Προς το περιεχόμενο

H Samsung ανακοίνωσε σειρά τηλεοράσεων QLED με εξωπραγματική ανάλυση 8K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimitrisdim14 είπε

Σε gaming πιστεύω είναι πιο εύκολο λόγο των hud .... 

Ούτε σε game ούτε τίποτε. Αν η δικιά μου δεν έχει κάνει το παραμικρό burn in, δεν θα κάνει καμία 😛

Σου λέω ο μικρός παίζει Xbox ώρες και παιχνίδια που έχουν μόνιμα σε σταθερές θέσεις HUD. Τίποτα!!!

Και ξέρεις ο μικρός το παρατάει το χειριστήριο και την tv ανοικτή και φεύγει. Μπορεί να περάσει και μια ώρα για να πάρουμε χαμπάρι τι έγινε.

Εχει και το pixel movement, αλλά και στη .χειρότερη την αφήνεις μια ώρα κλειστή έχοντας την στην λειτουργία refresh των pixel. Πράγμα που δεν έχω χρειαστεί.

Δεν ξέρω για μοντέλα πριν το 17. Αλλά από το 17 ΜΟΝΙΜΟ burn in, μόνο επίτηδες με κάποιο πολύ περίεργο τρόπο θα έκανες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα μόνα burn in που έχω δει είναι σε plasma και CRT οθόνες, και αυτά υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες, π.χ. CRT σε νετκαφέ όταν δουλεύαν χιλιάδες ώρες οι οθόνες στην ίδια εικόνα.

Β' περίπτωση σε plasma tv που είχε ο παππούς μου και έβλεπε αρκετή tv (5 ετών plasma tv όχι πρόσφατο μοντέλο), έχει μικρό σημαδάκι πάνω αριστερά, όχι τόσο ενοχλητικό αλλά για μένα είναι. Στις οθόνες του μετρό που δουλεύουν 19-20 ώρες τη μέρα στην ίδια εικόνα συνεχώς, έχουν κολλήσει λίγο τα νούμερα στις θερμοκρασίες (20, 30C) και φαίνονται σαν σκιές.

Σε CRT το κάψιμο είναι ποιο απαλό συνήθως. Πάντως για οικιακή χρήση δεν πρέπει να μας απασχολεί καν, δεν θα βάλουμε OLED οθόνη να δείχνει τις επόμενες πτήσεις και θάνε ανοικτές 24/7..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ε ναι ιδανικά δεν είναι. Όπως δεν είναι ιδανικό και το μαύρο μίας QLED :P που είναι μακράν μεγαλύτερο κριτήριο για μένα.

Αλλά ακόμη και απόγευμα να κάτσεις να δεις, είναι μια χαρά. Πόσο μάλλον βραδάκι που θα δεις ταινία.

Τώρα όσον αφορά το burn-in. Πάρα πολύ σπάνια έχω δει να μένει εικόνα για λίγο και μετά να χάνεται σε μερικά δευτερόλεπτα και αυτό όταν έχω ΤΕΡΜΑ φωτεινότητα. Η cpu της τηλεόρασης είναι πολύ δραστική στις στάσιμες εικόνες και ρίχνει φωτεινότητα μόλις καταλάβει ότι δεν γίνεται τίποτα. Burn in μόνιμο δεν έχει μείνει τίποτε, παρότι ο παίζει ο μικρός με της ώρες χωρίς να την κλείνει ποτέ, ούτε στα διαλείμματα. Εμείς την OLED στο σπίτι γενικά την έχουμε όπως όλοι οι Έλληνες την απλή TV. Παίζει όλη μέρα, βλέπει δεν βλέπει κανείς. :D

 

Μη χαίρεσαι, για βάλε 

 και παρατήρησε τις ανομοιομορφίες στο πάνελ και τις πιο σκοτεινές γραμμές που θα δεις. Παθών από oled και συγκεκριμένα την ίδια με τη δικιά σου. Και όχι μόνο εγώ αλλά και άλλοι 3 γνωστοί που όλοι τις αλλάξαμε και πήγαμε σε led.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, efo355 είπε

Μη χαίρεσαι, για βάλε 

 και παρατήρησε τις ανομοιομορφίες στο πάνελ και τις πιο σκοτεινές γραμμές που θα δεις. Παθών από oled και συγκεκριμένα την ίδια με τη δικιά σου. Και όχι μόνο εγώ αλλά και άλλοι 3 γνωστοί που όλοι τις αλλάξαμε και πήγαμε σε led.

4 άτομα παρέα με oled ε;

Anyway, δεν παρατηρώ κάτι. Το μόνο που έχεις η oled, που είναι σε όλες τις oled είναι το κάθετο banding σε πολύ σκούρο αλλά όχι τελείως μαύρο χρώμα, το οποίο το διακρίνεις μόνο όταν βάλεις πχ μονόχρωμη πολύ σκοτεινή οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι κάποιος δε βρίσκει νόημα χρήσης μιας νέας τεχνολογίας, δεν την καθιστά άχρηστη προς όλους. Πχ όταν βγήκαν οι 4κ tv, μια μεγάλη μερίδα τις έβγαζε άχρηστες/για ηλίθιους. Εγώ καταβολεύτηκα γιατί έχω 49" tv για pc monitor και πρακτικά είναι σα να έχω 4 24ρες 1080p χωρίς ενδιάμεσα bezels. Και φυσικά με πολύ καλύτερο πάνελ από τις 24ρες ips του κιλού και στο 1/2 της τιμής μιας 21:9 35".

 

Το ίδιο και με το vr, κράξιμο επειδή κάποιοι δεν ξέρουνε τι να το κάνουν. Σε κάποιες εφαρμογές όμως είναι Θείο δώρο!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Retromaniac είπε

4 άτομα παρέα με oled ε;

Anyway, δεν παρατηρώ κάτι. Το μόνο που έχεις η oled, που είναι σε όλες τις oled είναι το κάθετο banding σε πολύ σκούρο αλλά όχι τελείως μαύρο χρώμα, το οποίο το διακρίνεις μόνο όταν βάλεις πχ μονόχρωμη πολύ σκοτεινή οθονη.

Όχι παρέα αλλά γνωστοί. Η δική μου έβγαλε κολλημένο πίξελ, οι άλλες δύο βγάλανε ανομοιομορφία στο πάνελ και η μία burn in. Όλοι αγοράσαμε Νοέμβρη στο black friday και με διαφορά ενός μήνα τις αλλαξαμε και οι 4. Στη φωτό είναι η δικιά μου, κάτω αριστερά φαίνεται το άσπρο που είναι κολλημένο ή κολλημένα πίξελ. Στη πραγματικότητα ήταν πολύ πιο φωτεινό από αυτό που φαίνεται στη φωτό. 

IMG_20180529_100335_HHT.jpg

Επεξ/σία από efo355
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, efo355 είπε

Όχι παρέα αλλά γνωστοί. Η δική μου έβγαλε κολλημένο πίξελ, οι άλλες δύο βγάλανε ανομοιομορφία στο πάνελ και η μία burn in. Όλοι αγοράσαμε Νοέμβρη στο black friday και με διαφορά ενός μήνα τις αλλαξαμε και οι 4. Στη φωτό είναι η δικιά μου, κάτω αριστερά φαίνεται το άσπρο που είναι κολλημένο ή κολλημένα πίξελ. Στη πραγματικότητα ήταν πολύ πιο φωτεινό από αυτό που φαίνεται στη φωτό. 

IMG_20180529_100335_HHT.jpg

Έτσι όπως το έθεσες νόμιζα ότι βγάλανε και οι 4 burn in. Τα defects τυχαίνουν σε όλες τις τεχνολογίες.

3 φίλοι μου, με Samsung va tv, τις οποίες πρότεινα εγώ γιατί θέλαν καλύτερο μαύρο από το ips, εχουν και οι τρεις, λίγο μετά την λήξη της εγγυησης, μια γκρι σκιά σαν να είναι λερωμένες, σε κάποιες πλευρές, που πιάνουν το 1/4 της τηλεόρασης.

Εμένα πάντως δεν έχει ούτε ένα pixel κολλημένο/καμμένο, τα χρώματα είναι τελείως uniform και δεν έχω καθόλου burn in.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλωμό το μέλλον των micro Led. Αν δείτε και εδώ, στο 10:40 μιλάει γι'αυτα.

 

Παλιά τεχνολογία, της Σόνυ, λεγότανε crystal led τότε.

Το πρόβλημα είναι ότι pixel τοποθετούνται ένα ένα!!! Δεν έχουν τρόπο να τα παράξουν βιομηχανικά ακόμη.

 

Οι oled θα παραμείνουν βασιλιάδες για καιρό ακόμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα βίντεο, φώτο που να δείχνει πως φαίνεται ας πούμε μια τυπική εκπομπή τηλεοπτικού σταθμού σε μια οθόνη 8Κ με το upscale που λένε, όχι ότι σκοπεύω να αγοράσω αλλά από περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Υπάρχει κανένα βίντεο, φώτο που να δείχνει πως φαίνεται ας πούμε μια τυπική εκπομπή τηλεοπτικού σταθμού σε μια οθόνη 8Κ με το upscale που λένε, όχι ότι σκοπεύω να αγοράσω αλλά από περιέργεια.

Τα οποία που θα τα δεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λήψη με καλή ανάλυση μιας τηλεόρασης που κάνει upscale sd σε 8Κ θα δείξει αν όντως φαίνεται μια ομαλή εικόνα ή όχι. 

Ακόμα καλύτερα μια φωτογραφία με μεγάλη ανάλυση  την κατεβάζεις την μεγεθύνεις και βλέπεις αν όντως βλέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Conan2046 είπε

Μια λήψη με καλή ανάλυση μιας τηλεόρασης που κάνει upscale sd σε 8Κ θα δείξει αν όντως φαίνεται μια ομαλή εικόνα ή όχι. 

Ακόμα καλύτερα μια φωτογραφία με μεγάλη ανάλυση  την κατεβάζεις την μεγεθύνεις και βλέπεις αν όντως βλέπεται.

Το πρώτο είναι αδύνατο, θες ίδιας ανάλυσης τηλεόραση. Το δεύτερο παλι μόνο από screenshot θα ήταν μια καλή αξιολόγηση με zoom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να δω ακριβώς πως φαίνεται στην συγκεκριμένη τηλεόραση, θέλω να δω απλώς αν όντως το upscale είναι αποτελεσματικό, κάτι σαν αυτή την φωτογραφία δηλαδή:

img_0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...