Προς το περιεχόμενο

Ο θεσμός του οικογενειακού γιατρού


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγα σε γιατρο σημερα για μια επιμονη ιωση και με χαπακωσε ο γιατρος. Στην συνταγη λοιπον που μου εδωσε ειχε μια παραγραφο σε πλαισιο οτι πρεπει να διαλεξω οικογενιακο ιατρο, ελεγε οτι εχω αυτοματα αντιστοιχηθει (κατι τετοιο) και οτι θα πρεπει να το τακτοποιησω την επομενη φορα που θα παω στον γιατρο του ΦΠΥ (κατι τετοιο).

Εκανα λαθος που δεν το εβγαλα φωτογραφια.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, orck είπε

Πηγα σε γιατρο σημερα για μια επιμονη ιωση και με χαπακωσε ο γιατρος. Στην συνταγη λοιπον που μου εδωσε ειχε μια παραγραφο σε πλαισιο οτι πρεπει να διαλεξω οικογενιακο ιατρο, ελεγε οτι εχω αυτοματα αντιστοιχηθει (κατι τετοιο) και οτι θα πρεπει να το τακτοποιησω την επομενη φορα που θα παω στον γιατρο του ΦΠΥ (κατι τετοιο).

Εκανα λαθος που δεν το εβγαλα φωτογραφια.

Σε  ολα τα παραπεμπτικα και συνταγες το γραφουν εδω και καιρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκαναν και σε μας με την Θεία μου που έχει ανάγκη κάθε μήνα τα φάρμακα που έγραφε σε γιατρό της γειτονιάς,ξαφνικά λέει ο γιατρός δεν μπορώ να σας γράφω πρέπει να γίνει οικογ.γιατρός και ήθελε βιβλιάρια στοιχεία κλπ τελικά το έκανε αλλά είπε κάτι πως δεν θα μπορούμε να πηγαίνουμε σε άλλον να γράφουμε φάρμακα κάτι τέτοια κουλά... :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Το έκαναν και σε μας με την Θεία μου που έχει ανάγκη κάθε μήνα τα φάρμακα που έγραφε σε γιατρό της γειτονιάς,ξαφνικά λέει ο γιατρός δεν μπορώ να σας γράφω πρέπει να γίνει οικογ.γιατρός και ήθελε βιβλιάρια στοιχεία κλπ τελικά το έκανε αλλά είπε κάτι πως δεν θα μπορούμε να πηγαίνουμε σε άλλον να γράφουμε φάρμακα κάτι τέτοια κουλά... :confused:

Από τη στιγμή που η θεία είναι ασφαλισμένη μπορεί να πάει σε όποιον γιατρό θέλει να γράφει τα φάρμακα. Από εκεί και πέρα βέβαια στον οικογενειακό της γιατρό θα τα γράφει δωρεάν από τη στιγμή που κλείνει ραντεβού εντός του ωραρίου που έχει διαθέσει ο συμβεβλημένος ΟΙ για τον ΕΟΠΥΥ και τον εγγεγραμμένο πληθυσμό του. Στους άλλους ιδιώτες γιατρούς (αλλά και στον ΟΙ της αν πάει εκτός αυτού του συγκεκριμένου ωραρίου) θα πρέπει να πληρώσει.

 

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος τι γίνεται αν κλείσει ραντεβού για συνταγογράφηση σε γιατρό του δημοσίου αλλά θα υποθέσω ότι θα πρέπει να τα συνταγογραφήσει κανονικά. Ωστόσο δεν είμαι σίγουρος όπως είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φαρμακα παθησεων εκτος παθολογιας μεχρι 31/12/2018 υπαρχουν ακομα συμβεβλημενοι γιατροι με δωρεαν συνταγογραφιση .Μετα ..τελος .

 

Φυσικα οποιοσδηποτε γιατρος οποιασδηποτε ειδικοτητας  μπορει να συνταγογραφησει και βρισκεις ευκολα με χαμηλο κοστος 10-20 ευρω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να εγγραφείς σε οικογενειακό ιατρό, αφού δίνεται αυτή η δυνατότητα η διαδικασία είναι εύκολη μέσω της συγκεκριμένης σελίδας.
Και καλύτερα να γραφτείτε σε ιδιώτη, όχι σ' αυτούς των ΤΟΜΥ διότι στους δεύτερους τα ραντεβού όλου του μήνα κλείνουν πάρα πολύ γρήγορα (δεν βρίσκεις δηλαδή).

9 ώρες πριν, madx2 είπε

Στην Αγγλία ιδιώτες γιατροί δεν υπάρχουν ; Δεν έχουν δυνατότητα συνταγογράφησης;
Εδώ δεν έχουμε λύσει τα προβλήματα με την σοβαρή έλλειψη γιατρών στα κέντρα υγείας και ασχολούμαστε να βρούμε λύση σε κάτι που δεν είχε τρομερά προβλήματα.
Το μέτρο έχει τρομερές ατέλειες όπως πάει να εφαρμοστεί και μόνο ταλαιπωρία θα φέρει ειδικά αν είναι μέχρι 4ώρες την ημέρα όπως αναφέρθηκε παραπάνω .
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να παώ στον γενικό γιατρό για να με παραπέμψει σε άλλο γιατρό που θα μου κάνει διάγνωση και θα δώσει και την κατάλληλη αγωγή . Θα πρέπει  πρώτα να βρω ραντεβού στον έναν και μετά να βρω στον άλλον και φυσικά ποιος ξέρει πόσες ημέρες μετά .
Εκτός και αν νομίζουν ότι θα μειωθεί μαγικά η συνταγογράφηση ή γενικά οι επισκέψεις στους υπόλοιπους γιατρούς

Το θέμα είναι αν θα βρεις ....

Πάλι σε όποιον γιατρό θέλεις θα μπορείς να πας. Το παραπεμπτικό θα παίζει το ρόλο ότι δεν θα πληρώνεις! Δεν είναι απαραίτητα καό αυτό.

10 ώρες πριν, fredd0 είπε

το NHS το τσακιζει η μεταναστευση (ενας απο τους πιο βασικους λογους του brexit)... τοπικα ναι εχουν προβληματα γιατι δε προλαβαινουν να χτιζουν νοσοκομεια/προσλαμβανουν γιατρους. Αλλα αυτο ειναι ασχετο με την πρωτοβαθμια υγεια που λειτουργει μια χαρα

Στο NHS εργάζονται και ΠΟΛΛΟΙ μετανάστες, οπότε υπάρχει και η άλλη πλευρά σ' αυτό που λες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Καλό είναι να εγγραφείς σε οικογενειακό ιατρό, αφού δίνεται αυτή η δυνατότητα η διαδικασία είναι εύκολη μέσω της συγκεκριμένης σελίδας.
Και καλύτερα να γραφτείτε σε ιδιώτη, όχι σ' αυτούς των ΤΟΜΥ διότι στους δεύτερους τα ραντεβού όλου του μήνα κλείνουν πάρα πολύ γρήγορα (δεν βρίσκεις δηλαδή).

Πάλι σε όποιον γιατρό θέλεις θα μπορείς να πας. Το παραπεμπτικό θα παίζει το ρόλο ότι δεν θα πληρώνεις! Δεν είναι απαραίτητα καό αυτό.

Στο NHS εργάζονται και ΠΟΛΛΟΙ μετανάστες, οπότε υπάρχει και η άλλη πλευρά σ' αυτό που λες !

Γιατί βρίσκεις ιδιώτη γιατρό για να δηλώσεις οικογενειακό; και αν δεν βρίσκω ραντεβου τι να τον κάνω τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, madx2 είπε

Γιατί βρίσκεις ιδιώτη γιατρό για να δηλώσεις οικογενειακό; και αν δεν βρίσκω ραντεβου τι να τον κάνω τότε;

Εννοείς ότι στην περιοχή σου δεν έχει ιδιώτες οικογενειακούς ;;;
Ραντεβού σίγουρα δεν βρίσκεις στους οικογενειακούς των ΤΟΜΥ (είναι πιο φίσκα και από το ΙΚΑ) γι' αυτό πρότεινα ιδιώτη οικογενειακό, βέβαια στην τελική ο καθένας ό,τι θέλει θα κάνει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι συμβεβλημένοι ιδιώτες ΟΙ αριθμούν περί τους 450-600 πανελλαδικά αυτή τη στιγμή αν δεν κάνω λάθος και νομίζω ότι ο αριθμός αφορά συνολικά γενικούς γιατρούς,  παθολόγους και παιδιάτρους. Ενδεικτικά η προκήρυξη είναι για περίπου 2900 γιατρούς. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν ουκ ολίγες περιοχές χωρίς ιδιώτες ΟΙ.

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το θέμα γινεται με τον ιδιο τροπο που λαμβάνει χωρα σε κράτη του εξωτερικου.

Στο πλαίσιο του αποσυμφορισμού του δημοσίου, βάζουν έναν γιατρο για 10000 άτομα, που εκ των πραγμάτων δεν γινεται να εξυπηρετήσει, ώστε οι περισσότεροι να υποχρεωθουν να απευθηνθούν σε ιδιώτη. Με αυτο το τρόπο θα εξυπηρετηθούν (αργά αλλά σταθερά),τα πολύ χαμηλά εισοδήματα.

Το ίδιο πράγμα ηθελε να κάνει κάποια στιγμη και παλαιότερος υπουργος υγείας, αλλά δεν ειχε περάσει. Ελπιζω να καταργηθεί και αυτό διότι απλά δεν βγαινει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Όλο το θέμα γινεται με τον ιδιο τροπο που λαμβάνει χωρα σε κράτη του εξωτερικου.

 Στο πλαίσιο του αποσυμφορισμού του δημοσίου, βάζουν έναν γιατρο για 10000 άτομα, που εκ των πραγμάτων δεν γινεται να εξυπηρετήσει, ώστε οι περισσότεροι να υποχρεωθουν να απευθηνθούν σε ιδιώτη. Με αυτο το τρόπο θα εξυπηρετηθούν (αργά αλλά σταθερά),τα πολύ χαμηλά εισοδήματα.

Το ίδιο πράγμα ηθελε να κάνει κάποια στιγμη και παλαιότερος υπουργος υγείας, αλλά δεν ειχε περάσει. Ελπιζω να καταργηθεί και αυτό διότι απλά δεν βγαινει.

Γιατί το προηγούμενο έβγαινε;;
Το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ πρόβλημα είναι ότι πληρώνεις υποχρεωτικά εισφορές υπέρ υγείας στο δημόσιο σύστημα χωρίς να έχεις σχεδόν καμία κάλυψη (διότι όταν παθαίνεις φαρυγγίτιδα και ο ωρλ του νοσκομείου έχει ραντεβού σε δυόμιση μήνες αναγκαστικά θα πας ιδιωτικά)
Το πιο λογικό θα ήταν να μπορείς να διαλέξεις αν θέλεις να πληρώνεις εισφορές υγείας στο κράτος ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, pontez2 είπε

Όλο το θέμα γινεται με τον ιδιο τροπο που λαμβάνει χωρα σε κράτη του εξωτερικου.

Στο πλαίσιο του αποσυμφορισμού του δημοσίου, βάζουν έναν γιατρο για 10000 άτομα, που εκ των πραγμάτων δεν γινεται να εξυπηρετήσει, ώστε οι περισσότεροι να υποχρεωθουν να απευθηνθούν σε ιδιώτη. Με αυτο το τρόπο θα εξυπηρετηθούν (αργά αλλά σταθερά),τα πολύ χαμηλά εισοδήματα.

Το ίδιο πράγμα ηθελε να κάνει κάποια στιγμη και παλαιότερος υπουργος υγείας, αλλά δεν ειχε περάσει. Ελπιζω να καταργηθεί και αυτό διότι απλά δεν βγαινει.

Και πληρωνουμε με υποχρεωτικες κρατησεις για υπηρεσιες υγειας, τις οποιες επιτηδες κανουν ταλαιπωρια για να παρεις (ψαξε βρες γιατρο που εχει τα ραντεβου του μηνα διαθεσιμα για να σε δεχθει) οποτε εαν δεν προλαβεις η αρρωστησεις στις 29 του μηνα λυπαμαι πληρωσε ξανα ιδιωτικα κατι που εχεις ηδη πληρωσει.<

Παρολαυτα ειμαι αντιθετος στην επιλογη εαν θες να πληρωνεις εισφορες υγειας στο κρατος η σε ιδιωτη γιατι νομοτελειακα θα μεινουν στο δημοσιο μονο τα χαμηλα εισοδηματα και θα ρημαξει πολυ χειροτερα απο οσο εινα σημερα. Ετσι τωρα ολα τα εισοδηματα συνεισφερουν στην κατασταση και βοηθανε, δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο, κοινωνια ειμαστε οχι παρτακιδες.

Επεξ/σία από orck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, orck είπε

Παρολαυτα ειμαι αντιθετος στην επιλογη εαν θες να πληρωνεις εισφορες υγειας στο κρατος η σε ιδιωτη γιατι νομοτελειακα θα μεινουν στο δημοσιο μονο τα χαμηλα εισοδηματα και θα ρημαξει πολυ χειροτερα απο οσο εινα σημερα. Ετσι τωρα ολα τα εισοδηματα συνεισφερουν στην κατασταση και βοηθανε, δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο, κοινωνια ειμαστε οχι παρτακιδες.

 

Βρε να το πληρώνεις το δημόσιο αλλά να σου προσφέρει και κάτι. Το καλύτερο θα ήταν η συνεργασία του δημοσίου με ιδιωτικές εταιρίες, όπως γίνεται στο Βέλγιο, το οποίο έχει ένα από τα καλύτερα συστήματα υγείας στον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, swstost είπε

Η είσοδος στην εφαρμογή γίνεται με στοιχεία taxisnet. Έχει κανείς ιδέα τι γίνεται με τα ανήλικα παιδιά?

Καλη ερωτηση αλλα δεν ξερω γιατι τα δικα μου ειναι μεγαλα .Παvτως για γυναικα που συνυποβαλλει φορολογικη δηλωση μετον αντρα της θελει να παει   να βγαλει κωδικους taxis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...