Προς το περιεχόμενο

Πρόσω ολοταχώς για κατάργηση της αλλαγής ώρας η Ευρωπαϊκή Ένωση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, keysmith είπε

αν ρωτάς εμένα μας συμφέρει "εναλλαγή".

Βοηθάμε την μεγαλύτερη ημέρα γιατί ήμαστε τουριστική χώρα (η τουριστικές δραστηριότητες πάνε πιο αργά, μετακινήσεις, επισκέψεις) αλλά και οι ιδιωτικές δραστηριότητες (πας στο στάδιο για τρέξιμο μετά τη δουλειά και είναι μέρα, με το παιδί σου στην παιδική χαρά κτλ κτλ). αυτά αρκεί να ξυπνάς μέρα.. Μη σηκώνεσαι και άγρια νύχτα. Οπότε το χειμώνα λογικά θες χειμερινή.

Επειδή θα μας βάλουν με το στανιό να καταργήσουμε την μία από τις δύο, προσωπικά συντάσσομαι υπέρ της ΘΕΡΙΝΗΣ και ας ξυπνάω κανα μήνα στα σκοτάδια το χειμώνα να πάω στη δουλειά. Τα συνολικά οφέλη της Θερινής μέσα στο χρόνο είναι μεγαλύτερα.

Βασικα λιγο που το κοιταξα ψηφισανε 4μυρια ευρωποαιδοπουλα για την ωρα ... τη σου κανει η δημοκρατια τελικα ε [αντα νικαει  χαχαχαχαχ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lokaki είπε

Tελικα τη μας συμφερει παιδια καλοκαιρι η χειμωνας ?

Η λύση είναι μια να αλλάξει η ώρα για 30 λεπτά και να παραμείνει.  Έτσι βρήκαμε την λύση του αιώνα.  (Όλα εγώ πρέπει να τα σκέφτομαι? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, 

Ζω σε μεγαλο τουριστικο νησι, οσο μεγαλυτερη ειναι η μερα, ο τουριστας ειναι πιο κινητικος, και ξοδευει για τις αγορες του. 

Οταν βραδιασει, την αραζει στο ξενοδοχειο. 

Οι Γερμανοι ηθελαν να μεινουμε μονιμα στη χειμερινη ωρα, οτι χειροτερο για τη βιομηχανια τουρισμου μας!... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, micos000 είπε

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ. Είναι σαν να ψήφισε μόνο η Αθήνα και μιλάνε για αντιπροσωπευτικό δείγμα και ότι πρέπει να κάνουμε ότι θέλουν οι πολίτες της Ε.Ε.

Χαζομάρες! Την μάνα μου που ακόμα έχει τηλέφωνο με κουμπιά, την ρώτησε κανείς;

Εμ, οι Γερμανοί αποφασίζουν για όλη την Ευρώπη και αυτοί πιστεύω ότι θα είναι οι περισσότεροι από τον Βορρά.

Για το αν οι Γερμανοί ειναι "σωστότεροι" πολίτες και συμμετέχουν στα κοινά δεν περνάει απο κανενός το μυαλό;

Δεν ξέρω αν ανέδειξαν την ψηφοφορία στο Ελλάντα, αλλα το ινσόμνια το έκανε. Πόσοι Έλληνες εξέφρασαν τη γνώμη τους ψηφίζοντας; Έπαιρνε πραγματικά 1 λεπτό στην ηλεκτρονική πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν ασχολειται πλεον μ αυτο, ολα τα ρολογια αλλαζουν αυτοματα ετσι κ αλλιως, καμια πιθανοτητα να αργησεις εστω και μια φορα στη δουλεια δικαιολογημενος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Για το αν οι Γερμανοί ειναι "σωστότεροι" πολίτες και συμμετέχουν στα κοινά δεν περνάει απο κανενός το μυαλό;

Δεν ξέρω αν ανέδειξαν την ψηφοφορία στο Ελλάντα, αλλα το ινσόμνια το έκανε. Πόσοι Έλληνες εξέφρασαν τη γνώμη τους ψηφίζοντας; Έπαιρνε πραγματικά 1 λεπτό στην ηλεκτρονική πλατφόρμα.

Οι Γερμανοι παντα ειναι σωστοι, αυτα ειναι γνωστα πραγματα εδω και πολλα χρονια.  Το οτι στην Ελλαδα δεν αναφερθηκε κανεις πουθενα οτι υπαρχει αυτη η ψηφοφορια φυσικα δεν σου φτανει σαν απαντηση. Αρκει να βρεθει η ευκαιρια να κανακεψουμε τους αριους που ειναι τελειοι σε οτιδηποτε κανουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από πότε έχουμε άμεση δημοκρατία στην ΕΕ; Από ποτέ... Κάνουν ένα δημοψήφισμα χωρίς κάποια δέσμευση, βγαίνει ένα αποτέλεσμα ουσιαστικά από ένα μέλος που κάποιους βόλευε, και λένε οι πολίτες μιλούν και εμείς κάνουμε την θέληση τους. 

 

Η κοροϊδία στο μεγαλείο της. Αυτές οι πρακτικές απαξιώνουν το πολίτευμα. 

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχει δείξει η Ε.Ε. ότι αφουγκράζεται τους πολίτες της για να έχουν κίνητρο οι πολίτες της Ε.Ε. να ψηφίσουν; Αφού γίνεται ότι πιο μακρινό από την δημοκρατία χρόνο με τον χρόνο.

Κατά τ' άλλα 1,6 εκατομμύρια πολίτες από τα 430 (αν βγάλουμε την Γερμανία ψήφισαν), λιγότερο από το 0,4% του πληθυσμού και καθόλου αντιπροσωπευτικά μάλιστα, κατά πόσο αυτό εκφράζει πράγματι την θέληση των πολιτών εγώ αμφιβάλλω. 

Η αλλαγή της ώρας πράγματι θα μας ευνοήσει τα απογεύματα που θα μας βλέπει λίγο φως παραπάνω. 

Αλλά απ' ότι ξέρω έρευνες έχουν γίνει και δείχνουν ότι τα παιδιά, όλοι οι μαθητές βιολογικά έχουν ανάγκη να κοιμούνται περισσότερο το πρωί, μέχρι και προτάσεις να ξεκινούν τα μαθήματα 9 αντί 8 έχουν γίνει. Αυτό το χειμώνα πρακτικά θα σημαίνει ότι οι μαθητές θα ξεκινούν τα μαθήματα όχι 1 αλλά 2 ώρες νωρίτερα απ' ότι βιολογικά θα ήταν καλό γι' αυτούς...

Και φυσικά δεν είναι λύση να ξεκινούν τα μαθήματα 10... Όχι με τους γονείς να έχουν φύγει για δουλειά πολύ νωρίτερα και μην έχοντας τι να κάνουν τα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 hours ago, matrixxx said:

 

Το να μεινει η θερινη μονιμα ειναι ονειρο των παιδιων του πλουσιου μπαμπα θα μπορουσε να πει καποιος, που ξυπνουν το μεσημερι...

Το να μείνει η χειμερινή ώρα μόνιμα είναι όνειρο των ξενέρωτων μουντρούχων που θέλουν να γυρνάνε νύχτα στο σπίτι τους μετά τη δουλειά το χειμώνα χωρίς καμία διάθεση χαλάρωσης και επαφής με το φως! 😛 

Όλοι αυτοί να φύγουν, να πάνε αλλού (Σουηδία ίσως?)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, billdanos said:

Το να μείνει η χειμερινή ώρα μόνιμα είναι όνειρο των ξενέρωτων μουντρούχων που θέλουν να γυρνάνε νύχτα στο σπίτι τους μετά τη δουλειά το χειμώνα χωρίς καμία διάθεση χαλάρωσης και επαφής με το φως! 😛 

Όλοι αυτοί να φύγουν, να πάνε αλλού (Σουηδία ίσως?)...

Να πάτε εσείς στη Σουηδία, να έχετε φως μέχρι τις 12 το βράδυ τα καλοκαίρια, να γουστάρετε! 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια ζώνη ώρας είμαστε θα καθοριστεί από τους αστρονόμους και οχι από τα αν μας βολευει στις διακοπές η όχι.

 

Η ώρα του κράτους ορίζεται από την ώρα τις πρωτέουσας

Η Αθηνα είναι στις 23 οπότε απέχει πάνω από 8 μοίρες από το UTC+1 και 7 περίπου από το UTC+2

(Η κέρκυρα πχ θα έπρεπε να είναι στο UTC+1)

 

Οπότε θα πάμε στο UTC+2 και όχι στο UTC+3 που θέλετε πολλοί εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...