Προς το περιεχόμενο

new Gaming (?) PC


pazarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κύριοι καλησπέρα σας. 

Καλό χειμώνα (Δεν θα πωbggrin.gif )

Έπειτα από σχεδόν 10 όμορφα χρόνια χωρίς να χρειαστεί να πετάξω επιπλέον λεφτά στο PC μου, ήρθε η στιγμή να πάρω κάτι καινούριο και αντάξιο όπως το παλιό.

Σας παραθέτω τις σκέψεις μου.

Attached θα δείτε το συνδυασμό που έχω στο μυαλό μου με αρκετό ψάξιμο και βοήθεια από γνωστούς.

Προβληματισμός no1

Tο κουτί (έχω αυτό από το παλιό build μου). Σκέφτομαι για καινούριο επειδή με το ήδη υπάρχoν έχω τρομερό θέμα με τη σκόνη και γενικά έχει γεράσει (any ideas?)!

Προβληματισμός no2 

H ψύκτρα! 90 ευρώ είναι αυτά! Αν μπορείς να κόψεις απο εκεί και πας σε κάτι πιο οικονομικό και καλό ή με 10-20€ παραπάνω σε ψυγείο.

 

CPU: 246€
MOBO: 152€
RAM:152€
SSD: 101€
GPU: 438€
CPU Cooler: 92€

(Επίσης όπως θα δείτε στη φωτό υπάρχουν ήδη από το παλιό Tower τροφοδοτικό-SSD-HDD-Monitor )

Σύνολο 1179€

Εάν έχετε κάτι να προσθέσετε-συμβουλέψετε θα ήταν χαρά μου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

PC.png

Επεξ/σία από pazarhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να υποθέσω το θέλεις για gaming ? 

Ποια παιχνίδια θέλεις να παίζεις ?

Το υπάρχων σύστημα τι cpu mb ram έχει ? 

Για ψήκτρες και με αυτές κάνεις την δουλειά σου:

https://www.skroutz.gr/s/8024159/Thermalright-HR-02-Macho-Rev-B.html (Την έχω σε ίδιο ακριβώς setup: i58600k + z370 extreme 4)

ή

https://www.skroutz.gr/s/10457375/Thermalright-True-Spirit-140-Direct.html

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

well ναι Gaming.
 

Όσον αφορά games προς το παρον βολεύομαι με lolακι και Fortnite (δεν έχω περισσότερες δυνατότητες) .

Το υπάρχον PC είναι το εξής,

cpu : Intel Core i5 760 @280GHz
Mainboard: Gigabyte H57M-USB3 (καμμένα 3 απο τα 4 σλοτ ram)
Ram: 1x4gb 
GPU: NVIDIA Geforce GTX 460
SSD: SAMSUNG 840 EVO 120G
HDD: WD 1T
Τροφοδοτικό: 550W

 

Στη σύνθεση του αρχικού post νομίζω θα πρέπει να βάλω και κουτί διότι το παλιό μου γέρασε και έχω τρομερό θεμά με σκόνη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταξε να πάρεις επεξεργαστή με 6core/12 threads + . Κάποιον 8700/8700Κ, 2600Χ/2700Χ . Τα 6/6 θα είναι λίγα σε λίγο καιρό.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έπαιρνα καινούργιο τροφοδοτικό να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Θα δώσεις τόσα λεφτά, κρίμα είναι......

Η 1070ti νομίζω είναι υπερβολή για 1080p. Βέβαια η απλή 1070 δεν αξίζει μιας και η διαφορά στην τιμή τους είναι μικρή. Έχεις σκοπό να πάρεις και καλύτερη οθόνη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, pazarhs είπε

 

Όσον αφορά games προς το παρον βολεύομαι με lolακι και Fortnite (δεν έχω περισσότερες δυνατότητες) .

 

Προς το μέλλον τι θέλεις να παίζεις? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

@adtakhs Μου βάζεις δύσκολα! Νομίζω για τη χρήση που το θέλω με καλύπτει!

@thetiesthatbind Για το τροφοδοτικό μου έχουν μπει δεύτερες σκέψεις και το επεξεργάζομαι ακόμη, στο Power Supply Calculator με βγάζει εντάξει αλλά θα δείξει.

@LastSurvivor Προς τα Χριστούγεννα θα χτυπήσω ένα καινούριο monitor για αυτό και παω σε δυνατή GPU, προς το παρόν θα βολευτώ με αυτό που έχω.

@leros2004 Δύσκολη η ερώτηση! Δεν ξέρω με σιγουριά, αλλά όπως και να χει θέλω να χτίσω κάτι το οποίο θα με κρατήσει σε ποιοτικά επίπεδα για αρκετά χρόνια.

Επεξ/σία από pazarhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι παλιό οπότε δεν κανει. Με τα χρόνια έρχεται φθορά στο τροφοδοτικό. Καλύτερα πάμε σε καινούργιο και πιο άνετο στα 650, στα 550 είσαι στο όριο μέσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...