Προς το περιεχόμενο

Ο θεσμός του οικογενειακού γιατρού


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, swstost είπε

Η είσοδος στην εφαρμογή γίνεται με στοιχεία taxisnet. Έχει κανείς ιδέα τι γίνεται με τα ανήλικα παιδιά?

Εγώ έκανα εγγραφή το γιό μου με το δικό μου λογαριασμό αλλά κόλλησα στο επόμενο βήμα.

Καταθέτοντας τα δικαιολογητικά στο γιατρό είπαν ότι πρέπει να μπω στη σελίδα του εοπυυ https://www.eopyy.gov.gr/eservices/insured και να ανοίξω
φάκελο ασφάλισης υγείας (ένα για κάθε ασφαλισμένο)

 ,μπορούν να το κάνουν και στη γραμματεία του γιατρού αν τους δώσω τους κωδικούς του taxis.

Είπα ότι θα το κάνω μόνος μου αλλά βλέπω ότι ζητάει ΑΦΜ και το παιδί είναι ανήλικο,πρέπει να πάω στην εφορία να πάρω το ΑΦΜ του;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, opera είπε

Εγώ έκανα εγγραφή το γιό μου με το δικό μου λογαριασμό αλλά κόλλησα στο επόμενο βήμα.

Καταθέτοντας τα δικαιολογητικά στο γιατρό είπαν ότι πρέπει να μπω στη σελίδα του εοπυυ https://www.eopyy.gov.gr/eservices/insured και να ανοίξω
φάκελο ασφάλισης υγείας (ένα για κάθε ασφαλισμένο)

 ,μπορούν να το κάνουν και στη γραμματεία του γιατρού αν τους δώσω τους κωδικούς του taxis.

Είπα ότι θα το κάνω μόνος μου αλλά βλέπω ότι ζητάει ΑΦΜ και το παιδί είναι ανήλικο,πρέπει να πάω στην εφορία να πάρω το ΑΦΜ του;

Ναι να παρει ΑΦΜ το παιδι να ξεκινησει να πληρωνει και τις κρατησεις του, για ποσο καιρο θα ειναι χωρις κρατησεις τα παιδια; Τι σημαινει οτι δεν εχουν εσοδα;

Νομιζω οτι τσαμπα ταλαιπωριεσαι, μου μοιαζει σαν ενα μετρο ελλειπες που το φτιαξαν στο ποδι απλα για να πουνε κατι στο δελτιο των 8, κλασικα ελληνικα δηλαδη. Ποσα εχουν ανακοινωθει και δεν γιναν ποτε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, orck είπε

Ναι να παρει ΑΦΜ το παιδι να ξεκινησει να πληρωνει και τις κρατησεις του, για ποσο καιρο θα ειναι χωρις κρατησεις τα παιδια; Τι σημαινει οτι δεν εχουν εσοδα;

Νομιζω οτι τσαμπα ταλαιπωριεσαι, μου μοιαζει σαν ενα μετρο ελλειπες που το φτιαξαν στο ποδι απλα για να πουνε κατι στο δελτιο των 8, κλασικα ελληνικα δηλαδη. Ποσα εχουν ανακοινωθει και δεν γιναν ποτε;

Για ενηλικα  παιδια κι εγω συμφωνω ...Για ανηλικα ή ακομα και για νηπια δεν ξερω ποια ειναι η λυση για οικογενειακο γιατρο .Τα "βλεπε"το συστημα σε συνδιασμο ΑΜΚΑ και ΑΦΜ γονεα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Γιάννης Platano said:

Για ενηλικα  παιδια κι εγω συμφωνω ...Για ανηλικα ή ακομα και για νηπια δεν ξερω ποια ειναι η λυση για οικογενειακο γιατρο .Τα "βλεπε"το συστημα σε συνδιασμο ΑΜΚΑ και ΑΦΜ γονεα ?

Όχι, δεν ζητάει καν αυτά τα στοιχεία. Στο σύστημα για τον Οικ Γιατρό μπαίνεις μόνο με ΑΦΜ (που δεν έχουν) ή με ΠΦΥ (που πρέπει να μαντέψουμε τι σημαίνει) το οποίο παραλαμβάνεται από τον Οικογενειακό Γιατρό.

Τυχαίο ότι στις "λεπτομερείς οδηγίες" που έχουν κοπιαριστεί σε δεκάδες site, η λέξη "παιδιά" δεν υπάρχει?

"Πρέπει να βγει στον αέρα άμεσα" - "Βάλε ΑΦΜ για κλειδί" - Τέλος συζήτησης

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, τσαπατσουλιά της τελευταίας στιγμής που φτιάχτηκε στο πόδι...

Επεξ/σία από swstost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, swstost είπε

Όχι, δεν ζητάει καν αυτά τα στοιχεία. Στο σύστημα για τον Οικ Γιατρό μπαίνεις μόνο με ΑΦΜ (που δεν έχουν) ή με ΠΦΥ (που πρέπει να μαντέψουμε τι σημαίνει) το οποίο παραλαμβάνεται από τον Οικογενειακό Γιατρό.

Τυχαίο ότι στις "λεπτομερείς οδηγίες" που έχουν κοπιαριστεί σε δεκάδες site, η λέξη "παιδιά" δεν υπάρχει?

"Πρέπει να βγει στον αέρα άμεσα" - "Βάλε ΑΦΜ για κλειδί" - Τέλος συζήτησης

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, τσαπατσουλιά της τελευταίας στιγμής που φτιάχτηκε στο πόδι...

Από τον οικογενειακό γιατρό δεν παραλαμβάνουμε ΠΦΥ (Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας), παραλαμβάνουμε το username και το password μας για πρόσβαση στον ιστότοπο της ΠΦΥ. Δεν χρειάστηκε να μαντέψω τι σημαίνει, το λέει εδώ:

http://www.idika.gr/pfy/τι-ειναι-το-συστημα-πφυ.html

Στις "λεπτομερείς οδηγίες" είδα το εξής, που φαντάζομαι αφορά τα παιδιά που δεν έχουν κωδικούς πρόσβασης στο taxis:

"Ειδική Περίπτωση: Για αίτηση δια νόμιμου αντιπροσώπου απαιτείται:
Βεβαίωση Οικογενειακής κατάστασης από την οποία να προκύπτει ο βαθμός συγγένειας ή
Φωτοαντίγραφο Εγγράφου δικαστικής απόφασης ορισμού δικαστικού συμπαραστάτη ή 
Φωτοαντίγραφο Εγγράφου απονομής της επιμέλειας."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators
Στις 5/9/2018 στις 5:25 ΠΜ, Γιάννης Platano είπε

.Παvτως για γυναικα που συνυποβαλλει φορολογικη δηλωση μετον αντρα της θελει να παει να βγαλει κωδικους taxis

Γι'αυτο προσπαθω να βγαλω ακρη για το πως να εγγραψω την μητερα μου στον οικογενειακο γιατρο και δεν μπορω! Εχεις μια προχειρη εικονα μηπως του πως βγαινουν οι κωδικοι του taxis? Το ειχα κανει παρα πολυ παλια και δεν θυμαμαι καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, stormrain είπε

Γι'αυτο προσπαθω να βγαλω ακρη για το πως να εγγραψω την μητερα μου στον οικογενειακο γιατρο και δεν μπορω! Εχεις μια προχειρη εικονα μηπως του πως βγαινουν οι κωδικοι του taxis? Το ειχα κανει παρα πολυ παλια και δεν θυμαμαι καθολου.

Μπαινεις στο taxis κανεις εγγραφη εκτυπωνεις και με το χαρτι σε οποιαδηποτε  εφορια σου δινουν κλειδαριθμο να τον ενεργοποιησεις .

Χρειαζεται ενεργο email.

Στην εγγραφη επιλεγεις και username που πρεπει να το θυμασαι .

Αυτο που δεν ξερω για τον οικογενειακο τι γινεται με παιδια μικρα που δεν εχουν ΑΦΜ και αρα και taxis 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stormrain είπε

Γι'αυτο προσπαθω να βγαλω ακρη για το πως να εγγραψω την μητερα μου στον οικογενειακο γιατρο και δεν μπορω! Εχεις μια προχειρη εικονα μηπως του πως βγαινουν οι κωδικοι του taxis? Το ειχα κανει παρα πολυ παλια και δεν θυμαμαι καθολου.

Γίνεται πρώτα η εγγραφή εδώ.

Στη συνέχεια πρέπει να πας στην εφορία, όπου με την ταυτότητα γίνεται η ενεργοποίηση του λογαριασμού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Γίνεται πρώτα η εγγραφή εδώ.

Στη συνέχεια πρέπει να πας στην εφορία, όπου με την ταυτότητα γίνεται η ενεργοποίηση του λογαριασμού.

Δεν κανει η εφορια την ενεργοποιηση αλλα εσυ μονος σου  τον κλειδαριθμο που σου δινει .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2018 στις 10:50 ΜΜ, isay είπε

ΧΩΡΙΣ να μπλέξω πολιτικά, τετοιου ειδους "μελλοντικές δημιουργίες" θα βρεις πολλές στην ελληνική συγχρονη ιστορία. Το μονο που πάντα βρίσκεις ειναι οι αρχικές ανακοινώσεις (σαν τον Elon Musk ένα πράγμα)

Για αυτό εγώ ψηφίζω μόνον αυτόν που μου υπόσχεται ότι θα προοδεύσω μόνο με σκληρή δουλειά.

Καλά κάνω γιατρέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2018 στις 8:12 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Για ενηλικα  παιδια κι εγω συμφωνω ...Για ανηλικα ή ακομα και για νηπια δεν ξερω ποια ειναι η λυση για οικογενειακο γιατρο .Τα "βλεπε"το συστημα σε συνδιασμο ΑΜΚΑ και ΑΦΜ γονεα ?

Εγώ της έχω ΑΦΜ και κωδικούς οπότε θεωρητικά μπορώ να την γράψω. Πρακτικά βέβαια δεν υπάρχει εδώ κοντά παιδίατρος και επειδή εγώ μόνο για καμιά περιστασιακή συνταγή το θέλω, σιγά μην τρέχω σε γειτονικές περιοχές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, idomeneas7 είπε

Εγώ της έχω ΑΦΜ και κωδικούς οπότε θεωρητικά μπορώ να την γράψω. Πρακτικά βέβαια δεν υπάρχει εδώ κοντά παιδίατρος και επειδή εγώ μόνο για καμιά περιστασιακή συνταγή το θέλω, σιγά μην τρέχω σε γειτονικές περιοχές.

Για απλη συνταγογραφιση πραγματικα δεν αξιζει να κανεις δρομολογια .Εγω βρηκα στα 300 μετρα απο το σπιτι μου κια την εκανα πο πολυ για καλυψη ημερας ασθενειας για την δουλεια να μην τρεχω σε νοσοκομεια κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα θα πεσει πολυ γελιο.Καλλιθεα π εχει πανω απο 100.000 κοσμο περιπου καμια 15αρια γατροι μεχρι στιγμης εχουν εγγραφει...

Επεξ/σία από Menelaos83
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Menelaos83 είπε

Καλα θα πεσει πολυ γελιο.Καλλιθεα π εχει πανω απο 100.000 κοσμο περιπου καμια 15αρια γατροι μεχρι στιγμης εχουν εγγραφει...

Στη Λυκοβρυση με μονο 10.000 κατοικους μονο μια ...

Μπηκα στην εφαρμογη με στοιχεια ΠΦΥ επιλεγω ωρες , τοποθεσια κλπ αλλα κατω αριστερα εχει πολλες επιλογες .Οποιες και να πατησα δεν μου δινει διαθεσιμα ραντεβου ενω προχθες μου εδινε απειρα ακομα και απο την επομενη μερα .Εχει καποιο προβλημα ? Η επιλεγεισα οικογενειακη γιατρος φαινεται κανονικα στην καρτελα μου .

 

Διορθωση: Αποκατασταθηκε το προβλημα.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν καποια τηλεφωνα για αποριες σχετικα με οικογενειακο γιατρο ?

Φιλος επελεγξε αυτον που του εδωσε το συστημα επικοινωνησε μαζι του για να  παει να κανει αποδοχη αλλα ο γιατρος εχει μονο πρωινα διαθεσια .Δεν εχει απογευματινο ιατρειο για οικογενειακος γιατρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...