Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε λαπτοπ


iox79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Αρχικά να ανάφερω ότι είμαι ψιλό άσχετος με τους υπολογιστές και πολλά πράγματα μου ακούγονται κινέζικα. Από χθες έχω πρόβλημα με το λαπτοπ, το οποίο είναι Dell inspiron i3, με Windows 8 (σπασμένα). Το λαπτοπ πήγαινε σφεντόνα από το 2013 και ξαφνικά από χθες το βράδυ δε μπαίνει στα Windows. Μου γράφει `προετοιμασία αυτόματης επιδιόρθωσης', μετά η οθόνη γίνεται μαύρη και μόνο το ποντίκι μπορώ να κουνήσω. Όταν στην επανεκκίνηση πατήσω το φ12 και παω εκεί που έχει 3 επιλογές 1.hard disk 2.cd/dvd 3 internet και πατησω το 1, μου γράφει σε μπλε φόντο ότι κάτι δε πάει καλά και θα προσπαθήσουν να κάνουν επανεκκίνηση για λογαριασμό μου. Στη συνέχεια κάνει επανεκκίνησεις δίχως να μπαίνει στα Windows. Ελπίζω να μη σας κούρασα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι να έχει θέμα ο σκληρός σου όπως είπε και ο NikosKallithea  . Επίσης τέτοια σφάλματα εμφανίζονται όταν  κάτι να πάει λάθος με τα εγκατεστημένα windows ( π.χ. να τον άφησες ανοιχτό κάποιες ώρες , να προχώρησε σε αυτόματη αναβάθμιση των windows και καθώς γινόταν το update , να έσβησε από μπαταρία ) .

Προτείνω να δοκιμάσεις να περάσεις windows 10 σε ενα usb , να επιλέξεις να bootareis από usb μέσω του μενού όταν πατάς φ12, και να περάσεις τα windows 10 στον σκληρό μέσω της επιλογής upgrade για να κρατήσεις και τα αρχεία σου . Όταν τελειώσει η εγκατάσταση των windows 10 , δοκιμάζεις να ανοίξεις το λάπτοπ , λογικά θα σου βγάλει να επιλέξεις αν θες να μπεις με windows 10 ή 8. Διαλέγεις τα 10 και βλεπεις αν προχωράει, αν βγάλει πάλι σφάλμα ο σκληρός μάλλον τα έφτυσε και πας σε καινούριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνέχεια της περιπέτειας είναι ως εξης: έχει βγει μπλε οθόνη που λέει ότι παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα  στον υπολογιστή σας μπλα, μπλα. Και με μικρά γράμματα ότι το λάθος είναι :unmountable boot volume. Τι σημαίνει αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, iox79 είπε

Η συνέχεια της περιπέτειας είναι ως εξης: έχει βγει μπλε οθόνη που λέει ότι παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα  στον υπολογιστή σας μπλα, μπλα. Και με μικρά γράμματα ότι το λάθος είναι :unmountable boot volume. Τι σημαίνει αυτό; 

Δισκος ή στην καλυτερη πηδηχτηκε η εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iox79 είπε

Αν ειναι δίσκος συμφέρει να φτιαχτεί;

Κατσε να δω το πορτοφολι μου...

Οι δισκοι δεν φτιαχνονται..αλλαζονται.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Κατσε να δω το πορτοφολι μου...

Οι δισκοι δεν φτιαχνονται..αλλαζονται.

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Εννοούσα να φτιαχτεί το λαπτοπ. Αν υποθέσουμε ότι ένα καινούργιο λαπτοπ κοστίζει από 350 ευρώ και πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το κοστος ενος ολοκληρου λαπτοπ και αλλο ενος μονο δισκου που με 40 ευρω παιρνεις εναν απλο ssd. Αν ο δισκος ειναι πραγματι το μοναδικο προβλημα.

Απο την αλλη εσυ ξερεις τα σπεκς του μηχανηματος , αν σε καλυπτει ή οχι , αν σκεφτεσαι γενικως και μπορεις να παρεις καινουργιο κλπ. 

Απλα κατα 99.999% το προβλημα αυτου του φορητου ειναι ο δισκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2018 στις 2:27 ΜΜ, iox79 είπε

Η συνέχεια της περιπέτειας είναι ως εξης: έχει βγει μπλε οθόνη που λέει ότι παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα  στον υπολογιστή σας μπλα, μπλα. Και με μικρά γράμματα ότι το λάθος είναι :unmountable boot volume. Τι σημαίνει αυτό; 

Πριν αλλάξεις σκληρό δοκίμασε τα παρακάτω .
1) Δοκίμασε να bootareis απο το usb που σου είπα προηγουμένως να φτιάξεις , αλλά αντί "install now" πάτα κάτω αριστερά "repair my computer " πατα troubleshoot και start up repair. Δες αν διορθώθηκε το σφάλμα.
2)Αν δεν διορθώθηκε.Μπες από το usb , πάτα "repair my computer " , troubleshoot , advanced options , command prompt ( cmd) γράψε την εντολή bootrec /fixmbr , περίμενε να ολοκληρωθεί και γράψε bootrec /fixboot , περίμενε να ολοκληρωθεί και γράψει bootrec /rebuilbcd , περίμενε να ολοκληρωθεί , κλείσε το command prompt , κάνε restart , δες αν έφτιαξε.
3)Αν δεν έχει φτιάξει ακόμα δοκίμασε να μπεις πάλι στο command prompt ( Repair My computer --> Troubleshoot --> Advanced Options --> Command Prompt ) και γράψε chkdsk /r  :c , αν έχεις τα windows σε άλλο partition ή ο δίσκος σου έχει άλλο γράμμα αντι για c , στο τέλος γράψε το γράμμα του δίσκου / του partition που έχει τα windows . Aν σου βγάλει μήνυμα πως δεν μπορεί να τρέξει γιατί ο δίσκος χρησιμοποιείται , και αν θέλεις να προγραμματίσεις έλεγχο για την επομενη φορά που το σύστημα θα ανοίξει , γράψε Y , πάτα enter και κάνε επανεκίνηση.
4) Αν ακόμα δεν έχει φτιάξει , μπες πάλι στο cmd και γράψε sfc /scannow , Άστο να τρέξει , και όταν τελειώσει κάνε επανεκίνηση. 
5) Αν ακόμα δεν έχει φτιάξει , άνοιξε το λάπτοπ και δες αν είναι οι ραμ και ο σκληρός είναι σωστά τοποθετημένα και συνδεδεμένα, μπορεί με κάποιο τράνταγμα του λάπτοπ να κουνήθηκαν , και να δημιουργούν τα πρόβλημα.
6) Ακολούθα τις οδηγίες εδώ https://www.hdsentinel.com/usbboot.php , για να φτιάξεις ένα usb που θα τρέχει hdsentinel. Όταν το κάνεις μπούταρε απο το usb , και δες το health του σκληρού σου , αν βγάζει κάποιο σφάλμα , ή αν έχει bad sectors.
7) Αν στο 6 όλα είναι οκ , ξανακάνε install τα windows. Αν στο 6 , σου βγάζει errors ή χαμηλό health, ο σκληρός θελει αλλαγή ή επιδιόρθωση. Καλύτερα πήγαινε σε έναν ssd με 40-50 ευρώ, και θα δεις διαφορά και στις ταχύτητες του λάπτοπ σου.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε μου όπως γράφουν και τα παλικάρια είναι θέμα σκληρού δίσκου 100% και επίσης δεν υφίσταται πλέον σε λάπτοπ HDD , το πρόβλημα αυτό παρουσιάζεται σε σκληρούς δίσκους σε περίπτωση που ανοιγοκλείνεις το λάπτοπ από το κουμπάκι του παρατεταμένα. 

Με έναν SSD 240gb είσαι υπερκαλλυμενος και δεν θα σου ξανασυμβεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2018 στις 10:09 ΠΜ, hatzimanolisan είπε

Πριν αλλάξεις σκληρό δοκίμασε τα παρακάτω .
1) Δοκίμασε να bootareis απο το usb που σου είπα προηγουμένως να φτιάξεις , αλλά αντί "install now" πάτα κάτω αριστερά "repair my computer " πατα troubleshoot και start up repair. Δες αν διορθώθηκε το σφάλμα.
2)Αν δεν διορθώθηκε.Μπες από το usb , πάτα "repair my computer " , troubleshoot , advanced options , command prompt ( cmd) γράψε την εντολή bootrec /fixmbr , περίμενε να ολοκληρωθεί και γράψε bootrec /fixboot , περίμενε να ολοκληρωθεί και γράψει bootrec /rebuilbcd , περίμενε να ολοκληρωθεί , κλείσε το command prompt , κάνε restart , δες αν έφτιαξε.
3)Αν δεν έχει φτιάξει ακόμα δοκίμασε να μπεις πάλι στο command prompt ( Repair My computer --> Troubleshoot --> Advanced Options --> Command Prompt ) και γράψε chkdsk /r  :c , αν έχεις τα windows σε άλλο partition ή ο δίσκος σου έχει άλλο γράμμα αντι για c , στο τέλος γράψε το γράμμα του δίσκου / του partition που έχει τα windows . Aν σου βγάλει μήνυμα πως δεν μπορεί να τρέξει γιατί ο δίσκος χρησιμοποιείται , και αν θέλεις να προγραμματίσεις έλεγχο για την επομενη φορά που το σύστημα θα ανοίξει , γράψε Y , πάτα enter και κάνε επανεκίνηση.
4) Αν ακόμα δεν έχει φτιάξει , μπες πάλι στο cmd και γράψε sfc /scannow , Άστο να τρέξει , και όταν τελειώσει κάνε επανεκίνηση. 
5) Αν ακόμα δεν έχει φτιάξει , άνοιξε το λάπτοπ και δες αν είναι οι ραμ και ο σκληρός είναι σωστά τοποθετημένα και συνδεδεμένα, μπορεί με κάποιο τράνταγμα του λάπτοπ να κουνήθηκαν , και να δημιουργούν τα πρόβλημα.
6) Ακολούθα τις οδηγίες εδώ https://www.hdsentinel.com/usbboot.php , για να φτιάξεις ένα usb που θα τρέχει hdsentinel. Όταν το κάνεις μπούταρε απο το usb , και δες το health του σκληρού σου , αν βγάζει κάποιο σφάλμα , ή αν έχει bad sectors.
7) Αν στο 6 όλα είναι οκ , ξανακάνε install τα windows. Αν στο 6 , σου βγάζει errors ή χαμηλό health, ο σκληρός θελει αλλαγή ή επιδιόρθωση. Καλύτερα πήγαινε σε έναν ssd με 40-50 ευρώ, και θα δεις διαφορά και στις ταχύτητες του λάπτοπ σου.

 

RESPECT !!!

Μεγάλε έγραψες,  το τυπώνω και το κρατάω και εγώ για δικη μου χρηση.

Σε ευχαριστώ.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...