Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία... Πόσοι από τα μέλη του club έχουν lenovo thinkpad στην κατοχή τους?


pciexpress

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανεις πόσα ελευθερα slot έχει το Ideapad 330-15arr? To πήρα πρόσφατα και είδα πως ανοίγει ψιλοδύσκολα γι αυτό ρωτώ. Έχω την εντυπωση πως η RΑΜ είναι soldered πάνω στην μητρική..

Επεξ/σία από Haris1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

ThinkPad P15v , από τα καλύτερα ever

Στις 6/8/2019 στις 2:12 ΜΜ, Haris1977 είπε

Ξέρει κανεις πόσα ελευθερα slot έχει το Ideapad 330-15arr? To πήρα πρόσφατα και είδα πως ανοίγει ψιλοδύσκολα γι αυτό ρωτώ. Έχω την εντυπωση πως η RΑΜ είναι soldered πάνω στην μητρική..

Ετεροχρονισμένη απάντηση απλά για να υπάρχει στο ιστορικό σε περίπτωση που φανεί χρήσιμη κάπου:

Το laptop έχει μόνο ένα slot RAM και μπορείς να την αναβαθμίσεις αλλάζοντας την με αντίστοιχη soDIMM RAM διπλάσιας χωρητικότητας

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

T480 με CPU i7-8650U και 32GB Ram, μεταχειρισμένο από ebay σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. Οι μπαταρίες είχαν ψοφήσει βέβαια, έχω αλλάξει την εσωτερική και τώρα περιμένω την εξωτερική. Δυστυχώς 3rd party μιας και αυθεντικές δεν παίζουν πια. 

Το κύριο πρόβλημα που αντιμετώπισα και μόλις λύθηκε μετά από πολύ ψάξιμο - καθότι άσχετος με laptop - ήταν ότι ξεφόρτιζε ενώ ήταν κλειστό, έχανε γύρω στο 20% κάθε βράδυ.... Όταν κατάλαβα ότι δεν είναι πρόβλημα του laptop αλλά (και) των win11 βρήκα τη λύση και πλέον δεν χάνει καθόλου, άντε 1%.

Του έκανα και undervolt με Throttlestop και είναι πιο ήσυχο και "ψυχρό". 

Πάρα πολύ ευχαριστημένος γενικά και ελπίζω ότι θα βγάλει χρόνια.  Το πληκτρολόγιο πάρα πολύ ωραίο (και μόλις συνηθίσεις και το red dot πετάς) και για 400ε σύστημα -χωρίς τις καινούργιες μπαταρίες βέβαια - δεν βρήκα κάτι πιο αξιόπιστο, αναβαθμίσιμο, με τέτοια specs και να μπορεί να δέχεται και καμιά φάπα 🤣Ίσως στο μέλλον του περάσω το διπλό heatsink και την καλύτερη οθόνη ως αναβαθμίσεις.

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...