Προς το περιεχόμενο

Η Apple αναγνωρίζει πρόβλημα με το «logic board» του iPhone 8, το οποίο θα επισκευάσει δωρεάν


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Να αναφέρω προβλήματα που είχα με προϊόντα της Apple:

Χαλασμένα καλώδια αφού κιτρίνιζαν και καιγόντουσαν στην άκρη (μάλιστα το καλώδιο του Macbook Pro που είχα μου κόστισε 100€ αφού δεν το κάλυπτε η εγγύηση).
iPhone 5 χαλασμένο Lock Button
iPhone 6 το ηχείο ήταν προβληματικό
iPhone 6S κάψιμο στην αριστερή πάνω γωνία της οθόνης ώστε να έχω σκιά
iPhone SE και iPhone 6S η μπαταρία τα έφτυσε μετά από ένα χρόνο και δεν κρατούσε μπαταρία, το 6S το άλλαξαν με 39€ όπως ανάφερα και παραπάνω ενώ θα μου φόρτωναν και άλλα κόστη, του SE δεν ήθελαν να μου την αλλάξουν ενώ ήθελα να την πληρώσω.
Macbook Pro 2015 προβλήματα υπερθέρμανσης ώστε να μην μπορώ να το έχω στα πόδια μου, με το που άνοιγα xCode ή κάποιο άλλο απαιτητικό πρόγραμμα γινόταν φούρνος. "pro" σου λέει.
Macbook Air (μιας και λέτε για αψεγάδιαστο λειτουργικό σύστημα) πήγα να το κάνω ενημέρωση και κολλούσε στην Boot Screen κατά την διάρκεια της επανεκκίνησης, ώστε να μην Bootάρει. Αναγκάστηκα να μπω σε Recovery Mode και να κάνω Clean Install.

Μιας και λέμε για την αψεγάδιαστη ποιοτική εμπειρία. Αλλά να φανταστώ εγώ έκανα σε όλες τις περιπτώσεις κάτι λάθος.

Το μονο λαθος που εκανες ηταν το οτι αφου εβλεπες πως  "δεν σε παει" ρε αδελφε η apple, τι συνεχιζες να παιρνεις τα προιοντα της και τα χρυσοπληρωνες κιολας?😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 λεπτά πριν, cpgr είπε

Kαι γιατι τα εχεις αγορασει όλα αυτά αφού βλεπεις ότι έχουν τόσα προβλήματα?

Γιατί πίστευα όπως λένε και εδώ μέσα ότι είναι μεμονωμένα περιστατικά,  αλλά κάθε χρόνο τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Να αναφέρω προβλήματα που είχα με προϊόντα της Apple:

Χαλασμένα καλώδια αφού κιτρίνιζαν και καιγόντουσαν στην άκρη (μάλιστα το καλώδιο του Macbook Pro που είχα μου κόστισε 100€ αφού δεν το κάλυπτε η εγγύηση).
iPhone 5 χαλασμένο Lock Button
iPhone 6 το ηχείο ήταν προβληματικό
iPhone 6S κάψιμο στην αριστερή πάνω γωνία της οθόνης ώστε να έχω σκιά
iPhone SE και iPhone 6S η μπαταρία τα έφτυσε μετά από ένα χρόνο και δεν κρατούσε μπαταρία, το 6S το άλλαξαν με 39€ όπως ανάφερα και παραπάνω ενώ θα μου φόρτωναν και άλλα κόστη, του SE δεν ήθελαν να μου την αλλάξουν ενώ ήθελα να την πληρώσω.
Macbook Pro 2015 προβλήματα υπερθέρμανσης ώστε να μην μπορώ να το έχω στα πόδια μου, με το που άνοιγα xCode ή κάποιο άλλο απαιτητικό πρόγραμμα γινόταν φούρνος. "pro" σου λέει.
Macbook Air (μιας και λέτε για αψεγάδιαστο λειτουργικό σύστημα) πήγα να το κάνω ενημέρωση και κολλούσε στην Boot Screen κατά την διάρκεια της επανεκκίνησης, ώστε να μην Bootάρει. Αναγκάστηκα να μπω σε Recovery Mode και να κάνω Clean Install.

Μιας και λέμε για την αψεγάδιαστη ποιοτική εμπειρία. Αλλά να φανταστώ εγώ έκανα σε όλες τις περιπτώσεις κάτι λάθος.

Δεν τα κρατούσες καλα!!

12 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Το μονο λαθος που εκανες ηταν το οτι αφου εβλεπες πως  "δεν σε παει" ρε αδελφε η apple, τι συνεχιζες να παιρνεις τα προιοντα της και τα χρυσοπληρωνες κιολας?😂

Είναι ρομαντικός!απλά τις πρώτες 4 φορές θεώρησε ότι ήταν τυχαία τα γεγονότα μετά την 10η πειστηκε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, crashnburn είπε

το quality control ειναι σημαντικο μερος της ποιοτητας ενος προιοντος

δεν ειναι μονο το φαινεσθαι

Αυτά μη τα λες σε μένα αγαπητέ. Δεν διαφωνώ στο ότι το quality control είναι σημαντικό μέρος της ποιότητας. 

Εγω ζήτησα εξάλλου και από τον Istros να μου παραθέσει έστω ένα επίσημο νούμερο με την αστοχία υλικών που οφείλεται προφανώς στο quality control. Να το συγκρίνουμε με άλλους να δούμε σε τι ποσοστό βρίσκεται η Apple. 

Άλλοι παίζουν τον πόλεμο εντυπώσεων εδώ μέσα όμως. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Αυτά μη τα λες σε μένα αγαπητέ. Δεν διαφωνώ στο ότι το quality control είναι σημαντικό μέρος της ποιότητας. 

Εγω ζήτησα εξάλλου και από τον Istros να μου παραθέσει έστω ένα επίσημο νούμερο με την αστοχία υλικών που οφείλεται προφανώς στο quality control. Να το συγκρίνουμε με άλλους να δούμε σε τι ποσοστό βρίσκεται η Apple. 

Άλλοι παίζουν τον πόλεμο εντυπώσεων εδώ μέσα όμως. 

Εδώ η apple βγάζει προβλήματα με τα προϊόντα της το ένα πίσω από το άλλο και εμείς ψάχνουμε να δούμε ποιος βγάζει τα περισσότερα.Να μαζευτούμε όλοι μαζί να κάνουμε ένα γκάλοπ.

8 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Αυτά μη τα λες σε μένα αγαπητέ. Δεν διαφωνώ στο ότι το quality control είναι σημαντικό μέρος της ποιότητας. 

Εγω ζήτησα εξάλλου και από τον Istros να μου παραθέσει έστω ένα επίσημο νούμερο με την αστοχία υλικών που οφείλεται προφανώς στο quality control. Να το συγκρίνουμε με άλλους να δούμε σε τι ποσοστό βρίσκεται η Apple. 

Άλλοι παίζουν τον πόλεμο εντυπώσεων εδώ μέσα όμως. 

Όταν αγοράζεις τηλεόραση sony και πληρώνεις 3 φορές πάνω από τη hotsiming τα δίνεις προφανώς γιατί πληρώνεις ποιότητα Δηλαδή το φινίρισμα στα πλαστικά,την ποιότητα των πλαστικών που δεν στράβωνουν,το χρώμα που δεν ξεφαβει,το κούμπωμα που ανέφερε συνομιλητής πιο πάνω,την ποιότητα της εικόνας,του ήχου,της λήψης,των κυκλωμάτων γενικοτερα.Επισης στο γεγονός ότι στα δύο χρόνια που λήγει η εγγύηση δεν θα αγοράσεις άλλη.εαν είναι να πάρεις sony και να σου αλλάξουν τη μισή τηλεόραση μόλις την αγοράσεις και ο άλλος που θα πάρει τη hotsiming να την έχει για 10 χρόνια χωρίς πρόβλημα για ποια ποιότητα μιλάμε και ποια κατάσταση να δούμε με αστοχίες υλικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
48 minutes ago, Plapoutas said:

 

...Αλλά να φανταστώ εγώ έκανα σε όλες τις περιπτώσεις κάτι λάθος.

Σε όλες ίσως όχι, στο 80% των περιπτώσεων όμως μη σου πω πως στοιχηματίζω κιόλας! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Istros είπε

Υπαρχουν λάθη τα οποία σε καμία περίπτωση δεν συνάδουν με την ποιότητα κατασκευής που μας παραμυθιάζουν κάποιοι.

Συμφωνησα με τον συνομιλητή μου για την ποιότητα των πλαστικών,το κούμπωμα,το ότι δεν εξέχουν κομμάτια.Και αυτό ποιότητα θεωρηται!Εάν διαβάσεις όλα το κείμενο θα δεις ότι συμφώνησα μεν αλλά διατύπωσα ότι δεν υπάρχει έλεγχος,σωστός σχεδιασμός,και εμφανίζονται συνέχεια προβλήματα.

 

1 ώρα πριν, Istros είπε

Απο κει και πέρα όμως όπως όλες οι εταιρείες κατασκευής ηλεκτρονικών συσκευών λογικό είναι να κατασκευάσει και ελαττωματικα προϊόντα.

Ας ξανα-ανακεφαλεώσουμε τα λεγόμενα σου.

Συμφωνείς ότι ως προς τα υλικά τουλάχιστον, είναι ποιοτικά. Μετά λες ότι είναι λογικό να κατασκευάσει και ελλατωματικά προιόντα. Στο τέλος όμως λες ότι δεν υπάρχει σωστός σχεδιασμός και εμφανίζονται συνέχεια προβλήματα.

Τελικά είναι και ποιοτικά και προβληματικά?

Αυτοί που λες ότι "παραμύθιαζαν για την ποιότητα κατασκευής", μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Μιλούσαν για τα υλικά ή για την αστοχία υλικού?

Εν τέλει αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι εσύ ο ίδιος αντικρούεις τα λεγόμενα σου και χρησιμοποιείς την λέξη "ποιότητα" όπως σε συμφέρει... εγώ τι να πω?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σε όλες ίσως όχι, στο 80% των περιπτώσεων όμως μη σου πω πως στοιχηματίζω κιόλας! 😛 

Καλά δεν περίμενα άλλη απάντηση από εσένα. Είσαι προβλέψιμος όπως πάντα. Αλήθεια τι αντάλλαγμα σου δίνουν για να τους υπερασπίζεσαι τόσο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Plapoutas είπε

Να αναφέρω προβλήματα που είχα με προϊόντα της Apple:

Χαλασμένα καλώδια αφού κιτρίνιζαν και καιγόντουσαν στην άκρη (μάλιστα το καλώδιο του Macbook Pro που είχα μου κόστισε 100€ αφού δεν το κάλυπτε η εγγύηση).
iPhone 5 χαλασμένο Lock Button
iPhone 6 το ηχείο ήταν προβληματικό
iPhone 6S κάψιμο στην αριστερή πάνω γωνία της οθόνης ώστε να έχω σκιά
iPhone SE και iPhone 6S η μπαταρία τα έφτυσε μετά από ένα χρόνο και δεν κρατούσε μπαταρία, το 6S το άλλαξαν με 39€ όπως ανάφερα και παραπάνω ενώ θα μου φόρτωναν και άλλα κόστη, του SE δεν ήθελαν να μου την αλλάξουν ενώ ήθελα να την πληρώσω.
Macbook Pro 2015 προβλήματα υπερθέρμανσης ώστε να μην μπορώ να το έχω στα πόδια μου, με το που άνοιγα xCode ή κάποιο άλλο απαιτητικό πρόγραμμα γινόταν φούρνος. "pro" σου λέει.
Macbook Air (μιας και λέτε για αψεγάδιαστο λειτουργικό σύστημα) πήγα να το κάνω ενημέρωση και κολλούσε στην Boot Screen κατά την διάρκεια της επανεκκίνησης, ώστε να μην Bootάρει. Αναγκάστηκα να μπω σε Recovery Mode και να κάνω Clean Install.

Μιας και λέμε για την αψεγάδιαστη ποιοτική εμπειρία. Αλλά να φανταστώ εγώ έκανα σε όλες τις περιπτώσεις κάτι λάθος.

Εμ αυτά παθαίνουν τα fanboys. Πως να κάνεις σοβαρή συζήτηση με τέτοιους καταναλωτές?

Αγοράζουν συνεχώς ελλατωματικές συσκευές μιας εταιρίας τη μία μετά την άλλη καπάκι και δεν βάζουν μυαλό. Δεν φταίμε εμείς Plapoutas. Ας μη καθόσουν τουλάχιστον με τις ώρες στο πεζοδρόμιο στο Μόναχο.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ας ξανα-ανακεφαλεώσουμε τα λεγόμενα σου.

Συμφωνείς ότι ως προς τα υλικά τουλάχιστον, είναι ποιοτικά. Μετά λες ότι είναι λογικό να κατασκευάσει και ελλατωματικά προιόντα. Στο τέλος όμως λες ότι δεν υπάρχει σωστός σχεδιασμός και εμφανίζονται συνέχεια προβλήματα.

Τελικά είναι και ποιοτικά και προβληματικά?

Αυτοί που λες ότι "παραμύθιαζαν για την ποιότητα κατασκευής", μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Μιλούσαν για τα υλικά ή για την αστοχία υλικού?

Εν τέλει αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι εσύ ο ίδιος αντικρούεις τα λεγόμενα σου και χρησιμοποιείς την λέξη "ποιότητα" όπως σε συμφέρει... εγώ τι να πω?

Η apple είναι μια εταιρεία που βγάζει ποιοτικά προϊόντα δηλαδή καλά πλαστικά,καλό hardware (σε μεγάλο ποσοστό γιατί πρέπει να έχει και περιθώριο κερδους) και όπως όλες οι εταιρείες ηλεκτρονικών συσκευών είναι λογικό να βγάλει και κάποια ελαττωματικα προϊόντα.Απο κει και πέρα όταν πληρώνεις για ένα προϊόν κάποιο άλφα μεγάλο ποσό αναμένεις και την αντίστοιχη "ποιότητα" δηλαδή να το πάρεις και να λειτουργει όπως πρεπει να λειτουργεί και όχι να αλλάξεις τη μισή συσκευή,ούτε να δώσεις 3000€ και να σου ανεβάζει θερμοκρασία και να λες ότι με το update έφτιαξε ο κακος σχεδιασμός ψύξης.Προφανως δεν υπαρχει σωστος σχεδιασμος και σωστός ποιοτικος ελεγχος.Τι λέμε τώρα καθόμαστε και αναλύουμε τα αυτονόητα?όταν βγάζει το macbook pro που κοστίζει 3000€ με πρόβλημα θερμοκρασίας ποιος φταίει το εργοστάσιο?προφανώς ς όχι ο καταναλωτής που πληρώνει 3000€ και του βγάζει ένα update.Οσο για την ποιότητα που εννοούσαν κάποιοι προφανώς πρέπει να ρωτήσεις τους ίδιους.

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, Plapoutas said:

Καλά δεν περίμενα άλλη απάντηση από εσένα. Είσαι προβλέψιμος όπως πάντα. 

Ευχαριστώ, επίσης! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Istros είπε

Η apple είναι μια εταιρεία που βγάζει ποιοτικά προϊόντα δηλαδή καλά πλαστικά,καλό hardware (σε μεγάλο ποσοστό γιατί πρέπει να έχει και περιθώριο κερδους) και όπως όλες οι εταιρείες ηλεκτρονικών συσκευών είναι λογικό να βγάλει και κάποια ελαττωματικα προϊόντα.Απο κει και πέρα όταν πληρώνεις για ένα προϊόν κάποιο άλφα μεγάλο ποσό αναμένεις και την αντίστοιχη "ποιότητα" δηλαδή να το πάρεις και να λειτουργει όπως πρεπει να λειτουργεί και όχι να αλλάξεις τη μισή συσκευή,ούτε να δώσεις 3000€ και να σου ανεβάζει θερμοκρασία και να λες ότι με το update έφτιαξε ο κακος σχεδιασμός ψύξης.Προφανως δεν υπαρχει σωστος σχεδιασμος και σωστός ποιοτικος ελεγχος.Τι λέμε τώρα καθόμαστε και αναλύουμε τα αυτονόητα?όταν βγάζει το macbook pro που κοστίζει 3000€ με πρόβλημα θερμοκρασίας ποιος φταίει το εργοστάσιο?

Από τη μια λες ότι η Apple βγάζει "ποιοτικά προιόντα" και "καλό hardware" αλλά... προφανώς δεν υπάρχει σωστός σχεδιασμός και σωστός ποιοτικός έλεγχος. Μάλιστα. makes sense... "Ποιοτικά" προιόντα με "κακό σχεδιασμό".

Δεν κόβω τίποτα από το κείμενο σου για να μη με κατηγορείς κιόλας. Διάβασε το μόνος σου και βγάλε συμπέρασμα.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Εμ αυτά παθαίνουν τα fanboys. Πως να κάνεις σοβαρή συζήτηση με τέτοιους καταναλωτές?

Αγοράζουν συνεχώς ελλατωματικές συσκευές μιας εταιρίας τη μία μετά την άλλη καπάκι και δεν βάζουν μυαλό. Δεν φταίμε εμείς Plapoutas. Ας μη καθόσουν τουλάχιστον με τις ώρες στο πεζοδρόμιο στο Μόναχο.

Ε ναι βέβαια επίπεδο τι λες τώρα, εσύ και ο Billdanos σκίζετε. Κάνετε ωραίο δίδυμο. Επιχειρήματα μηδέν, αερολογίες και τίποτα παραπάνω. Κλασσικοί μέτοχοι Wannabe. Συνέχισε το θέατρο του παραλόγου. Αλλά όταν δεν μπορείς να δεχτείς την αλήθεια, παραλογίζεσαι και δεν εστιάζεις στο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Plapoutas said:

Ε ναι βέβαια επίπεδο τι λες τώρα, εσύ και ο Billdanos σκίζετε. Κάνετε ωραίο δίδυμο. Επιχειρήματα μηδέν, αερολογίες και τίποτα παραπάνω. Κλασσικοί μέτοχοι Wannabe. Συνέχισε το θέατρο του παραλόγου. Αλλά όταν δεν μπορείς να δεχτείς την αλήθεια, παραλογίζεσαι και δεν εστιάζεις στο θέμα.

Μα δεν υπάρχει κανένας παραλογισμός.

Αγοράζω τις συσκευές που με καλύπτουν και όσο δεν αντιμετωπίζω κανένα σοβαρό πρόβλημα, θα συνεχίζω να το κάνω. Δεν περιμένω να σας πείσω για το αντίθετο, απλά το διασκεδάζω μιας και το μεγαλύτερο "κόλλημα" το έχετε εσείς τελικά. 

Το "θέατρο του παραλόγου" το παίζετε εσείς, που γενικεύετε τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε κατά καιρούς και μετά βγάζετε συμπεράσματα για ΟΛΕΣ τις συσκευές (με το ζόρι)... :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...