Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Souliszos είπε

Θωμά καλησπερα θα ήθελα να σε ρωτήσω ποια κατά τη γνώμη σου είναι η καλύτερη εταιρία-εφαρμογή για forex trading..

 

Δεν έχω ιδέα απο forex. Sorry...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ! Σχετικα νεος στο κομματι... θα βαση με οσα εχω μελετησει και εχω αντιληφθει  θα ηθελa να κανω τις εξης ερωτησεις:

1ον το να εχει καποιος λογαριασμο σε ενα ανανταλακτηριο ή σε ενα portofolio  οπως παραδειγμα της  revolout με κρυπτονομισματα  τιθεται θεμα για φορολογηση ;

2ον οσο για τα spark  που αναφερεις,υπαρχει καποιο  wallet  ωστε να τα παρουμε απευθειας  χωρις να περιμενουμε το διαστημα αυτων των 2 ετων ; εγω αυτη την στιγμη εχω στην celsious  και την bitstamp

2 λεπτά πριν, billtha είπε

Καλησπερα ! Σχετικα νεος στο κομματι... θα βαση με οσα εχω μελετησει και εχω αντιληφθει  θα ηθελa να κανω τις εξης ερωτησεις:

1ον το να εχει καποιος λογαριασμο σε ενα ανανταλακτηριο ή σε ενα portofolio  οπως παραδειγμα της  revolout με κρυπτονομισματα  τιθεται θεμα για φορολογηση ;

2ον οσο για τα spark  που αναφερεις,υπαρχει καποιο  wallet  ωστε να τα παρουμε απευθειας  χωρις να περιμενουμε το διαστημα αυτων των 2 ετων ; εγω αυτη την στιγμη εχω στην celsious  και την bitstamp

 

 

ειδα επισης οτι αναφερεσε στο ERC-20 compatible wallet 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση στην παρεα.

Εχω μερικα xrp στο exodus και εκανα register απο εκει μια flare address και τωρα μου γραφει οτι μπορω να λαβω sparks οταν γινει το airdrop.

Ξερετε αν πρεπει να κανω κατι αλλο, να φτιαξω account και στο xumm κλπ ή οχι;
Αυτη τη flare address πρεπει να τη δωσω καπου για να μου ερθουν τα sparks;

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, billtha είπε

Καλησπερα ! Σχετικα νεος στο κομματι... θα βαση με οσα εχω μελετησει και εχω αντιληφθει  θα ηθελa να κανω τις εξης ερωτησεις:

1ον το να εχει καποιος λογαριασμο σε ενα ανανταλακτηριο ή σε ενα portofolio  οπως παραδειγμα της  revolout με κρυπτονομισματα  τιθεται θεμα για φορολογηση ;

2ον οσο για τα spark  που αναφερεις,υπαρχει καποιο  wallet  ωστε να τα παρουμε απευθειας  χωρις να περιμενουμε το διαστημα αυτων των 2 ετων ; εγω αυτη την στιγμη εχω στην celsious  και την bitstamp

 

 

ειδα επισης οτι αναφερεσε στο ERC-20 compatible wallet 

Όσον αφορά τη πρώτη ερώτηση. Ακόμα το θέμα φορολόγησης στα κρυπτονομίσματα είναι περίεργο γιατί δεν υπάρχει ακόμα ενιαίο νομικό πλαίσιο σε επίπεδο ΕΕ. Για την ώρα, φαίνεται ότι μόνο άμα πουλήσεις και έχεις κέρδος, τότε μπορείς να δηλώσεις τα κέρδη στη φορολογική δήλωση ως κέρδος απο επενδύσεις εξωτερικού, αλλά καλύτερα να μιλήσεις με λογιστή για σιγουριά. Απο ότι είχα διαβάσει, η ΕΕ ετοιμάζει πλαίσιο για τη φορολογία, οπότε και η Ελλάδα θα προσαρμόσει με νομοσχέδιο τους κανόνες στο πως θα γίνεται η φορολόγηση.

Για τη δεύτερη ερώτηση. Οχι δεν υπάρχει τρόπος να πάρεις κατευθείαν τα Spark και να μην περιμένεις τη μηνιαία διανομη. Αφού έχεις στη Celsius και Bitstamp (υποστηρίζουν και οι δυο το airdrop), δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο απο μέρους σου. Απλά θα φρόντισε να μην χάσεις την πρόσβαση στα ανταλλακτήρια, γιατί εκεί θα διανέμονται τα Spark κάθε μήνα.

5 λεπτά πριν, actorius είπε

Μια ερωτηση στην παρεα.

Εχω μερικα xrp στο exodus και εκανα register απο εκει μια flare address και τωρα μου γραφει οτι μπορω να λαβω sparks οταν γινει το airdrop.

Ξερετε αν πρεπει να κανω κατι αλλο, να φτιαξω account και στο xumm κλπ ή οχι;
Αυτη τη flare address πρεπει να τη δωσω καπου για να μου ερθουν τα sparks;

Thanks!

Στο exodus γίνεται απευθείας το claim και δηλώνει αυτόματα την Ethereum διεύθυνση του wallet (υποστηρίζει αρκετά crypto) σου και έτσι είσαι έτοιμος. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Λογικά όταν κάνει launch το δίκτυο (υπολογίζεται για Q1 με Q2 του 2021) θα πάρεις με τη μια το 15% των Spark που δικαιούσαι, με κάθε μήνα μετά όπως είμαμε γύρω στο 3% (κυμαίνεται τυχαία απο 2-4%).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, billtha είπε

Το ERC-20 compatiblewallet  τι ακριβώς κάνει ; Είναι πορτοφόλι όπως τα ledger ή τύπου online wallet ? Τι αντιπροσωπεύει ;

ERC-20 είναι το πρωτόκολλο των tokens που δημιουργούνται στο δίκτυο του Ethereum. Επειδή το Spark θα έχει συμβατότητα με το Ethereum, θα διανέμει τα Spark σε wallet που υποστηρίζουν αυτό το πρωτόκολλο. Δεν μπορείς να πάρεις spark ας πούμε στο wallet που υποστηρίζει μόνο XRP, γιατί το XRPL αυτή τη στιγμή δεν υποστηρίζει αυτό το πρωτόκολλο. Αυτό πάει να φτιάξει η Flare. Μετά το launch των Spark και της Flare θα μπορεί το XRP να έχεις smart contracts σαν το Ethereum και άρα να υποστηρίζει ERC-20 tokens. 

To Ledger και άλλα wallet που υποστηρίζουν πολλαπλά crypto στην ίδια εφαρμογή, όπως το Exodus, είναι ERC-20 compatible, γιατί υποστηρίζουν το Ethereum αλλά και φυσικά tokens που βασίζονται σε αυτό το πρωτόκολλο όπως το Uniswap, Compound, ΒΑΤ κτλ

Πιο πριν ανέφερα ότι είναι καλύτερα να τα έχεις σε wallet, γιατί είναι γενικά καλύτερο να έχεις τα crypto σε cold storage για μακροπρόθεσμα. Άμα γίνει καμιά στραβή και το Celsius βαρέσει κανόνι, τότε πάνε τα Spark όπως και τα XRP. Ποιος ξέρει τι μπορεί να γίνει σε 2-3 χρόνια; Κατά τα άλλα, άμα δεν υπάρχει κανένα θέμα, την ίδια ποσότητα Spark θα πάρεις και στις δυο περιπτώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θωμά καλησπέρα. Πιο πάνω σε απάντηση φίλου έγραψες να μην χάσει τη πρόσβαση στο ανταλλακτήριο, εννοείς στο bitstamp και γενικότερα τα site που έγινε αγορά crypto?

Επίσης πιο ledger από τα δύο θα πρότεινες Nano S η X?

Απ ότι παρατηρώ στο binance, για να κανεις withdraw XRP, πρεπει πρωτα να το μετατρέψεις σε ευρώ και μέτα να το στείλεις σαν έμβασμα στο λογαρισμό σου?  η πρέπει να δημιουργήσεις η να αγοράσεις hard wallet και να στείλεις εκεί?

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από mikes prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mikes prime είπε

Θωμά καλησπέρα. Πιο πάνω σε απάντηση φίλου έγραψες να μην χάσει τη πρόσβαση στο ανταλλακτήριο, εννοείς στο bitstamp και γενικότερα τα site που έγινε αγορά crypto?

Επίσης πιο ledger από τα δύο θα πρότεινες Nano S η X?

Απ ότι παρατηρώ στο binance, για να κανεις withdraw XRP, πρεπει πρωτα να το μετατρέψεις σε ευρώ και μέτα να το στείλεις σαν έμβασμα στο λογαρισμό σου?  η πρέπει να δημιουργήσεις η να αγοράσεις hard wallet και να στείλεις εκεί?

σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ναι εννοω γενικοτερα οτι πρεπει να προσεχεις. Να εχεις ενεργοποιημενο 2FA, κατα προτιμιση σε καποια εφαρμογη οπως το authy, γιατι τα sms δεν ειναι σωστη μεθοδος. Ειναι ευαλωτο σε επιθεση sim cloning. Προσοχη οπως σε τετοιου ειδους εφαρμογες χρειαζεται να κρατησεις ενα μοναδικο κωδικο γραμμενο καπου με ασφαλεια, γιατι αμα δεν θυμασαι το κωδικο η τον χασεις, χανεις και τη προσβαση στο ανταλλακτηριο.

Το ledger X η μονη διαφορα με το S ειναι οτι υποστηριζει περισσοτερα κρυπτο και οτι εχει bluetooth για γρηγορη προσβαση στα crypto απο το κινητο. Το S υποστηριζει κανονονικα XRP και τα αλλα μεγαλα κρυπτo, οποτε αμα δεν σε νοιαζει να εχεις προσβαση απο smartphone καλυτερα πηγαινε στο S.

Εχει επιλογη στο Binance να κανεις withdraw τα XRP, οπως σε ολα τα ανταλλακτηρια. Απλα πρεπει να φτιαξεις μια διευθυνση XRP μεσω wallet. Το ledger ας πουμε θα σου φτιαξει. Βλεπεις τη διευθυνση και στελνεις τα crypto απο το Binance εκει.

Εδω λεει τη διαδικασια:

https://support.ledger.com/hc/en-us/articles/360010418413-Receive-crypto-assets

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εχω βαλει καρτες ελληνικες , revolut ,monese και δεν δεχεται χρηματα το bitstamp ... ακομα και καταθεση που προσπαθησα να κανω μου παταει ακυρο ! εχω επιβεβαιωσει τα στοιχεια μου ακομη και το 2FA  αλλα δεν εχω αποτελεσμα ! γνωριζει καποιος τι συμβαινει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, billtha είπε

 εχω βαλει καρτες ελληνικες , revolut ,monese και δεν δεχεται χρηματα το bitstamp ... ακομα και καταθεση που προσπαθησα να κανω μου παταει ακυρο ! εχω επιβεβαιωσει τα στοιχεια μου ακομη και το 2FA  αλλα δεν εχω αποτελεσμα ! γνωριζει καποιος τι συμβαινει ;

Στη κατάθεση τι ακριβώς σου έβγαλε; 

Αγορές με κάρτα είναι λίγο δύστροπες στο Bitstamp, γιατί πρέπει να έχεις 3ds ενεργοποιημένο στη κάρτα πριν κάνεις την αγορά. Αυτό είναι που το ρυθμίζεις με τη τράπεζα και σου έρχεται notification στην εφαρμογή της τράπεζας ή sms και πρέπει να κάνεις approve τη συναλλαγή.

Με revolut και monese, δεν έχω δοκιμάσει να αγοράσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Στη κατάθεση τι ακριβώς σου έβγαλε; 

Αγορές με κάρτα είναι λίγο δύστροπες στο Bitstamp, γιατί πρέπει να έχεις 3ds ενεργοποιημένο στη κάρτα πριν κάνεις την αγορά. Αυτό είναι που το ρυθμίζεις με τη τράπεζα και σου έρχεται notification στην εφαρμογή της τράπεζας ή sms και πρέπει να κάνεις approve τη συναλλαγή.

Με revolut και monese, δεν έχω δοκιμάσει να αγοράσω.

 

Card purchase currently unavailable

 

We cannot process your card purchase at the moment.

Please try again later.

In the meantime, you can deposit funds using a bank transfer.

 

 

αυτό μου εβγαλε.... και μου λεει να κανω καταθεση αλλα και παλι δεν μου τα δεχεται ομως... καποιο εναλλακτικο ανταλακτηριο ; εκτος celsius  coinbase 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, billtha είπε

Card purchase currently unavailable

 

We cannot process your card purchase at the moment.

Please try again later.

In the meantime, you can deposit funds using a bank transfer.

 

 

αυτό μου εβγαλε.... και μου λεει να κανω καταθεση αλλα και παλι δεν μου τα δεχεται ομως... καποιο εναλλακτικο ανταλακτηριο ; εκτος celsius  coinbase 

Γιατί δεν τα δέχεται; Τι μνμ βγάζει;

Άλλο ανταλλακτήριο καλό είναι και το kraken.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

We cannot process your card purchase at the moment.

Please try again later.

In the meantime, you can deposit funds using a bank transfer.

 

 προσπαθησα να κανω και καταθεση αλλα δεν εγινε τιποτα ! και τωρα ξανα που προσπασθησα να βαλω με πιστωτικη παλι το ιδιο μου εβγαλε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, billtha είπε

We cannot process your card purchase at the moment.

Please try again later.

In the meantime, you can deposit funds using a bank transfer.

 

 προσπαθησα να κανω και καταθεση αλλα δεν εγινε τιποτα ! και τωρα ξανα που προσπασθησα να βαλω με πιστωτικη παλι το ιδιο μου εβγαλε !

Στη κατάθεση πατάς το νόμισμα που θες να κάνεις κατάθεση (ευρώ δηλαδή)  και το ποσό που θες να καταθέσεις. Μετά θα σου βγάλει τα στοιχεία της τραπεζας που θα πρέπει να κάνεις κατάθεση. Μετά πας στο ebanking της τράπεζας σου και επιλέγεις έμβασμα σε τράπεζα εξωτερικού. Επειδή είναι στην ΕΕ η προμήθεια είναι μόνο 1 ευρώ. Απλά πρόσεξε να βάλεις στα σχόλια για το παραλήπτη το μοναδικό κωδικό που σου δίνουν. 

Η κατάθεση κάνει 1-2 εργάσιμες μέρες να φανεί στο ανταλλακτήριο.

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...