Προς το περιεχόμενο

Blue screen σε νέο λαπτοπ


grigoris93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα ένα λαπτοπ msi από το Amazon και μετά από τα αυτόματα update των Windows και την ενημέρωση των drivers από το επίσημο site της msi μου έβγαλε blue screen με κωδικό system service exception. Δοκίμασα τα εργαλεία από το troubleshoot αλλά δεν κατάφερα να τον ανοίξω. Θα κάνω reset για να ξαναπεράσω τα Windows αφού δεν μπορώ να λύσω το πρόβλημα, όμως είναι η δεύτερη φορά που γίνεται αυτό μέσα στη μια βδομάδα που τον έχω τον υπολογιστή. 

Γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό; Είναι καλύτερα να μην αναβαθμισω τους drivers? Πρέπει να κάνω αναβάθμιση των BIOS? 

Παρακαλώ όποιον γνωρίζει γιατί είμαι σε αδιέξοδο. 😫

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Crybal είπε

Απ΄ότι καταλαβα λένε να κάνω update τους drivers και μετα τα bios. Κοίταξα όμως τη version που έχω και φαίνεται να είναι η τελευταία...

 

Capture2.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Crybal είπε

Αναβαθμισε τους drivers και δες πως θα παει.

Το θέμα είναι ότι τις προηγούμενες δυο φορές έκανα τα update των Windows, μετά των drivers και όταν άνοιξα το λαπτοπ μπήκε στο bootloop. Τώρα έκανα update μόνο για την gpu και τουλάχιστον ανοίγει. 

Μπηκα και στο boot menu για να επαληθευσω τα bios και η ημερομηνία που βγάζει είναι πιο παλιά από αυτήν που δείχνει η έκδοση στο site της msi. 

Τι προτείνεις; Να βάλω drivers και μετά τα bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η version του bios ειναι ιδια,τοτε λογικα ειναι το ιδιο ασχετα απο την ημερομηνια η οποια μπορει να διαφερει λιγο.Οποτε κάνε Update στους drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Crybal είπε

Αν η version του bios ειναι ιδια,τοτε λογικα ειναι το ιδιο ασχετα απο την ημερομηνια η οποια μπορει να διαφερει λιγο.Οποτε κάνε Update στους drivers

Τους αναβάθμισα τους drivers αλλά και πάλι υπάρχει πρόβλημα. Μετά από shut down κρασαρει καθώς πάει να ανοίξει και με τη δεύτερη φορά κάνει log in...

Το BlueScreenView μου βγάζει για κάθε φορά που συνέβη αυτό το ίδιο dump file με το παραπάνω που ανέβασα. 

EDIT

Νομίζω πως τελικά βρήκα το πρόβλημα. Βρήκα σε ένα forum να προτείνουν την απενεργοποίηση του hibernate για παρόμοιο πρόβλημα. Το απενεργοποίησα λοιπόν και έκλεισε-άνοιξε κανονικά ο υπολογιστής. Πιστεύεις μπορεί να φταίει και κάτι άλλο;

Επεξ/σία από grigoris93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...