Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή με Nfc στο Android


pados1002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, έχω το Xiaomi Mi 8 και αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο με το Nfc του. Αυτό που θέλω είναι να χρησιμοποιώ τις κάρτες που έχω (Εθνική κ Πειραιώς) μέσω του κινητού μ. Προσπάθησα με το Android Pay αλλά  ενώ προσθέτω κανονικά τις κάρτες μου, λέει ότι δεν γίνεται να χρησιμοποιηθεί για αγορές σε καταστήματα λόγω πιθανώς rooted συσκευής που όμως δεν είναι. Επίσης κατέβασα και Cards-mobile wallet, πρόσθεσα κανονικά τις κάρτες αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει. Επέλεξα τη μία από τις 2 κάρτες και δοκίμασα να πληρώσω σε POS αλλά δεν έκανε τπτ. Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί τέτοιον τρόπο να μου δώσει καμία λύση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν το τσέκαρες αν είναι ρουταρησμενο η οχι με κάποιο Root Checker?

Επίσης βγάλε ένα screenshot να δούμε ποια rom φοράει.

Επεξ/σία από saruman123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την Εθνική δοκίμασε την εφαρμογή i-bank pay. Είναι η επίσημη εφαρμογή της Εθνικής για Mobile NFC Payments. Η Πειραιώς έχει μια εφαρμογή που έχει να ανανεωθεί απο το 2016. Αμφιβάλλω άμα λειτουργεί (σε εμένα δεν λειτουργούσε).

To Android Pay έχω την εντύπωση ότι για την ώρα δεν υποστηρίζεται επίσημα στην Ελλάδα.

https://ibankpay.nbg.gr/iBankPay/el/

 

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε μήπως την εφαρμογή Cards - mobile wallet? Ενώ την κάρτα τη διαβάζει με Nfc και την αποθηκεύει δεν μπόρεσα να καταλάβω πως χρησιμοποιείται το app όταν θες να πληρώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, pados1002 είπε

Χρησιμοποιώ την τελευταία China Dev Miui 10. 100% καθαρό και με κλειδωμένο bootloader. Να φταιει ότι είναι beta developer η rom?

Screenshot_2018-08-28-20-22-57-349_com.android.settings.png

Ωραία αφού έχεις κλειδωμένο και τον bootloader αυτό είναι καλό.

Δεν ξέρω αν πρέπει να έχεις Global ή Dev για να το αναγνωρίσει,αλλά μου κάνει εντύπωση ότι σου λέει ότι είναι ρουταρησμενο.

Μήπως επειδή είναι Dev το αναγνωρίζει έτσι?

Για ρώτα στο ανάλογο θέμα του κινητού εδώ https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/32858-mi8/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της Εθνικής φαίνεται να δουλεύει... Εκανα link το λογαριασμό μου και φαίνεται να λειτουργεί... Θα το δοκιμάσω καποια στιγμή... Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το LeuPay wallet με τη δική του κάρτα, που τη φορτώνω με έμβασμα. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, κάποια προβληματάκια υπήρχαν μερικές φορές με POS της Eurobank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Για την Εθνική δοκίμασε την εφαρμογή i-bank pay. Είναι η επίσημη εφαρμογή της Εθνικής για Mobile NFC Payments. Η Πειραιώς έχει μια εφαρμογή που έχει να ανανεωθεί απο το 2016. Αμφιβάλλω άμα λειτουργεί (σε εμένα δεν λειτουργούσε).

To Android Pay έχω την εντύπωση ότι για την ώρα δεν υποστηρίζεται επίσημα στην Ελλάδα.

https://ibankpay.nbg.gr/iBankPay/el/

η Πειραιώς έχει το winbank wallet αν θυμαμαι καλά και δουλεύει κανονικά! Το χρησιμοποιώ εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Spect~ είπε

η Πειραιώς έχει το winbank wallet αν θυμαμαι καλά και δουλεύει κανονικά! Το χρησιμοποιώ εγω

Εφαρμογή που έχει να πάρει update απο το 2016 και κρίνοντας από τα σχόλια στο google play, πρέπει να είναι τίγκα στα bugs (λογικό). 

Σε εμένα με Android 8.1 πάει να ανοίξει και κλείνει κατευθείαν χωρίς μνμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Εφαρμογή που έχει να πάρει update απο το 2016 και κρίνοντας από τα σχόλια στο google play, πρέπει να είναι τίγκα στα bugs (λογικό). 

Σε εμένα με Android 8.1 πάει να ανοίξει και κλείνει κατευθείαν χωρίς μνμ.

Τι να σου πω, σε μενα δουλεύει με S7 edge και όλα τα updates. Απο όσο ξέρω καποια κινέζικα φαίνονται σαν rooted λόγω της ROM ακόμη και αν ειναι η official 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Τι να σου πω, σε μενα δουλεύει με S7 edge και όλα τα updates. Απο όσο ξέρω καποια κινέζικα φαίνονται σαν rooted λόγω της ROM ακόμη και αν ειναι η official 

Nexus 5X έχω και δεν έχω κάνει root. Περνάει και το Play Protect Certification στο Google Play κανονικά η συσκευή. Απλα είναι παρατημένη εφαρμογή από τον developer και είναι λογικό σε νεότερες εκδόσεις android να υπάρχουν θέματα. Εγώ προσωπικά δεν θα πρότεινα σε κανέναν να τη χρησιμοποιεί. Ειδικά τέτοιες εφαρμογές που έχουν να κάνουν με τραπεζικές συναλλαγές είναι κλασσικός στόχος για malware. Μη ενημερωμένη εφαρμογή = μεγαλύτερες πιθανότητες για κενά ασφαλείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2018 στις 12:10 ΜΜ, thomasG4 είπε

Εφαρμογή που έχει να πάρει update απο το 2016 και κρίνοντας από τα σχόλια στο google play, πρέπει να είναι τίγκα στα bugs (λογικό). 

Σε εμένα με Android 8.1 πάει να ανοίξει και κλείνει κατευθείαν χωρίς μνμ.

Μια απο τα ιδια και σε μενα, παω να την ανοιξω και με πεταει κατευθειαν στο Google Play Services και εχει μονο ενα κουμπακι Deactivate. Το παταω και λεει

"This app is a device administrator and must be deactivated before uninstalling"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Android Pay δεν υπάρχει εδώ και καιρό. Google Pay είναι πλέον και η τράπεζα σου πρέπει να το υποστηρίζει. Google Pay δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Η μόνη λύση είναι αν η τράπεζα σου έχει δική της εφαρμογή για πληρωμές με NFC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2018 στις 12:41 ΜΜ, thomasG4 είπε

Nexus 5X έχω και δεν έχω κάνει root. Περνάει και το Play Protect Certification στο Google Play κανονικά η συσκευή. Απλα είναι παρατημένη εφαρμογή από τον developer και είναι λογικό σε νεότερες εκδόσεις android να υπάρχουν θέματα. Εγώ προσωπικά δεν θα πρότεινα σε κανέναν να τη χρησιμοποιεί. Ειδικά τέτοιες εφαρμογές που έχουν να κάνουν με τραπεζικές συναλλαγές είναι κλασσικός στόχος για malware. Μη ενημερωμένη εφαρμογή = μεγαλύτερες πιθανότητες για κενά ασφαλείας

δεν έχει αλλάξει κάτι από πλευράς ανέπαφων συναλλαγών. άλλωστε χρησιμοποιείται και offline οπότε δεν τίθεται θέμα ασφάλειας δικτύου, πόσο μάλλον κατά την πληρωμή με το NFC που από μόνη της η τεχνολογία αυτή είναι ασφαλής. καμία συναλλαγή δεν γίνεται αν δεν πλησιάσεις λίγα εκατοστά. και στην τελική αυτό που κάνει είναι να στέλνει απλά τα στοιχεία της κάρτας ...όπως θα έκανε και η φυσική κάρτα, που στην πραγματικότητα η εφαρμογή αυτή δημιουργεί άλλο αριθμό κάρτας και στην απόδειξη εμφανίζεται αυτός ο πλασματικός αριθμός (ο ίδιος κάθε φορά). 

μπορεί να είναι παρατημένη αλλά λειτουργεί κανονικά σε android < 8. πολλοί λένε πως δεν παίζει κάποιες φορές, το θέμα είναι να το κάνεις σωστά, ακίνητο και λίγα εκατοστά κοντά μέχρι να γίνει η πληρωμή. επίσης λόγω της μη ενημέρωσης των υπαλλήλων σε πολλά καταστήματα, κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ακριβώς τι θα κάνεις και ενώ έχεις ήδη πατήσει πληρωμή αυτοί ακόμα ετοιμάζουν το pos μεχρι να το επεξεργαστούν στο μυαλό τους. το χρονικό περιθώριο της συναλλαγής λήγει, δεν το καταλαβαίνεις, πάς να πληρώσεις και τρως άκυρο. και μετά λες δεν δουλεύει.. και όλο αυτό λόγω ασυννενοησίας και σύγχυσης.

τις προάλλες στο σπίτι μου ο υπάλληλος απο Pet shop με ασύρματο POS σκάλωσε περιμένοντας να δει κάρτα ενώ περίμενα με το κινητό. μου λέει δεν βλέπω την κάρτα (ότι και καλά ο υπάλληλος πρέπει να ελέγξει με τι θα πληρώσεις ή πρέπει να τον νοιάζει;;;΄΄) του λέω βάλε το ποσό και θα δεις. μετα μου ζητησε και συγνωμη λέγοντας πως η τεχνολογία προχωράει. θα μου πεις γιατι ενώ ήσουν σπίτι δεν περασες την κάρτα. απλούστατα γιατί με την εφαρμογή δεν βάζεις ποτέ PΙΝ στο POS όποιο και να ναι το ποσό.

απ ότι έχω διαβάσει θα ενσωματωθεί στο winbank mobile (new) σε κάποιο Update.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...