καλα αυτος απο κινεζομαγαζο τα παιρνει.Εκει παιζει ηδη στα 270Ε.

Το θεμα ειναι επισημη εισαγωγη με 2 χρονια εγγυηση τι θα παιξει.

Σε λιγο κινα θα ειναι στο 250αρι.Αν εδω ειναι κανα 350Ε+ τοτε το παραγγελνω απο κινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καλα αυτος απο κινεζομαγαζο τα παιρνει.Εκει παιζει ηδη στα 270Ε.

Το θεμα ειναι επισημη εισαγωγη με 2 χρονια εγγυηση τι θα παιξει.

Σε λιγο κινα θα ειναι στο 250αρι.Αν εδω ειναι κανα 350Ε+ τοτε το παραγγελνω απο κινα.

Πείτε ρε παιδιά ένα καλό και αξιόπιστο κινεζομάγαζο που να είναι ασφαλές από θέματα τελωνείου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΜΗΝ  παιρνετε το Pocophone ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ επειδη εχει τον 845....!!     

 

 

Ψαξτε το πιο σφαιρικα το θεμα...!   δεν ειναι μονο ο 845 το κινητο...!!!!!  αν δεν σας καλυπτει σε αλλα πραγματα, θα απογοητευθειτε, και δεν αξιζει....!!!!  με 300€  υπαρχουν παρα πολλες και καλες συσκευες και ισως και πιο ολοκληρωμενες.  υπαρχει και το Mi8 SE πχ ....!! 

 

 ενα απλο  ANTUTU score δεν λεει τιποτα.......!!!!    

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, cabdik είπε

ΜΗΝ  παιρνετε το Pocophone ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ επειδη εχει τον 845....!!     

Ψαξτε το πιο σφαιρικα το θεμα...!   δεν ειναι μονο ο 845 το κινητο...!!!!!  αν δεν σας καλυπτει σε αλλα πραγματα, θα απογοητευθειτε, και δεν αξιζει....!!!!  με 300€  υπαρχουν παρα πολλες και καλες συσκευες και ισως και πιο ολοκληρωμενες.  υπαρχει και το Mi8 SE πχ ....!! 

 ενα απλο  ANTUTU score δεν λεει τιποτα.......!!!!    

 εννοείται το σημαντικότερο είναι ο επεξεργαστής και απλα δεν υπάρχει ανταγωνισμός μετά το ποκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, NemeSis1990 είπε

 εννοείται το σημαντικότερο είναι ο επεξεργαστής και απλα δεν υπάρχει ανταγωνισμός μετά το ποκο

Εγω διαφωνω λιγουλακι με την αποψη σου, γιατι σε αυτη την κατηγορια τιμης, δεν θα δεχομουνα παραχωρησεις σε τριτα μερη (κεραιες, modems, modules, GPS, οθονη...κλπ) μονο και μονο για να λεω οτι εχω τον 845....!!   

πολυ καλος επεξεργαστης, αλλα δεν αρκει,  για να κανει ενα πληρες καλο VFM στα 300€...!!   ΠΧ, οταν εχει μια απλη φθηνη IPS, που θα σου βγουν τα ματια κατω απο ηλιο να δεις, να λειπει το βυσσινο...!!  θα προτιμησω AMOLED σε αυτα τα χρηματα...!!! 

 

αν εσενα σου κανει, μεγεια σου και καλοριζικο, καμια αντιρρηση...!! 

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cabdik είπε

Εγω διαφωνω λιγουλακι με την αποψη σου, γιατι σε αυτη την κατηγορια τιμης, δεν θα δεχομουνα παραχωρησεις σε τριτα μερη (κεραιες, modems, modules, GPS, οθονη...κλπ) μονο και μονο για να λεω οτι εχω τον 845....!!   

πολυ καλος επεξεργαστης, αλλα δεν αρκει,  για να κανει ενα πληρες καλο VFM στα 300€...!!   ΠΧ, οταν εχει μια απλη φθηνη IPS, που θα σου βγουν τα ματια κατω απο ηλιο να δεις, να λειπει το βυσσινο...!!  θα προτιμησω AMOLED σε αυτα τα χρηματα...!!! 

αν εσενα σου κανει, μεγεια σου και καλοριζικο, καμια αντιρρηση...!! 

Αν διαβασεις το review του gsmarena,θα δεις οτι δεν υστερει σε τιποτα απο ολα αυτα που λες.

Eνδεικτικα ενα κομματι απο εδω

https://www.gsmarena.com/weekly_poll_results_the_pocophone_f1_is_the_mostloved_phone_in_a_long_while-news-33043.php

Αναφορά σε κείμενο

In the poll’s comment section we saw some questioning the quality of the screen. We invite those people to check out our review, most flagships can only dream of DeltaE of 0.9. The plastic build quality was also called into question, but we quite liked it – we prefer the Kevlar back, but the regular version is fine too.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Αν διαβασεις το review του gsmarena,θα δεις οτι δεν υστερει σε τιποτα απο ολα αυτα που λες.

Eνδεικτικα ενα κομματι απο εδω

https://www.gsmarena.com/weekly_poll_results_the_pocophone_f1_is_the_mostloved_phone_in_a_long_while-news-33043.php

Νομίζω ήμουνα προσεκτικός σε αυτά που έγραψα. Δεν λέω ότι δεν είναι μια πολύ καλή συσκευή. Είναι.....

 

Απλά εγώ θα προτιμούσα τον 710 + amoled, αντί του 845+ips βασικά. Αν και νομίζω ότι μπορούσε να βάλει και με αυτήν την τιμή, amoled οθόνη...!

 

Εδώ έχει βάλει σε φθηνότερο.........

 

 

Anyway, θεωρώ ότι ήθελε να φτιάξει μια συσκευή στη μεσαία κατηγορία, με top χαρακτηριστικά, όσο έπαιρνε το κόστος κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cabdik είπε

Νομίζω ήμουνα προσεκτικός σε αυτά που έγραψα. Δεν λέω ότι δεν είναι μια πολύ καλή συσκευή. Είναι.....

Απλά εγώ θα προτιμούσα τον 710 + amoled, αντί του 845+ips βασικά. Αν και νομίζω ότι μπορούσε να βάλει και με αυτήν την τιμή, amoled οθόνη...!

Εδώ έχει βάλει σε φθηνότερο.........

Anyway, θεωρώ ότι ήθελε να φτιάξει μια συσκευή στη μεσαία κατηγορία, με top χαρακτηριστικά, όσο έπαιρνε το κόστος κατασκευής.

Μα amoled δεν σημαινει απαραιτητα καλυτερη οθονη. Μπορει για παραδειγμα να εχει καλυτερο μαυρο αλλα η lcd εχει καλυτερο λευκο. Προσωπικα προτιμω μια καλη lcd από οτι μια καλη amoled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, cabdik είπε

Νομίζω ήμουνα προσεκτικός σε αυτά που έγραψα. Δεν λέω ότι δεν είναι μια πολύ καλή συσκευή. Είναι.....

Απλά εγώ θα προτιμούσα τον 710 + amoled, αντί του 845+ips βασικά. Αν και νομίζω ότι μπορούσε να βάλει και με αυτήν την τιμή, amoled οθόνη...!

Εδώ έχει βάλει σε φθηνότερο.........

Anyway, θεωρώ ότι ήθελε να φτιάξει μια συσκευή στη μεσαία κατηγορία, με top χαρακτηριστικά, όσο έπαιρνε το κόστος κατασκευής.

Επειδη σκεφτομουν το SE πριν βγει το F1,σε αρκετα σημεια χανει το SE.

Δεν εχει 800αρα,μικροτερη μπαταρια,δε παιρνει sd,δεν εχει ραδιο,υποδοχη 3,5 ενω προτιμω και το πλαστικο γιατι δεν αγχωνεσαι τοσο οσο στο γυαλι και κραταει καλυτερα στο χερι.

Οπως ειπωθηκε μια amoled απο μονη της δε λεει κατι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε μια Amoled ή IPS απο μονη της δεν λεει τιποτα, για αυτο ειπα στο προηγουμενο μηνυμα, οτι πρεπει να βλεπουμε πιο "σφαιρικα" το κινητο. στα 300€ δεν θα παρεις TOP συσκευη, με extreme υλικα (Γυαλι-κεραμικη),  εκτος και η εταιρια θελει να βγαλει πολυ μικρο κερδος ή καθολου. 

 

 κι εγω -προσωπικα- τα φοβαμαι αυτα τα υλικα.  παρ΄ολα αυτα οταν σου προσφερονται σε κοντινες τιμες (Mi8) το σκεφτεσαι σοβαρα...!!! 

 

δεν εχει ραδιο?   ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει στο κινητο. 

δεν εχει 800αρα?   ουτε και το κινητο που εχω τωρα εχει, αλλα και ποσως με ενδιαφερει. 

δεν υποδοχη 3,5?   αφου δεν χρησιμοποιω ουτε ραδιο, ουτε ενσυρματα ακουστικα, παλι δεν με ενδιαφερει...

SD?  οκ, αν τα 128gb δεν επαρκουν, οντως ειναι ενα θεμα, οπως και με την μπαταρια, που λογω παχους -προφανως- δεν μπορει να χωρεσει μεγαλυτερη.  αυτα ειναι πιο ουσιαστικες ελλειψεις- παραλειψεις.   

 

 

ολα εχουν να κανουν και με τις αναγκες του καθενος.  σαφεστατα ξαναλεω ειναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΥΣΚΕΥΗ, αναμφισβητητα..!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...