Προς το περιεχόμενο

Πρόσω ολοταχώς για κατάργηση της αλλαγής ώρας η Ευρωπαϊκή Ένωση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους και ένα σωστό μέτρο. Βασικά το μόνο σωστό που χει ψηφιστεί μέχρι στιγμής. Η χειμερινή ώρα είναι άθλια. Μόνο θερινή από δω και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, ThReSh said:

Την έχεις χάσει και δεν φταίει το φως. :(

Φταίει και το φως που είναι λίγο (σε διάρκεια) τον χειμώνα αλλά αυτό δεν αλλάζει! (εκτός αν μετακομίζουμε κάθε χειμώνα στο νότιο ημισφαίριο). 😜

2 minutes ago, Janoss said:

Επιτέλους και ένα σωστό μέτρο. Βασικά το μόνο σωστό που χει ψηφιστεί μέχρι στιγμής. Η χειμερινή ώρα είναι άθλια. Μόνο θερινή από δω και πέρα.

Καταρχάς δεν έχει ψηφιστεί. Δεύτερον, και να ψηφιστεί δεν ξέρεις αν η Ελλάδα θα το υιοθετήσει. Και τρίτον, επειδή πολλούς δεν τους βολεύει, θα σε πείραζε να κρατήσουμε τη θερινή ώρα αλλά να πάμε στη ζώνη τής κεντρικής Ευρώπης; (UTC +2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, CheOnWeb said:

Φταίει και το φως που είναι λίγο (σε διάρκεια) τον χειμώνα αλλά αυτό δεν αλλάζει! (εκτός αν μετακομίζουμε κάθε χειμώνα στο νότιο ημισφαίριο). 😜

Φταίει κυρίως η δουλειά. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Talepwros είπε

Και εγω πιστεύω οτι το σωστό ειναι να μεινει ως εχει και να αλλάζει η ωρα. 

Δεν μου αρέσει να διαβαζω ανθρώπους που δεν δουλεύουν ή δεν εχουν παιδια να λενε "εγω ξυπναω αργα και με βολεύει να πηγαινω βολτα" γιατι μου δειχνει το ποσό κοντόφθαλοι και παρτακηδες ειμαστε. 

 

Αν επικρατήσει η θερινή ελπίζω μετα κανα δυο τροχαία μεσα στην αγρια νυχτα απο σχολικα λεωφορεία να αλλάξουν τα ωράρια των σχολειων και να μπορούν οι γονείς να εχουν εναν ακομα μπελά. 

Ενώ όσοι θέλουν να χουν ήλιο στις 6 τα χαράματα είναι μακρύφθαλμοι, ε;

 

8 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Καταρχάς δεν έχει ψηφιστεί. Δεύτερον, και να ψηφιστεί δεν ξέρεις αν η Ελλάδα θα το υιοθετήσει. Και τρίτον, επειδή πολλούς δεν τους βολεύει, θα σε πείραζε να κρατήσουμε τη θερινή ώρα αλλά να πάμε στη ζώνη τής κεντρικής Ευρώπης; (UTC +2)

Αυτό είναι η χειμερινή. Φυσικά και με πειράζει. Είπα εγώ η Ευρώπη να πάει στην ώρα την δικιά μας; Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Talepwros είπε

Αν επικρατήσει η θερινή ελπίζω μετα κανα δυο τροχαία μεσα στην αγρια νυχτα απο σχολικα λεωφορεία να αλλάξουν τα ωράρια των σχολειων και να μπορούν οι γονείς να εχουν εναν ακομα μπελά. 

 

Δεν νομίζω ότι η πλειοψηφία έχει λεφτά για να στέλνει τα παιδιά της στο σχολείο με σχολικά! Εγώ μια ζωή ποδαράτος ήμουν :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παλικαρια αυτα που λενε στην ευρωπη οι βορειες χωρες  π.χ. φιλανδια οτι αναφερονται προβληματα υγειας και αγχους ψυχολογιας και καταθλιψης και οτιδηποτε αλλη μα.........α ..λογω αλλαγης της ωρας ειναι του κ...λου τα 9μερα και τιποτα παραπανω γιατι ετσι τους συμφερει να λενε,,,δεν φταιει η νοτια ευρωπη αν στην βορεια ειδικα εκει νυχτωνει απο τις 4 το απογευμα....αλλα βεβαια οτι τους συμφερει επειδη δεν εχουν τουρισμο και μεγαλη ηλιοφανια και θαλασσα και διασκεδαση οπως η νοτια ευρωπη ,,και δεν ειναι τυχαιο που ολοι τους απο βορειες χωρες ερχονται διακοπες μπανια διασκεδαση ηλιο στην νοτια ευρωπη..Οι ασπρουλιαριδες ολοι τους δεν εχουν που δεν εχουν μεγαλη ηλιοφανια μου θελουν και χειμερινη ωρα αντι να πουνε να κρατησουν την θερινη μπας και δει το ματι τους καμια ωρα παραπανω ηλιο..Γενικα την νοτια ευρωπη την συμφερει η θερινη ωρα ,λιγοτερη καταναλωση ενεργειας περισσοτερη ηλιοφανια περισσοτερο χρονο να πας μια βολτα με τα παιδια σου το απογευμα-βραδακι,,, μπανια και το απογευμα λογω μεγαλης μερας με τα παιδια σου σχολας απο την δουλεια σου και ειναι ακομα μερα (για τις πρωινες δουλειες) και το κυριοτερο αλλη ψυχολογια το καλοκαιρι παρα τον χειμωνα που νυχτωνει απο τις 5 και θες να πας μια βολτα με την οικογενεια-παιδια και το σκεφτεσαι λογω οτι γυρισες απο την δουλεια και λες που να τρεχουμε τωρα....νυχτωσε κιολας...ενω το καλοκαιρι κοιμασαι και 2 ωρες το απογευμα και σηκωνεσαι να πας την βολτα σου και το μπανακι σου ανετος και γυρνας πισω 9 η ωρα που εκεινη την ωρα πεφτει ο ηλιος...Και γενικα αλλη ψυχολογια εχει ο κοσμος το καλοκαιρι παρα το χειμωνα που μερικοι βρισκονται στα ορια καταθλιψης...Αλλα με τους κατσαπλιαδες που εχουμε απο πανω μας ικανοι ειναι να θελουν την χειμερινη ωρα σαν μαζοχες και σαδιστες  που ειναι ...και προπαντων να εξυπηρετισουν καποια συμφεροντα π.χ. γερμανιας...τωρα θα μου πειτε τι συμφεροντα ??..κατευθειαν με την χειμερινη ωρα εχουμε πληγμα στον τουρισμο αλλο που δεν θελουν απο την βορεια ευρωπη ,,,,,για σκεφτειτε το λιγο...Γι αυτο θα παμε ολοι μας στην ταυλανδη που τον χειμωνα εχει 30 βαθμους θερμοκρασια και θα ειμαστε ολοι με τα σορτσακια και κοντομανικα και χειμωνα καλοκαιρι φουλ ηλιος....Προσωπικα θα το γουσταρα πολυ..

Επεξ/σία από paulks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Για 6 μήνες ναι, αυτό λες. 😀

Έγω θέλω μόνιμα θερινή στην Ελλάδα. Να ζούμε σαν άνθρωποι τα απογεύματά μας. Το πρωί το σκοτάδι παλεύεται, το απόγευμα όχι. Και σιγά το σκοτάδι το πρωί, φως θα χει απ τις 7μισι και πάλι.

Επεξ/σία από Janoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Janoss said:

Έγω θέλω μόνιμα θερινή στην Ελλάδα. Να ζούμε σαν άνθρωποι τα απογεύματά μας. Το πρωί το σκοτάδι παλεύεται, το απόγευμα όχι.

Το τι θέλεις εσύ είναι αδιάφορο. Το θέμα είναι τι συμφέρει (όχι απαραίτητα αρέσει) τους περισσότερους σε όλη την Ευρώπη. Από ψυχολογικής, οικονομικής και πρακτικής άποψης. Κι εμένα, με τα ωράριά μου με βολεύει η θερινή αλλά... δεν είμαι το κέντρο του κόσμου. 

5 minutes ago, Janoss said:

φως θα χει απ τις 7μισι και πάλι.

8μιση, στην καρδιά του χειμώνα. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Το τι θέλεις εσύ είναι αδιάφορο.

Βασικά το τι θέλεις εσύ είναι αδιάφορο γιατί αυτό που θέλω εγώ γίνεται. bye bye χειμερινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Janoss είπε

Έγω θέλω μόνιμα θερινή στην Ελλάδα. Να ζούμε σαν άνθρωποι τα απογεύματά μας. Το πρωί το σκοτάδι παλεύεται, το απόγευμα όχι. Και σιγά το σκοτάδι το πρωί, φως θα χει απ τις 7μισι και πάλι.

και εγω μαζι σου ειμαι φιλε μου...επειδη διαβαζω οτι μερικοι λενε οτι ειμαστε παρτακιδες που λεμε για θερινη ωρα,,δηλαδη θεωρειται καποιος παρτακιας που θελει να εχει περισσοτερο χρονο στην διαρκεια της μερας και φως ημερας και γενικα καλυτερη ψυχολογια ,,παρα απο τον χειμωνα που νυχτωνει απο τις 5 και σε μερικες περιπτωσεις δουλειας που λενε μερικοι και εγω ακομα οτι νυχτα παω και νυχτα γυρναω απο την δουλεια...Τωρα οτι μπορει να υοθετισουνε την γνωμη της βορειας ισχυρης ευρωπης χωρις να υπολογισουνε την νοτια ευρωπη ,,,αυτο δειχνει ποσες κυβερνησεις του κ.....λου υπαρχουν στην νοτια ευρωπη π.χ. η δικια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οι θερινιστες εχετε στοιχεια οξειας καταθλιψης των ελληνων και μαζικων αυτοκτονιων στην ελλαδα πριν το 1975 λογω ελλειψης φωτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paulks είπε

και εγω μαζι σου ειμαι φιλε μου...επειδη διαβαζω οτι μερικοι λενε οτι ειμαστε παρτακιδες που λεμε για θερινη ωρα,,δηλαδη θεωρειται καποιος παρτακιας που θελει να εχει περισσοτερο χρονο στην διαρκεια της μερας και φως ημερας και γενικα καλυτερη ψυχολογια ,,παρα απο τον χειμωνα που νυχτωνει απο τις 5 και σε μερικες περιπτωσεις δουλειας που λενε μερικοι και εγω ακομα οτι νυχτα παω και νυχτα γυρναω απο την δουλεια...Τωρα οτι μπορει να υοθετισουνε την γνωμη της βορειας ισχυρης ευρωπης χωρις να υπολογισουνε την νοτια ευρωπη ,,,αυτο δειχνει ποσες κυβερνησεις του κ.....λου υπαρχουν στην νοτια ευρωπη π.χ. η δικια μας.

Κάθεσαι τώρα και συ και ακους τον κάθε άγνωστο Χ στα φόρουμς που σε λέει παρτάκια επειδή προτιμάς θερινή ενώ αυτός που προτιμά χειμερινή δεν είναι παρτάκιας. Πιάσε το αυγό και κούρευτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Janoss said:

Βασικά το τι θέλεις εσύ είναι αδιάφορο

Αυτό είπα κι εγώ αλλά δεν το ‘πιασες.

15 minutes ago, Janoss said:

γιατί αυτό που θέλω εγώ γίνεται. bye bye χειμερινή.

Είσαι πολύ μάγκας. Για να δούμε το θα γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...