Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Rafa1967 είπε

Σου λέει να τα βαλεις σε ηλεκτρονικό πορτοφόλι offline που σημαινει ότι τα αποθηκευεις εκεί και δεν μπορείς να κανείς ανταλλαγή , η αγορα η πώληση. Απλη ασφαλής αποθήκευση για να μην έχεις αξίες  σε ανταλλακτήριο.

Σε hot storage πορτοφόλι αποθηκευεις αλλά είσαι on line και μπορείς να κανείς συναλλαγή. Όποτε αν κανείς hold συμφέρει το cold storage

Τι κερδίζεις στο να είσαι offline? Το να μη πουλάς ?

Επίσης ποια θεωρούνται ΧΟΤ πορτοφόλια? Πχ ρεβολουτ?

Τι εννοείς να κάνεις hold?

 

Είμαι άσχετος με όλα αυτα γι'αυτό και βλέπεις σα να μου μαθαίνεις ακόμα την Α-Β

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, akis9117 είπε

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μαλλον το μυαλό μου έχει κολλήσει ή δεν έδωσα να καταλάβετε τι εννοώ.

Εστω οτι εχω αγορασει:

1000* 1€

1000*0,90€

1000*0,85€

Μέσος όρος τιμής αγοράς 0,916€ που είπε ο φίλος παραπάνω (δεν βαζω προμήθειες αγορας πωλησεις κλπ για ευκολια).

Πουλαω 1000 στα 2€ και εχω fiat στο ανταλλακτηριο να καθονται να περιμενω dip.

Ποια ειναι η μέση τιμη αγορας των υπολοιπων xrp που δεν εχω πουλήσει; (1)

Πεφτει το xrp στα 0,40€ και λεω να παρω αλλα 1000 (για ευκολια υπολογισμων, ασχετα που μπορω κα παρω παραπανω λογω της πωλησης των 1000 στα 2€).

Ποια ειναι η νέα μεση τιμη αγορας των 3000 xrp;

Και πάλι σορρυ αν δεν καταλαβαινω εγώ κατι σωστά.

1) Παραμένει η ίδια.. δηλαδή 0,916ευρώ

2) (2000*0,916 + 0,4*1000) / 3000  = 0.744

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://ripplecoinnews.com/ripple-and-xrp-news/

δεν ξέρω αν το έχετε πάρει χαμπάρι αλλά η Ripple έχει δικό της site για άμεση ενημέρωση. απλά ενημερωτικά για την ομάδα

Επεξ/σία από Gouthas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, FANBOUKLEN21 είπε

Τι κερδίζεις στο να είσαι offline? Το να μη πουλάς ?

Επίσης ποια θεωρούνται ΧΟΤ πορτοφόλια? Πχ ρεβολουτ?

Τι εννοείς να κάνεις hold?

 

Είμαι άσχετος με όλα αυτα γι'αυτό και βλέπεις σα να μου μαθαίνεις ακόμα την Α-Β

Hold σημαινει δεν θέλω να πουλήσω και  περιμένω. Σήμερα πχ με την σφαγή που έγινε κάποιοι κράτησαν τα νομίσματα γιατί δεν ηθελαν να τα ξεφορτωθούν πουλώντας με ζημιά.

 

Η revolut σου αγοράζει νομίσματα αλλά δεν τα κατέχεις εσυ. Δεν μπορείς να τα αποθηκευσεις δεν μπορείς να τα ανταλλάξεις κλπ. Είναι ακόμη μορφή Ι owe you. Μπορείς μόνο να αγοράζεις και να πουλάς.

Επειδή τόσο στην revolut που κατεχεισ Αξία αλλά όχι το νόμισμα όσο και στα ανταλλακτήρια που κατέχεις το νόμισμα για λόγους ασφαλείας μπορείς να αποθηκευεις σε ηλεκτρονικά πορτοφόλια τα χρήματα/νομίσματα. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, FANBOUKLEN21 είπε

Τι κερδίζεις στο να είσαι offline? Το να μη πουλάς ?

Επίσης ποια θεωρούνται ΧΟΤ πορτοφόλια? Πχ ρεβολουτ?

Τι εννοείς να κάνεις hold?

 

Είμαι άσχετος με όλα αυτα γι'αυτό και βλέπεις σα να μου μαθαίνεις ακόμα την Α-Β

Φίλε μου μην το πάρεις προσωπικά αυτό που θα σου πω, αλλά αν θέλεις να ασχοληθείς, κάτσε και διάβασε!

Υπάρχουν πολλά άρθρα και οδηγοί στο ίντερνετ, τα οποία είναι δωρεάν. Απλά γκούγκλαρε ότι απορία έχεις, υπάρχει πάντα απάντηση. Ακόμα και με τον πιο απλό τρόπο να ρωτήσεις τη google, οπως: "τι σημαίνει hold στα crypto", ή "τι είναι το cold storage στα crypto", θα σου βγάλει πολλά αποτελέσματα. 

Προτιμώ να μην απαντάω σε τέτοιου είδους θέματα απευθείας, αλλά να δίνω tips για το πώς θα το κάνεις μόνος σου. Είναι πολύ πιο χρήσιμο να αποκτήσεις τέτοιες δεξιότητες μόνος σου από το να ρωτάς την Α-Β όπως λες! 

Φιλικά πάντα 

Επεξ/σία από vins
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Kanellos_p είπε

1) Παραμένει η ίδια.. δηλαδή 0,916ευρώ

2) (2000*0,916 + 0,4*1000) / 3000  = 0.744

Ενώ αν ειχες αγοράσει διαφορετικά τεμάχια αντί από 1000 σε κάθε μια από τις τρεις τιμές αγοράς δεν θα μπερδευόσουνα.  Εκεί θα ήξερες τι να κανείς. Η απάντηση που σου έδωσε ο φίλος είναι ολοσωστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vins είπε

Δε γράφω πολλά πράγματα, αλλά επειδή μεχρις στιγμής αυτά που έγραψα βγήκαν(για revolut, διόρθωση κλπ), θα τονίσω το άλλο που ειχα πει και το ξαναλέω:

Αν θέλετε να κάνετε hodl, και έχετε κάποιο ποσό που να το δικαιολογεί (ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του ποιο ειναι), επενδύστε λιγα χρήματα σε hardware wallet (cold storage) Έχει και το ledger πχ με 60€.

Μην αφήνετε χρήματα/νομίσματα σε ανταλλακτηρια.

 

Αν μπορείς, ή όποιος μπορεί, ας αφήσει κάποιο λινκ για το πού μπορούμε να αγοράσουμε κάτι τέτοιο.

Η αλήθεια είναι πως είναι ακριβό για τα coins που έχω αγοράσει, αλλά επειδή έχω σκοπό να τα κρατήσω χρόνια, νομίζω θα βολέψει.

Τα μόνα που έχω είναι xrp και κάτι ελάχιστα Holo (Hot), οπότε αν υπάρχει κάτι που να αποθηκεύει αυτά τα δύο θα με βόλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, FromMyAshesRRR είπε

Δέν χτυπήσαμε τα 0.75 και θα κάνει ακόμη μιά προσπάθεια πιστεύω....μπασταρδο

Είχα βάλει μία εντολή στα $0.77067 σύμφωνα με το chart του Alessio... 
Να την αφήσω επομένως... δεν την σβήνω! 🤑😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kanellos_p είπε

1) Παραμένει η ίδια.. δηλαδή 0,916ευρώ

2) (2000*0,916 + 0,4*1000) / 3000  = 0.744

Ευχαριστώ, κατανοητό.

1 ώρα πριν, Rafa1967 είπε

Ενώ αν ειχες αγοράσει διαφορετικά τεμάχια αντί από 1000 σε κάθε μια από τις τρεις τιμές αγοράς δεν θα μπερδευόσουνα.  Εκεί θα ήξερες τι να κανείς. Η απάντηση που σου έδωσε ο φίλος είναι ολοσωστη.

Δεν νομίζω να είπα πουθενά οτι με μπερδεύει η ισόποση ή διαφορετική ποσότητα νομισμάτων της κάθε αγοράς...

Ούτως ή άλλως ο τύπος εφαρμόζεται

Νεα Μεσοσταθμική Τιμη = ((Coins Stok * προηγούμενη μεσοσταθμική) + (νεα coins * τιμή αγοράς))/(Coins Stock + νεα coins)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akis9117 είπε

Καλησπέρα, μια μικρη βοήθεια απο κάποιον που το έχει κάνει.

Ανταλλακτήριο binance.

Έστω ότι εχεις αγορασει σε τρεις τιμες: 1,00€, 0,90€, 0,85€ ας πουμς ιδιο αριθμο νομισματων και θες να πουλήσεις για να μπεις πιο χαμηλά με νέα αγορά, πως πουλάς αυτα που είχες παρει στο 1,00€ για να πέσει ο μεσοσταθμικός αγοράς; Ξέρει η binance ποια είχες πάρει με 1,00; Υπάρχει επιλογή να στείλεις αυτά τα νομίσματα για πώληση;

Σόρρυ αν ειναι προφανής η απάντηση και δεν την βρίσκω.

Ευχαριστώ

Όχι αυτό που λες δεν γίνεται. Οτιδήποτε αγοράσεις, σε οποιαδήποτε τιμή αυτό που παίρνεις πίσω είναι τα αντίστοιχα τοκεν την στιγμή που αγόρασες αναλόγως την ισοτιμία που ορίζει το ανταλλακτήριο σου, τα οποία δεν κουβαλάν κάποια ταμπέλα/απόδειξη πόσο τα πήρες .Ουσιαστικά αυτό που παίζει ρόλο είναι πόσα κοινς έχεις στο πορτοφόλι σου όχι τι τιμή τα αγόρασες. Αν σε νοιάζει να έχεις κέρδος σε ευρώ και όχι να μεγαλώσεις τον αριθμό των τοκεν σου αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πουλάς σε μεγαλύτερη τιμή από οτι αγόρασες. Άρα στο παράδειγμα που έδωσες:
1€*1000 κοινς = 1000€
0.9€*1000 κοινς = 900€
0.85*1000 κοινς = 850€
Συνολικά έδωσες 2750€ και πήρες 3000 κοινς.
Αμα κάνεις την διαίρεση 2750/3000 παίρνεις τον αριθμό που σου γράψαν παραπάνω 0.9166(η μέση τιμή που αγόρασες τα κοινς). 
Έστω οτι πουλας τα 1000 τότε θα μείνεις με 2000 κοινς. Επειδή και τα 3000 είναι XRP κοινς και όχι κάτι διαφορετικό τότε αναγκαστικά η μέση τιμή παραμένει η ίδια. Μαθηματικά προκύπτει με τον εξής τρόπο:
Αφού έχεις κάνει 3 διαφορετικές αγορές στα 1€ 0,9€ και 0.85€ τότε τα 2000 κοινς θα πρέπει να τα διαιρέσεις με το 3.
2000/3=666.666. Αυτά τα 666.666 είναι τα κοινς που αγόρασες στα 1€ 0.9€ 0,85€ αντίστοιχα μοιρασμένα ισόποσα.
Αν πολλαπλασιάσουμε στην κάθε μια αγορά με το 666.666 έχουμε:
1€*666.666 κοινς=666,666€
0.9€*666.666 κοινς=599,9994€
0.85€*666.666 κοινς=566,6661€
Αν προσθέσεις το σύνολο των € στις 3 αγορές έχεις 666,666+599,9994+566,6661= 1833,3261/2000=0.91666305
Άρα η binance και το κάθε ανταλλακτήριο και η κάθε συναλλαγή ίδιας φύσεως όπως το να πουλήσεις ντομάτες στην λαϊκή ουσιαστικά "αφαιρεί" τα 1000 κοινς/ντομάτες από τις τρεις συναλλαγές σου ισόποσα. Θεωρητικά δλδ πουλάς 333,333 κοινς των 1€, 333,333 κοινς των 0.9€ 333,333 των 0.85€. Σκέψου το ίδιο παράδειγμα με το να αγοράζεις ντομάτες από την λαική 3 σερί βδομάδες, σε διαφοτερικές τιμές κάθε βδομάδα, και να τις βάζεις σε ένα καλάθι όλες μαζί. Δεν ξέρεις ποια αγόρασες πόσο γτ είναι όλα ντομάτες. Αν πάλι τα βάζεις σε ξεχωριστά καλάθια για να τις ξεχωρίζεις τότε μπορείς να κάνεις το ίδιο με τα κοινς αλλά θα πρέπει να τα βάζεις σε διαφορετικά πορτοφόλια. Και γρήγορα θα διαπιστώσεις οτι και να το κάνεις αυτό δεν θα έχεις κέρδος γτ είναι μια η άλλη. Γιατί όπως σου είπα στην αρχή σημασία είναι πόσα κοινς έχεις όποτε ότι και να κάνεις αφου πουλήσεις τα 1000 κοινς θα έχεις πάλι 2000 κοινς. Και έστω οτι εσύ ντε και καλά θες να πουλήσεις μόνο αυτά που αγόρασες στο 1€ και τα καταφέρνεις. Πάλι είναι μια η άλλη γτ ναι μεν "μείωσες" τον μέσο όρο αγοράς των υπόλοιπων νομισμάτων αλλά είχες μικρότερο κέρδος ουσιαστικά γτ πούλησες μόνο τα "ακριβά" τόκεν σου. Αν κάνεις τα μαθηματικά με 3 διαφορετικές τιμές πώλησης στα 2€,3€ και 5€ π.χ θα διαπιστώσεις οτι όποια και να πουλήσεις την πρώτη δεύτερη και τρίτη φορά είναι μια η άλλη. Πάντα θα έχεις 10000€ στην τράπεζα και θα έχεις ξοδέψει 2750 άρα κέρδος 7250€. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω! Ελπίζω να κατάλαβες το κόνσεπτ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kouskous13 είπε

Νομίζω πως έχει να κάνει με το πόσα διαφορετικά νομίσματα θες να βάλεις μέσα.... Αν το θες ΜΟΝΟ για χρπ είναι μια χαρα

Αμα γλυκαθεις κριμα ειναι να τα πληρωνεις δυο φορες :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Αμα γλυκαθεις κριμα ειναι να τα πληρωνεις δυο φορες :D 

Καλημέρα. Έχεις δίκιο σε αυτό όμως με την προϋπόθεση ότι έχεις πλάνο έχεις διαβάσεις και ξέρεις τι είναι το ledger και το τι κανει οποτε τα λόγια του @kouskous13 και @thetiesthatbind είναι βοήθεια και όχι ώθηση τύπου για εμένα κανε αυτό γιατί αυτό είναι σωστό.... 

Επεξ/σία από kouskous13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...