Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες οποιος γνωριζει απο crypto.com ας μου στειλει ενα μηνυμα.Εχω ενα προβλημα.

 

OK λύθηκε 

Επεξ/σία από marten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Former Ripple CTO Jed McCaleb has sold over 130 million XRP, worth $69.3 million, since last week.
  • The price of XRP has been unaffected by this move, having soared by more than 7% since yesterday.
  • The remaining balance of McCaleb’s "tacostand" wallet is 480.5 million XRP ($249.8 million).
 

Jed McCaleb, the co-founder and former CTO of Ripple Labs, has released 140 million XRP from his "tacostand" wallet over the course of the last week. This is roughly $69.3 million at current prices.

According to data by XRPscan, between February 4 and 6, McCaleb sold approximately 38 million tokens in three batches of 12.7 million XRP. This was followed by two more batches in the next two days, consisting of 19 million XRP each.

Three more sales, again worth 19 million XRP each, have happened this week, with the last of them executed earlier today.

Jed McCaleb has released 57 million XRP from his "tacostand" wallet in the last three days. Jed McCaleb has released 57 million XRP from his "tacostand" wallet in the last three days.

While quite large, the last sales made little impact on the price of Ripple’s native token—moreover, XRP is up 7% over the last 24 hours, and up 33% in the last seven days, even outperforming Bitcoin.

Jed McCaleb served as the Ripple CTO until 2013 before co-founding the Stellar Development Foundation in 2014. As one of Ripple’s main contributors, he acquired more than 9 billion XRP as part of the compensation plan for his role.

proxy.duckduckgo-1.png
XRP
+80.28%$0.5504
24H7D1M1YMAX
 
Jan 13Jan 18Jan 23Jan 28Feb 2Feb 7Feb 12$0$0.25$0.5$0.75
XRP Price
Buy XRP

Last month, McCaleb made his first sale in 2021, dumping 28.6 million XRP ($8.78 million). Currently, his wallet’s balance is standing at 480.5 million XRP (S249.8 million).

In December 2020, the US Securities and Exchange Commission accused Ripple of raising $1.3 billion in unregistered securities sales since 2013. The defendants have denied the allegations.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι-προφανώς-άσχετος με την οικονομική θεωρία...

Πως ακριβώς, όταν πουλάνε τα νομίσματα που ειχαν στοκ, να ανεβάζουν τη τιμή τους; 

Δεν υποτίθεται πως η τιμή πρεπει να πεσει, αφου "εμφανιστηκαν" στην αγορά περισσότερα νομισματα;

Υ.Γ. μη κράξετε, δεν εχω ιδέα πως λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Επειδή είμαι-προφανώς-άσχετος με την οικονομική θεωρία...

Πως ακριβώς, όταν πουλάνε τα νομίσματα που ειχαν στοκ, να ανεβάζουν τη τιμή τους; 

Δεν υποτίθεται πως η τιμή πρεπει να πεσει, αφου "εμφανιστηκαν" στην αγορά περισσότερα νομισματα;

Υ.Γ. μη κράξετε, δεν εχω ιδέα πως λειτουργεί.

Σωστά τα λες..

Υπάρχουν παράγοντες που "σπρώχνουν" προς την άνοδο ή την κάθοδο της τιμής. Η υπερπροσφορά οδηγεί σε πτώση της τιμής, αλλά προφανώς επικρατούν ανοδικές τάσεις από άλλες αιτίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο bullish η αγορά, που υπερισχύει και του συστηματικού dumping των δισεκατομμυρίων xrp του McCaleb.

Έχει κάνει συμφωνία η Ripple μαζί του για να ξεφορτώνει λίγα λίγα, μέχρι να ξεπουλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Capital fund director predicts 10000 το ΧΡΠ.......καθόλου περίεργο το νούμερο.... Το μπιτκοιν ήταν στα 20ευρω το 2010 αν θυμάμαι καλά ....τωρα είναι στα 40.000 χωρίς καμία χρησιμότητα.... Εάν το ΧΡΠ το υιοθετήσουν οι τράπεζες τότε τα 10.000 πάει καπνός.....θα πάρει μερικά χρόνια όμως....γιαυτο 10-20% τα κρατάω 

Πάμε για καμποουυυμ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οπως προείπα, το εκανα μονο για χαβαλέ.

Εχω βάλει 200ε σε 3 νομισματα, και σε μιαμιση βδομαδα ειμαι στα 310. 

Δε το λες και ασχημα. Ειδικα με το αλμα που ειχε κανει το Οχ, αν ειχα "σθενος" θα εβγαζα μεροκάμματο.

Θα τα φησω απλα μέσα για τις καλοκαιρινες διακοπές...ειτε θα πάμε Θάσο, είτε θα πάμε Ιμπιθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, FromMyAshesRRR είπε

Capital fund director predicts 10000 το ΧΡΠ.......καθόλου περίεργο το νούμερο.... Το μπιτκοιν ήταν στα 20ευρω το 2010 αν θυμάμαι καλά ....τωρα είναι στα 40.000 χωρίς καμία χρησιμότητα.... Εάν το ΧΡΠ το υιοθετήσουν οι τράπεζες τότε τα 10.000 πάει καπνός.....θα πάρει μερικά χρόνια όμως....γιαυτο 10-20% τα κρατάω 

Πάμε για καμποουυυμ

Ωραίο ακούγεται... έχω πχ 100XRP και σε λίγα χρόνια γίνομαι εκατομμυριούχος!

Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος να "αντέξει" να περιμένει...

Πόσοι (σαν και εμάς, απλοί χρήστες-επενδυτές) είχαν bitcoin στα 20€ και τα κράτησαν μέχρι τα 40.000€;

Δεν ξέρω το 10.000€ μου φαίνεται εξωπραγματικό νούμερο, αλλά από την άλλη το bitcoin έχει αποδείξει ότι μια τέτοια άνοδος μπορεί να γίνει πραγματικότητα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Sakis_Spooky είπε

Ωραίο ακούγεται... έχω πχ 100XRP και σε λίγα χρόνια γίνομαι εκατομμυριούχος!

Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος να "αντέξει" να περιμένει...

Πόσοι (σαν και εμάς, απλοί χρήστες-επενδυτές) είχαν bitcoin στα 20€ και τα κράτησαν μέχρι τα 40.000€;

Δεν ξέρω το 10.000€ μου φαίνεται εξωπραγματικό νούμερο, αλλά από την άλλη το bitcoin έχει αποδείξει ότι μια τέτοια άνοδος μπορεί να γίνει πραγματικότητα... 

Ακριβώς Σάκη. Εγώ τότε ήμουν φουλ στο χρηματιστήριο δίχως χρόνο για κρυπτο. Άσε που από την αρχή δεν μου άρεσε η ιδέα του μπιτκοιν. Το ότι έγιναν δισεκκατομυριουχοι κάποιο δεν σημαίνει κάτι η το ότι το προωθούν διάσημοι . Και ο Σημίτης ο πρωθυπουργός έλεγε να μπούμε στο χρηματιστήριο και μπήκαμε και μας κλέψανε. Κανείς τους όμως δεν πήγε φυλακή. Και παρέμειναν στην εξουσία και από πάνω. 

Εγώ πήρα τα κέρδη μου από το μπιτκοιν και τα έβαλα όλα στο ΧΡΠ. 

Είναι αντίθετη στρατηγική από το αυτή που θα έπρεπε να ακολουθήσω diversify δηλαδή, αλλά γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος.... Αν είχα βάλει όλα στο μπιτκοιν θα είχα τώρα 250.000 κέρδη,  αν όμως πάει το ΧΡΠ πάνω εκεί που ηταν τότε χτυπάω το μισό εκατομμύριο....ναι αλλά το μπιτκοιν ανέβηκε 2 φορές το ΑΤΗ.....αν πάει το ΧΡΠ στα +6 ευρώ ; ......μεθοθος των τριών.....😂 

Θαπορουσα να έχω όλα μπιτκοιν και μετά να πουλήσω και να βάλω όλα στο ΧΡΠ αλλά....εκ των υστέρων πολλά μπορούμε να κάνουμε.....ασε που το ΧΡΠ έπρεπε ήδη περισυ να έχει πάει στα 5 ευρώ αλλά μας καθυστέρησαν πολλά γεγονότα. Υπομονή και θα τα πούμε για χαβιάρι στις Μαλδίβες παιδιά 😉

Σήμερα το απόγευμα θα σαν κάνω μερικά παραδείγματα και θα αφήσω τους αριθμούς να μιλήσουν από μόνοι τους.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Liakos_vol είπε

Αυτό το cardano τι φάση? Μόνιμα στο + ακόμα και όταν όλα πεφτουν

Ειναι ωραιο το Cardano

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To BTC πλέον είναι asset για φύλαξη και όχι νόμισμα για συναλλαγή. 

Η πρόβλεψη για XRP αξίας 10.000€ καταρχάς προυποθέτει ότι θα γίνονται ΟΛΕΣ οι συναλλαγές μέσω της πλατφόρμας της Ripple και αντιστοιχεί σε Τετράκις market cap.

A little far-fetched που λένε και στο χωριό μου.

Κάτι τέτοιο θα σήμαινε ότι χάνουν την αξία τους τα fiat.

2 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Ειναι ωραιο το Cardano, πουλησα στα 0,6 δυστυχως 

Όλα τα popular crypto ωραία είναι :)

Ποτέ να μη λυπάσαι για κερδοφόρα κλεισμένη θέση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

To BTC πλέον είναι asset για φύλαξη και όχι νόμισμα για συναλλαγή. 

Η πρόβλεψη για XRP αξίας 10.000€ καταρχάς προυποθέτει ότι θα γίνονται ΟΛΕΣ οι συναλλαγές μέσω της πλατφόρμας της Ripple και αντιστοιχεί σε Τετράκις market cap.

A little far-fetched που λένε και στο χωριό μου.

Κάτι τέτοιο θα σήμαινε ότι χάνουν την αξία τους τα fiat.

Όλα τα popular crypto ωραία είναι :)

Ποτέ να μη λυπάσαι για κερδοφόρα κλεισμένη θέση.

Ποτέ να μη λυπάσαι για κερδοφόρα κλεισμένη θέση! Πόσο μεγάλη και σωστή κουβέντα είπες.... Μακάρι να την εφαρμόζουμε όλοι. ;) 

10 μέρες υπομονή ακόμα παίδες...Τα καλύτερα έρχονται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, παιδια εαν εχω καταλαβει καλα ειναι οντως κομβικη η 15η Φεβρουαριου για την διαμαχη με την SEC ή η αποφαση που θα βγει ειναι προδιαγεγραμμένη και δεν θα επηρεάσει την τιμη?

Ρωταω γιατι εαν περιμενουμε κατι θετικο αξιζει να αγορασουμε τουλαχιστον μια ημερα πριν...

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μικρή μου εμπειρία λέει ότι η τιμή αυξάνει συνεχώς τις τελευταίες μέρες μάλλον επειδή υπάρχουν φήμες για θετική εξέλιξη και επίλυση του θέματος. Κάτι ανάλογο σαν την αύξηση της τιμής ημέρες πριν του pump που έγινε. Το θετικό τώρα είναι ότι η τιμή αυξάνει σταδιακά και όχι απότομα. Επίσης η αύξηση φαίνεται να έχει εκθετικό ρυθμό οπότε δεν αποκλείεται να γίνεται κάποια μεγάλο μπαμ στη τιμή.

Το αν θα διατηρηθεί ή όχι η τιμή ψηλά στις 15η Φλεβάρη μάλλον θα εξαρτηθεί από το πόσο θετικά θα είναι τα νέα. Αν δεν είναι πολύ θετικά μπορεί να έχουμε και πτώση, αν είναι μπορεί να έχουμε και απότομη αύξηση. Ή μπορεί και απλά να σταθεροποιηθεί εκεί (κάτι σας είπα τώρα).

Προσοχή στις τιμές 0.62-0.66 ευρώ. Φαίνεται να είναι ισχυρό ταβάνι και έχει φάει δύο φορές rejection από εκεί με μεγάλη πτώση τιμής. Προσωπικά λέω να πάρω κάποια κέρδη εκεί ώστε να έχω να ξανά αγοράσω αν πέσει. Αν το σπάσει όμως αυτό το φράγμα και διατηρηθεί εκεί μάλλον τα πράγματα θα είναι πολύ bullish και μπορεί να φτάσει το 1 ευρώ που φαίνεται να είναι το επόμενο μεγάλο resistance.

Επεξ/σία από eliascm21
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε παιδιά, έχω το άλλο το "κομπκεξικο".

Έχοντας αγοράσει κάποια ψιλά σε ΧRP προς 0.30, μου κακοφαινεται να αγοράσω σήμερα προς 0.45-50 πόσο είναι. 

Κι αυτό γιατί φαίνεται πως αυτή η τιμή είναι το ταβάνι του αυτή τη περίοδο.

Απ' τη μια βεβαια, μπορεί να γίνει το μπαμ σε δύο βδομάδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...