Προς το περιεχόμενο

Έφθασε η ώρα του παγκόσμιου περιορισμού των social media;


pontez2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι, μετά από αυτά που διαβάζω, έναν κόσμο που θα επιτρεπότανε η χρήση βίας για οτιδήποτε μας απασχολούσε... έναν κόσμο που θα μπορούσες να απειλήσεις το καθένα για οτιδήποτε σε ενοχλούσε...

Θα ήθελα πάρα πολύ, να κάναμε αυτό το πείραμα στο παρόν thread (με την ανοχή των mod) για να μπορέσουν να καταλάβουν ορισμένοι τι ζητάνε και τι συζητάνε...

Δυστυχώς όταν δεν έχεις εμπειρία από hate speech και δεν έχει κινδυνέψει η ζωή σου από αυτό, μιλάς καθαρά φιλολογικά και θεωρητικά και όλα είναι καλά... Όταν εκμεταλλευόμενος την προστασία (που σωστά σου προσφέρει ο νόμος) αρχίζεις να ρίχνεις νερό στο κρασί και κάνεις υποχωρήσεις γιατί απλά δεν σε απασχολεί (αφού δεν ανήκεις) αν κάποιες κοινωνικές ομάδες που απειλούνται, το μόνο που σκέφτεσαι είναι το δικό σου συμφέρον... Υπάρχει έστω και ένας που να σκέφτηκε αν εγώ ως ομοφυλόφιλος έχω διαβάσει απειλές μέσω pm στα διάφορα forum που συμμετέχω? Υπάρχει έστω ένας που να σκέφτηκε ότι μπορεί να με έχουν απειλήσει για να μην πάω σε συγκέντρωση μελών ενός forum?

για να δω στην πράξη ορισμένους υπέρμαχους της άνευ όρων ελευθερίας της έκφρασης...Για να δω ορισμένους πόσο εύκολα θα μεταβούν από το εκφράζω τις απόψεις μου, στο βρίζω και μετά στο απειλώ κάποιον γιατί έχει αντίθετη άποψη από έμενα...

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σκέφτομαι, μετά από αυτά που διαβάζω, έναν κόσμο που θα επιτρεπότανε η χρήση βίας για οτιδήποτε μας απασχολούσε... έναν κόσμο που θα μπορούσες να απειλήσεις το καθένα για οτιδήποτε σε ενοχλούσε...

Θα ήθελα πάρα πολύ, να κάναμε αυτό το πείραμα στο παρόν thread (με την ανοχή των mod) για να μπορέσουν να καταλάβουν ορισμένοι τι ζητάνε και τι συζητάνε...

Δυστυχώς όταν δεν έχεις εμπειρία από hate speech και δεν έχει κινδυνέψει η ζωή σου από αυτό, μιλάς καθαρά φιλολογικά και θεωρητικά και όλα είναι καλά... Όταν εκμεταλλευόμενος την προστασία (που σωστά σου προσφέρει ο νόμος) αρχίζεις να ρίχνεις νερό στο κρασί και κάνεις υποχωρήσεις γιατί απλά δεν σε απασχολεί (αφού δεν ανήκεις) αν κάποιες κοινωνικές ομάδες που απειλούνται, το μόνο που σκέφτεσαι είναι το δικό σου συμφέρον... Υπάρχει έστω και ένας που να σκέφτηκε αν εγώ ως ομοφυλόφιλος έχω διαβάσει απειλές μέσω pm στα διάφορα forum που συμμετέχω? Υπάρχει έστω ένας που να σκέφτηκε ότι μπορεί να με έχουν απειλήσει για να μην πάω σε συγκέντρωση μελών ενός forum?

για να δω στην πράξη ορισμένους υπέρμαχους της άνευ όρων ελευθερίας της έκφρασης...Για να δω ορισμένους πόσο εύκολα θα μεταβούν από το εκφράζω τις απόψεις μου, στο βρίζω και μετά στο απειλώ κάποιον γιατί έχει αντίθετη άποψη από έμενα...

Η αρχή της βίας είναι η αναρχία και το hate speech ή λόγια μίσους κατατάσσεται σε αυτήν την κατηγορία, όταν δεν υπάρχουν κανόνες και νόμοι αυτά τα φαινόμενα παρουσιάζονται.
Υπάρχει όμως ένα θέμα άλλο κριτική σε κάτι που δεν μου αρέσει και η κριτική που δεν αρέσει να στοχοποιείται και άλλο περιορισμός και απαγόρευση εκφράσεων που προσβάλουν.
Π.χ άλλο να λες δεν μου αρέσουν  οι ομοφυλόφιλοι γιατί δεν συμβαδίζουν με τα φυσιολογικά πρότυπα και άλλο να λες οι ομοφυλόφιλοι στην πυρά γιατί δεν συμβαδίζουν με τα φυσιολογικά πρότυπα.
Η φιλοσοφία του φαρ ουέστ έχει δοκιμαστεί και έχει απορριφθεί από τις οργανωμένες κοινωνίες, ισχύει ακόμα στις ανοργάνωτες και υπανάπτυκτες κοινωνίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, asinoro είπε

Η αρχή της βίας είναι η αναρχία και το hate speech ή λόγια μίσους κατατάσσεται σε αυτήν την κατηγορία, όταν δεν υπάρχουν κανόνες και νόμοι αυτά τα φαινόμενα παρουσιάζονται.
Υπάρχει όμως ένα θέμα άλλο κριτική σε κάτι που δεν μου αρέσει και η κριτική που δεν αρέσει να στοχοποιείται και άλλο περιορισμός και απαγόρευση εκφράσεων που προσβάλουν.
Π.χ άλλο να λες δεν μου αρέσουν  οι ομοφυλόφιλοι γιατί δεν συμβαδίζουν με τα φυσιολογικά πρότυπα και άλλο να λες οι ομοφυλόφιλοι στην πυρά γιατί δεν συμβαδίζουν με τα φυσιολογικά πρότυπα.
Η φιλοσοφία του φαρ ουέστ έχει δοκιμαστεί και έχει απορριφθεί από τις οργανωμένες κοινωνίες, ισχύει ακόμα στις ανοργάνωτες και υπανάπτυκτες κοινωνίες.

Συμφωνώ, αλλά έγραψα τώρα ή και πιο πριν κάτι το αντίθετο από αυτό που γράφεις? 

18 ώρες πριν, AtiX είπε

Μα ο νόμος δεν αναφέρει πουθενά την απλή διατύπωση μιας άποψης και ούτε την καταδικάζει... Η καταδίκη έρχεται όταν υπάρχει παρακίνηση σε πράξεις βιας κατά μιας ορισμένης κοινωνικής ομάδας...
πχ... κανένας δεν θα σε καταδικάσει βάση νομού αν γράψεις: "οι ταρίφες οδηγούν σαν κανίβαλοι"...
ο δικαστής μέσω του νόμου θα σε καταδικάσει αν γράψεις: "οι ταρίφες οδηγούν σαν κανίβαλοι, γιαυτό όταν βλέπετε ταξί κατευθείαν να το σπάσατε"...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι θεωρούν πως ελευθερία λόγου αποτελεί και η εξυβριση κσι η προσβολη. Είδατε παραπάνω. Ένα μέλος έγραψε ότι αν τον βρίζουν θα αδιάφορει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2018 στις 10:29 ΠΜ, valkon είπε

Πίσω δεν πάμε ξέχασε το. Ο κόσμος προχωράει

ο ενας μιλαει για "τεχνοφοβια", ο αλλος δεν παμε πισω. 

 

ωραια, συμφωνω. ουτε την τεχνολογια πρεπει να φοβομαστε, αλλα και να προχωραμε και να εξελλισομαστε.  Αλλα αναρωτιεμαι...... προς τα που προχωραμε τελικα?   λετε ορισμενοι "πισω" αλλα ποιο ειναι το πραγματικο πισω τελικα? Αυτο που αφησαμε ή εκει που παμε?   ποια ειναι η ποιοτητα ζωης σημερα, ποια ηταν χθες, ποια θα ειναι αυριο? 

 

 Ωραιες οι θεωριες και τα λογια, αλλα η ουσια ειναι οτι η ποιοτητα ζωης μας, παρ' ολη την εξελιξη και την τεχνολογια μας, εχει χειροτερεψει...!! εγω αυτο βλεπω...!!    

 

σε ολα τα πραγματα πρεπει να υπαρχει ΜΕΤΡΟ. οταν αρχιζουν και ξεπερνουνται καποια ορια, χανεται η ισορροπια.   δεν μπορουμε να μιλαμε για ελευθερια, αν εμεις πρωτοι δεν σεβομαστε την ελευθερια του αλλου...!! και οι τρομοκρατες και οι HATERS, δεν ειναι τετοιοι τυποι.....! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό υπάρχει λοιπόν η νομοθεσία. Τώρα αν κάποιοι θεωρούν ότι το να βρίζουν και να προσβάλουν το κόσμο πίσω από ένα πληκτρολόγιο είναι δικαίωμα και αν τους τιμωρήσουν αποτελεί φίμωση της ελευθερίας του λόγου, υπάρχει πρόβλημα. Κι εγώ μπορεί να πιστεύω ότι μπορώ σε κάθε ποστ να σας βρίζω όλους. Είμαι νόμιμος; Θα μου κόψει την ελευθερία λόγου ο mod αν μου σβήσει τα ποστ; 

46 λεπτά πριν, AtiX είπε

για να δω στην πράξη ορισμένους υπέρμαχους της άνευ όρων ελευθερίας της έκφρασης

Πάρα πολύ προβληματικό το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι το ζητάνε αυτό και αναφέρονται σε φίμωση ελευθερίας λόγου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, AtiX είπε

Συμφωνώ, αλλά έγραψα τώρα ή και πιο πριν κάτι το αντίθετο από αυτό που γράφεις? 

Γι’ αυτό έγινε κυρίως η αναφορά. Τέτοιου είδους δοκιμές είναι επικίνδυνες ιδιαίτερα όταν έχεις να κάνεις με μη ισορροπημένα άτομα.

55 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σκέφτομαι, μετά από αυτά που διαβάζω, έναν κόσμο που θα επιτρεπότανε η χρήση βίας για οτιδήποτε μας απασχολούσε... έναν κόσμο που θα μπορούσες να απειλήσεις το καθένα για οτιδήποτε σε ενοχλούσε...

Θα ήθελα πάρα πολύ, να κάναμε αυτό το πείραμα στο παρόν thread (με την ανοχή των mod) για να μπορέσουν να καταλάβουν ορισμένοι τι ζητάνε και τι συζητάνε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, AtiX said:

για να δω στην πράξη ορισμένους υπέρμαχους της άνευ όρων ελευθερίας της έκφρασης

Τώρα θα τους δεις στην πράξη; Δεν τους έχεις δει με το Μπουτάρη; Με τον Φύλακα; Με την αντίδραση που θα πάρεις αν αρχίσεις να ρίχνεις παναγίες σε δημόσιο χώρο;

Υπέρμαχοι άνευ όρων είναι μόνο όταν αυτός που εκφράζεται έχει τις ίδιες απόψεις και αρχίζει να τσούζει λίγο ο κακοχαρακτηρισμός του ("δε μπορείς ούτε μια κουβέντα να πεις και αμέσως παρενόχληση", "δεν είμαι ρατσιστής εγώ, αυτοί θέλουν να μας υποδουλώσουν" κλπ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Για αυτό υπάρχει λοιπόν η νομοθεσία. Τώρα αν κάποιοι θεωρούν ότι το να βρίζουν και να προσβάλουν το κόσμο πίσω από ένα πληκτρολόγιο είναι δικαίωμα και αν τους τιμωρήσουν αποτελεί φίμωση της ελευθερίας του λόγου, υπάρχει πρόβλημα. Κι εγώ μπορεί να πιστεύω ότι μπορώ σε κάθε ποστ να σας βρίζω όλους. Είμαι νόμιμος; Θα μου κόψει την ελευθερία λόγου ο mod αν μου σβήσει τα ποστ; 

Πάρα πολύ προβληματικό το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι το ζητάνε αυτό και αναφέρονται σε φίμωση ελευθερίας λόγου. 

Συμφωνώ... με εκνευρίζει αφάνταστα οι τύποι που εκμεταλλεύονται την ελευθεριά του λόγου για να εκφράσουν την μισαλλοδοξία τους...

14 λεπτά πριν, asinoro είπε

Γι’ αυτό έγινε κυρίως η αναφορά. Τέτοιου είδους δοκιμές είναι επικίνδυνες ιδιαίτερα όταν έχεις να κάνεις με μη ισορροπημένα άτομα.

ίσως να είναι επικίνδυνο αλλά μιλάμε για περιορισμένο πείραμα στο παρών thread... τουλάχιστον θα καταλάβουμε ποιοι πραγματικά πιστεύουν στην ελευθερία της έκφρασης και ποιοι την εκμεταλλεύονται για να κρύψουν τα κόμπλεξ τους...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...