Προς το περιεχόμενο

Ο θεσμός του οικογενειακού γιατρού


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, pontez2 είπε

Οτι αποτυχημένο έχουν οι ξένοι το υιοθετουν οι δικοί μας.

Ειναι πολυ πετυχημενο οικονομικα

 

Επεξ/σία από vagos789
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

α δε ξέρω. Τι ειναι επιστημονικά ορθό; 

Ειναι ορθο κατά την άποψη σου, ένας άσχετος με το πόδι μου να με παραπέμπει σε ορθοπαιδικό αλλά να μη μπορει να με δεχτεί για τον επομενο μήνα? Σε ένα μηνα μπορει να χρειάζεται κοψιμο.

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι οτι για να λειτουργησει τέτοιος θεσμός, πρέπει να υπάρχουν και οι γιατροι.

1 λεπτό πριν, vagos789 είπε

Ειναι πολυ πετυχημενο οικονομικα

Nαι οντως..ολοι πάνε σε ιδιωτες. Συμφέρει το κράτος :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, pontez2 είπε

α δε ξέρω. Τι ειναι επιστημονικά ορθό; 

Ειναι ορθο κατά την άποψη σου, ένας άσχετος με το πόδι μου να με παραπέμπει σε ορθοπαιδικό αλλά να μη μπορει να με δεχτεί για τον επομενο μήνα? Σε ένα μηνα μπορει να χρειάζεται κοψιμο.

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι οτι για να λειτουργησει τέτοιος θεσμός, πρέπει να υπάρχουν και οι γιατροι.

Nαι οντως..ολοι πάνε σε ιδιωτες. Συμφέρει το κράτος :P 

Ωραια, επειδη δεν το ξερεις σου λεω εγω ποιο ειναι το ορθό επιστημονικά. 

Επισης δεν ισχυει πως ο Παθολογος είναι "ασχετος με το ποδι" και ο ορθοπαιδικος σχετικος με οτιδηποτε αφορα το ποδι.

Πρεπει να καταλαβετε πως η "δωρεαν" υγεία του στυλ "παω σε ΩΡΛ επειδή πονάει ο λαιμός και εχω και πυρετο ή σε γυναικολογο επειδη εχω τσουξιμο στο κατουρημα, δεν ειναι καθολου δωρεαν και την πληρωνουμε ολοι μας.

Και να μην αναφερθω σε σκηνικα τύπου "ποναει η κοιλια μου 100 μερες και μου παν να κανω γαστροσκοπηση, αλλα μιας που συνοδεύω τον κουνιαδο του μπατζανακη μου στο Νοσοκομειο, κατεβηκα στα επείγοντα να τα κανω ολα τσάμπα. 

Αν καποτε τεθουν αυστηρα ορια στο τι επιτρεπεται να κάνει ο ασθενης στην Ελλαδα, και αν αρχισει να πληρωνει απο την τσεπη του όταν κανει καταχρηση των δικαιωματων του, να δειτε και πως θα πεσει το κοστος της Υγειας, και πως θα εκτιμησετε τις παροχές που απολαμβανουμε όλοι.

 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιστημονικά ορθο λοιπόν ΔΕΝ ειναι διοτι ο παθολόγος ειναι παθολόγος και όχι γενικος ιατρος, οπως ισχυει στην Ολλανδία ή σε άλλες χωρες που χρησιμοποιουν αυτον τον θεσμό. 

Όταν χτυπήσεις στο ποδι πας στον Ορθοπαιδικο. Οταν πονάς στο λαιμό πας στον ΩΡΛ. 

Ελάχιστοι ήταν στην Ελλάδα τόσο βλαμένοι που ποναγε η κοιλιά τους και ζητουσαν γαστροσκόπιση. Ξέρεις και ξέρω πως ειδικά στο Ελληνικο δημοσιο δεν ισχυε αυτο, διοτι ο σκοπος ηταν να ξεφορτωθουν τον ασθενή. Σε αντιθεση με τον ιδιωτικο τομέα που και εγκεφαλογράφιμα θα σου έκαναν αν ποναγε το πόδι σου.

Τα μεταξωτά βρακιά, θέλουν επιδέξιους πισινους λέει ένα ρητο. Εδω βαφτίσαμε τον παθολόγο γενικο ιατρό και περιμένουμε απο 600 γιατρους να καλύψουν 10.000.000 άτομα.

Μην προσπαθουμε να δικαιολογήσουμε μια κακή εφαρμογή ενός ούτως η αλλιώς κακού συστήματος (προς Θεού @xgol κουβέντα κάνουμε, δε λέω οτι εσυ υποστηρίζεις, ή δεν υποστηρίζεις)

Επεξ/σία από pontez2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύουν οσα γράφεις. 

Θεωρείς μεχρι πως και ο Γενικος Ιατρος είναι πιο καταλληλος απο τον Παθολογο.

Ο ΩΡΛ είναι χειρουργός είναι τρελη σπατάλη δημοσίου χρήματος να σε εξετάσει και να διαγνωσει ..ίωση. 

Αν εσυ πιστεύεις (και αλλοι πολλοι προφανως) πως ο σκοπος του δημόσιου συστηματος Υγειας είναι να διωξει τον ασθενη, ή οτι τρωει δημοσιο χρημα και πορους, τοτε ας καταργηθεί μιαν ωρα αρχυτερα.

Να σας κοστιζει 3000€/μέρα η νοσηλεια για να καταλάβετε ποιο είναι το πραγματικο κόστος, αφού αλλιως δεν..

Υ.Γ. Το οτι οι ιατροί ειναι ελαχιστοι, αφου θα αμοιβονται με ψιχουλα, ειναι σοβαρο πρόβλημα που ωστοσο δεν αναιρει τη σωστη κατευθυνση που κινειται αυτη η μεταρρυθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέω τι ισχύει στις χώρες από τις οποιες υιοθετήσαμε το συστημα του οικογενειακου ιατρού.

Στον ΩΡΛ δεν πας αν έχεις ιωση. Αν ομως δε μπορεις να μιλήσεις και πονάς, ειναι ο πλέον αρμοδιος να σε εξετάσει. Η ειδικότητα του ΩΡΛ ή του ορθοπεδικου δεν ανοικει στις παθολογικές ειδικότητες, οπότε ειναι τουλάχιστον λανθασμένο να χάνεις χρονο για το προφανές. Αλλά δεν ειναι αυτό το πρόβλημα. 

 Έχουμε καταργήσει την ελεύθερη επιλογή γιατρού από τον εκάστοτε ασθενή, που αν θέλει να εξυπηρετηθεί δωρεάν θα πρέπει να επισκεφτεί τον συγκεκριμένο  γιατρό που του ορίζει το συστημα μέσα απο τους ελάχιστου που υπάρχουν, άσχετα  αν είναι ευχαριστημένος απο αυτόν ή οχι.
Όπως 'έγραψα και παραπάνω,  δε μπορεί να επισκεφτεί σε περίπτωση ειδικού προβλήματος πχ οφθαλμολογικού κλπ τον αρμόδιο γιατρό, αλλά θα πρέπει αναγκαστικά να περάσει πρώτα από τον οικογενειακό. Π.χ. έχεις μυωπεία και αυτο θα το κρινει ο παθολόγος. 
Μπορεί να φαίνεται ότι στο μελλον θα ειναι καλυτερα οικονομικά, αλλά στην πραγματικότητα μπορει να συμβεί αυτο που υπάρχει στην Αγγλία με τις λάθος διαγνώσεις και με την μη εμπιστοσύνη των εχόντων στο δημοσιο σύστημα υγείας. 

Το πρόβλημα που παραδέχεσαι και ο ιδιος οτι ειναι σοβαρό, αυτή τη στιγμη ειναι ίσως ο λόγος για τον οποίο έχει ηδη αποτυχει αυτο το συστημα. Αν θες να κάνεις τέτοιο συστημα, χρειάζεσαι τουλάχιστον 20.000 παθολόγους. Δεν θέλεις να τους έχεις ομως. Θέλεις να έχεις 600. Ετσι δεν γινεται η δουλειά.

Το πρόβλημα λοιπόν ειναι οτι θα πληρωνουμε για ένα συστημα υγείας, το οποίο δεν θα μπορουμε να χρησιμοποιούμε διότι το ιδιο δεν μπορει να μας εξυπηρετήσει. 

Ο σκοπός ειναι να αναβαθμίσεις τις υπηρεσίες υγείας, οχι να τις υποβαθμίσεις. Αυτη τη στιγμη το μονο που κάνεις, ειναι να μειωσεις τον κόσμο που θα εξυπηρετείς. Γιατι να κοστιζει 3000 ευρω η νοσηλεία? Σε τι βοηθάει δηλαδη αυτο το συστημα? Στο γεγονος οτι θα ειμαι άρρωστος και δε θα μπορω να εξυπηρετηθω? Ναι οκ, με αναγκάζεις να πάω σε ιδιωτη. Γλιτωνει το συστημα το κόστος μου.

 

 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η οποια 'μεταρρυθμιση', την βαφτιζουν 'εξορθολογισμο', με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ σκοπο μονο τη μειωση του κοστους για το κρατος (στα @#%% η υγεια των πολιτων, sorry), τοτε ειναι καταδικασμενη να αποτυχει. Η μαλλον οχι. Θα τα καταφερουν. Οπως ειπε κι η nenya, εργαζομενος ανθρωπος, δεν ειναι δυνατον να χανει ωρες επι ωρων, ή και μια-δυο μερες, σε ουρες, κλπ, για να μπορεσει να τον δει καποτε ενας γιατρος....το μονο που καταφερνουν, ειναι να σε στρεψουν, για μια ακομη φορα, για οποιον το αντεχει οικονομικα βεβαιως-βεβαιως, στον ιδιωτη γιατρο....

Διαβαζω κατι 'διευθυνσεις' στα Υπουργεια....'απλουστευσης διαδικασιων' λεει....ρε μας δουλευουν; Αυτοι στην κλασικη γραφειοκρατεια, εχουν προσθεσει κι αλλη, και μεχρι και ηλεκτρονικη γραφειοκρατια, χιλια κυματα, να σιχτηριζεις και να σηκωνεσαι να φευγεις....δεν παλευονται...

Για να κατσει ανθρωπος να ασχοληθει, με ολες αυτες τις @#$% που κατεβαζουν τα μυαλα τους, πρεπει να ειναι ή ανεργος, ή συνταξιουχος. Δηλαδη, απλετος χρονος, να μην εχεις τι να κανεις, και να λες, ε, δεν παω να ψαξω κι αυτα τα θεματα, ετσι κι αλλιως, καθομαι που καθομαι...

Τραγικες καταστασεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, *nenya* είπε

Πραγματικά δεν ξέρω πώς θα πετύχει όλο αυτό...

Δεν θα πετυχει. Απλά όσοι μπορουν σε ιδιώτες. Οι άλλοι θα περιμένουν μηνες για να τους δει ο παθολόγος και να διαγνωσει οτι τη διάγνωση για το σπασμένο πόδι σου, πρέπει να στη κάνει άλλη ειδικότητα που θα ειναι διαθέσιμη σε 1 μηνα :P :P 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητρο ειναι οικονομικο,να μειωσει τα εξοδα το κρατος.Επομενως θα πετυχει.

Παντως εχοντας δει συστηματα οπως Αγγλια,Λουξεμβουργο,Γερμανια κτλ σας λεω οτι ετσι ειναι και εξω.

Αυτο που βλεπω στην Ελλαδα ειναι μια τρομερη σπαταλη πορων,η αλλη δεν γενναει αν δεν την ξεγεννησει ο Μαγκντι Γιακουμπ, ενω μια μαια αρκει.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagos789 είπε

Αυτο που βλεπω στην Ελλαδα ειναι μια τρομερη σπαταλη πορων,η αλλη δεν γενναει αν δεν την ξεγεννησει ο Μαγκντι Γιακουμπ, ενω μια μαια αρκει.

To τι κάνει ο καθένας ιδιωτικά ειναι προβλημά του.

Στα δημοσια νοσοκομεια δεν περιμένεις τον Γιακουμπ ομως. Και υπάρχουν χιλιάδες που γεννανε σε δημοσια. Δεν έχουν ολοι ταληρακια να δινουν σε ιδιωτες.

Ε τωρα οταν ειστε εγγυοι, θα πηγαινετε στον παθολόγο :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος δεν ειναι ευχαριστημενος από τον ιατρο του, να πληρωσει και να παει σε αυτον της επιλογης του. Τοσο απλά. 

Δεν θα πληρωνω εγω και ο καθε ασφαλισμενος 2η επισκεψη, επειδη εσυ νομιζεις πως πχ ο ιατρος που αρνηθηκε να σου δωσει αντιβιωση, είναι κακός ιατρός και θελεις να πας σε αλλον.

Η ημιμαθεια στην Ελλαδα ειναι χειροτερη απο την αμαθεια. Το ότι το ποδι που θα σε ποναει πχ μπορει να οφείλεται σε 1002 αλλους λογους που δεν απτονται των γνωσεων του ορθοπεδικου, δε το χωραει ο νους σας, ακομη και μετα απο 15 ποστς.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, xgol είπε

Το ότι το ποδι που θα σε ποναει πχ μπορει να οφείλεται σε 1002 αλλους λογους που δεν απτονται των γνωσεων του ορθοπεδικου, δε το χωραει ο νους σας, ακομη και μετα απο 15 ποστς.

Στο 99% ομως των περιπτωσεων ισχύει πως απλά χτυπησες το ποδι σου, το στραμπουληξες, το έσπασες και ειχες ανάγκη απο ορθοπαιδικο.

Οχι, ειδικά στην Ελλάδα, κανεις δεν πάει να περιμένει σε ουρές δημόσιων ορθοπαιδικων για ψίλου πήδημα.

Το αντιθετο γίνεται.

Αυτο ομως θα γινεται τωρα με τους ελάχιστους οικογενεακους όπου το πρισμένο μου πόδι απο διάστρεμα θα πρέπει πρωτα να το δει ο παθολόγος και μετά να ξαναπληρωσεις ως φορολουμενος 2η επισκεψη στον ορθοπαιδικο που το ποδι πιθανον θα έχει χειροτερέψει και θα χρειαστει και αντιβιωτικο.

Εν πάσει περιπτωσει, δεν θα σε πεισω. Αλλιμονο σε οποιον υποχρεωθει να χρησιμοποιήσει οικογενειακους γιατρους και σε εμάς που θα πληρωνουμε διπλά και τριπλά ραντεβου αλλά και στους ανθρωπους που θα γινονται καλά απο μονοι τους :P 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Στο 99% ομως των περιπτωσεων ισχύει πως απλά χτυπησες το ποδι σου, το στραμπουληξες, το έσπασες και ειχες ανάγκη απο ορθοπαιδικο.

Οχι, ειδικά στην Ελλάδα, κανεις δεν πάει να περιμένει σε ουρές δημόσιων ορθοπαιδικων για ψίλου πήδημα.

Το αντιθετο γίνεται.

Αυτο ομως θα γινεται τωρα με τους ελάχιστους οικογενεακους όπου το πρισμένο μου πόδι απο διάστρεμα θα πρέπει πρωτα να το δει ο παθολόγος και μετά να ξαναπληρωσεις ως φορολουμενος 2η επισκεψη στον ορθοπαιδικο που το ποδι πιθανον θα έχει χειροτερέψει και θα χρειαστει και αντιβιωτικο.

Εν πάσει περιπτωσει, δεν θα σε πεισω. Αλλιμονο σε οποιον υποχρεωθει να χρησιμοποιήσει οικογενειακους γιατρους και σε εμάς που θα πληρωνουμε διπλά και τριπλά ραντεβου αλλά και στους ανθρωπους που θα γινονται καλά απο μονοι τους :P 

Εισαι γιατρος και ξερεις τι ειναι το 99%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η β προταση του ποστ μου σε καλύπτει απόλυτα, ειναι γεγονος και δε μπορεις να την αμφισβητίσεις. Κανεις δε περιμένει ουρές χωρίς λόγο, εκτος αν ειναι κανα παππούδι σε τράπεζα :P

Για την ιστορία ούτε οι γιατροι ξέρουν το ποσοστό. 

Ουσιαστικά προσπάθησες να μας πεισεις πως αν πονάει το πόδι μας, ειναι προτιμότερο να πάμε στον παθολόγο διοτι οι πιθανοτητες να έχουμε κάτι άλλο,ειναι μεγαλυτερες από το να έχουμε κάτι ορθοπεδικό!!!!!!! Και οτι με αυτον τον τροπο θα γλιτωσουμε τα διπλά ραντεβου τη στιγμη που απο εδω και πέρα θα ισχύει αυτο.

Διοτι ως γνωστων στη παγκόσμια ιατρικη αποτελεί νόμο πως αρμοδιος για ένα χτυπημένο πόδι δεν ειναι ο ορθοπεδικος αλλά ο παθολόγος. Καλή συνέχεια!

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...