Προς το περιεχόμενο

Η Amazon ξεπερνάει το $1 τρις σε χρηματιστηριακή αξία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά βλέπω ένα inflation σε μεγαλους οργανισμούς στην χρηματιστηριακή τους αξία. Για παράδειγμα πλέον τα μεγάλα club ποδοσφαίρου, ξεπερνάνε το 1 δις στο transfermarkt. Κάτι αντίστοιχο βλέπω και με την apple, amazon,... Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο καλό είναι αυτό γιατί δεν είναι σίγουρο το εαν είναι 1)φούσκα που θα σκασει  2)Πληθωρισμός χρημάτων 3)Αύξηση τιμής με μείωση ποιότητας 4) Πραγματική αύξηση ποιοτητας και τιμής.

Είναι περίεργα τα πράγματα, πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί νομίζω.

Δεν το πιστεύω αυτό που λες. ¨Εχεις ζήσει το amazon απο χώρα όπως η Αγγλία ή Αμερική ? Εαν ναι τοτε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το λες αυτό

Σε ρευστό δεν υπάρχουν όλα εικονικά είναι. Κάποια στιγμή θα σκάσει δεν αργει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά βλέπω ένα inflation σε μεγαλους οργανισμούς στην χρηματιστηριακή τους αξία. Για παράδειγμα πλέον τα μεγάλα club ποδοσφαίρου, ξεπερνάνε το 1 δις στο transfermarkt. Κάτι αντίστοιχο βλέπω και με την apple, amazon,... Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο καλό είναι αυτό γιατί δεν είναι σίγουρο το εαν είναι 1)φούσκα που θα σκασει  2)Πληθωρισμός χρημάτων 3)Αύξηση τιμής με μείωση ποιότητας 4) Πραγματική αύξηση ποιοτητας και τιμής.

Νομίζω:

Για το 1) Ανάλογα πόσο είναι το Παγκόσμιο Χρέος αυτή τη στιγμή σε σχέση με το Παγκόσμιο ΑΕΠ. Πάντως το Bull Market στην Αμερική έχει σπάσει τα χρονικά ρεκόρ και σίγουρα όλοι αναρωτιούνται κατά πόσο είναι ρεαλιστικό να κρατήσει κι άλλο.

Για το 2) Ο πληθωρισμός σίγουρα έχει μια επίπτωση αλλά δεν είναι ικανός από μόνος του να δικαιολογήσει αυτήν την τρελή ανάπτυξη. Δες τις τιμές γύρω σου στα είδη βασικής ανάγκης (όχι smartphones :P κλπ). Πόσο έχουν ανέβει τα τελευταία 10 χρόνια? Συνήθως ο ρυθμός κυμαίνεται στα 1.5% - 2.5% το χρόνο.

Για το 3) Η ποιότητα των προιόντων και των υπηρεσιών αναμφισβήτητα ανεβαίνει. Δεν πέφτει. Έχουμε ανάπτυξη αλλά δεν ξέρουμε εάν η παγκόσμια οικονομία είναι σε θέση να την πληρώσει ή όχι.

Για το 4) Πάνω κάτω τα ίδια με το 3.

 

25 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σε ρευστό δεν υπάρχουν όλα εικονικά είναι. Κάποια στιγμή θα σκάσει δεν αργει. 

Δεν έχει σχέση το αν είναι τα χρήματα εικονικά ή ρευστά με το αν θα "σκάσει" η οικονομία σαν φούσκα. Πχ το μεγάλο depression στην Αμερική το 30 έγινε όταν ήταν ρευστά με χρυσό στις τράπεζες (αν εννοείς αυτό).

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Arkin είπε

Προφανώς και είναι γύφτος σπάνια θα βρεις πλούσιο που δεν είναι γύφτος και τσιγκούνης. 

Ενώ εσύ κάθε μέρα σηκώνεσαι και πας στο χαμόγελο του παιδιού και βοηθάς τα παιδάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ChownTuen είπε

Ενώ εσύ κάθε μέρα σηκώνεσαι και πας στο χαμόγελο του παιδιού και βοηθάς τα παιδάκια!

Στέλνω συχνά μηνύματα για το χαμόγελο του παιδιού. Θα δώσω ότι μπορώ. Αυτός που έχει τόσα δις γιατί δεν κάνει τίποτα παρά να εκμεταλλευετε αυτούς που δουλεύουν για αυτόν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Στέλνω συχνά μηνύματα για το χαμόγελο του παιδιού. Θα δώσω ότι μπορώ. Αυτός που έχει τόσα δις γιατί δεν κάνει τίποτα παρά να εκμεταλλευετε αυτούς που δουλεύουν για αυτόν? 

Okey τότε, σήκωσε την πέτρα και βάρα τον!

Θα σε υπερασπιστώ εγώ μετά ❤️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για την amazon, που οι απάνθρωπες συνθήκες εργασίες είναι γνωστές σε όλη την υφήλειο κι ο άλλος μου λέει είχε καλή ιδέα και άμα κοπιάσεις θα βγάλεις λεφτά. Ρε κανίβαλοι, ούτε ο Eisntein δεν (έπρεπε να) αξίζει/έχει τόσα λεφτά που ο άνθρωπος όντως έκανε κάτι, όχι ένας βιβλιοπώλης.

Η κατσίκα δεν μασάει ταραμά αλλά εμείς, μου φαίνεται, τον έχουμε κάνει πρωινό, μεσημεριανό και βραδινό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογιστικες εγγραφες στο χρηματιστηριο , οταν τελιωσει το Bull Market και ερθει η αναμενομενη διορθωση οι κυριοι θα χασουν τις μισες περιουσιες τους  οπως συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις 

Ο Μπεζος πριν το 2016 ειχε περιουσια 70 δις , ο διπλασιασμος της οφειλεται στην φουσκα της wall street για οσους θυμουνται τι συνεβαινε εδω το 1999 αλλα και το 2008  

Επεξ/σία από 7700K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας σχεδόν όλα τα ποστς, νόμισα πως μιλάτε για κάποιον άλλο. Τον ΓΙΑΝΝΗ το Μπέζο, τον Ηθοποιό (Καλός τυπάκος btw).


Ρε είστε με τα καλά σας? Επειδή η Ελλάδα είναι εργασιακά (και όχι μόνο), καναδυό χρόνια μετά το ΜΕΣΑΙΩΝΑ, πρέπει κι αλλού να είναι έτσι ?? Πάτε καλά?
Κορυφαία Εταιρεία, με κορυφαίες συνθήκες, εστιατόρια, γυμναστήρια, πισίνα, περίθαλψη φουλ, καλύψεις οικογένειας, παιδικούς σταθμούς, καφέ, δωρεάν ένα ΒΟΥΝΟ παροχές και χίλια δυο ακόμα. Φυσικά, υψηλότατοι - έως άπιαστοι μισθοί, ειδικά όσο "ανεβαίνεις", που δεν μπορούν να ακολουθήσουν παρά ελάχιστες εταιρείες στον Κόσμο !
Και βέβαια, κορυφαίο training, η εμπειρία να δουλεύεις με τους καλύτερους, να βλέπεις το αύριο - σήμερα, και επιπλέον να το... διαμορφώνεις ο ΙΔΙΟΣ (!!), σε μικρότερο ή μεγαλύτερο μερίδιο. Αυτά που λέω, από φίλους σε Amazon Λουξεμβούργο και Ιρλανδία. (στις ΗΠΑ, πιθανόν και επί 10, αυτές οι παροχές).

 

Εβαλε ο άλλος ένα λινκ, από μια πηγή "σοσιαλοκάτι", και τσουπ, όχι μονον να την υιοθετήσουν ένα σωρό άτομα, αλλά λιγο πολύ να παρουσιάζουν τον Στηβ Μπέζο ως κάτι μεταξύ... Κόμη Δράκουλα, Χίτλερ, Αλ Καπόνε και Αντίχριστου.

Ρε σεις, δεν είναι όλοι οι δισεκατομμυριούχοι σαν τα ελληνικά, μυρμηγκια βέβαια σε διεθνές επίπεδο, ελληνικά "αφεντικούλια". Ημαρτον. Πού τα ακούσατε όλα αυτά. 
Α ναι, στο άρθρο της Μαρί (ε)Κλέρ, με τις τρομερές γνώσεις από το μπλογκ σοσιαλισμός και φαντασία. 

 

Τι να πεις. Γιαυτό είμαστε ο απόλυτος παγκόσμιος ΠΑΤΟΣ, σε καινοτομία, επιχειρηματικότητα, οικονομία και όλα τα συναφή. 

Βραχιολάκια στους εργαζόμενους, λέει η άλλη. Τα μπέρδεψε με την Αμυγδαλέζα. Σκλάβοι των ρομπότ, χωρίς πρόσβαση ούτε σε τουαλέτα. Κι άλλο λινκ.

Στην Αμαζον αυτά. όχι στη Μπαρμπούτσογλου και ΣΙΑ ΟΕ ΑΕ ΑΕΒΕ Ομιλος Γενικώνε Υπερεσιώνε λέμε. Στην Αμαζον. Πάτε ρε σεις καμια βολτα. εστω για ξενάγηση, κι ανοίχτε τα φτερά σας (και τα μάτια σας). Δεν είναι ολα σαν τον καφενέ μας εδώ.

Α! και τέλος σε ό,τι αφορά τον "χαρακτήρα" του Μπέζου. Ημαρτον. Ι couldn't care less. ΔΙΑΜΟΡΦΩΤΗΣ του πλανήτη, την ώρα που εγώ κι εσύ, παίζουμε video games ή χaζευουμε την ομαδάρα .. τρώγοντας πατατάκια και χοντραίνοντας.

Αν βοηθάει τους "φτωχους"??!!  Πάντως από μένα που μου λειπουν 99 σεντς για να εχω ένα ευρώ, ε, όσο να πεις, κάαααατι λιγο περισσότερο πρέπει να βοηθάει...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου είναι προσωπικά αδιάφορο σαν νέο τα τρίς της κάθε εταιρείας.

Πάντως το σίγουρο είναι ότι την αρρώστια για χρήμα της Apple και Amazon,θα θέλουν να ακολουθήσουν η Alphabet και Microsoft που τα κοντεύουν.

Επεξ/σία από palawiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

75 χιλιάδες λίρες μου έκαναν πρόταση για Ιρλανδία ,αλλά φοβήθηκα μήπως δεν έχει τουαλέτα και με μαστιγώνουν. Ε ρε τι διαβάζουμε εδώ μέσα για τον κρατικοδίαιτο και λοοζερ Μπέζο. 

Καλά τι νομίζετε πως είναι ο Μπέζος , το αφεντικό στο γυράδικο που δουλεύετε να σας κράζει γιατί δεν τυλίγετε γρήγορα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giotis1982 είπε

75 χιλιάδες λίρες μου έκαναν πρόταση για Ιρλανδία ,αλλά φοβήθηκα μήπως δεν έχει τουαλέτα και με μαστιγώνουν. Ε ρε τι διαβάζουμε εδώ μέσα για τον κρατικοδίαιτο και λοοζερ Μπέζο. 

Καλά τι νομίζετε πως είναι ο Μπέζος , το αφεντικό στο γυράδικο που δουλεύετε να σας κράζει γιατί δεν τυλίγετε γρήγορα; 

Πέστα! Ο  γκαλύτερος  αφεντικός ο Στεφ ο Μπέζος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως λυπάμαι τους 566.000 (2017) υπαλλήλους της amazon που λαμβάνουν μέσο ετήσιο μισθό 28.446 δολάρια.

Μπορούσαν οι άνθρωποι να βρουν δουλειά με καλύτερες συνθήκες και με περισσότερα λεφτά, αλλά με κάποιον σατανικό τρόπο ο Μπέζος τους καταδίκασε να δουλεύουν στην εταιρεία του για μόλις 2.370 δολάρια το μήνα, δηλαδή 4 φορές παραπάνω από ότι θα έπαιρναν στα McDonald's για να κάνουν αντίστοιχης δυσκολίας και εκπαίδευσης εργασία. Απαπα. Στην πυρά!

Επεξ/σία από Droulas13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...