Προς το περιεχόμενο

Από i3-540 σε Xeon x3430


alekosbs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω ένα παλιό pc με μητρική asrock h55m και έναν i3-540 από κάρτα γραφικών έχω την rx460 2gb και ram 8gb 1600hz και σκέφτομαι να δώσω 15-20 ευρώ για να πάρω έναν Xeon x3430 να τον κάνω και έναν μικρό overclock!

Εχω δει μερικά βιντεάκια που τεστ άρουν τον Xeon σε μερικά παιχνίδια και είναι μια χαρά stock!!

Απο την άλλη όμως ξερω ότι ο Xeon δεν κάνει για παιχνίδια!!

Εσεις τι νομίζετε ;;;

 

Επεξ/σία από alekosbs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, alekosbs είπε

Καλησπέρα έχω ένα παλιό pc με μητρική asrock h55m και έναν i3-540 από κάρτα γραφικών έχω την rx460 2gb και ram 8gb 1600hz και σκέφτομαι να δώσω 15-20 ευρώ για να πάρω έναν Xeon x3430 να τον κάνω και έναν μικρό overclock!

Εχω δει μερικά βιντεάκια που τεστ άρουν τον Xeon σε μερικά παιχνίδια και είναι μια χαρά stock!!

Απο την άλλη όμως ξερω ότι ο Xeon δεν κάνει για παιχνίδια!!

Εσεις τι νομίζετε ;;;

Αυτοί οι παλιοί, μια χαρα κάνουν. Οι νέοι δεν κάνουν γιατί έχουν χαμηλά ρολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φτιαξει και γω ενα buildακι με τον x3430, απο aliexpress τον πηρα και ειναι μια χαρα. οτι βοηθεια θες σχετικα με το build σου, πμ !

7 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Αυτοί οι παλιοί, μια χαρα κάνουν. Οι νέοι δεν κάνουν γιατί έχουν χαμηλά ρολόγια.

και ο x3430 χαμηλο ρολοι εχει στοκ στα 2,4. απλα φτανει στα 3,7-4 σχετικα ευκολα 

7 ώρες πριν, alekosbs είπε

Καλησπέρα έχω ένα παλιό pc με μητρική asrock h55m και έναν i3-540 από κάρτα γραφικών έχω την rx460 2gb και ram 8gb 1600hz και σκέφτομαι να δώσω 15-20 ευρώ για να πάρω έναν Xeon x3430 να τον κάνω και έναν μικρό overclock!

Εχω δει μερικά βιντεάκια που τεστ άρουν τον Xeon σε μερικά παιχνίδια και είναι μια χαρά stock!!

Απο την άλλη όμως ξερω ότι ο Xeon δεν κάνει για παιχνίδια!!

Εσεις τι νομίζετε ;;;

παντως να ξερεις, τρελη διαφορα απο αυτον που εχεις δεν θα δεις με τον xeon σε παιχνιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο -> υπο την γενικοτερη εννοια της αναβαθμισης
αν μπεις στη διαδικασια θα ηταν να παρεις καποιον Χ3440
https://www.ebay.co.uk/itm/Intel-Xeon-X3440-SLBLF-2-53GHz-8M-Quad-Core-Processor-LGA1156-SOCKET-CPU/153158266055
http://www.cpu-world.com/CPUs/Xeon/Intel-Xeon X3440 - BV80605002517AQ (BX80605X3440).html
😎

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Η καλύτερη επιλογή είναι ο x3440 και αν τον κάνεις delid (του βγάλεις το καπάκι και του αλλάξεις την πάστα) με liquid metal μπορείς να φτάσεις μέχρι και 4ghz με μια καλή αεροψυξη ή υδροψυξη αν θες κάτι παραπάνω πας στο x3470 (που έχω και εγώ) που με την ίδια διαδικασία πάει στα 4.2 με 4.3ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NikosJawa είπε

Η καλύτερη επιλογή είναι ο x3440 και αν τον κάνεις delid (του βγάλεις το καπάκι και του αλλάξεις την πάστα) με liquid metal μπορείς να φτάσεις μέχρι και 4ghz με μια καλή αεροψυξη ή υδροψυξη αν θες κάτι παραπάνω πας στο x3470 (που έχω και εγώ) που με την ίδια διαδικασία πάει στα 4.2 με 4.3ghz

Soldered δεν ειναι αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα δεν ισχυει, παρα ως υπερβολη μονο, κατι τετοιο. Πας +4GHz
-διαολε ακομη και με τον "μικρο" i7-860 μπορεις- αλλα θελεις: καλη μητρικη
& προσεκτικη ψυξη! 😈 Τερματιζουν, περι τα 4.3-4.4GHz. Και [ισως] εκει, να
βοηθουσε delid: σε θερμοκρασιες βασικα -> γιατι ηδη ολα-τα-παντα, θα ειναι
τεντωμενα..! Οποτε 4.0-4.1 = sweet spot, για να μην εχουμε πιθανα..θυματα 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...