Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έγινε κάτι συγκεκριμένο και γίνεται αυτό το τρελό ράλι στο XRP; Εννοώ κάποια θετική είδηση. Ή απλά καλύπτεται η πτώση στην ισοτιμία που είχε δημιουργήσει η απότομη άνοδος του bitcoin; Πόσο εκτιμάς ότι διαρκέσει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θωμά καλησπερα

ειδα ότι γνωρίζεις παρά πολλά πράγματα στον τομέα του trading και ειδικότερα στο ripple 

θέλω να μου απαντησεις σε 2 πράγματα 

εμαθα ότι πρέπει να αγοράσω ripple αμέσως 

ισχυει ; Αν ναι γιατί;

και αν μπορείς να μου πεις από που να το αγοράσω γιατί ξέρω ότι το plus500 είναι περίεργο σαιτ με μεγάλη προμηθεια

σορρυ αλλά όπως καταλαβαίνεις είμαι άσχετος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, eliascm21 είπε

Έγινε κάτι συγκεκριμένο και γίνεται αυτό το τρελό ράλι στο XRP; Εννοώ κάποια θετική είδηση. Ή απλά καλύπτεται η πτώση στην ισοτιμία που είχε δημιουργήσει η απότομη άνοδος του bitcoin; Πόσο εκτιμάς ότι διαρκέσει; 

Υπάρχει ένα airdrop που θα γίνει στις 12/12/2020 και πρέπει μέχρι τότε να έχεις ρυθμίσει το wallet σου ή να χρησιμοποιείς ανταλλακτήριο που υποστηρίζει το airdrop. Η άνοδος είναι αποτέλεσμα του FOMO για το airdrop κατα τη γνώμη μου. Όσο πιο μεγάλο το ποσό XRP που κατέχεις, τόσο πιο μεγάλο το ποσοστό Spark που θα πάρεις (1:1). Αλλα δεν εξηγείται μόνο από αυτό. Τώρα το τι άλλο ανέβασε τη τιμή δεν ξέρω. Μπορεί να είχαν inside info κάποιοι με γερά πορτοφόλια ή κάτι άλλο.

5 ώρες πριν, Souliszos είπε

Θωμά καλησπερα

ειδα ότι γνωρίζεις παρά πολλά πράγματα στον τομέα του trading και ειδικότερα στο ripple 

θέλω να μου απαντησεις σε 2 πράγματα 

εμαθα ότι πρέπει να αγοράσω ripple αμέσως 

ισχυει ; Αν ναι γιατί;

και αν μπορείς να μου πεις από που να το αγοράσω γιατί ξέρω ότι το plus500 είναι περίεργο σαιτ με μεγάλη προμηθεια

σορρυ αλλά όπως καταλαβαίνεις είμαι άσχετος !

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά πρέπει πρώτα να μάθεις κάποια βασικά πράγματα και μετά να επενδύσεις. Το FOMO δεν έκανε ποτέ καλό.

Διάβασε απο τα link εδώ και άμα θεωρείς ότι αξίζει να επενδύσεις, τότε για μένα το Bitstamp είναι απο τα ανταλλακτήρια που αξίζουν για να αγοράσεις XRP.

Έχει χαμηλές προμήθειες, ειδικά αμα στείλεις έμβασμα (1 ευρώ απο τη τράπεζα για το έμβασμα και μόνο 0.5% για την αγορά XRP). Θα κάνει 1-2 μέρες βέβαια. Η αγορά μέσω κάρτας είναι σε όλα τα ανταλλακτήρια πιο ακριβή (γύρω στο 5% προμήθεια), αλλά μπορείς να αγοράσεις άμεσα.

Προσωπικά άμα ήμουν στη θέση σου, θα ξεκινούσα τη διαδικασία εγγραφής στο Bitstamp και να έχω τα χαρτιά που χρειάζεται έτοιμα (ταυτότητα ή δίπλωμα και αποδεικτικό διεύθυνσης) και μετά θα έστελνα το έμβασμα. Επίσης πρέπει στο ανταλλακτήριο να έχεις ένα μοναδικό password όταν κάνει login που δεν έχεις πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Υπάρχει ένα airdrop που θα γίνει στις 12/12/2020 και πρέπει μέχρι τότε να έχεις ρυθμίσει το wallet σου ή να χρησιμοποιείς ανταλλακτήριο που υποστηρίζει το airdrop. Η άνοδος είναι αποτέλεσμα του FOMO για το airdrop κατα τη γνώμη μου. Όσο πιο μεγάλο το ποσό XRP που κατέχεις, τόσο πιο μεγάλο το ποσοστό Spark που θα πάρεις (1:1). Αλλα δεν εξηγείται μόνο από αυτό. Τώρα το τι άλλο ανέβασε τη τιμή δεν ξέρω. Μπορεί να είχαν inside info κάποιοι με γερά πορτοφόλια ή κάτι άλλο.

Εγώ π.χ. που έχω XRP στη revolut θα λάβω κάτι;

Από revo δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση.

 

Υ.Γ. σύμφωνα με αυτό δεν..

 

https://youtube.com/watch?v=wdJWKMAM6U0

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Εγώ π.χ. που έχω XRP στη revolut θα λάβω κάτι;

Από revo δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση.

Υ.Γ. σύμφωνα με αυτό δεν..

https://youtube.com/watch?v=wdJWKMAM6U0

Η Revolut δεν το υποστηρίζει. Το κακό επίσης με τη Revolut είναι ότι δεν μπορείς να στείλεις τα XRP σε άλλο wallet ή ανταλλακτήριο.

Τα ανταλλακτήρια που υποστηρίζουν το airdrop υπάρχουν εδώ:

https://flare.xyz/supporting-exchanges/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο με απλά λόγια τι είναι αυτό το airdrop που θα γίνει στις 12/12/2020; Διαβάζω κάποια άρθρα αλλά ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200.gif

Αντί για δολάρια φαντάσου κρυπτονομίσματα. (δωρεάν)

 

57 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο με απλά λόγια τι είναι αυτό το airdrop που θα γίνει στις 12/12/2020; Διαβάζω κάποια άρθρα αλλά ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να καταλάβω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο με απλά λόγια τι είναι αυτό το airdrop που θα γίνει στις 12/12/2020; Διαβάζω κάποια άρθρα αλλά ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να καταλάβω.

Το flare network είναι ένα ξεχωριστό δίκτυο που θα χρησιμοποιεί το XRP ως πληρωμή στα smart contracts. Μέσα στο flare δίκτυο το native token είναι το Spark. Αυτό το spark θα το μοιράσουν δωρεάν σε όλους τους κατόχους του XRP. 

Στις 12/12/2020 είναι η ημερομηνία που θα τραβήξουν μια φωτογραφία όλο το blockchain του XRP για να δουν σε κάθε wallet πόσα XRP να μοιράσουν. Άμα στις 12 Δεκεμβρίου έχεις XRP σε δικό σου wallet (ledger ή κάποιο άλλο wallet) θα πρέπει να κάνεις τη διαδικασία όπως περιγράφεται εδώ.

Αν έχεις XRP σε ανταλλακτήριο που υποστηρίζει το airdrop, τότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Απλά κρατάς τα XRP μέχρι τις 12/12, μετά μπορείς να τα πουλήσεις που λέει ο λόγος.

Τα ανταλλακτήρια που υποστηρίζουν το airdrop είναι αυτά:

https://flare.xyz/supporting-exchanges/

Από αυτά εγώ θα πρότεινα το Bitstamp.

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Δηλαδή είναι καινούργιο νόμισμα; Άρα όσα XRP έχω τόσα Spark θα αποκτήσω; Γιατί το flare δίκτυο δεν χρησιμοποιεί το XRP και κάνει δικό του νόμισμα; Φαντάζομαι ότι και το flare δίκτυο είναι της ripple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Ευχαριστώ. Δηλαδή είναι καινούργιο νόμισμα; Άρα όσα XRP έχω τόσα Spark θα αποκτήσω; Γιατί το flare δίκτυο δεν χρησιμοποιεί το XRP και κάνει δικό του νόμισμα; Φαντάζομαι ότι και το flare δίκτυο είναι της ripple.

Ναι είναι καινούριο νόμισμα. Ναι θα πάρεις ένα προς ένα, ανάλογα με πόσα XRP έχεις. H flare χρησιμοποιεί το XRP για τις πληρωμές γιατί είναι ήδη εδραιωμένο νόμισμα με 100αδες ανταλλακτήρια να το υποστηρίζουν. Τα ελάχιστα fees και η ταχύτητα στο διακανονισμό των πληρωμών (3-5 δευτερόλεπτα) το κάνει το ιδανικό crypto για το διακανονισμό των smart contracts.

Φυσικά το flare δίκτυο θα υποστηρίζει και ethereum, αλλά και Bitcoin για το διακανονισμό, αλλά το XRP υπερτερεί στα τεχνικά χαρακτηριστικά και στις περισσότερες περιπτώσεις οι διακανονισμοί λογικά θα γίνονται σε αυτό. Το δίκτυο χρειάζεται δίκο του token, γιατί είναι διαφορετικό blockchain σύστημα και χρειάζεται native token για την ασφάλεια του δικτύου.

Περισσότερα βλέπεις εδώ: https://blog.flare.xyz/the-flare-network/

Το flare network δεν είναι της Ripple , όπως φυσικά ούτε και το XRPL. Απλά ή Ripple έχει επενδύσει στη Flare. Το δίκτυο όμως δεν είναι στη κατοχή της Ripple. Η ίδια η Ripple εννοείτε ότι εξαιρείται απο το airdrop.

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν είναι περίεργο που δίνονται Sparks δωρεάν; Το νόμισμα αυτό θα μπει στα ανταλλακτήρια κανονικά; Υπάρχει εκτιμώμενη τιμή εκκίνησης; Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια άλλη ερώτηση;

οταν θα θέλεις να πουλήσεις κρυπτονομισματα πρέπει να υπάρξει άλλος που θα τα αγοράσει ώστε εσυ να πάρεις τα λεφτά από αυτον

η απλά τα πουλάς σίγουρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Souliszos είπε

Να κάνω μια άλλη ερώτηση;

οταν θα θέλεις να πουλήσεις κρυπτονομισματα πρέπει να υπάρξει άλλος που θα τα αγοράσει ώστε εσυ να πάρεις τα λεφτά από αυτον

η απλά τα πουλάς σίγουρα ;

Εννοείται πως ότι πρέπει να υπάρχει κάποιος άλλος. Αλλά μην φοβάσαι, όλο και κάποιος θα υπάρχει, αν δεις στα ανταλλακτήρια γίνονται συναλλαγές κάθε λεπτό με το τσουβάλι. Το θέμα είναι ότι αν γίνει κραχ, η τιμή θα πέσει κατακόρυφα πριν προλάβεις να το κάνεις. Εκτός και αν έχεις ορίσει τιμή που αν πέσει εκεί το νόμισμα να πουληθεί αυτόματα. Γενικά οι traders προτείνουν να το κάνεις πάντα αυτό (stop losses).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...