Προς το περιεχόμενο

H Samsung ανακοίνωσε σειρά τηλεοράσεων QLED με εξωπραγματική ανάλυση 8K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Κάπου διάβασα ότι η LG ετοιμάζεται να συνδιάσει τις δύο τεχνολογίες.

Να βγάλει oled με nanocell (αντίστοιχο της qled).

Ίσως εκεί να έχουμε επιτέλους oled με μεγάλη φωτεινότητα.

Εν'τω μεταξύ, σε μια συνέντευξη, ένας του χώρου, είπε ότι προσπαθούν να περάσουν από τη βιομηχανική παραγωγή oled panel με hot κάτι, δε θυμάμαι ακριβώς, σε εκτυπώσιμες οθόνες.

 

Να τις τυπώνουν δηλαδή, οπότε το κόστος θα πέσει κατακόρυφα!

Η Samsung το κάνει ήδη με το microled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, spyros1908 είπε

Όχι την Ε7 ειχα(από της πιο ακριβές περσινες) Και φέτος πήρα την Ε8(Επίσης την πιο ακριβή)😀

Αααα οκ... :)

 

10 λεπτά πριν, panathatube είπε

Η Samsung το κάνει ήδη με το microled.

Το έχει κάνει, αλλά αυτό ήταν πέρσι σε μια 140". Φέτος τίποτα. Μήπως υπάρχουν δυσκολίες στην "σμίκρυνση"; Δεν μπορεί δηλαδή να κάνει μικρά αρκετά τα λεντακια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Αααα οκ... :)

Το έχει κάνει, αλλά αυτό ήταν πέρσι σε μια 140". Φέτος τίποτα. Μήπως υπάρχουν δυσκολίες στην "σμίκρυνση"; Δεν μπορεί δηλαδή να κάνει μικρά αρκετά τα λεντακια; 

Δεν ξέρω αλλά αν πετύχει τελικά θα πετύχει τα πλεονεκτήματα Oled (πραγματικό μαύρο) και Qled (υψηλότερη φωτεινότητα) και με μεγαλύτερη αντοχή σε burn in https://9to5mac.com/guides/microled

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά τη γνώμη μου, για να δικαιολογούσα 8κ ανάλυση θα τη δικαιολογούσα σε χώρο που να χωράει έστω 85 ίντσες και πάνω, αρκεί να έχεις και 8κ περιεχόμενο. Το 4k εξυπηρετεί και 65 ίντσες ακόμη και αν το βλέπεις από 2-5 μέτρα απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panathatube είπε

Δεν ξέρω αλλά αν πετύχει τελικά θα πετύχει τα πλεονεκτήματα Oled (πραγματικό μαύρο) και Qled (υψηλότερη φωτεινότητα) και με μεγαλύτερη αντοχή σε burn in https://9to5mac.com/guides/microled

Ναι ναι θα είναι το ιδανικό.

Ελπίζω να έχει και το ακαριαίο response time που έχουν οι oled (microseconds)

1 λεπτό πριν, Pokemon640 είπε

κατά τη γνώμη μου, για να δικαιολογούσα 8κ ανάλυση θα τη δικαιολογούσα σε χώρο που να χωράει έστω 85 ίντσες και πάνω, αρκεί να έχεις και 8κ περιεχόμενο. Το 4k εξυπηρετεί και 65 ίντσες ακόμη και αν το βλέπεις από 2-5 μέτρα απόσταση.

Εγω θα το δικαιολογούσα σε 110" και πάνω, για 2,5 μέτρα απόσταση. Και με content στα 250 mbits και πανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα εξαρτάτε από τη χρήση. Εγώ τρελενομαι να βάζω το βράδυ 4Κ δισκάκια η να στριμαρω από νετφλιξ.

 

Από τηλεόραση, καμιά δημοσιογραφική εκπομπή που μου αρέσει και τίποτα άλλο.

 

Αναρωτιέμαι, τώρα που θα βγει το HDMI 2.1 και θα έχουμε πάνελ σε 4Κ 120 Hz, αν θα άξιζε για gaming μια oled.

 

Επεξ/σία από thanosAIAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ibc.org/delivery/ready-for-8k-uhdtv-broadcasting-in-japan/1067.article

 

Πάντως προς ανατολάς... το 8κ δεν είναι κάτι καινούργιο.... απο το 2014, έχουνε θέσει ώς στόχο να μεταδώσουνε τους Ολυμπιακούς του Τόκυο σε 8κ. Για τους υπόλοιπους θνητούς..... ας απολάυσουμε στος 100% το FHD.... και βλέπουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, D.Luffy είπε

OK ευχαριστώ.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι είμαι σε δίλημμα μεταξύ QLED (Q9F) και OLED (LG C8) αλλά κλείνω προς OLED κυρίως για την υποστήριξη του Dolby Vision. Θα περιμένω το Black Friday Αγγλία για να αποφασίσω.

Το Xbox one x, υποστήριξη hdr10 και τώρα θα υποστηρίξει και Dolby vision. Δεν έχω ακούσει κάτι για hdr10+.

https://www.engadget.com/amp/2018/08/30/xbox-one-dolby-vision-hdr/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.digitaltrends.com/home-theater/qled-vs-oled-tv/

 

 

 

H OLED μοιαζει στις παλαιες πλασμα   (καλυτερα μαυρα-χρωματικη παλετα-response time) αλλα εχει το burn in 

Η QLED ακουλουθει με πολυ μικρη αποσταση εχει περισσοτερη αντοχη στο χρονο , φτηνοτερη και σαφως πιο φωτεινη  

Και 2 τεχνολογιες ειναι πολυ καλες , οι LED πρεπει να ψοφησουν και να αποσυρθουν αρκετη ζημια εχουν κανει στα ματια μας 

Επεξ/σία από 7700K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταφέρεις να κάνεις burn in την οθόνη πρέπει να δείχνει το ίδιο πράγμα για ώρες, δύσκολο σε gaming με μόνη εξαίρεση αν βλέπεις αρκετή TV οπότε θα κάνει ένα κάψιμο εκεί που έχει το channel logo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

για να καταφέρεις να κάνεις burn in την οθόνη πρέπει να δείχνει το ίδιο πράγμα για ώρες, δύσκολο σε gaming με μόνη εξαίρεση αν βλέπεις αρκετή TV οπότε θα κάνει ένα κάψιμο εκεί που έχει το channel logo.

Μοντέλο του 17 που μπορεί να παίζει με τις ώρες το ίδιο κανάλι, δεν μου έχει αφήσει ιχνος πάντως.

38 λεπτά πριν, 7700K είπε

https://www.digitaltrends.com/home-theater/qled-vs-oled-tv/

H OLED μοιαζει στις παλαιες πλασμα   (καλυτερα μαυρα-χρωματικη παλετα-response time) αλλα εχει το burn in 

Η QLED ακουλουθει με πολυ μικρη αποσταση εχει περισσοτερη αντοχη στο χρονο , φτηνοτερη και σαφως πιο φωτεινη  

Και 2 τεχνολογιες ειναι πολυ καλες , οι LED πρεπει να ψοφησουν και να αποσυρθουν αρκετη ζημια εχουν κανει στα ματια μας 

Κοίτα οι oled έχουν ξεπεράσει τις 100.000 ώρες για ημιζωή (δηλαδή η φωτεινότητα να πέσει στο μισό).

Δηλαδή 35 χρόνια αν την έχεις ανοικτή για 8 ώρες την ημέρα.

Επίσης δεν βλέπω σημαντική διαφορά στις τιμές.

Πραγματικά qled πρέπει να πάρεις μόνο αν θες να τη χρησιμοποιήσεις για οθόνη υπολογιστή. Δεν βλέπω κανένα άλλο λόγο!

Αντί να ανησυχείτε για σπάνιες περιπτώσεις, καλύτερα να απολαμβάνετε μια πραγματικά εξωπραγματική εικόνα. Τόσο απίστευτα χρώματα και απόλυτο μαύρο. Δεν συγκρίνεται η εμπειρία με συμβατικές τηλεοράσεις όπως η qled.

Και δεν υπερασπίζομαι την επιλογή μου. Μιλάμε για φοβίες αβάσιμες που στερούν από ανθρώπους την σωστή επιλογή τηλεόρασης.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Rzarector είπε

Είναι πάντως η ανώτερη ανάλυση που μπορεί να αντιληφθεί/διακρίνει το ανθρώπινο μάτι. Σε headset είναι τα 11k. Οπότε φτάσαμε στο τέρμα ουσιαστικά, ήδη...

Όχι φίλος θα έρθουν τα ολογραματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

για να καταφέρεις να κάνεις burn in την οθόνη πρέπει να δείχνει το ίδιο πράγμα για ώρες, δύσκολο σε gaming με μόνη εξαίρεση αν βλέπεις αρκετή TV οπότε θα κάνει ένα κάψιμο εκεί που έχει το channel logo.

Σε gaming πιστεύω είναι πιο εύκολο λόγο των hud .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μοντέλο του 17 που μπορεί να παίζει με τις ώρες το ίδιο κανάλι, δεν μου έχει αφήσει ιχνος πάντως.

Κοίτα οι oled έχουν ξεπεράσει τις 100.000 ώρες για ημιζωή (δηλαδή η φωτεινότητα να πέσει στο μισό).

Δηλαδή 35 χρόνια αν την έχεις ανοικτή για 8 ώρες την ημέρα.

Επίσης δεν βλέπω σημαντική διαφορά στις τιμές.

Πραγματικά qled πρέπει να πάρεις μόνο αν θες να τη χρησιμοποιήσεις για οθόνη υπολογιστή. Δεν βλέπω κανένα άλλο λόγο!

Αντί να ανησυχείτε για σπάνιες περιπτώσεις, καλύτερα να απολαμβάνετε μια πραγματικά εξωπραγματική εικόνα. Τόσο απίστευτα χρώματα και απόλυτο μαύρο. Δεν συγκρίνεται η εμπειρία με συμβατικές τηλεοράσεις όπως η qled.

Και δεν υπερασπίζομαι την επιλογή μου. Μιλάμε για φοβίες αβάσιμες που στερούν από ανθρώπους την σωστή επιλογή τηλεόρασης.

Ετσι πιστευω τελικα τα ιδια ελεγαν και για τις πλασμα  , στην αρχαιολογικη μου πανασονικ που την εχω απο το 2008 δεν καταφερα ακομα να δω burn in αν και πολλες φορες ξεχασα να αλλαξω καναλια για πολυ ωρα

Οσο για την εικονα των OLED ειναι γνωστο ,οταν την συνηθησεις  δεν ξαναγυρνας ποτε ξανα στην μουφοτεχνολογια της led οταν καν για να την κοιταξεις  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...