Προς το περιεχόμενο

Παράπλευρο εισόδημα ΠΩΣ ?


dimtsef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας παρακαλώ , θερμή παράκληση...Μην ξεφύγει αυτό το τόπικ με εξυπνάδες.. κατανοώ ότι πολλοί είστε εύστροφοι και λόγο ηλικίας δεν κρατιέστε .. αλλά ας προσπαθήσουμε..

Έτσι θα ήθελα να μαζευτούν κάποιες εμπειρίες από όσους έχουν ή απο ιδέες που μπορεί να έχουν για το πως μπορεί κάποιος που απασχολείτε 40 ώρες την εβδομάδα και έχει έναν μισθό Χ να μπορέσει να έχει ένα επιπλέον εισόδημα πάντα με νόμιμους και προπαντός έξυπνους τρόπους εκμεταλλευόμενος το διαδίκτυο  και την  τοπική κοινωνία που δραστηριοποιείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβαζα ένα άρθρο πως να μεταπουλάς από amazon και να πέρνεις cashback από την ebates η οποία όμως πρόσφατα σταμάτησε να συνεργάζετε με ευρωπαίους πολίτες λόγο του GDPR
το site εξηγεί βήμα βήμα https://www.thepennyhoarder.com/make-money/make-1000-month-reselling-items-fulfillment-amazon/

το έχει ψάξει κανείς ?

μετά είναι και αυτό εδώ που στην ουσία δανείζεις και παίρνεις ένα 8-10 % πίσω..

https://www.lendingclub.com/investing/alternative-assets/how-it-works

Επεξ/σία από dimtsef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimtsef είπε

Διάβαζα ένα άρθρο πως να μεταπουλάς από amazon και να πέρνεις cashback από την ebates η οποία όμως πρόσφατα σταμάτησε να συνεργάζετε με ευρωπαίους πολίτες λόγο του GDPR
 το site εξηγεί βήμα βήμα https://www.thepennyhoarder.com/make-money/make-1000-month-reselling-items-fulfillment-amazon/

το έχει ψάξει κανείς ?

αυτο δεν ειναι δουλεια αυτο ειναι παρασιτισμος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, NemeSis1990 είπε

αυτο δεν ειναι δουλεια αυτο ειναι παρασιτισμος 

τι εννοείς ? εγώ δεν είπα για δουλειά αλλά παράπλευρο εισόδημα με κάποιο έξυπνο τρόπο, όχι για να πλουτίσει κανείς αλλά να συμπληρώσει ένα εισόδημα 200-300 ευρώ το μήνα λέγω εγώ τώρα.. μπορεί να είναι 500-1000 τυχαία τα νουμερα αλλά σίγουρα δε μιλάω για 50 ευρώ το μήνα και να πρέπει να είμαι με το που σχολάσω από την κανονική μου δουλειά όλη μέρα στο pc .. τουλάχιστον για 50 ευρώ.. δεν ξέρω αν με πιάνεις ..

Επεξ/σία από dimtsef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimtsef είπε

τι εννοείς ? εγώ δεν είπα για δουλειά αλλά παράπλευρο εισόδημα με κάποιο έξυπνο τρόπο, όχι για να πλουτίσει κανείς αλλά να συμπληρώσει ένα εισόδημα 200-300 ευρώ το μήνα λέγω εγώ τώρα.. μπορεί να είναι 500-1000 τυχαία τα νουμερα αλλά σίγουρα δε μιλάω για 50 ευρώ το μήνα και να πρέπει να είμαι με το που σχολάσω από την κανονική μου δουλειά όλη μέρα στο pc .. τουλάχιστον για 50 ευρώ.. δεν ξέρω αν με πιάνεις ..

σε πιανω, δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτα δουλευουν τοσο καλα ελλαδα οσο στην αμερικη αλλιως ολοι αυτο θα καναμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι λες να είναι η μηπως δεν εχουμε ψαχτεί αρκετα? δες και αυτό

https://www.thebalance.com/the-3-ways-you-can-make-money-investing-in-a-stock-357148

η συζήτηση ειναι open μην περιοριζόμαστε στο αρχικό μου μήνυμα και μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι βασικα κοιτα...

Μιλαμε για χωρα με 20% ανεργια και πολλοι ακομοι ειναι στα ορια της φτωχιας. Φανταζομαι οτι αν υπηρχαν διαφοροι αποδοτικοι generic τροποι για εξτρα εισοδημα για τους full time εργαζομενους, τοσο ωστε να κυκλοφορουν δημοσιως σε φορουμς και να μπορει ο καθενας να το κανει, τοτε θα ειχαν φροντισει και οι ανεργοι-φτωχοι να βγαλουν τους εαυτους τους απο τη δυσκολη θεση και δεν θα ειχαν τα προβληματα που εχουν.

Θελω να πω οτι μαλλον εισαι υπεραισιοδοξος αν περιμενεις να παρεις απο το παρον τοπικ ουσιαστικη απαντηση σε αυτο που ρωτας.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα συμφωνήσω μαζί σου όσον αφορά το τι φαντάζεσαι και γιατί οι άνεργοι δεν βρίσκουν τρόπους, όχι γιατί δεν θέλω ίσα ίσα θα ήταν πολύ εποικοδομητικό να το αναλύσουμε απλά δεν είναι επι του παρόντος ... ας μείνουμε στους τρόπους που μπορεί κάτι να αποδώσει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω τυπους που σαν τρεηντερς ξεκινησαν ερασιτεχνικα με φορεξ επενδυοντας λιγα χρηματα σαν κεφαλαιο και τωρα βγαζουν περι τα 2500 ευρω με 2  ωρες ενασχοληση. Θελει μελετη ομως να καταλαβεις τις αγορες συναλλαγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimtsef είπε

έτσι λες να είναι η μηπως δεν εχουμε ψαχτεί αρκετα? δες και αυτό

https://www.thebalance.com/the-3-ways-you-can-make-money-investing-in-a-stock-357148

η συζήτηση ειναι open μην περιοριζόμαστε στο αρχικό μου μήνυμα και μονο

 

τιποτα απο οτι ποσταρες δεν εχει καμια επαφη με Ελλαδα. Ουτε αμαζον μπορεις να πουλας απο Ελλαδα, ουτε τον φτωχο venture capitalist μπορεις να κανεις, ουτε εχει καμια αξια συζητησης το value proposition των εισηγμενων στο Ελληνικο Χρηματιστηριο.

Οποτε αν σ'αρεσει να απασχολεις το μυαλο σου με ασχετες ιδεες, να μια. Βγαλε βυζια και γινε beauty and makeup youtuber. H πουλα τσαγια στο ινστα με φοντο το μπραζιλιαν μαγιο σου.

Οι δουλειες που ψαχνεις λειτουργουν σε κοινωνιες που αφενως εχουν διαθεσιμο εισοδημα και αφετερου το χρησιμοποιουν για να υπερκαταναλωσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κλασικός Έλληνας. Μη σπαταλήσω χρόνο μετά τη δουλειά μου για να κάνω κάτι ουσιαστικό.

Να βρούμε καμιά πατέντα, να γυρίσουμε τα λεφτουδάκια μας για να πάρουμε τόκους κλπ.

Όχι. Ο καλύτερος και πιο υγιής τρόπος είναι, να κάτσεις να μάθεις προγραμματισμό για να κάνεις μια εφαρμογή, να κάνεις κάποιο σεμινάριο πάνω στην υπάρχουσα δουλειά σου. Αλλά θέλει δουλειά. Να κάθεσαι και να βγάζεις λεφτά γίνεται μόνο αν έχεις πολλά λεφτά ήδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ συμφωνώ με την λογική του YourTrueLegend, όλοι έχουμε γνωρίσει άτομα που κλαίγονται ότι δεν βρίσκουν δουλειά αλλά όταν κάτσει δεν πηγαίνουν για απίστευτες δικαιολογίες.

Γενικά δεν έχω κάτι να προτείνω αλλά πάνω σε αυτά που έδωσες:

Το FBA όντως μου φαίνεται ότι λειτουργεί Αμερική και εδώ δύσκολα να το καταφέρεις, αλλά έχω την ιδέα ότι θέλει πολύ ψάξιμο και για αρχή σίγουρα θα πρέπει να λιώνεις μετά την δουλεία στο pc.

Το lendingclub έλεγε ότι το λιγότερο είναι 1000$ οπότε πάλι δύσκολο το κόβω, εκτός αν τα έχεις τότε πάσο, ίσως αξίζει ( ; )

Τώρα για stocks που είπες, δεν έχω ιδέα και άμα δεν ξέρεις δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα γιατί στο τέλος μπορεί και να τα χάσεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, tolhc1234 said:

Ούτε εγώ συμφωνώ με την λογική του YourTrueLegend, όλοι έχουμε γνωρίσει άτομα που κλαίγονται ότι δεν βρίσκουν δουλειά αλλά όταν κάτσει δεν πηγαίνουν για απίστευτες δικαιολογίες.

Γενικά δεν έχω κάτι να προτείνω αλλά πάνω σε αυτά που έδωσες:

Το FBA όντως μου φαίνεται ότι λειτουργεί Αμερική και εδώ δύσκολα να το καταφέρεις, αλλά έχω την ιδέα ότι θέλει πολύ ψάξιμο και για αρχή σίγουρα θα πρέπει να λιώνεις μετά την δουλεία στο pc.

Το lendingclub έλεγε ότι το λιγότερο είναι 1000$ οπότε πάλι δύσκολο το κόβω, εκτός αν τα έχεις τότε πάσο, ίσως αξίζει ( ; )

Τώρα για stocks που είπες, δεν έχω ιδέα και άμα δεν ξέρεις δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα γιατί στο τέλος μπορεί και να τα χάσεις...

Δεν ειναι ολοι οι ανεργοι ετσι, κι επισης δεν ειναι ολοι οι φτωχοι τοσο τεμπεληδες, ωστε να μην εχουν μυριστει ηδη καποιον "ευκολο" τροπο να βγαλουν χρηματα, αν αυτος υπαρχει σε τετοιο βαθμο που μπορει να μοιραστει και εδω μεταξυ αγνωστων...

Επισης, η ανεργια εχει και μια ακομα οψη (αναφερθηκε πιο πριν): Δεν κυκλοφορει πολυ χρημα στην τοπικη αγορα, αρα οι τροποι να βγαλεις "εξτρα χρημα" μειωνονται αναλογικα με την μειωση της καταναλωσης.

Ας αφησουμε ομως το θεμα της ανεργιας στην ακρη, γιατι δεν ειναι μονο αυτο που εθιξα. Ας υποθεσουμε οτι καποιος εχει βρει εναν generic απλο τροπο να βγαζει εξτραδακια. Τι σας κανει να πιστευετε οτι θα μπει στη διαδικασια να το μοιραστει με μερικους 1000δες αγνωστους σε ενα δημοσιο φορουμ; Και αν βρεθει ενας τετοιος, τι σας κανει να πιστευετε οτι δεν λεει παπατζιλικια; Με το καλο σεναριο να ειναι οτι απλως θελει να κοκορευτει μεταξυ αγνωστων για κατι ψευδες. Και το κακο σεναριο να ειναι οτι θελει να παρασυρει τυπους σαν τον ts που αναζητουν το ευκολο κερδος (βλεπε πυραμιδες ας πουμε).

Ξαναλεω, το παρον τοπικ ειναι υπεραισιοδοξο, αν οχι αφελες...

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...